Απόδειξη επαγγελματικής δαπάνης - όριο 5.000 ευρώ [μετονομάστηκε σε Τίτλος Κτήσης Υπηρεσιών]

diceman · 87 · 114875

spiros

  • Administrator
  • Hero Member
  • *****
    • Posts: 854561
    • Gender:Male
  • point d’amour
Σύμφωνα με τον πρόσφατο φορολογικό νόμο 3842/2010, στο εξής θα πραγματοποιείται παρακράτηση φόρου ελεύθερων επαγγελματιών με συντελεστή 20% μόνο σε αποδείξεις παροχής υπηρεσιών που υπερβαίνουν το ποσό των 300 Ευρώ.

Η νέα αυτή ρύθμιση ισχύει από 1 Ιανουαρίου 2011.

http://blog.literatus.gr/?p=301


rogne

  • Newbie
  • *
    • Posts: 64
    • Gender:Male
Επειδή έχω ακούσει κι εγώ πολλάκις ότι οι αποδείξεις επαγγελματικής δαπάνης "καταργήθηκαν", να πω ότι κάτι τέτοιο δεν έχει συμβεί. Ο τελευταίος φορολογικός νόμος (3842/Απριλίου 2010) λέει μεν ότι δεν ισχύει η απαλλαγή από την υποχρέωση τήρησης βιβλίων για τους ελεύθερους επαγγελματίες, αλλά δεν καταργεί τις αποδείξεις επαγγελματικής δαπάνης. Αυτές συνεχίζουν να υπάρχουν, και το όριο παραμένει κανονικά στις 5.000 ευρώ. Ένας μεταφραστής που δεν έχει κάνει έναρξη επαγγέλματος ΔΕΝ είναι ελεύθερος επαγγελματίας, άρα στην περίπτωσή του ισχύουν κανονικά τα προβλεπόμενα για την απαλλαγή από την υποχρέωση τήρησης βιβλίων: αρκεί το ακαθάριστο εισόδημά του από παροχή υπηρεσιών (μετάφρασης εν προκειμένω) να μην ξεπερνά τις 5.000 ευρώ. Δεν ξέρω τι "εγκύκλιο" έχουν λάβει οι εταιρείες που διαδίδουν τη φήμη περί "κατάργησης", το πιθανότερο πάντως είναι ότι, αν υπάρχει τέτοια εγκύκλιος, θα λέει ή θα αφήνει να εννοηθεί κάτι σαν "βάλτε τον κόσμο να γράφεται στον ΟΑΕΕ για να τσιμπήσουμε εισφορές πανταχόθεν".



madò

  • Newbie
  • *
    • Posts: 61
    • Gender:Female
Καλησπέρα!

Μπορώ να ζητήσω απόδειξη επαγγελματικής δαπάνης από πελάτη του εξωτερικού;

Για να γίνω πιο συγκεκριμένη:
Στην Ιταλία υπάρχει η απόδειξη επαγγελματικής δαπάνης και εάν έχω ΑΦΜ - Codice fiscale στην Ιταλία είναι πιο εύκολο να μου την εκδώσουν;

« Last Edit: 28 Feb, 2011, 19:04:26 by wings »


ειρηνικος

  • Semi-Newbie
  • *
    • Posts: 4
    • Gender:Female
Καλησπέρα.

Να κάνω κι εγώ μια ερώτηση... δηλαδή με ιδιώτες (όχι εκδοτικούς οίκους ή εταιρείες) δεν ισχύει η ΑΕΔ;
« Last Edit: 31 Oct, 2011, 18:31:14 by wings »



spiros

  • Administrator
  • Hero Member
  • *****
    • Posts: 854561
    • Gender:Male
  • point d’amour

ειρηνικος

  • Semi-Newbie
  • *
    • Posts: 4
    • Gender:Female
Κατάλαβα...Δηλαδή εγώ που μόλις πήρα το πτυχίο μου και ημιαπασχολούμαι με ασφάλιση στο ΙΚΑ, για να κάνω οποιουδήποτε άλλου είδους μετάφραση θα πρέπει να κάνω έναρξη επαγγέλματος;εχω ξεσκονίσει όλο το φόρουμ και έχω αρχίσει να βλέπω το φως στο τούνελ, αλλά έχω ακόμα δρόμο μέχρι τη λάμπα!συνεχίστε έτσι ρε παιδιά γιατί αν περιμέναμε από τη σχολή να μας καθοδηγήσει...σωθήκαμε!


diceman

  • Hero Member
  • *****
    • Posts: 1328
    • Gender:Male
  • Talk less, say more.
Αν όμως ασφαλίστηκες για πρώτη φορά στη ζωή σου μετά την 1/1/93, μάλλον μπορείς να πάρεις απαλλαγή από τον ΟΑΕΕ όσο καιρό διαρκεί η ασφάλισή σου στο ΙΚΑ. Λέω μάλλον γιατί λες ότι ημιαπασχολείσαι. Ψάξ' το μ' έναν λογιστή - μπορεί να γλιτώσεις το σύνολο ή μέρος των εισφορών του ΟΑΕΕ.
Βασίλης Μπαμπούρης
meta|φραση School of Translation Studies


