εγχυτρισμός -> pot burial, jar burial

aleka · 14 · 8466

aleka

• Sr. Member
  • no rest for the wicked...
Ψάχνω για μονολεκτική μετάφραση του παραπάνω όρου.

http://www.ancientgr.com/Unknown_Hellenic_History/arthro_3.htm

Ευχαριστώ πολύ!
Αλέκα
« Last Edit: 20 Sep, 2011, 12:50:33 by spiros »
Destruction leads to a very rough road, but it also breeds creation.

banned8

• Jr. Member
  • **
Τι ωραίες ερωτήσεις μάς βάζεις!! Αντε να σου γλιτώσουμε κάνα δίωρο δουλειά, να σου το κλέψουμε στις έξι...

Λοιπόν, δεν πρόκειται για "υδριοταφή" (επιχειρώ να αποδώσω το hydriotaphia), δηλαδή για urn burial, αλλά για ταφή σε χύτρα, δηλαδή pot burial.
« Last Edit: 29 Dec, 2005, 15:54:14 by nickel »

aleka

• Sr. Member
Εγώ έψαχνα κάτι σε vessel burial (αν και οι φίλοι αρχαιολόγοι δεν τα λένε vessels αλλά vases).

Ως vase burial δεν βρήκα τίποτα. Ως vessel burial όμως μου προέκυψε το παρακάτω site το οποίο όμως δεν ανοίγει members.tripod.com/philmuseum/archaeo.htm
"This is a secondary earthenware vessel burial site. ... Some of the pottery vessel burials were found associated with polished stone adzes (trapezoidal in ..." και εκεί σταματάνε οι πληροφορίες οπότε δεν μπορώ να το χρησιμοποιήσω!

Επίσης βρήκα και αυτό http://www.famsi.org/reports/03084/section04.htm
"Burial 1 deposited inside a vessel" το οποίο το λέει περιφραστικά.

Με άλλα λόγια, γι άλλη μια φορά με ξελάσπωσες και με έσωσες. Τόσο που θα νιώθω τύψεις αν δεν καταφέρω να έρθω αύριο.
ουφ ουφ ουφ!
« Last Edit: 29 Dec, 2005, 16:06:58 by aleka »

zephyrous

• Hero Member
jar burial
    CATEGORY: term
    DEFINITION: Any inhumation burial within a pottery vessel. Urn burial, in contrast, requires a much smaller pot. The use of jar burial occurred in the Mediterranean area, going back to the Early Bronze Age in Anatolia.

Αυτό βρήκα εγώ, μάλλον αυτό θα επέλεγα, λόγω πηγής:
http://www.reference-wordsmith.com/cgi-bin/lookup.cgi?exact=1&terms=urial

banned8

• Jr. Member
  • **
Εγώ έψαχνα κάτι σε vessel burial

Προβληματίστηκα κι εγώ με το vessel burial, αλλά ελάχιστα διαφέρει από το urn burial. Καμιά φορά βοηθάει να βλέπουμε και τα Images του Google. Στο pot burial είναι σαφές ότι έχουμε να κάνουμε με χύτρες. Ιδίως εδώ.

Και το jar burial με προβλημάτισε, αλλά το είδα να χρησιμοποιείται περισσότερο στην Άπω Ανατολή. Δες ωστόσο κι αυτό.

Τόσο που θα νιώθω τύψεις αν δεν καταφέρω να έρθω αύριο.

Το "αύριο" ελπίζω να το εννοείς με τη γενική και αόριστη σημασία του "μεθαύριο", γιατί αν πας στην Εδέμ αύριο, μην περιμένες να μας βρεις.

aleka

• Sr. Member
Δεν μπορείτε να πείτε, πολύ ευχάριστο θέμα σας έθεσα χρονιάρες μέρες!
Ταιριάζει και με το χαρμόσυνο άβαταρ του zephyrous!

:P

Σας ευχαριστώ πολύ!

