Καθρέφτης της ψυχής ή απλώς καθρέφτης;

lionpsyche

• Hero Member
Με αφορμή τα ποιήματα του Αλέξανδρου Ίσαρη - και μετά από τις αγριοφωνάρες της Βίκυς (σε πειράζω, ε;) - ξεκίνησα με τον Τόλη μία συζήτηση.

Λέγαμε, λοιπόν, πως κοιτάζοντας κανείς τον καθρέφτη, κάνει την ενδοσκόπηση του εαυτού του. Πιστεύω πως εκείνος που έχει το κουράγιο να κοιτάξει τον εαυτό του στον καθρέφτη, όχι για να καλλωπιστεί, αλλά για να κοιταχτεί πραγματικά, να δει τα μάτια του, την ψυχή του, τα συναισθήματά του, ταυτόχρονα τολμά... Ψυχίατροι και ψυχολόγοι, όπως ο Λακάν, έκαναν πειράματα βασισμένα στον καθρέφτη. Έβαλαν μπροστά σ' έναν καθρέφτη ακόμα και βρέφος για να δουν την αντίδρασή του!

Θα με ενδιέφεραν οι απαντήσεις σας. Πιστεύω πως είναι ένα μεγάλο θέμα και όλοι καταλαβαίνετε πως μας αφορά όλους!

(Αν δεν απαντήσω άμεσα, θα επανέλθω δριμύτερη προς το βραδάκι!)
« Last Edit: 02 May, 2008, 21:47:38 by wings »

vbd.

• Sr. Member
Έτσι είναι.

Το πιο απλό παράδειγμα που μου έρχεται στο μυαλό είναι το γεγονός ότι άτομα με χαμηλή αυτοπεποίθηση, δεν μπορούν να κοιταχτούν στον καθρέφτη σταθερά, να κοιτάξουν τα μάτια τους μέσα απο τον καθρέφτη (ειδικά όταν είναι κάποιος άλλος παρών).

Ωστόσο ζήτησες απαντήσεις και δεν βλέπω στο κείμενο σου κάποια ερώτηση που να χρειάζεται απάντηση.
At last, I have peace.

Frederique

• Hero Member
  • Creative, Hardworking and Able!
Πόσο άγρια φώναξε η Βίκυ και γιατί δεν την άκουσα; Συνήθως όταν φωνάζει ακούγεται μέχρι την Αθήνα και δημιουργείται σεισμός οκτακοσίων χιλιάδων εκατόν πενήντα πέντε ταρακουνίσεων της κλίμακας Ρίχτερ! (Αστειεύομαι φυσικά).

Εγώ θέλω να ρωτήσω τούτο.
Ποια είναι τα συμπεράσματα των πειραμάτων με καθρέφτες και βρέφη που έκαναν ψυχίατροι και ψυχολόγοι όπως ο Λακάν που αναφέρεις και που μπορεί κανείς να ενημερωθεί και να τα διαβάσει;

Εξακολουθώ να πιστεύω πώς όλα βρίσκονται στο μυαλό. Αρκεί να μάθουμε όλοι μας να χρησιμοποιούμε τη φαιά ουσία σωστά, να μην τη σπαταλάμε άδικα, και το σημαντικότερο να μην αποφεύγουμε την εξάσκηση. Το μυαλό ή αν θες ο εγκέφαλος ωθεί τον άνθρωπο στις διάφορες αποφάσεις και πράξεις που παίρνει . Εδώ είναι που χρειάζεται πραγματικό κουράγιο και σωστή αντιμετώπιση των προβλημάτων. Ο καθρέφτης κατά τη γνώμη μου είναι απλά καθρέφτης, όπως το ποτάμι, η λίμνη και η θάλασσα. Δε χρειάζομαι καθρέφτη για να κάνω ενδοσκόπηση του εαυτού μου. Το μυαλό με ωθεί να κοιτάζω τον εαυτό μου, να μαθαίνω να τον βλέπω, να παραδέχομαι ορισμένα γεγονότα και να παίρνω ορισμένες αποφάσεις στη ζωή.
Communicate. Explore potentials. Find solutions.