ειρηνικος

  • Semi-Newbie
  • *
    • Posts: 4
    • Gender:Female
Σας ευχαριστώ πολύ όλους για τις απαντήσεις σας.Το θέμα είναι ότι ο λογιστής μου δε ξέρει καθόλου για το συγκεκριμένο θέμα.ΕΓΩ του έχω πει ό,τι έχω διαβάσει στο φόρουμ και απλά συμφωνεί...Δεν έχει κάτι άλλο να προτείνει...Μάλλον πρέπει να απευθυνθώ αλλού...
Thank you anyway...



xerola

  • Sr. Member
  • ****
    • Posts: 625
Αν όμως ασφαλίστηκες για πρώτη φορά στη ζωή σου μετά την 1/1/93, μάλλον μπορείς να πάρεις απαλλαγή από τον ΟΑΕΕ όσο καιρό διαρκεί η ασφάλισή σου στο ΙΚΑ. Λέω μάλλον γιατί λες ότι ημιαπασχολείσαι. Ψάξ' το μ' έναν λογιστή - μπορεί να γλιτώσεις το σύνολο ή μέρος των εισφορών του ΟΑΕΕ.
Πιθανότατα να μπορείς και με την ημιαπασχόληση, προσωπικά ως ημιαπασχολούμενη σε σχολείο με ΙΚΑ πήρα απαλλαγή από ΟΑΕΕ. Όμως, υπάρχουν διάφορα πακέτα ασφάλισης ΙΚΑ και καλύτερα να ρωτήσεις στο ΙΚΑ του εργοδότη σε ποιο είσαι και αν δικαιούσαι απαλλαγή από ΟΑΕΕ. Η Απόδειξη Επαγγελματικής Δαπάνης αφορά σε συνεργασίες με εταιρείες μόνο, λογικά και τους εκδοτικούς οίκους, από εκεί και πέρα είναι θέμα του λογιστηρίου της εταιρείας αν θέλει την ΑΕΔ.


tsamourasj

  • Jr. Member
  • **
    • Posts: 121
    • Gender:Male
Καλησπέρα. Θα ήθελα να ρωτήσω και εγώ κάτι. Δηλαδή για ποσά μικρότερα των 300 ευρώ παίρνουμε στο χέρι ολόκληρο το ποσό μείον το 3,6% για το χαρτόσημο;
Γιάννης Τσαμουράς


auditor

  • Hero Member
  • *****
    • Posts: 2469
    • Gender:Male
Για αμοιβή επαγγελματικής δαπάνης δεν ξέρω. Σϊγουρα ισχύει για τις ΑΠΥ (όπου εκεί δεν υπάρχει ούτε 3,6%).
Nick Roussos


tsamourasj

  • Jr. Member
  • **
    • Posts: 121
    • Gender:Male
Λάθος δικό μου. Ο νόμος μιλάει για αποδείξεις παροχής υπηρεσιών και όχι για αποδείξεις επαγγελματικής δαπάνης.
Ευχαριστώ για την απάντηση.
Γιάννης Τσαμουράς


ειρηνικος

  • Semi-Newbie
  • *
    • Posts: 4
    • Gender:Female
Καλησπέρα παιδιά

Μια φίλη με ενημέρωσε πως θα αναλάβει κάποια μετάφραση και θα πληρωθεί από τον πελάτη με εργόσημο (υπήρεσίες για κατ' οίκον εργαζόμενους), καθώς δεν έχει ανακατευτεί με ΟΑΕΕ, ΙΚΑ ή τίποτα τέτοιο...
Στο διαδίκτυο όπου διάβασα τη σχετική απόφαση δε διευκρινίζει το εάν συγκαταλέγονται και οι υπηρεσίες των μεταφραστών που εργάζονται από το σπίτι τους στις υπηρεσίες που καλύπτονται από το εργόσημο...
Anyway, ορίστε ο ιστότοπος μήπως βοηθήσει http://www.efgbs.gr/2011/09/14/eisfores-kat-oikon-apasxoloumenwn-ergosimo/2/



Dimi

  • Full Member
  • ***
    • Posts: 403
Ω Θεέ μου, το εργόσημο είναι για "κατ’ οίκον απασχολούμενο προσωπικό". Η κοπέλα δεν εργάζεται στο σπίτι του εργοδότη αλλά στο δικό της, είναι αυτοαπασχολούμενη. Να κοπεί απόδειξη δαπάνης, εκτός και αν ο "πελάτης" έχει άλλους σκοπούς και θέλει να πάρει ποιος ξέρει τι επιδοτήσεις.


 

Search Tools