Κέντρο Ανατολικών Γλωσσών (και Πολιτισμού)

FoReIgNeR · 21 · 10145

FoReIgNeR

• Sr. Member
Έπεσα τυχαία στην ιστοσελίδα του συγκεκριμένου "φροντιστηρίου" (;) και ενώ το έχω ακουστά, ουσιαστικά, δε γνωρίζω τίποτα γι' αυτό. Ξέρει κανείς αν γίνεται καλή δουλειά εκεί; Ρωτώ επειδή ενδιαφέρομαι να συνεχίσω τα φινλανδικά μόλις τελειώσω εκεί που είμαι προς το παρόν και για να το ψάξω περαιτέρω θα ήθελα κάποια γνώμη, αν υπάρχει.
Σας ευχαριστώ πάντως :)
And my heaven is wherever you are ...

socratisv

• Sr. Member
Δε γνωρίζω πολλά για το συγκεκριμένο κέντρο, πέραν του ότι έχει εκδώσει ένα αξιόλογο λεξικό τουρκικής το οποίο έχω:).
(οπότε θα σου πρότεινα να το δεις από κοντά όταν με το καλό έρθεις από κει που είσαι).
Αξιόλογη δουλειά γίνεται επίσης και στο Διδασκαλείο ξένων γλωσσών του Παν/μίου Αθηνών, στο οποίο παρακολούθησα μαθήματα τουρκικής για ένα χρόνο. Απ' 'οτι είδα, διδάσκεται και η γλώσσα για την οποία ενδιαφέρεσαι:
www.didaskaleio.uoa.gr/program.htm
Oculi plus vident quam oculus

user10

• Hero Member
Καλημέρα,
το συγκεκριμένο κέντρο κάνει πάρα πολύ καλή δουλειά σε τουρκικά (εκεί έμαθα) και αραβικά. Από ό,τι ξέρω, ο καθηγητής φινλανδικών είναι πιστοποιημένος από σχετική επιτροπή της Φινλανδίας και είναι επίσης πολύ καλός - μια δοκιμή θα σε πείσει :)

FoReIgNeR

• Sr. Member
@socratisv: Σ' ευχαριστώ πάρα πολύ, παρακολουθώ ήδη 3 χρόνια στο Διδασκαλείο, αλλά μας έχουν περικόψει τις ώρες σε τέτοιο βαθμό που μετά βίας είμαστε ικανοί να εξασκήσουμε όσα μαθαίνουμε, γι' αυτό και ενδιαφέρθηκα για το συγκεκριμένο "φροντιστήριο".

@palavra: Κι εσένα σ' ευχαριστώ απείρως, όσα μου είπες με έπεισαν -ήξερα πόσο καλή δουλειά γίνεται στην τουρκική-, σίγουρα το κόστος με προβληματίζει αρκετά, απομένει να βρω το θάρρος να επικοινωνήσω τώρα που έμαθα περισσότερα από εσάς.

Ευχαριστώ και πάλι! Να'στε καλά!

tateisukan

• Semi-Newbie
  • *
Καλησπέρα σε όλους!

Foreigner, σκέφτομαι να αρχίσω μαθήματα φινλανδικών αλλά το μόνο που ξέρω είναι ότι διδάσκονται στο Διδασκαλείο και στο Κέντρο Ανατολικών Γλωσσών και Πολιτισμού. Οπότε αν ήθελες να μιλήσεις για την εμπειρία σου από τα μαθήματα που έκανες στο Διδασκαλείο και να μοιραστείς ό,τι πληροφορίες έμαθες σχετικά με το παραπάνω κέντρο, θα με βοηθούσες πολύ!

Ευχαριστώ πολύ!

^^

FoReIgNeR

• Sr. Member
Καλησπέρα σε όλους!

