6 types of Skinny Cheese!

wings

• Global Moderator
  • Hero Member
  • Vicky Papaprodromou
Α, όλα κι όλα. Σε μια κουβέντα όπου έχουμε ακραίες απόψεις θα πρέπει να λαμβάνουμε υπόψη το πόσο κάθετοι είμαστε εμείς οι ίδιοι προτού νιώσουμε προσβεβλημένοι όταν μας μιλήσει κι ο άλλος ακραία. Το «ξύπνα» του Τόλη απευθυνόταν σ' εσένα για το συγκεκριμένο θέμα, αλλά και σε όλους εμάς τους νεότερους που έχουμε ακραίες απόψεις για θέματα που πιστεύουμε ότι τα ξέρουμε καλά, αλλά η ίδια η ζωή έρχεται να μας αποδείξει ότι την τύφλα μας ξέρουμε.
Ο λόγος είναι μεγάλη ανάγκη της ψυχής. (Γιώργος Ιωάννου)

lionpsyche

• Hero Member
Αντίφαση ίσως υπήρξε γιατί δεν το εξέφρασα σωστά. Εννοούσα πως είναι πιο γοητευτικό να μην το δείχνει στους άλλους! Στον εαυτό του το δείχνει καθημερινά! Δε χρειάζεται σίγουρα να γίνω αρεστή σε κανέναν, συμφωνώ. Είμαι αυθόρμητη και ειλικρινής, γι'αυτό και μιλώ κατ'αυτόν τον τρόπο. Λέω τις απόψεις μου! Ήταν πολύ καλό που βρήκες αυτή τη λάθος έκφρασή μου, για να γίνω πιο διευκρινιστική.

lionpsyche

• Hero Member
Βίκυ μου, όπως ο Τόλης έχει περάσει κάποια πράγματα, έτσι έχουμε περάσει όλοι. Δεν έχουμε τις ίδιες εμπειρίες όλοι οι άνθρωποι. Επομένως, σεβόμαστε και τους νεότερους!

wings

• Global Moderator
  • Hero Member
  • Vicky Papaprodromou
Ο σεβασμός δεν σημαίνει ότι δεν θα τους προτρέψουμε, ακόμη και επιτακτικά, να κάνουν ό,τι κρίνουμε πως μπορεί να τους βοηθήσει.

Κοριτσάκι μου, μην κολλάς στο «ξύπνα» που σου είπε ο Τόλης. Αυτά που σου είπα εγώ νωρίτερα είναι πολύ πιο «βαριά» και «στενόχωρα». Θες να τα επαναλάβω; Ο Τόλης σε είδε που τα προσπέρασες ανέμελα και γι' αυτό σου φώναξε να ξυπνήσεις.

vbd.

• Sr. Member
Αντίφαση ίσως υπήρξε γιατί δεν το εξέφρασα σωστά. Εννοούσα πως είναι πιο γοητευτικό να μην το δείχνει στους άλλους! Στον εαυτό του το δείχνει καθημερινά! Δε χρειάζεται σίγουρα να γίνω αρεστή σε κανέναν, συμφωνώ. Είμαι αυθόρμητη και ειλικρινής, γι'αυτό και μιλώ κατ'αυτόν τον τρόπο. Λέω τις απόψεις μου! Ήταν πολύ καλό που βρήκες αυτή τη λάθος έκφρασή μου, για να γίνω πιο διευκρινιστική.

Ίσως υπάρχει και άλλη αντίφαση, μιας και εγώ άλλο πράμα θεώρησα αντίφαση και θα στο εξηγήσω αμέσως. Αφενός λες ότι κάποιος έχει αυτοεκτίμηση (αφού "στον εαυτό του το δείχνει καθημερινά) και από την άλλη λες ότι ταυτόχρονα το κρύβει από τους άλλους για να είναι περισσότερο αρεστός. Όταν έχεις αυτοεκτίμηση, δεν αλλάζεις τον εαυτό σου ή τη συμπεριφορά σου προκειμένου κάποιος να σε εκτιμήσει.
Για την ακρίβεια μιλώντας για τον εαυτό σου λες ότι είναι πιο γοητευτικό να κρύβεις την καρδιά λιονταριού που έχεις μέσα σου. Πώς ισχυρίζεσαι ότι έχεις καρδιά λιονταριού, όταν θέλοντας να γίνεις γοητευτική (για τους άλλους προφανώς, και όχι με τον ερωτικό τρόπο απαραίτητα) προσπαθείς να δείξεις κάτι διαφορετικό από αυτό που πραγματικά είσαι; Αυτό δείχνει δειλία και αβεβαιότητα, όχι καρδιά λιονταριού!
Όλα αυτά σε καθαρά φιλοσοφικό επίπεδο, και όχι προσωπικό. Στόχος μου δεν είναι σε καμία περίπτωση να σε προσβάλλω. Στην καλύτερη περίπτωση επιθυμώ να σου δώσω τροφή για σκέψη, όπως όλο αυτό το νήμα με τις διάφορες απόψεις έδωσε τροφή για σκέψη σε εμένα.
At last, I have peace.

wings

• Global Moderator
  • Hero Member
  • Vicky Papaprodromou
Ελπίζω να μην είναι skinny τροφή για σκέψη, ev1H. :-)

lionpsyche

• Hero Member
Θέλω να πω πως δε χρειάζεται να αυτοσαρκαζόμαστε και να το δείχνουμε στους άλλους έτσι απλά. Το τι είμαστε, αρκεί που το ξέρουμε εμείς και μόνο! Πολλές φορές, φαίνεται, αλλά ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΑΠΑΡΑΙΤΗΤΟ ΝΑ ΤΟ ΔΕΙΧΝΟΥΜΕ! Δε θέλω να γίνω γοητευτική για τους άλλους. Απλά είπα πως αυτό που προανέφερα, κρύβει και μια γοητεία. Δεν προσπαθώ να δείξω κάτι διαφορετικό. Το είπα πολλές φορές, σήμερα, πως αυτή είμαι! Είναι μερικοί απλά που δε δέχονται αυτό που είμαι... Απόψεις, λέμε, Ok?

