water-based enamel -> υδατοδιαλυτό βερνίκι, σμαλτόχρωμα υδατικής βάσης

spiros · 27 · 14914

banned8

• Jr. Member
  • **
Κάνω κάτι άλλο τώρα και δεν μπορώ να βοηθήσω. Πάντως δεν ξέρω αν είναι σωστό το "υδατοδιαλυτό". Θα επανέλθω αργότερα.

banned13

• Hero Member
To acrylic enamel for aluminum frames νομίζω ότι είναι ακρυλικό βερνίκι. Λέει "dries very quickly and can be painted over." Άρα δεν είναι χρωματιστό, είναι βερνίκι κι από πάνω μπορεί να μπει και χρώμα.
Μην ξεχνάς ότι το enamel μεταφράζεται και βερνίκι.

spiros

• Administrator
  • Hero Member
  • point d’amour
Μην ξεχνάς ότι το enamel μεταφράζεται και βερνίκι.

Καλό θα ήταν να το είχα ξεχάσει, θα σήμαινει ότι κάποτε το' ξερα!

banned13

• Hero Member
Από το answers.com
Enamel
Σμάλτο, εμαγιέ, αδαμαντίνη, βερνίκι, εμαγίτης, λάκα.

• Guest
εδω ο κατάλογος έχει ετικέτες και από κάτω περιγραφή
νομίζω ότι η ριπολίνη που αναφέρθηκε από τον Νίκο νομίζω είναι ακριβώς αυτό.
http://www.pappaints.gr/products/?Cid=2

Θυμάμαι ως φοιτήτρια ότι χρειάστηκε να βάψω τη μπανιέρα στο σπίτι γιατί ήταν σε αισχρή κατάσταση.
Εκεί βάλαμε σμάλτο.
νομίζω ότι το σμάλτο μπαίνει σε τέτοιες επιφάνειες (λεκάνες μπανιέρες και άλλα συναφή, εμαγιέ επιφάνειες κουζίνας κλπ)
Πάντως δεν μπαίνει σε ξύλο απ'όσο ρώτησα.

Αυτά και από εμένα.

πρόσεξε επίσης ότι στον κατάλογο αναφέρεται ως ριπολίνη νερού και όχι υδατοδιαλυτή.

« Last Edit: 18 Jan, 2006, 19:50:02 by maria_pol »

spiros

• Administrator
  • Hero Member
  • point d’amour

banned8

• Jr. Member
  • **
Ας διαβάσουμε πρώτα τι λέει η Wikipedia:

An enamel paint is a paint that dries to an especially hard, usually glossy, finish.

This is a commonly used, yet fanciful term, implying that an ordinary latex or oil-based paint has the same properties as true, fired vitreous enamel.

Some enamel paints have been made by adding mouse varnish to oil-based paint.

The term sometimes refers to oil-modified polyesters that were introduced in the early 1930s. The oil is required to stop or enhance the crosslinking of the paint in order to achieve sufficient flexibility of the paint film.

Typically the term "enamel paint" is used to describe oil-based covering products, usually with a significant amount of gloss in them, however recently many latex or water based paints have adopted the term as well. The term today means "hard surfaced paint" and usually is in reference to paint brands of higher quality, floor coatings of a high gloss finish, or spray paints.

Προφανώς το ονοματάκι έχει δοθεί σε πολλά και διάφορα προϊόντα. Οπότε προτείνω:

Σμαλτόχρωμα υδατικής βάσης: Ακρυλικό προϊόν υδατικής βάσης κ.λπ. (Δες κι εδώ.)

Με αυτόν τον τρόπο δεν μπερδευόμαστε με λέξεις που έχουν πιο συγκεκριμένο νόημα (βερνικόχρωμα, ριπολίνη κ.λπ.) και διατηρούμε την αντιστοιχία με το σμάλτο (τη λέξη αλλά και τις ιδιότητες που θέλουν να απομιμηθούν τα enamel paints).

« Last Edit: 18 Jan, 2006, 20:11:55 by nickel »

• Guest
Η μόνη μου αντίρρηση (αφού πρώτα παραδεχτώ ότι δεν πρόσεξα το υδατοδιαλυτό γιατί επικεντρώθηκα στον τίτλο)
είναι ότι αν το κείμενο του Σπύρου είναι από κατάλογο, πρέπει να είμαστε ξεκάθαροι.
Το θέμα είναι αν μπορεί να καταλάβει ένας μπογιατζής περί τίνος πρόκειται, ή αν θα το κοιτά και θα του μένει η απορία αν είναι για κουφώματα ή για μπάνια.
Εχεις αλλο κείμενο για το προιόν;

λυπάμαι που το ζαλίζω και άλλο.

banned8

• Jr. Member
  • **
Προφανώς δεν ξέρω τι ξέρουν και καταλαβαίνουν οι μπογιαντζήδες. Αν βοηθά, καταθέτω τούτα:

Canadian Silicon Enamel χαμηλής οσμής σμαλτόχρωμα εξαιρετικής ποιότητας φτιαγμένο από ειδικά επιλεγμένες αλκυδικές ρητίνες με σιλικόνες και λιπαρά οξέα, για πολύ μεγάλες αντοχές στις εξω-τερικές συνθήκες. Αφήνει ένα πολύ γυαλιστερό και σκληρό σμάλτο που δεν μεταβάλλεται. Δουλεύεται πολύ εύκολα και μαλακά. Έχει μεγάλη καλυπτικότητα και εξαιρετικό άπλωμα. Το σμάλτο του Canadian Silicon Enamel δεν απορροφά την κάπνα και τις βρωμιές, με αποτέλεσμα να καθαρίζεται με ένα πέρασμα.

Αλλού: Χρησιμοποιούν κυρίως μελάνια (καολίνες, σινική κλπ.) και όχι βερνικοχρώματα ή ακρυλικά σμαλτοχρώματα όπως εμείς οι μοντελιστές.

• Guest
Ούτε εγώ μπορώ να πω πως μιλώ από θέση ισχύος κραδαίνοντας το σκύπτρο του βαφέα, κοινώς βούρτσα.
Ομως, αφενός με προβληματίζει ότι το σμαλτόχρωμα κάνει ελάχιστα χιτ στα ελληνικά.
Και αφετέρου, στην ετικέτα  μετά το κάνει "σμάλτο". Οπότε με την ίδια λογική μπορούμε και εμείς να το μεταφράσουμε ως σμάλτο.
Δεν ξέρω, μπερδεύτηκα.
Διαλέγετε για παίρνετε.

banned8

• Jr. Member
  • **
Όπως λέει η Μαρία, δεν ξέρω πόσο πρακτική είναι η πρότασή μου, πόσο πιθανό είναι να το δει ο πελάτης και να πει "τι είν' αυτό πάλι;".

Απ' όσο καταλαβαίνω από τη Wikipedia και άλλες περιγραφές, είναι βερνίκι / βερνικόχρωμα που το λέμε με διάφορους τρόπους. Αφού λοιπόν υπάρχει το σμαλτόχρωμα, για λόγους γλωσσικούς και μόνο προτείνω να το πούμε έτσι και υποψιάζομαι ότι θα είναι κατανοητό.

Δείτε το κι αλλιώς: Αν το enamel paint μπορεί να πάρει πολλές μορφές με κοινό χαρακτηριστικό τη στιλνότητα και αντοχή του σμάλτου, το μεταφράζουμε κι εμείς κατά λέξη κι αφήνουμε τον άλλο να κάνει το guesswork.

Search Tools