Foreigner, σκέφτομαι να αρχίσω μαθήματα φινλανδικών αλλά το μόνο που ξέρω είναι ότι διδάσκονται στο Διδασκαλείο και στο Κέντρο Ανατολικών Γλωσσών και Πολιτισμού. Οπότε αν ήθελες να μιλήσεις για την εμπειρία σου από τα μαθήματα που έκανες στο Διδασκαλείο και να μοιραστείς ό,τι πληροφορίες έμαθες σχετικά με το παραπάνω κέντρο, θα με βοηθούσες πολύ!

Ευχαριστώ πολύ!

^^

Καλησπέρα!
Πριν με κυριεύσει η εκ γενετής μου περιέργεια  και ρωτήσω τι σου κίνησε το ενδιαφέρον για τη συγκεκριμένη γλώσσα (είμαι περίεργη τι να κάνουμε;), να πω ότι το μόνο κακό με το Διδασκαλείο είναι οι πολύ λίγες ώρες που κάνουμε μάθημα. Στο 1ο έτος αν μαζευτούν πολλοί παίρνεις δύο τρίωρα την εβδομάδα. Από το 2ο έτος και μετά ... αν πετύχεις και συμμαθητές σαν αυτούς που έχω, που πατούν όποτε το θυμηθούν, θα παλεύεις μόνος με τον καθηγητή, όταν δεν νευριάζει κι αυτός με τις απουσίες των άλλων και τις λίγες ώρες που'χει στη διάθεση του να σε διδάξει.
Εφέτος είμαι αισίως στο 4ο (και τελευταίο υποτίθεται) έτος, το παλεύω αρκετά μόνη κάθε καλοκαίρι με το διαδίκτυο συντροφιά, αλλά πάλι χρειάζεσαι κι ένα φινλανδό καθηγητή ρε μαμώτο. Το μόνο καλό του Διδασκαλείου είναι τα χαμηλά δίδακτρα.
Τώα για το Κέντρο Ανατολικών Γλωσσών και Πολιτισμού, θέλω σαν τρελλή να εγγραφώ, αλλά ποιος ζητάει χρήματα από τους γονείς πάλι, και κυρίως, δε θέλω να φανταστώ τι ποσό θα είναι αυτό κάθε μήνα ...
Εσύ τι σκέφτεσαι λοιπόν να κάνεις; Διδασκαλείο ή Κέντρο;

tateisukan

• Semi-Newbie
  • *
Καλησπέρα Foreigner!!

Σ'ευχαριστώ πολύ που απάντησες! :-) Πέρασα τον προηγούμενο χρόνο στο Τόκυο σε ένα exchange programme, και έκανα κολλητή παρέα με Φινλανδούς, και μου άρεσε πάρα πολύ η νοοτροπία, η κουλτούρα και κυρίως η γλώσσα! Φυσικά φαντάζει πανδύσκολη αλλά επίσης ως μια πρόκληση!
Παίρνω κι εγώ τηλέφωνο στο ΚΑΓΠ αλλά φυσικά τέτοια εποχή δεν υπάρχει κανείς... Το σκέφτομαι να πάω εκεί γιατί άκουσα πως στο Διδασκαλείο πρώτα γράφεσαι και καταβάλλεις δίδακτρα και μετά σου λένε τι ώρες είναι τα μαθήματα, κι αν δεν σε βολεύει τρέχα γύρευε... Επίσης δεν είμαι πια φοιτήτρια για να έχω έκπτωση στο Διδασκαλείο (μπορεί να είμαι αλλά από Νοέμβριο οπότε μετά τις εγγραφές)... Δεν ξέρω φυσικά τίποτα ούτε για τις ώρες ούτε για τις τιμές στο ΚΑΓΠ, οπότε προς το παρόν απλά το σκέφτομαι, μπορεί και να είναι απαγορευτικά ακριβά και να χρειαστεί να συμβιβαστώ με το Διδασκαλείο, θα δούμε όταν μάθω πληροφορίες. Ο καθηγητής είναι καλός; Έχω ακούσει ότι είναι Έλληνας, αληθεύει αυτό; Γενικά μετά από 3 χρόνια εκεί σε τι επίπεδο έχεις φτάσει; Έχεις πάει ποτέ στη Φινλανδία, μπόρεσες να επικοινωνήσεις με τον κόσμο εκεί;
Πάλι σε τρέλανα στις ερωτήσεις :) Συγγνώμη!

