Pita party 2006

Offline Alex1200GS

• Newbie
  • *
Αγαπητέ μεταφραστή,

όλοι εμείς στην TRANSLAB Hellas θα θέλαμε πολύ να σε δούμε στην κοπή της πίτας μας που θα πραγματοποιηθεί στις 28 Iανουαρίου και ώρα 13:00 στα γραφεία μας στον Άγιο Στέφανο. Εκτός από την πίτα θα υπάρχουν λιχουδιές, αναψυκτικά και μουσική, ενώ η εκδήλωση αυτή θα είναι μια εξαιρετική ευκαιρία να γνωριστούμε από κοντά, αλλά και να συναντήσεις άλλους μεταφραστές, να ενημερωθείς για άλλες εκδηλώσεις και νέα του χώρου και να σου δοθεί CD με την τελευταία έκδοση του DVX. Για να μπορέσουμε να οργανωθούμε αποτελεσματικά, παρακαλούμε να μας ενημερώσεις εάν θα μπορέσεις να παρευρεθείς, το αργότερο μέχρι τη Δευτέρα 23 Ιανουαρίου. Οδηγίες προς ναυτιλομένους θα βρεις στη διεύθυνση http://translab.gr/map ενώ είμαστε στη διάθεσή σου για οποιαδήποτε βοήθεια χρειαστείς.

Φιλικά

Η ομάδα της TRANSLAB Hellas
RSVP:23/01/2006
« Last Edit: 17 Jan, 2006, 16:44:10 by spiros »

Offline banned8

• Jr. Member
  • **
Εγώ μπορεί να έρθω, αλλά είναι πολύ νωρίς (!) για μένα. Αν τα καταφέρω και σηκωθώ εγκαίρως, υπόσχομαι να φάω μικρό κομμάτι της πίτας αν δεν με έχετε υπολογίσει. Αλλά ανακάλυψα ότι είμαι γείτονας και λέω να περάσω μια βόλτα.

Ένας ναυτιλλόμενος

Offline stathis

• Hero Member
Εγώ μπορεί να έρθω, αλλά είναι πολύ νωρίς (!) για μένα. Αν τα καταφέρω και σηκωθώ εγκαίρως, υπόσχομαι να φάω μικρό κομμάτι της πίτας αν δεν με έχετε υπολογίσει. Αλλά ανακάλυψα ότι είμαι γείτονας και λέω να περάσω μια βόλτα.

Νίκο, σκέφτομαι κι εγώ να έρθω, αν και λίγο δύσκολο λόγω έλλειψης χρόνου. Αν έρθεις πάντως, σε έχω ικανό να σου πέσει και το φλουρί!

Offline spiros

• Administrator
  • Hero Member
  • point d’amour
    • spiros.doikas
    • greektranslator
    • doikas
    • lavagraph
    • Greek translator CV
Κοίταξε Στάθη, ο Νίκος δεν ειδικεύεται στο χρήμα... (εκτός βέβαια εάν πρόκειται περί λεξικών οικονομικών όρων).

Offline aleka

• Sr. Member
  • no rest for the wicked...
Μεταφραστικό γραφείο είναι, μπορεί αντί για φλουρί να δίνουν λεξικό ή ακόμα καλύτερα συμβόλαιο συνεργασίας! :ΡΡ

Αλέκα
Destruction leads to a very rough road, but it also breeds creation.

Offline Alex1200GS

• Newbie
  • *
Η αλήθεια είναι ότι δε θα μπορείς να φας μόνο ένα μικρό κομμάτι από την πίτα. Έχω δοκιμάσει πίτα από κει που θα μας τη φτιάξουν και στο λέω με σιγουριά! Πού μένεις αλήθεια;

Όσο για το δώρο, θα είναι πάνω από λεξικό και κάτω από συμβόλαιο συνεργασίας...