wings

• Global Moderator
  • Hero Member
  • Vicky Papaprodromou
Να επιτέλους ένας άνθρωπος που μ' ακούει και «δονείται» όταν φωνάζω. Ευχαριστώ, Frederique. :-)

DiVx

• Sr. Member
Ζητώ συγγνώμη για τα Αγγλικά, αλλά μόνο το Αγγλικό έχω εύκαιρο. Είναι από τον Πλατωνικό διάλογο "Αλκιβιάδης Α'":

Socrates: Consider; if some one were to say to the eye, ‘See thyself,’ as you might say to a man, ‘Know thyself,’ what is the nature and meaning of this precept? Would not his meaning be:—That the eye should look at that in which it would see itself?

Alcibiades: Clearly.

Socrates: And what are the objects in looking at which we see ourselves?

Alcibiades: Clearly, Socrates, in looking at mirrors and the like.

Socrates: Very true; and is there not something of the nature of a mirror in our own eyes?

Alcibiades: Certainly.

Socrates: Did you ever observe that the face of the person looking into the eye of another is reflected as in a mirror; and in the visual organ which is over against him, and which is called the pupil, there is a sort of image of the person looking?

Alcibiades: That is quite true.

Socrates: Then the eye, looking at another eye, and at that in the eye which is most perfect, and which is the instrument of vision, will there see itself?

Alcibiades: That is evident.

Socrates: But looking at anything else either in man or in the world, and not to what resembles this, it will not see itself?

Alcibiades: Very true.

Socrates: Then if the eye is to see itself, it must look at the eye, and at that part of the eye where sight which is the virtue of the eye resides?

Alcibiades: True.

Socrates: And if the soul, my dear Alcibiades, is ever to know herself, must she not look at the soul; and especially at that part of the soul in which her virtue resides, and to any other which is like this?

wings

• Global Moderator
  • Hero Member
  • Vicky Papaprodromou

DiVx

• Sr. Member
Το ελληνικό κείμενο θα το βρείτε εδώ.

Μπράβο, ρε Βίκυ! Κανονικό thesaurus είσαι...:-)
« Last Edit: 02 May, 2008, 17:37:19 by Δημήτρης »

wings

• Global Moderator
  • Hero Member
  • Vicky Papaprodromou

Frederique

• Hero Member
«Μπράβο, ρε Βίκυ! Κανονικό Thesaurus είσαι...»
No, we are playing, non nous jouons. Αγγλική και Γαλλική απόδοση του: «Όχι παίζουμε»

Βέβαια και πρόκειται για θησαυρό.

wings

• Global Moderator
  • Hero Member
  • Vicky Papaprodromou
Ναι, εμένα είδαν και τους ήρθε η έμπνευση για το κυνήγι του θησαυρού. Κι από το τότε τρέχω συνέχεια και δεν αδειάζω.

Βρε, δεν αφήνουμε το δούλεμα απογεματινιάτικα; Μη σας κυνηγήσω με κάνα σκουπόξυλο και τους δυο σας...

Frederique

• Hero Member
Καλά, δε θέλουμε να τρομάξει και η Λεοντόψυχη όταν εμφανιστεί το βραδάκι να διαβάσει τις απαντήσεις. Καλή συνέχεια και πάρκαρε το σκουπόξυλο για λίγο...

wings

• Global Moderator
  • Hero Member
  • Vicky Papaprodromou
Άμα τρομάζει έτσι εύκολα, να πάει ν' αλλάξει όνομα αμέσως. Ή να κοιταχτεί στον καθρέφτη της. :-)

Frederique

• Hero Member
Προσοχή. Λιονταράκι βρυχάται.

wings

• Global Moderator
  • Hero Member
  • Vicky Papaprodromou
Εμ, το ήξερα εγώ ότι όλο εφετζιλίκι και φασαρία είναι τα λιοντάρια.

Frederique

• Hero Member
Μη συγχέεις το εφέ και τη φασαρία με το πάθος και τη φωτιά που έχουμε μεις τα λιονταράκια. Καλά που έιναι η Λεοντόψυχη. Απόγευμα προς βραδάκι έφτασε;

Search Tools