Εκδοτικός οίκος «Ερμείας»

cat1966 · 23 · 11800

cat1966

• Newbie
  • *
Οχι παιδιά... ήταν σίγουρα αυτός ο εκδοτικός οίκος (υπαρκτός) γιατί πήγα εκεί και τους επισκέφθηκα.
Μάλιστα, μέχρι και μερικούς μήνες πριν έβαζε βιβλία στην Ελευθεροτυπία και στο Βήμα.
Απλά, όταν άρχισαν τα δύσκολα, (και φαντάζομαι όχι μόνο με εμένα) άλλαξε διεύθυνση, τηλέφωνα, τα πάντα.

Εγώ είχα πάει στη διεύθυνση της οδού Μεθώνης - έχει φύγει από εκεί.

Να είστε καλά.

Ενημέρωση: πήρα πάλι στο κινητό που έχω πριν από λίγο - το ακύρωσε και το έκλεισε.
La Vita E bella...!

Κατερίνα Ζουγανέλη

selenia

• Full Member
Καλησπέρα σε όλους,

Γνώμη μου θα ήταν αν μπορείς να βρεις την καινούργια διεύθυνση να πας επιτόπου και να απαιτήσεις τα χρήματα σου. Αν δεν σου τα δώσουν και υπάρχει ακόμα ο εκδοτικός οίκος να πας δικαστικώς (αν αξίζει βέβαια. Λογικά τα έξοδα δίκης κ.λπ δεν θα τα επιβαρυνθείς εσύ, απλώς θα λάβεις τα χρήματα σου σε 4-5 χρόνια).

Δεν συμφωνώ πάντως με το "τίποτα" χωρίς συμβόλαιο γιατί στην πράξη δεν γίνεται. Αν πρόκειταο για μεγάλη εργασία (όπως σ' αυτή την περίπτωση) εντάξει, να απαιτήσεις και συμβόλαιο, και προκαταβολή και να κανονίσεις την πληρωμή.
Αλλά όταν δουλεύεις μόνο μέσω διαδικτύου με πελάτες σε άλλη χώρα, που σου ζητούν μια επείγουσα μετάφραση για χτες, εεε, συγγνώμη, για αύριο.... δεν είσαι κατοχυρωμένος. Συνήθως πληρώνουν και μετά από ένα μήνα. Οι περισσότεροι είναι σωστοί αλλά φαντάζομαι πως όλοι μας έχουμε συναντήσει κάποιον κακοπληρωτή ή έχουμε μείνει απλήρωτοι (έτσι δεν είναι; καθησυχάστε με !!)

Τα ηλεκτρονικά μηνύματα εν τω μεταξύ δεν αποδεικνύουν, νομικά, τίποτα. Νομίζω δεν αποτελούν τεκμήριο.

Σε καταλαβαίνω απόλυτα για την αγανάκτηση σου απέναντι στην κοροϊδία διότι έχω βρεθεί κι εγώ στη θέση σου (όχι στον ίδιο χώρο όμως). Μια μικρή παρηγοριά (αλλά το πιστεύω) : ο τροχός πάντα γυρίζει και οι απαράδεκτοι πάντα τιμωρούνται... κάποια στιγμή

Ουπς, υπογραφή... Έλλη Καρλαούζου
« Last Edit: 04 May, 2008, 23:20:51 by wings »
Si les points de suspension pouvaient parler, ils pourraient en dire des choses et des choses !
Pierre Dac

mariapar

• Hero Member
Μήπως μια εισπρακτική εταιρεία θα μπορούσε να σε βοηθήσει;

Μαρία Παρασκευοπούλου
One finger cannot lift a pebble (Native American proverb)

Zazula

• Λεξιλάγνος λογοπαίκτης
  • Hero Member
  • Αθεράπευτος πομφολυγτόπιξ
1. Εάν τα βιβλία έχουν εκδοθεί, αναφέρουν το όνομά σου στη σελίδα του κοπιράιτ ή όχι; Εάν ναι, πήγαινε και αγόρασε ένα απ' όλα - θα σου χρειαστούν.

2. Έχεις μπλοκ ΤΠΥ ή όχι;

3. Θα σου βρω τρέχοντα στοιχεία επικοινωνίας ώστε να μπορείς να στείλεις το εξώδικο (κάν' το!), και μην ακούς τις παπαρούνες που λέει ο δικηγόρος - τα πάντα εισπράττονται.