Offline banned8

• Jr. Member
  • **
Κατηφορίζεις, κάνεις αριστερά στη Λαμπράκη, ανηφορίζεις λίγο στο λόφο... Θα στείλεις αυτοκίνητο να με πάρει; Επειδή λες "είμαστε στη διάθεσή σου για οποιαδήποτε βοήθεια χρειαστείς".

Offline Alex1200GS

• Newbie
  • *
Μπορώ να το ρυθμίσω αν όντως το χρειάζεσαι. Τόσες ορδές θα έρθουν, κάποιος θα σε φέρει!!!

Θα πέρναγα ευχαρίστως να σε πάρω εγώ αλλά αφενός θα πρέπει να είμαι στο γραφείο από νωρίς το Σάββατο και αφετέρου δε φαντάζομαι να είσαι προετοιμασμένος να καβαλήσεις μηχανή με τέτοιο καιρό...

Offline banned8

• Jr. Member
  • **
Μην ανησυχείς. Ή δεν θα δώσω άδεια στον σοφέρ ή θα έρθω με τα πόδια. Είπαμε, το πρόβλημα θα είναι να ξυπνήσω εγκαίρως.

Offline stathis

• Hero Member
Μην ανησυχείς. Ή δεν θα δώσω άδεια στον σοφέρ ή θα έρθω με τα πόδια. Είπαμε, το πρόβλημα θα είναι να ξυπνήσω εγκαίρως.
Νίκο, αν τελικά έρθω, μπορώ να περάσω να σε πάρω. Έχω αυτοκίνητο... κάτι που δεν έχει ο Σπύρος ως γνωστόν, για να τον πικάρω λίγο και να του (σου) θυμίσω την κουβέντα που είχαμε περί της ευεργετικής επίδρασης των οχημάτων στο κοινωνικό κύρος των ανδρών :-))

Offline Alex1200GS

• Newbie
  • *
Ένα σύντομο μηνυματάκι ως υπενθύμιση του pita party 2006 που θα πραγματοποιηθεί αύριο Σάββατο 28 Ιανουαρίου και ώρα 13:00 στα γραφεία της TRANSLAB Hellas στον Άγιο Στέφανο. Στο party θα κόψουμε τη βασιλόπιτά μας για το 2006, στην οποία κρύβεται για τον τυχερό ένα εκπληκτικό δώρο!

Κι επειδή σίγουρα ανησυχείτε για τον καιρό, θα έχουμε ηλιοφάνεια σε όλη τη διάρκεια της ημέρας, ασθενή βοριαδάκια, χαμηλή υγρασία και άνοδο της θερμοκρασίας στους 8 βαθμούς (πηγή: http://www.meteo.gr/cf.asp?city_id=86).

Οι δρόμοι είναι ανοιχτοί και ασφαλείς ενώ οδηγίες για να έρθετε οδικώς, με τρένο ή λεωφορείο μπορείτε να βρείτε στη διεύθυνση http://www.translab.gr/map.

Μπορείτε να φέρετε φίλους ή συνάδελφους ενώ ο ενδυματολογικός κώδικας επιβάλλει μόνο πλατύ χαμόγελο και χαλαρή διάθεση. Ανυπομονούμε να σας δούμε εδώ!

Φιλικά,

Η ομάδα της TRANSLAB Hellas

Offline Alex1200GS

• Newbie
  • *
Φωτογραφίες από το pita party μπορείτε να δείτε εδώ: http://www.translab.gr/pitaparty
Ευχαριστώ όσους ήρθατε!!!

Αλέξανδρος
(από την ομάδα της TRANSLAB Hellas ασφαλώς!)