lionpsyche

• Hero Member
Βίκυ, κατάλαβα πολύ καλά τι ήθελες να πεις. Αυτό δε σημαίνει πως συμφωνώ με όλα και δεν τα προσπέρασα!

wings

• Global Moderator
  • Hero Member
  • Vicky Papaprodromou
Να σου πω. Αυτή είναι η γοητεία, αλλά και ο κίνδυνος των διαδικτυακών συζητήσεων. Όταν ο άλλος δεν σε έχει μπροστά του, δεν μπορεί να ξέρει τι κατάλαβες, αν κατάλαβες, πού συμφωνείς, αν συμφωνείς, τι προσπέρασες και αν προσπέρασες αυτά που άκουσες. Κρίνει με βάση αυτά που διαβάζει και αναλόγως σου απαντά. Κι αυτό δεν σημαίνει ότι απαραίτητα υπάρχουν προσωπικές αιχμές. Αλλά μπορεί και να υπάρχουν. Είναι κι αυτό μέρος της γοητείας μιας κουβέντας.

lionpsyche

• Hero Member
Συμφωνώ, γι'αυτό πολλές φορές στις επαφές που έχω, τονίζω πως θέλω τον άλλον να τον βλέπω. Να βλέπω το βλέμμα του, τις κινήσεις του, το "body language"!

banned

• Sr. Member
Λυπάμαι που έκανα κάτι εντελώς πεζό (έβλεπα το ματς) και δεν σου απάντησα πιο νωρίς, Λεοντόψυχη.

Ζητώ συγγνώμη αν σε προσέβαλα. Δεν είχα τέτοια πρόθεση. Ίσα ίσα, ένιωσα μια βαθιά συμπάθεια για σένα από την πρώτη στιγμή που μπήκες στο φόρουμ, η Βίκυ το ξέρει. Η μοναδική μου έγνοια ήταν να σε βοηθήσω, όσο περισσότερο μπορούσα. Γιατί είσαι πολύ νέα και γιατί κι εγώ, στη δική σου ηλικία περίπου από άγχος και κατάθλιψη, είδα το πρόσωπο του θανάτου. Και γλύτωσα παρά τρίχα.

Διαπίστωσα όμως (και μακάρι να κάνω λάθος) ότι συνεχίζεις να κινείσαι στο ίδιο μήκος κύματος. Παρά τις συγκινητικές προσπάθειες της Βίκυς και, σε μικρότερο βαθμό, όλων των άλλων στο φόρουμ. Εύχομαι πράγματι να έχεις την ψυχική δύναμη. Εύχομαι να είσαι πραγματικό λιοντάρι. Αν κοιτάξεις το αληθινό σαρκοβόρο, που είναι η ίδια η ζωή, στα μάτια, κι αν αποφασίσεις πραγματικά ότι θέλεις να επιβιώσεις, τότε μπορεί να το πετύχεις. Σου το εύχομαι με όλη μου την καρδιά.    

wings

• Global Moderator
  • Hero Member
  • Vicky Papaprodromou
Μα, πάλι ματς βλέπεις εσύ; Αμετανόητος είσαι.

lionpsyche

• Hero Member
Είμαστε Ok Τόλη. Άλλωστε, συμβαίνουν αυτά στο διαδίκτυο, όπως είπαμε και με τη Βίκυ νωρίτερα. Να δω τι θα κάνετε χωρίς εμένα όλη την ημέρα στο forum από Δευτέρα που αρχίζω Σχολή πάλι. Το είπα και στη Βίκυ σε άλλο νήμα. Τόλη μου, όποτε θέλεις, μπορείς να μου στείλεις και προσωπικό email. Να ξέρεις πως σέβομαι τις απόψεις σου, απλά κάποιες φορές, μην ξέροντας από πλευράς σου πόσες φορές ξεπέρασα το θάνατο, νιώθω άσχημα όταν μου λένε πράγματα όπως "Ξύπνα"! Είναι προστακτική ξέρεις και δείχνει διαταγή. Η πρόοδος που έχω κάνει όλα αυτά τα χρόνια είναι πως δε δέχομαι διαταγές. Κάποια στιγμή θα ήθελα να μιλήσουμε προσωπικά. Η αλήθεια είναι πως παλεύω με πολλά πράγματα, αλλά, όπως προείπα, κάνω σταθερά βήματα έστω και αργά. Τουλάχιστον, απ'αυτά μαθαίνω. Λοιπόν, όποτε θέλεις μπορούμε να μιλήσουμε. Έχω καταλάβει πως κι εσύ έχεις περάσει πολλά... Να μιλήσουμε εμείς οι ποιητές! Πλάκα κάνω. Δεν μπορώ να συγκριθώ μαζί σου!
Σ'ευχαριστώ για τη συμπάθεια που μου έχεις δείξει! Απλά, όταν την εκφράζουμε όπως είναι η συμπάθεια πραγματικά, έχει και ουσία...

wings

• Global Moderator
  • Hero Member
  • Vicky Papaprodromou
Τώρα θα 'λεγα τίποτα για τους ποιητές, αλλά αυτολογοκρίνομαι για να μη γίνει κόλαση εδώ μέσα.

lionpsyche

• Hero Member
Κάν'τα όλα κόλαση skinny girl!

Search Tools