stand-up comedian → σολίστας κωμικός, κωμικός στάνταπ, κωμικός stand-up, κωμικός πίστας

diceman

  • Hero Member
  • *****
    • Posts: 1328
    • Gender:Male
  • Talk less, say more.
Ένας φίλος που μεταφράζει ένα βιβλίο του Κurt Vonnegut αναρωτιέται αν έχει κανείς σας κάποια καλή ιδέα, πλην μιας μακροσκελούς περιφραστικής απόδοσης.
« Last Edit: 03 Apr, 2019, 11:44:24 by spiros »
Βασίλης Μπαμπούρης
meta|φραση School of Translation Studies


spiros

  • Administrator
  • Hero Member
  • *****
    • Posts: 854562
    • Gender:Male
  • point d’amour
Με είχε προβληματίσει και εμένα κάποτε. Στην Αθήνα υπάρχει ένα τέτοιο μέρος και έχουν χρησιμοποιήσει το Νύχτες κωμωδίας

«Nύχτες κωμωδίας» (Stand up comedy)
KTIPIΟ KAΛΛITEXNΩN (3ης Σεπτεμβρίου 42 και Πολυτεχνείου, τηλ. ...
www.hri.org/E/1998/98-05-18.dir/keimena/cinema/theatres.htm

Νύχτες κωμωδίας (stand up comedy) στο «Comedy Club» με τους Κώστα Κουκούτση, Ευγενία Σασσάλου, Κωνσταντίνο Πασά και Καρίνα Ρου.
ta-nea.dolnet.gr/print_article.php?e=A&f=18415&m=P21&aa=6


Μία λύση είναι: stand up κωμωδία, κωμωδία stand-up και ως εκ τούτου stand up κωμικός, κωμικός stand-up


Ήμουν ακόμη ένας ανερχόμενος stand-up κωμικός σε μια παραδοσιακή συνοικία του Τόκιο, όταν είδα μια γυναίκα και έναν άντρα δεμένους μεταξύ τους με ένα ...
cinema.ert.gr/neamakri/tainies/koukles.asp

αυτοσαρκασμός, καυτή σάτιρα με την έντονη συμμετοχή του κοινού ειναι τα
χαρακτηριστικά της πρώτης επαφής του Eλληνικού κοινού με την stand up κωμωδία. ...
www.standupcomedy.gr/05.profile_1.html


Μια αστεία λύση:

Η συμμετοχή του κοινού στην stand up comedy (ή... εκ των ενόντων κωμωδία) του «Κέντρου Λόγου και Τέχνης 104» είναι απαραίτητη προϋπόθεση για την επιτυχία της παράστασης
http://ta-nea.dolnet.gr/print_article.php?e=A&f=17523&m=P26&aa=1


Γενικά πάντως το αφήνουν αμετάφραστο:

την παράδοση του «stand-up comedy», αλλά και της ιταλικής φαρσοκωμωδίας του ’70 στις πιο ντελιριακές στιγμές της. Ο Μπενίνι ήταν ο Τοτό των ’80s και, ...
www.men.gr/72/benini

Η έδρα της εταιρείας βρίσκεται στην Αθήνα, Γκύζη 47 και Κάλβου 83. ... Μαχαιρίτσα και
Χρήστου Θηβαίου 3/6/2004 11:25:00 πμ; Παραστάσεις «stand up comedy» με www.presspoint.gr/source.asp?id=2390

« Last Edit: 29 Dec, 2005, 12:35:31 by spiros »



diceman

  • Hero Member
  • *****
    • Posts: 1328
    • Gender:Male
  • Talk less, say more.
thanks!

Ούτε κι εγώ το έχω δει ποτέ μεταφρασμένο. Το "Νύχτες Κωμωδίας" είναι απλώς ένας τίτλος, δεν είναι μετάφραση.
Βασίλης Μπαμπούρης
meta|φραση School of Translation Studies


banned8

  • Jr. Member
  • **
    • Posts: 131
    • Gender:Male
Μας έχει φάει τόσα χρόνια η επικράτηση του κονφερασιέ για τον παρουσιαστή, τον compere (π.χ. Οικονομίδης, Όμηρος Αθηναίος, Μίμης Τραϊφόρος, Στέας κ.ά.).

Στην επιθεώρηση είχαμε τον κωμικό που έβγαινε και έλεγε την παρλάτα του (γι' αυτό η Ματζέντα προτείνει κωμικός παρλάτας).

Εγώ έχω στο προσωπικό μου γλωσσάρι και το κωμικός πίστας αλλά προτείνω και το σολίστας κωμικός (μιλάμε άλλωστε για κωμικό σόλο).




aleka

  • Sr. Member
  • ****
    • Posts: 725
    • Gender:Female
  • no rest for the wicked...
Στο stand-up comedy βέβαια υπάρχει τόσο αυτοσχεδιασμός όσο και επικοινωνία μεταξύ κωμικού - κοινού και ένα μεγάλο κομμάτι της παράστασης προκύπτει από τους ίδιους τους παρευρισκόμενους. Συνεπώς, στο δικό μου μυαλό υπάρχει διαφορά μεταξύ επιθεώρησης και stand-up comedy, οπότε δεν θα χρησιμοποιούσα εύκολα κάτι που να παραλληλίζει τα δύο είδη (πχ κωμικός παρλάτας).
Προσωπικά θα διατηρούσα τον αγγλικό όρο, αν και ομολογώ ότι το κωμικό σόλο μου αρέσει πολύ.

Αλέκα
Destruction leads to a very rough road, but it also breeds creation.


spiros

  • Administrator
  • Hero Member
  • *****
    • Posts: 854562
    • Gender:Male
  • point d’amour
Quote
Εγώ έχω στο προσωπικό μου γλωσσάρι και το κωμικός πίστας αλλά προτείνω και το σολίστας κωμικός (μιλάμε άλλωστε για κωμικό σόλο).

Πολύ καλή ιδέα το σολίστας κωμικός και το κωμικό σόλο. Μάλλον πρέπει να προσπαθήσουμε να τους καθιερώσουμε καθώς (όπως φαίνεται και από τις συνδέσεις) μάλλον είναι καινοφανείς... αστέρες!
« Last Edit: 29 Dec, 2005, 16:50:40 by spiros »


banned8

  • Jr. Member
  • **
    • Posts: 131
    • Gender:Male

spiros

  • Administrator
  • Hero Member
  • *****
    • Posts: 854562
    • Gender:Male
  • point d’amour

 

Search Tools