Offline stathis

• Hero Member
Φωτογραφίες από το pita party μπορείτε να δείτε εδώ: http://www.translab.gr/pitaparty

Αλέξανδρε, ο Νίκος κι εγώ θέλουμε να σε ευχαριστήσουμε που μας έβαλες πρώτη μούρη στο site σου! Α, ο Νίκος ρωτάει σε ποιο λογαριασμό να βάλει τα χρήματα.  ;-)

Για να σοβαρευτούμε όμως, διαβάστε ΤΙ ΔΕΝ ΚΑΤΕΓΡΑΨΕ Ο ΦΑΚΟΣ

1. Την αντιπροσωπεία του Translatum να καταγγέλλει το βρώμικο παιχνίδι που παίχτηκε με το φλουρί (περισσότερα στοιχεία στη διάθεση κάθε ενδιαφερόμενου). Ο Νίκος απείλησε να αποχωρήσει πάραυτα, κάμφθηκε όμως όταν του προσφέρθηκε διπλό κομμάτι πίτα.
2. Νεαρά συνάδελφο να με ρωτάει αν ο Nickel είναι μπαμπάς μου (indeed...). Είχα την ετοιμότητα να τα μπαλώσω λέγοντας ότι είναι θείος μου εξ αγχιστείας.
3. Τον Nickel να αποχωρεί από το πάρτυ παίρνοντας ένα ολόκληρο τσαμπί από μπαλόνια, με τη φτηνή δικαιολογία ότι τα θέλει για την κόρη του. Είδαμε και πάθαμε να τα στριμώξουμε στο αυτοκίνητο. Άμα ξεμωραθεί ο άνθρωπος...

Όπως καταλάβατε, περάσαμε ωραία!

Offline banned8

• Jr. Member
  • **
Ο Νίκος απείλησε να αποχωρήσει πάραυτα, κάμφθηκε όμως όταν του προσφέρθηκε διπλό κομμάτι πίτα.

Παρά ταύτα, θα προτιμούσα το φλουρί (book token αξίας 100 ευρώ). Προτείνω να βάλω wish list στο Amazon, όπου το backlog έχει φτάσει τα 6.000 ευρώ, και όποιος έχει την καλοσύνη να πηγαίνει και να κάνει μια μικρή χορηγία. Πάντως και τα 100 κάποια τρύπα θα είχαν βουλώσει.

Νεαρά συνάδελφο να με ρωτάει αν ο Nickel είναι μπαμπάς μου (indeed...). Είχα την ετοιμότητα να τα μπαλώσω λέγοντας ότι είναι θείος μου εξ αγχιστείας.

Γιατί να μπαλώνεις, βρε Στάθη; Αφού κάλλιστα θα μπορούσα να είμαι και μπαμπάς σου! Βέβαια αν είχες μυριστεί τον τρόπο αποχώρησης, και σαν θείο θα με είχε αποκηρύξει.

με τη φτηνή δικαιολογία ότι τα θέλει για την κόρη του

Δεν πα να λες! Η κόρη μου ενθουσιάστηκε! (Αφού δεν θα ήταν κόσμιο να φύγω με τις ... μπόμπες και τα γλυκάκια, να ενθουσιαστώ εγώ!)

Όπως καταλάβατε, περάσαμε ωραία!

Και θα είχαμε περάσει ακόμα καλύτερα αν δεν φεύγαμε με κοπανιστό αέρα. Την άλλη φορά θα κόψω εγώ την πίτα! (Αν με ξανακαλέσουν, που δεν το βλέπω...)

Offline inertia

• Sr. Member
Ίσως είμαι η μοναδική Αγιοστεφανιώτισσα μεταφράστρια που δεν παρουσιάστηκε.. στη μονάδα της. Λόγω επερχόμενης κακοκαιρίας (τότε) και (προσωρινής ελπίζω) ανεργίας αποφάσισα να επισκεφτώ τη νήσο καταγωγής , την Κρήτη και δεν πρόλαβα να επιστρέψω εγκαίρως.. Κρίμααα (έχω κερδίσει ήδη δύο φλουριά εφέτος και ήθελα να τριτώσει)

Υ.Γ Αν η Ευτυχία είναι η κοπέλα με το ζαπονέ πουκάμισο της στέλνω πολλούς χαιρετισμούς!

Η Νατάσα από το περισινό Trados-Deja Vu σεμινάριο
Nobody puts Baby in a corner!

Search Tools