Καθρέφτης της ψυχής ή απλώς καθρέφτης;

wings

• Global Moderator
  • Hero Member
  • Vicky Papaprodromou
Πού να 'μουν και λιοντάρι, ε; Ουρά θα κάνανε οι θαυμαστές κάτω απ' το σπίτι μου.

lionpsyche

• Hero Member
Αυτό είναι σίγουρο, αν και δεν τους χρειάζεσαι. Έχεις όλους εμάς! Ας μην ξεφεύγουμε, όμως, άλλο απ'τον "καθρέφτη".

wings

• Global Moderator
  • Hero Member
  • Vicky Papaprodromou
Μα, για τον καθρέφτη μιλάμε.

Σου είπα ότι ποτέ δεν απέφυγα να τον δω και πάντα μου έλεγε την αλήθεια. Ο κάθε είδους καθρέφτης.

lionpsyche

• Hero Member
Έχεις πολύ θάρρος για να μην απέφυγες ποτέ να τον δεις. Θέλει κουράγιο και ψυχική δύναμη! Και, δυστυχώς, υπάρχουν άνθρωποι που ξέρουν πως έχουν ψυχική δύναμη και δεν το κάνουν. Το έχουν αποδείξει επανειλημμένως στον εαυτό τους και διστάζουν!

lionpsyche

• Hero Member
Βικούλα μου και όλα τα άλλα τρανσλατουμίδια, σας περιμένω το πρωί για να συνεχίσουμε τη συζήτησή μας! Καλή σας νύχτα και... όποιος κοιταχτεί στον καθρέφτη, θέλω να ακούσω συναισθήματα το πρωί. Καλά, για τη Βίκυ είναι σίγουρο!

wings

• Global Moderator
  • Hero Member
  • Vicky Papaprodromou
Πρώτον, μη μου μιλάς εμένα για πρωί. Και, δεύτερον, μην είσαι σίγουρη ότι απόψε θα κοιτάξω τον καθρέφτη.

lionpsyche

• Hero Member
Βίκυ, ξύπνα! Καλημερούδια ή να πω καλό μεσημέρι; Λοιπόν, κοιτάχτηκες στον καθρέφτη;

Frederique

• Hero Member
  • Creative, Hardworking and Able!
Καλημέρα Λεοντόψυχη. Έρχομαι σε δύο λεπτά!
Communicate. Explore potentials. Find solutions.

Frederique

• Hero Member
  • Creative, Hardworking and Able!

Καλή σας μέρα! Είπα να σας αφήσω να κοιμηθείτε λιγάκι σήμερα και να εμφανιστώ λίγο αργότερα. Λεοντόψυχη, πότε έχεις γενέθλια; Εγώ γεννήθηκα στις 17 Αυγούστου.
Μη περιμένεις και πολλά αποτελέσματα από το κοίταγμά μου στον καθρέφτη. Σου είπα τι πιστεύω γι αυτό. Όλα βρίσκονται στο μυαλό που μας ωθεί στις οποιεσδήποτε αποφάσεις μας. Ο καθρέφτης μας δείχνει ακριβώς όπως ήμαστε. Βλέπουμε τι μας αρέσει και το θαυμάζουμε (ναι γιατί όχι). Βλέπουμε όμως και αυτά που δεν μας αρέσουν και προσπαθούμε να τα βελτιώσουμε. Ο καθρέφτης πρέπει να είναι καλής ποιότητας φυσικά. Και μιλάω φυσικά για την εξωτερική μας εμφάνιση.
Ωστόσο, μου κίνησες τη περιέργεια με το «καθρέφτη». Λοιπόν πήρα αγκαλιά τη γάτα μου και προχωρήσαμε στο μεγάλο καθρέφτη που βρίσκεται στο σαλόνι. Ξέρεις πώς αντέδρασε; Προσπάθησε να πιάσει και να μυρίσει τη γάτα που έβλεπε. Πολύ σύντομα αντιλήφθηκε ότι δεν υπήρχε άλλη γάτα και γύρισε προς τα μένα γουργουρίζοντας και κούρνιασε στον ώμο μου λέγοντάς μου «με κοροϊδεύεις τώρα; Αυτό το τζάμι είναι κρύο.»

