μπουκάλα -> bottle, spin the bottle

crystal

• Hero Member
μπουκάλα -> spin the bottle

Spin the Bottle is a party game in which several players sit/stand/kneel in a circle. One player spins a bottle and must kiss the person to whom the bottle points, who then spins the bottle in turn. Due to the random nature of the game, there is a very large number of variants.
A spinning bottle can also be used to decide the player for another game, such as Truth or Dare? or the Dice Game
https://en.wikipedia.org/wiki/Spin_the_bottle

spiros

• Administrator
  • Hero Member
  • point d’amour
μπουκάλι το [bukáli] Ο44 : δοχείο, συνήθ. γυάλινο και κυλινδρικό, που έχει στενό λαιμό και χρησιμοποιείται για τοποθέτηση υγρών: Γυάλινο / πλαστικό ~. Στόμιο / λαιμός / πάτος του μπουκαλιού. Ένα μπουκάλι γάλα / κρασί / μπίρα. μπουκάλι ενός / μισού λίτρου. μπουκαλάκι το YΠΟKΟΡ: Ένα μπουκάλι άρωμα. μπουκάλα η MΕΓΕΘ 1. μεγάλο μπουκάλι: Mια μπουκάλι τριών λίτρων. Πόδια σαν μπουκάλες, με μονοκόμματες γάμπες. || (προφ.) μπουκάλι με υγραέριο, φιάλη. ΦΡ αφήνω μπουκάλι κπ., τον εγκαταλείπω χωρίς να πραγματοποιήσω ό,τι του υποσχέθηκα. μένω ~, εγκαταλείπομαι χωρίς να πραγματοποιηθούν όσα μου υποσχέθηκαν ή δεν πραγματοποιείται κάποια επιθυμία μου, προσδοκία μου κτλ. 2. είδος παιχνιδιού.
[αντδ. < βεν. bocal -ι ( [o > u] από επίδρ. του χειλ. b ) < υστλατ. baucalis < ελνστ. βαύκαλις `δοχείο για κρύωμα του κρασιού΄ (αιγυπτ. προέλ.)· μπουκάλ(ι) μεγεθ. -α]
Λεξικό της κοινής νεοελληνικής του ιδρύματος Μανόλη Τριανταφυλλίδη

Παρεΐστικο ερωτικό παιχνίδι, ιδιαίτερα προσφιλές μεταξύ εφήβων.
Στην τυπική μορφή του παιχνιδιού, η παρέα στήνεται κυκλικά γύρω από ένα μπουκάλι, το οποίο περιστρέφουν ένας ένας με τη σειρά. Αυτός ή αυτή που παίζει, οφείλει να φιλήσει όποιον ή όποια θα δείχνει το μπουκάλι αφού σταματήσει να περιστρέφεται.
Σε μεγαλύτερες ηλικίες η μπουκάλα μπορεί να παίζεται και λιγότερο αθώα. Για σκληροπυρηνικές παρέες.
http://www.slang.gr/lemma/show/mpoukala_3140

Search Tools