Έλληνες συγγραφείς νέας γενιάς

evdoxia

• Translator | Reviewer | Merenda |
  • Hero Member
Ένας φίλος μου από τη Γαλλία που ασχολείται με τη φωτογραφία, μου ζήτησε να του προτείνω 5-6 νέους Έλληνες συγγραφείς, τα ονόματα των οποίων θα συνδέσει με μια σειρά φωτογραφιών που ετοιμάζει.

[..I am looking for new generation writers... better if they are famous, or at least appreciated, in their own country. Believe me, it’s a big job to look for European writers on Internet, so it would help if you give me a few names of Greek young writers. Then I will try to find their contact online...]

Δεν ξέρω, όμως, ποιους να του προτείνω και φοβάμαι μην αδικήσω άλλους; Δηλαδή, πόσο νέους εννοεί;
Αντώνη Σουρούνη ή Μάρω Βαμβουνάκη ή Λένα Διβάνη ή Ευγενία Φακίνου ή Άρη Σφακιανάκη ή ακόμα και... Ευα Ομηρόλη, Χρύσα Δαμουλίδου και Μόϊρα Παπαιωάννου;

Δεν έχω ιδέα εάν αυτοί είναι νέας γενιάς, αυτοί όλοι είναι μεγαλούτσικοι (40άρηδες ή 50άρηδες).
Για πείτε, τι να κάνω;
Είναι μεγάλη ευθύνη αυτό.

Ευχαριστώ πολύ
εΡ
Translation is the art of failure – Umberto Eco

wings

• Global Moderator
  • Hero Member
  • Vicky Papaprodromou
Ευδοξία, ζήτα να σου ξεκαθαρίσει ποια γενιά συγγραφέων εννοεί για να μπορέσεις να βρεις την άκρη.

mavrodon

• Hero Member
Σίγουρα ο Σουρούνης, η Βαμβουνάκη δεν μπορούν να θεωρηθούν νέοι. Νέα γενιά θα θεωρούσα τους κάτω των 50 ετών. Μεταξύ των αρκετών εκπροσώπων της νέας γενιάς προσωπικά ξεχωρίζω δύο, σχεδόν συνομηλικους. Τον Ισίδωρο Ζουργό (http://www.perizitito.gr/persons.php?personid=55748) και τον Θοδωρή Παπαθεοδώρου (http://www.greekbooks.gr/papatheodoru-thodoris.person). Έχω διαβάσει άπληστα τα τρία πρώτα βιβλία της τετραλογίας του και περιμένω ανυπόμονα το τέταρτο, που κυκλοφορεί οσονούπω από τις εκδόσεις Ψυχογιός. Καλό είναι να διαβάσουμε και την κριτική των αναγνωστών στον σύνδεσμο που παρέθεσα. Τα τρία βιβλία του Ζουργού που διάβασα με συγκλόνισαν, ιδίως το "Στη σκιά της Πεταλούδας" και "Η Αηδονόπιτα". Το τελευταίο του βιβλίο "Ανεμώλια" συμπεριλαμβάνεται για αρκετές εβδομάδες στα ευπώλητα της Καθημερινής.
Καλό είναι και οι φίλοι μας του φόρουμ να εκφέρουν τη δική τους άποψη.

evdoxia

• Translator | Reviewer | Merenda |
  • Hero Member
Ευδοξία, ζήτα να σου ξεκαθαρίσει ποια γενιά συγγραφέων εννοεί για να μπορέσεις να βρεις την άκρη.

Ρώτησα κι απάντησε αυτό: [...Well, I mean writers between 20 to 50 years old...]
Translation is the art of failure – Umberto Eco

Search Tools