Τώρα όσον αφορά τη ψυχή μας. Συμφωνώ ότι ο άνθρωπος προσπαθεί να εξοικειωθεί με τον ίδιο του τον εαυτό και ότι θέλει πραγματικά να τον γνωρίσει. Αλλά δε του χρειάζεται καθρέφτης για να το κάνει. Και σίγουρα η πραγματικότητα φοβίζει. Οι σκέψεις βρίσκονται μονίμως στο μυαλό και δε μας αφήνουν σε ησυχία.

Καθημερινά when I am calling it a day [αλήθεια, πώς να το πούμε Ελληνικά] «επισήμως» και λεω καληνύχτα σκέφτομαι πώς πήγε η μέρα μου; Τι έμαθα; Ήμουν παραγωγική; Τι λάθη έκανα; Πώς μπορώ βελτιώσω ορισμένα πράγματα. Πώς θα αντιμετωπίσω τα προβλήματα την επομένη; Και πολλά άλλα.

Το ρήμα «μισώ» είναι πολύ δυνατό. Και δε νομίζω ότι ο τίτλος του σεμιναρίου που αναφέρεις φτιάχτηκε για σένα.  Τι πάει να πει «Γιατί μισούμε τόσο πολύ αυτό που αγαπάμε». Η αγάπη είναι απλή και καθόλου περίπλοκη. Το θέμα είναι να ξέρεις να αγαπάς. Ακόμα πιο σημαντικό είναι να μαθαίνεις να δέχεσαι την αγάπη των άλλων.

Εμείς οι λέοντες ήμαστε κτήτορες. Αυτό που αγαπάμε το θέλουμε όλο δικό μας και δε μας αρέσει να το μοιραζόμαστε με κανένα. Έτσι λένε τουλάχιστον εκείνοι που ασχολούνται με τα ζώδια [και όχι ζωώδια όπως το προφέρουν ορισμένοι].
Πίστεψέ με γλυκιά μου Λεοντόψυχη [αλήθεια, πώς είναι το πραγματικό σου όνομα; Δεν το ξέρω. Αν θες φυσικά να το μοιραστείς μαζί μου, διαφορετικά στείλε μου email] δε μισείς αυτό που πραγματικά αγαπάς.
Θα συμφωνήσω όμως με την αναφορά σου για τη τελειομανία. Πρόκειται για μεγάλη ασθένεια. Το ξέρω γιατί πάσχω από δαύτη και μάλιστα σε οξύ βαθμό. Η πολλή ψειρολογία κάνει κακό στην υγεία και δε βοήθησε ποτέ κανέναν. Και να σου εκμυστηρευτώ κάτι;  Υπάρχουν πολλές ατέλειες γύρω μας και μάλιστα είναι πολύ γοητευτικές και σαγηνευτικές. Μην τις αφήνεις να ξεφεύγουν. Μάθε να τις δέχεσαι και να τις αγαπάς γιατί πράγματι δεν υπάρχει τίποτα τέλειο.

Και τώρα σταματάω γιατί είναι μεσημέρι για μένα...
« Last Edit: 03 May, 2008, 12:19:36 by Frederique »
Communicate. Explore potentials. Find solutions.

lionpsyche

• Hero Member
Επιτέλους ήρθες Frederique! Σε περίμενα από χθες! Το πραγματικό μου όνομα θα σου το στείλω σε email. Κι όμως, εγώ σήμερα, για παράδειγμα, δεν κοιτάχτηκα στον καθρέφτη. Κι αυτό γιατί έχω πολύ άγχος. Ανοίγει η Σχολή μου τη Δευτέρα και με έχει πιάσει ένα άγχος που δεν μπορώ να ελέγξω... Ο τίτλος του σεμιναρίου έχει φτιαχτεί για μένα. Πολλές φορές αγαπώ κάτι αλλά με το άγχος που με πιάνει να φτάσω το άπειρο, το τέλειο, το άπιαστο τελικά, έχω αρχίσει να το μισώ. Πίστεψέ με, για να στο λέω, κάτι ξέρω... Έχω περάσει πολλά και πάντα καταλήγω στο να μισώ αυτό που πραγματικά αγαπώ...
Όσο για τη γάτα σου, είδες το αποτέλεσμα; Προσπάθησε να περιεργαστεί τον ίδιο της τον εαυτό. Σίγουρα, μην μπορώντας να αγγίξει αυτό που έβλεπε, αυτό το άψυχο όπως είπες, γύρισε στην πλευρά σου. Αυτό κάνουμε και οι άνθρωποι. Προσπαθούμε να περιεργαστούμε, να βολιδοσκοπήσουμε τον εαυτό μας. Και είναι πολύ δύσκολο...

wings

• Global Moderator
  • Hero Member
  • Vicky Papaprodromou
Καλημέρα και στις δυο σας.