Αλέκα

zephyrous

• Hero Member
Όντως, ανέκαθεν είχα τέτοιες... τάσεις! :)

aleka

• Sr. Member
Εντάξει, με πιάσατε η επαφή μου με τον χρόνο είναι κάπως μειωμένη -ειδικά αυτές τις μέρες που κοιμάμαι άσχετες ώρες!

Για άλλη μια φορά... με έσωσες! :D

banned8

• Jr. Member
  • **
Ακόμα μια ενδιαφέρουσα επικυρωτική γκουγκλιά.

aleka

• Sr. Member
Ενταξει κάτι τέτοια συμβαίνουν και τραβάω τα μαλλιά μου!!!

Άκου εκεί... enchytrismoi (jar burials)/ (pot burials)

Δηλαδή είναι να τρελαίνομαι...γιατί δεν το έψαξα ως enchytrismoi... γιατί γιατί γιατί... όχι τίποτα άλλο δηλαδή αλλά θα γλίτωνα και το "σχόλιο" ότι δεν έψαξα αρκετά! :PP

Μυαλό μελομακάρονο!

banned8

• Jr. Member
  • **
Δες και πόσα enchytrismos (burial) υπάρχουν. Χρησιμοποιείται αδιακρίτως για ταφή σε αμφορέα (amphora burial, jar burial) και σε τσουκάλι (pot burial). Στη δική σου περίπτωση, αν πρόκειται για το τσουκάλι που έχει η σελίδα που μας έδωσες, είναι χύτρα, άρα pot.

aleka

• Sr. Member
Στη δική μου περίπτωση δεν διευκρινίζει. Μιλάει για τάφους 18 διαφορετικών ειδών μεταξύ των οποίων υπήρχαν κεραμοσκεπείς, λακκοειδείς, πυρές, ένας εγχυτρισμός και οι πυθμένες από τρεις σαρκοφάγους... οπότε θα βάλω jar burial (το pot με παραπέμπει περισσότερο σε τσουκάλι) γιατί παρακάτω μιλάει για την κεραμική που συγκεντρώθηκε από όλον τον ανασκαφικό χώρο οπότε το jar μου κολάει περισσότερο!

Σας ευχαριστώ πολύ!

Αλέκα

banned8

• Jr. Member
  • **
το pot με παραπέμπει περισσότερο σε τσουκάλι

Αν θες να σε ... αμφορίσω... Γιατί, ο εγχυτρισμός δεν σε παραπέμπει σε χύτρα/τσουκάλι, σε αμφορέα σε παραπέμπει;

Να μου πεις ότι το pot burial σε παραπέμπει σ' αυτό που κάνουν οι ναρκομανείς για να μην τους βρει το πράμα η αστυνομία, να το καταλάβω... :-}

aleka

• Sr. Member
Τον εγχυτρισμό τον διαβάζω με δυσκολία και κατά συνέπεια δεν με παραπέμπει πουθενά με την πρώτη ματιά.

Δεν υπάρχει λογική στο ότι προτιμώ το jar από το pot. Κολλήματα είναι αυτά δεν διακατέχονται απόλυτα από λογική. θα μου πεις τώρα επιχείρημα είναι αυτό? Όχι δεν είναι, αλλά όπως λέει κι ένας αγαπημένος φίλος "αυτό έχω, αυτό λέω!"

Πάντως ειλικρινά μέχρι που το ανέφερες το συνθετικό χύτρα ούτε που μου το είχα σκεφτεί. Και επίσης ειλικρινά την έψαξα τη λέξη πριν σας ζαλίσω, απλώς κάτι η ώρα κάτι η κούραση...

Εσύ βέβαια καλά κάνεις και τη μου τη λες. Η κριτική όπως έχω πει και στο παρελθόν είναι πάντα ευπρόσδεκτη και θεωρείτε ένδειξη πραγματικού ενδιαφέροντος!

Σας ευχαριστώ πολύ για όλη τη βοήθεια.

Αλέκα
« Last Edit: 30 Dec, 2005, 02:04:26 by aleka »

Search Tools