^^

FoReIgNeR

• Sr. Member
@ tateisukan:

Καλησπέρα :)
Εννοείται ότι χαίρομαι να μου θέτουν ερωτήσεις σχετικά με τη φινλανδική γλώσσα, αφού είμαστε τρεις κι ο κούκκος όσοι τη μαθαίνουμε.
Πανδύσκολη δεν είναι ως γλώσσα, απλώς θέλει συνεχές διάβασμα, κάτι που στην ηλικία των 25+ δεν μπορείς να κάνεις, γιατί έχεις ένα σωρό άλλες δουλειές.
Προσωπικά, θέλω να επικοινωνήσω με το ΚΑΓΠ, αλλά περιμένω να γυρίσω Αθήνα πρώτα, να'χω εύκαιρα τα υπογλώσσια (χιχ!), προτού μάθω τιμές. Παράλληλα θα ολοκληρώσω αυτό που άρχισα στο Διδασκαλείο. Το πρώτο δεκαήμερο του Σεπτεμβρίου βγαίνουν οι ώρες και η ημέρα των μαθημάτων, οπότε καλό θα είναι να περάσεις μια βόλτα να δεις αν σε βολεύει. Δυστυχώς θα'ναι μεσημέρι, τουλάχιστον ως τώρα έτσι γινόταν, οπότε αν εργάζεσαι σου δένει τα χέρια. Εγώ έδωσα μάχη με τους γονείς όταν τα άρχισα, για να παραιτηθώ από την τότε δουλειά μου και να τα μάθω σωστά (υποτίθεται).
Ούτε εγώ είμαι φοιτήτρια (κλαψ!), οπότε πληρώνω το "πλήρες" ποσό, αλλά σιγά τα δίδακτρα. Βέβαια μετά, τίθεται το ερώτημα κατά πόσο θα κάνεις σωστό μάθημα. Ο καθηγητής είναι Έλληνας και συνήθως κάνει καλό μάθημα αλλά ξεπετάει μεγάλες ενότητες γραμματικής αφήνοντας τες σ' εμάς να τις μελετήσουμε, άρα μην περιμένεις να εμπεδώσεις γραμματική. Είμαι στο 4ο έτος και ακόμα δυσκολεύομαι να διατυπώσω προτάσεις, εξαιτίας γραμματικών φαινομένων που δεν έχουμε μελετήσει. Λεξιλόγιο όμως θα μάθεις πολύ και θα'χεις ποικιλία άρθρων και βιβλίων. Εκεί που διαφωνώ μαζί του είναι στο ξεπέταγμα που προανέφερα. Όπως και να'χει όμως είναι Έλληνας, παρά τις καλές προθέσεις χρειάζεται κι ένας Φινλανδός να σου διευκρινίσει κάποια πράγματα μαμώτο!
Φινλανδία δεν έχω πάει γιατί φοβάμαι τα αεροπλάνα ... μη γελάτε! Ο όλος σκοπός της εκμάθησης στο Διδασκαλείο είναι να πας και στο kesäkurssi (τα θερινά μαθήματα σε πόλεις της Φινλανδίας), για να βελτιώσεις ό,τι έμαθες. Εγώ πάλι που έχω προσδοκίες για επίπεδο proficiency, δύσκολα θα πάω πριν νοιώσω πανέτοιμη να περάσω ένα μήνα μιλώντας μόνο φινλανδικά, χωρίς να πετάω κοτσάνες του τύπου "εγκώ αγκαπάει Φινλαντία".
Τέλος, επειδή μετά το ... ποπ δεν έχω στοπ, μια φίλη πρόπερσι που ρώτησε σε κάποιο φροντιστήριο στο Παγκράτι για φινλανδικά, έμαθε έντρομη ότι χρέωναν 80 ευρώ το μάθημα. Ελπίζω το ΚΑΠΓ να μην έχει τέτοιες ... τάσεις, αλλιώς θα μείνω με τις γνώσεις που έχω ήδη (μαμώτο)!
Ρώτα με κι άλλα, κι αν γραφτείς Διδασκαλείο έλα να γνωριστούμε! Όλοι οι φινλανδολάτρεις ας ενωθούν! (LOL)

tateisukan

• Semi-Newbie
  • *
:)))))