Δεν θυμάμαι τι έκανα με τον καθρέφτη μου προτού πάω για ύπνο, αλλά το πρωί μια χαρά με βρήκα. Και τώρα σας αφήνω γιατί έχω πάρα πολλή δουλειά. Το βράδυ τα υπόλοιπα.

lionpsyche

• Hero Member
Ναι, ξέρουμε. Μετά τις 12 το βράδυ θα σας δούμε και στο forum. Να κοιταχτείτε στον καθρέφτη πριν μπείτε, να μας πείτε κι άλλα για την αφεντιά σας!

banned

• Sr. Member
Αν και εγώ άνοιξα το θέμα, με τον καθρέφτη ως ποιητικό σύμβολο, θα μου επιτρέψετε να παρατηρήσω (με αγάπη) ότι όλες αυτές οι εγκεφαλικές περιπλοκές και ο ανώφελος αυτοβασανισμός, όπως  «μισώ αυτό που πραγματικά αγαπώ», απλώς υποδηλώνουν σύγχυση ψυχής και πνεύματος και αποτελούν θλιβερό προνόμιο των χορτάτων και προνομιούχων αυτού του κόσμου.

Οι πεινασμένοι και οι κάθε είδους απόκληροι, οι άνθρωποι που αγωνίζονται για στοιχειώδη δικαιώματα, για μια θέση στον ήλιο, δεν γνωρίζουν τέτοιες πολυτέλειες. Πολυτέλειες που, συν τοις άλλοις, είναι μια προσβολή για την αγωνία και τον αγώνα τους. Μαζί τους κι εγώ. Ξέρω πολύ καλά ποιους αγαπώ και γιατί τους αγαπώ, ξέρω πολύ καλά τι αξίζει να αγαπηθεί και δεν έχω καμία απολύτως αμφιβολία για την αγάπη μου. Στο φως ή στο σκοτάδι, στον καθρέφτη, οπουδήποτε.

Θα έλεγα, λοιπόν, σε όποιον προσπαθεί μάταια να βυθομετρήσει το εσωτερικό του χάος, να περάσει για λίγο και απέναντι, να βρει κάποιον που έχει πραγματική ανάγκη και να τον βοηθήσει. Μετά τα δοκίμια και τις ψυχαναλύσεις, να δει το πρόσωπό του και στο βιβλίο της ζωής, τον αληθινό καθρέφτη. Ίσως τότε να ανακαλύψει κάτι πολύτιμο και αδιαμφισβήτητο στην ψυχή του.

wings

• Global Moderator
  • Hero Member
  • Vicky Papaprodromou

lionpsyche

• Hero Member
Τόλη μου, καταρχάς δε μίλησα για το ποιους αγαπώ, αλλά για το τι αγαπώ! Εμένα μου έχει συμβεί και με τα δύο. Οι ψυχολόγοι και οι ψυχίατροι δεν είναι άνθρωποι με σύγχυση ψυχής. Οι περισσότεροι έχουν μάθει στον αυτοέλεγχο. Λοιπόν, γι'αυτό ανέφερα και το θέμα μισώ αυτό που πραγματικά αγαπώ, γιατί μου έχει συμβεί επανειλημμένως και είναι τρομερό. Πιστεύω πως πολλοί περνούν από αυτήν τη φάση... Τώρα, αν εσύ τα κατάφερες και δεν πέρασες, πίστεψέ με (μιλώ εκ πείρας), είσαι πολύ τυχερός και χαίρομαι που έχεις ξεφύγει απ'το εσωτερικό σου χάος. Εγώ, προσωπικά, δεν το έχω κάνει ακόμα. Γι'αυτό και σπάνια κοιτάζομαι πραγματικά στον καθρέφτη... Ίσως και να φοβάμαι να αντικρίσω την πραγματικότητα, ίσως να πονάει να την αντιμετωπίσω...

Search Tools