the sand and the hut

Guest · 14 · 3335

metafrastis

  • Guest
"The resistance of the Arab warriors, the sand, and the hut, made the progress of the invaders painfully difficult"

Τι εννοεί με το hut δεν μπορώ να καταλάβω.


banned8

  • Jr. Member
  • **
    • Posts: 131
    • Gender:Male


metafrastis

  • Guest
Το σκέφτηκα και εγώ, αλλά τόσο χοντρό;

Παρακάτω αναφέρεται σε διάσπαρτους οικισμούς δύσκολους στην κατάληψη αλλά αδίκως προσπαθώ να κάνω κάποια μαντική σύνδεση του hut μαζί τους.


aleka

  • Sr. Member
  • ****
    • Posts: 725
    • Gender:Female
  • no rest for the wicked...
Βρίσκω πολύ λογική την υπόθεση του Νίκου για το heat. Πάντως, έψαξα και για το ενδεχόμενο το hut να σημαίνει κάτι σε επίπεδο στρατιωτικής ορολογίας, κάποιου είδους σχηματισμό ή τρόπο άμυνας για τα αραβικά δεδομένα και μέχρι στιγμής δεν μου έχει προκύψει κάτι.

Συνεπώς προτείνω να το βάλεις heat μέχρι νεωτέρας!

Αλέκα
Destruction leads to a very rough road, but it also breeds creation.



metafrastis

  • Guest
Εντάξει αν και σκεφτόμουν πως αφού πρόκειται για τυπογραφικό λάθος μάλλον είναι καλύτερα να διαγραφεί το νήμα για να μην πιάνει άδικα χώρο. Ας περιμένουμε όμως και τη δική σου πιθανή εκδοχή :)


aleka

  • Sr. Member
  • ****
    • Posts: 725
    • Gender:Female
  • no rest for the wicked...
Υπάρχει περίπτωση το hut να είναι ΗUT και να αναφέρεται σε οργάνωση?

The HUT appeals to what passes as the urban intelligentsia in Central Asia: students who have finished college and who are unable to find a decent job.

The HUT - whose underground headquarters is now probably in Jordan - has defined itself in a communique on its website as "a political party that does not undertake material actions". It has been branded as an illegal Islamic movement all over Central Asia. As configured by Alisher, it is above all a giant proselytizing machine that has not resorted to guerrilla warfare - at least not yet.

Τhe HUT is essentially a pan-Islamic secret society, founded in 1953 in Saudi Arabia and Jordan by a Palestinian from the diaspora, Sheikh Taqiuddin an-Nabhani, who studied in the famous al-Azhar University in Cairo. Sheikh an-Nabhani's writings remain very influential: they are the letter of the law as far as HUT is concerned.

Για περισσότερες πληροφορίες όμως ρίξε μια ματιά κι εδώ: http://www.atimes.com/atimes/Central_Asia/EK25Ag01.html
« Last Edit: 16 Jan, 2006, 12:56:38 by aleka »
Destruction leads to a very rough road, but it also breeds creation.


metafrastis

  • Guest
Πολύ ενδιαφέροντα είναι αλλά το κείμενο αναφέρεται σε πιο παλιά περίοδο (1911-1912).




aleka

  • Sr. Member
  • ****
    • Posts: 725
    • Gender:Female
  • no rest for the wicked...
To απόσπασμα που βρήκα βέβαια δεν παραπέμπει σε HUT με πολεμικές δραστηριότητες, ενώ στο κείμενό σου είναι σαφές ότι υπάρχει συμπλοκή δυνάμεων.
Μια υπόθεση έκανα, δεν ξέρω αν θα σε βοηθήσει δεδομένου ότι δεν έχω και όλο το κείμενο μπροστά μου.

Τώρα όσον αφορά το HUT σε καθαρά military concept ακόμα δεν μου έχει προκύψει κάτι.

Καλή συνέχεια!
Αλέκα
Destruction leads to a very rough road, but it also breeds creation.


aleka

  • Sr. Member
  • ****
    • Posts: 725
    • Gender:Female
  • no rest for the wicked...
Κατάλαβα.
Συνεπώς, δοκίμασε το heat που βγάζει περισσότερο νόημα και έχει και λογική συνέχεια με το κείμενό σου.

Αλέκα
Destruction leads to a very rough road, but it also breeds creation.


metafrastis

  • Guest
Μια υπόθεση έκανα, δεν ξέρω αν θα σε βοηθήσει δεδομένου ότι δεν έχω και όλο το κείμενο μπροστά μου.

Καλή συνέχεια!
Αλέκα

Ναι φταίω και εγώ εδώ, πρόκειται για την ιταλική εισβολή στην Τρίπολη λίγο πριν τον Α' Βαλκανικό πόλεμο.

Ευχαριστώ πολύ!

(Τελειώνει σιγά-σιγά)


aleka

  • Sr. Member
  • ****
    • Posts: 725
    • Gender:Female
  • no rest for the wicked...
Αργά κι οδυνηρά, όπως λέω κι εγώ σε όσους με ρωτάνει "πως πάει η μετάφραση? Προχωράει?"

Καλό κουράγιο...

Αλέκα
Destruction leads to a very rough road, but it also breeds creation.


metafrastis

  • Guest
Όχι και οδυνηρά, μόνο λίγο αγχωτικά λόγω μικρής προθεσμίας.

Πέρα απο την "οδυνηρά" παλιομοδίτικη γλώσσα του είναι πολύ ενδιαφέρον :)


aleka

  • Sr. Member
  • ****
    • Posts: 725
    • Gender:Female
  • no rest for the wicked...
Το ενδιαφέρον είναι καλό και ευπρόσδεκτο πάντα! Εγώ πέρασα τις Χριστουγεννιάτικες διακοπές παρέα με αρχαίους τάφους! Οπότε το οδυνηρό είναι understatement!

Αλέκα
Destruction leads to a very rough road, but it also breeds creation.


metafrastis

  • Guest
Εγώ πέρασα τις Χριστουγεννιάτικες διακοπές παρέα με αρχαίους τάφους!

^gulp^

Here's the season to be jolly la la la la la....



 

Search Tools