Αχ τώρα μου άναψες τον ενθουσιασμό με το ποστ σου! Ναι θα πάω να ρωτήσω στο Διδασκαλείο και οπωσδήποτε στο ΚΑΓΠ, κι επειδή είμαι ήδη στην Αθήνα, μόλις μάθω θα σου πω!! Ας ελπίσουμε ότι το ΚΑΓΠ θα είναι προσιτό..!! Όταν λες ότι τα μαθήματα γίνονταν μεσημέρι τι ώρες εννοείς; Εγώ δουλεύω part-time, πότε 9-1 πότε 5-9, και είμαι μια ώρα μακριά απ'το κέντρο, οπότε ίσως το μεσημέρι με βόλευε, από την άλλη ίσως να μην προλαβαίνω το πήγαινε-έλα... Αχχχ ας κρατήσω μια αισιοδοξία προς το παρόν! Μακάρι να βολεύει!
Απ'ό,τι κατάλαβα έχεις έρωτα με τα φινλανδικά, για να έχεις φτάσει ως εδώ και αφού ανέφερες ότι άφησες και τη δουλειά σου για να παρακολουθείς! :) Πώς και τέτοιο πάθος;
Μιας και μου έδωσες το πράσινο φως (εγώ κι αν δεν έχω στοπ!!), πες μας λίγα για τα μαθήματα!! Ό,τι σου'ρχεται! Κυρίως αν θυμάσαι τίποτα από το πρώτο έτος αλλά και μετά! Πόσα άτομα ήταν, αν ήταν πράγματι δύο τρίωρα, για την ύλη που κάνατε, πώς και ο Έλληνας έγινε καθηγητής Φινλανδικών, ό,τι να΄ναι :)
Ναι ναι να γνωριστούμε!! Λοιπόν μόλις μάθω λεπτομέρειες για το ΚΑΓΠ θα ενημερώσω!! Ας ενώσουμε δυνάμεις!! Χιχι!!

Σ'ευχαριστώ και πάλι!!!! ^_^

mariapar

• Hero Member
Tateisukan, κατ' αρχήν εύχομαι να σου πάνε όλα καλά! Ο ενθουσιασμός σου μέχρι εδώ έφτασε :-)

Θα ήθελα να σε παρακαλέσω αν μπορείς να δώσεις - σε ένα άλλο νήμα, γιατί εδώ θα είναι εκτός θέματος - κάποιες πληροφορίες για το exchange programme στην Ιαπωνία, στο οποίο αναφέρεις ότι συμμετείχες. Με ενδιαφέρει για το γιο μου, που πήρε το πρώτο του δίπλωμα στα ιαπωνικά και θέλει να κάνει κάτι τέτοιο. Σε ρωτάω εδώ, γιατί αυτό το νήμα το παρακολουθείς (και ζητώ συγγνώμη από τους διαχειριστές για την παρέκβαση).
One finger cannot lift a pebble (Native American proverb)

vbd.

• Sr. Member
Tateisukan, κατ' αρχήν εύχομαι να σου πάνε όλα καλά! Ο ενθουσιασμός σου μέχρι εδώ έφτασε :-)

Και εδώ... :)
Καλή τύχη, tateisukan! :)
At last, I have peace.

FoReIgNeR

• Sr. Member
Καλησπέρα και πάλι σε όλους! Επιβίωσα από το χθεσινό κοσμοχαλασμό στο Πήλιο για να τα πούμε λίγο.