Σάκης Σεραφείμ
Zazula: γλυφός και τσαγανός σαν κουτσουκέλα

WRITING STYLE GUIDELINES
1. Be more or less specific.
2. It's not O.K. to use ampersands & abbreviations.
3. Exaggeration is a million times worse than understatement.
4. Parenthetical remarks (however relevant) are to be avoided.

cat1966

• Newbie
  • *
Σίγουρα είναι υπαρκτός ο εκδοτικός οίκος γιατί τον επισκέφθηκα στα γραφεία του στην οδό Μεθώνης.
Ομως, όπως σας είπα, έφυγε από εκεί, έχει αλλάξει τηλέφωνα και το μόνο που έχω είναι ένα κινητό που δεν το σηκώνει ποτέ.

Αυτό με την Ιπποκράτους θα το κοιτάξω καθώς και στις εκθέσεις βιβλίου.

Εύχομαι να βγάλω άκρη... Ευχαριστώ για τις συμβουλές σας (ο παθών γίνεται και μαθών...)

Να είστε όλοι καλά.
La Vita E bella...!

Κατερίνα Ζουγανέλη

mariposa

• Newbie
  • *
Γεια σου Κατερίνα
κοίταξα τον κατάλογο της έκθεσης βιβλίου που έγινε τούτο το Μάη, ο συγκεκριμένος εκδοτικός δεν είχε περίπτερο.
Να είσαι σίγουρη πάντως πως όπου ακούω Ερμείας θα κάνω πίσω και θα ενημερώσω και όποιον γνωρίζω για το τι είναι. Μου έχει συμβεί και εμένα κάτι παρόμοιο στο παρελθόν, μόνο που δεν άξιζε να ενημερώσω τους υπόλοιπους μεταφραστές για το συγκεκριμένο εκδοτικό εδώ πέρα, γιατί φαλίρισαν και το έκλεισαν το μαγαζί. Θα έλεγα να συνεχίσεις να τους πιέζεις!! Το ποσό είναι σεβαστότατο!
φιλικά
Όλγα Γκαρτζονίκα
« Last Edit: 22 May, 2008, 13:27:44 by wings »

cat1966

• Newbie
  • *
Κατ' αρχάς, θέλω να σας ευχαριστήσω όλους για το ενδιαφέρον σας.

Δυστυχώς, ακόμα δεν έχω κάνει τίποτα - δεν έχω καταφέρει να βρω σταθερό τηλέφωνο ούτε διεύθυνση.

Πάντως, σήμερα που πάλι μιλήσαμε (σε ένα από τα λίγα τηλέφωνα που σήκωσε) κατάλαβα ότι μάλλον λέει αλήθεια ότι έχει σοβαρότατα οικονομικά προβλήματα, και μετά από πολλές δικαιολογίες και εξηγήσεις, μου ζήτησε λίγο ακόμα υπομονή.

[...καλά, στον τομέα αυτό έχω δοκιμαστεί με απρόσμενα εντυπωσιακή επιτυχία!!!!]

Παρά ταύτα, αν είχα διεύθυνση θα προχωρούσα σε εξώδικο!

Ευχαριστώ
La Vita E bella...!

Κατερίνα Ζουγανέλη

socratisv

• Sr. Member

Παρά ταύτα, αν είχα διεύθυνση θα προχωρούσα σε εξώδικο!

Ευχαριστώ
Εξώδικο μπορείς να στείλεις και στην τελευταία γνωστή διεύθυνση (λέμε τώρα)!
Τη διεύθυνση μπορείς να την αναζητήσεις στην αρμόδια υπηρεσία του Πρωτοδικείου Αθηνών (υποθέτω εκεί έχει κατατεθεί το καταστατικό της εταιρείας) ή ίσως στο εμπορικό επιμελητήριο.
Γνώμη μου είναι, να συμβουλευτείς το δικηγόρο σου και να προχωρίσεις σε αγωγή, μια και το εξώδικο πρακτικά δε σημαίνει τίποτα.
Σωκράτης Βαβίλης
Oculi plus vident quam oculus

Search Tools