Γεια σας, είμαι η Άννα!

annaeleni

• Semi-Newbie
  • *
Καλημέρα, με λένε Άννα και είμαι καινούρια στο φόρουμ. Τελείωσα την Γαλλική Φιλολογία του ΑΠΘ πριν πολλάααα χρόνια και μετά αποφάσισα να ασχοληθώ περαιτέρω με την μετάφραση. Αυτό που ιδανικά θα ήθελα να κάνω θα ήταν να ασχοληθώ με την λογοτεχνική μετάφραση αλλά επειδή με είχαν αποτρέψει (δικαίως, αδίκως δεν έχει σημασία) πήγα στο Στρασβούργο και έκανα ένα ωραιότατο Μαστέρ στην τεχνική μετάφραση και στον υποτιτλισμό. Στη συνέχεια γύρισα στην Ελλάδα και όχι στην Αθήνα και αφού δούλεψα ως εξωτερική συνεργάτης σε μια εταιρεία υποτιτλισμού μου έτυχε μια δουλειά στην οποία δεν μπορούσα να αρνηθώ. Στην αρχή ασχολιόμουν παράλληλα και με τον υποτιτλισμό που αγαπώ πραγματικά πολύ. Στην πορεία όμως κουράστηκα να δουλεύω πολύ και να μην αμείβομαι αναλόγως και συγχρόνως να μην υπάρχει και καμία προοπτική εξέλιξης. Οπότε, τα παράτησα και αφοσιώθηκα στην άλλη μου δουλειά. Μετά από τέσσερα χρόνια, έκανα οικογένεια και κάποιες συγκυρίες δεν μου επέτρεπαν να εργαστώ στην αρχή...to make a long story short(er) σήμερα μεγαλώνω το παιδί μου και αναλαμβάνω καμία μετάφραση στη χάση και στη φέξη...τώρα γιατί σας τα έγραψα όλα αυτά...ε, ήθελα κάπου να τα γράψω.
« Last Edit: 16 Oct, 2011, 20:28:06 by annaeleni »

spiros

• Administrator
  • Hero Member
  • point d’amour
Καλώς όρισες, Άννα.

Σε ευχαριστούμε για τη διάθεσή σου να μοιραστείς την ιστορία σου και τις γνώσεις σου μαζί μας :)

Frederique

• Hero Member
  • Creative, Hardworking and Able!
Καλώς μάς ήρθες, Άννα!
Communicate. Explore potentials. Find solutions.

mavrodon

• Hero Member
Καλώς όρισες και από έναν μη μεταφραστή, τουλάχιστον κατ' επάγγελμα. Προσοχή στην ορθογραφία της αμοιβής και του αμείβομαι.

wings

• Global Moderator
  • Hero Member
  • Vicky Papaprodromou
Καλώς μας ήρθες, Άννα.

Μπορείς να μας γράφεις ό,τι θέλεις όποτε θέλεις. :-)

Search Tools