@Tateisukan:
Ακόμα εκτός Αθηνών, αλλά χάρηκα που θα πάρεις εσύ την κρυάδα να επικοινωνήσεις με το ΚΑΓΠ, γιατί φοβάμαι το ποσό. Μόνο αυτό. Δηλαδή φοβάμαι μήπως βάλει τέλος στις προσδοκίες μου.
Στο ζουμί τώρα ... κάθε χρόνο αλλάζουν οι ώρες και οι ημέρες. Συνήθως όλα τα τμήματα ξεπετάγονται την ίδια μέρα από τον καθηγητή (αν περίμενε να ζήσει μόνο απ' αυτό ... δε θα'χαμε καθηγητή). Όταν πήγαινα εγώ 1ο έτος ήταν 3-6μ.μ. Την επόμενη χρονιά όμως πήγε 12-3μ.μ. Εφέτος έλεγε μήπως τα κάνει πρωινά. Δεν ξέρω.
Ξέρω όμως, ότι επειδή επί δύο συναπτά έτη έβραζα μέσα μου -καλή ώρα όπως εσύ- να μάθω τη γλώσσα, όταν έφτασα στο αμήν τα βρόντηξα όλα και το έκανα πράξη. Εφέτος είν' το προσωπικό μου πρόβλημα που θέλω να εργαστώ και να ολοκληρώσω τα φινλανδικά ... άντε να δούμε πώς θα γίνει.
Όταν ήμουν εγώ 1ο έτος μαζευτήκαμε 12 άτομα, αλλά οι μισοί είχαν φύγει ως το τέλος της χρονιάς.
Οι φοιτητές δεν πατούν πολύ συχνά, πράγμα που καταστρέφει αρκετά το κλίμα γιατί μετά εσύ που δε θα χάνεις μάθημα θα'χεις την υποχρέωση να εφοδιάσεις όλη την τάξη με υλικό που έχασε και καθένας χάνει διαφορετικό υλικό από τους υπολοίπους.
Επί της ουσίας όμως, μάθημα γίνεται αλλά με επιγραμματική διδασκαλία γραμματικής και συντακτικού θα δυσκολευτείς κι εσύ όπως όλοι μας.
Το κακό ξεκινάει από το 2ο κι εξής όμως, από το άγχος αν θα σχηματιστεί τμήμα με τους υπάρχοντες μαθητές. Πέρυσι για πρώτη φορά κάναμε ως 3ο μάθημα από κοινού με το 4ο. Από το 2ο έτος κι εξής επίσης κόβονται οι διδακτέες ώρες. Παίρνουμε μόνο ένα δίωρο (το πολύ τρίωρο αν είμαστε πάνω από 10 άτομα) την εβδομάδα, οπότε από το ... ζέσταμα, πέφτουμε κατευθείαν σε σπριντ να βγάλουμε τη διδακτέα ύλη.
Αν δεν είσαι πρόθυμη να το παλέψεις μόνη και εκτός Διδασκαλείου θα μπερδευτείς, εγώ ακόμα παλεύω και άκρη δε βρίσκω.
Η βαθμολογία που βάζει ο καθηγητής είναι ολίγον άσχετη ..., θα'ναι καλή αρκεί να μην του παραπονεθείς για τίποτα απ' όσα κάνει (ή μάλλον, όσα δεν κάνει).
Γενικά, είναι ένα πολύ καλό (κατ' εμέ) προπαρασκευαστικό τμήμα, τα χρόνια κυλάνε αλλά βλέπεις τα κενά που αφήνει και μετά ψάχνεις να βρεις άλλα φροντιστήρια να τα καλύψεις.
Φυσικά για το ποσό που ζητούν, υποθέτω ότι είν' αρκετά όσα μαθαίνουμε, αλλά σίγουρα δεν τα μαθαίνεις όπως μαθαίνει κανείς τα αγγλικά στην αρχή.
Δε σε αποθαρρύνω, απλώς σου μιλώ για τις συνθήκες που επικρατούν για να μην περιμένεις την τέλεια δουλειά.
Γι' αυτό ελπίζω να'χει καλή έκβαση η υπόθεση με το ΚΑΓΠ. Θα αλληλοσυμπληρώνονταν ιδανικά!!!

Για το πάθος μου με τα φινλανδικά τώρα ... δεν ξέρω τι να πω. Αγαπώ τη μουσική της χώρας (ροκ, μέταλ), είχα και ιδιαίτερη λατρεία σε συγκεκριμένα συγκροτήματα αλλά δεν έχω βασικό λόγο που τα αγαπώ. Πάντα αγαπούσα την Σκανδιναυΐα, ιδιαίτερα τη Φινλανδία και μου φούντωσε στα 23+. (Κι ακόμα δεν έχει κοπάσει)

@Mariapar: Δηλαδή Μαράκι ο υιός σου είναι Fujitsu;;;; (έτσι αποκαλώ τους Ιάπωνες και όσους αγαπούν τη γλώσσα τους χαϊδευτικά, χαχαχαχαχα!)

tateisukan

• Semi-Newbie
  • *
Foreigner, σε χιλιοευχαριστώ!!!!!!! Σήμερα επιτέλους λειτούργησε και το σάιτ του διδασκαλείου και βγήκαν ημέρες και ώρες εγγραφών! Σίγουρα συμφέρει πολύ από οικονομική άποψη αλλά με αγχώνει πολύ το γεγονός ότι πρέπει πρώτα να πληρώσω και μετά να μάθω ημέρες και ώρες. Απορώ γιατί έχουν τον κανόνα να μην επιστρέφουν χρήματα για οποιαδήποτε λόγο, είναι λίγο ομηρεία το θέμα... Και θέλω οπωσδήποτε να μιλήσω με τον καθηγητή πριν αποφασίσω να γραφτώ. Θα ήθελα να πάω να τον βρω στις εγγραφές των τάξεων Β-Γ-Δ (αν είναι εκεί εκείνες τις μέρες δηλαδή, φοβάμαι μήπως είναι μόνο την ημέρα των εγγραφών της Α' τάξης) για να μου πει περίπου τι ώρες σκέφτεται να βάλει και γενικά άλλες πληροφορίες, για να δω αν μπορώ να πείσω στη δουλειά να μου αλλάξουν το πρόγραμμα ανάλογα... Αχχχ! Μήπως ξέρεις αν στο πρώτο έτος τα μαθήματα είναι δύο φορές την εβδομάδα ή μία; Ίσως αυτά αλλάζουν κάθε χρόνο αλλά τόσο καιρό που πήγαινες εσύ, ίσως ξέρεις αν πράγματι η Α' τάξη έκανε ένα ή δύο τρίωρα. Αν είναι ένα κάπως θα το βολέψω, αν είναι δύο δύσκολο...
Πήρα και σήμερα στο ΚΑΓΠ αλλά καμία απάντηση... Θα επιμείνω, ας ελπίσουμε ότι δεν θα είναι απαγορευτικά ακριβά! Πάντως από τα 400€ του διδασκαλείου (τόσο πήγε φέτος) σίγουρα θα είναι πιο ακριβά, αλλά ελπίζω να μην πάθω καρδιακό όταν ακούσω την τιμή!
Μήπως τυχαίνει να έχεις κανένα e-mail ή τηλέφωνο του καθηγητή;; Τι καλά που θα ήταν αν μπορούσα να του έστελνα ένα mailάκι και να μου απαντούσε, αχχχ καμιά φορά νοσταλγώ πολύ αυτές τις ευκολίες των ιδρυμάτων του εξωτερικού...

Σ'ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ Foreigner!!!!

Κι εσάς iTech και mariapar για την ενθάρρυνση! (Θα μου χρειαστεί αρκετό κουράγιο!)
Θα ανοίξω νέο νήμα για τα Ιαπωνικά!!! ^^

FoReIgNeR

• Sr. Member
@tateisukan

Να'μαι πάλι! Αυτήν τη φορά για να σου πω ότι δε χρειάζεται να πληρώσεις πρώτα και μετά να μάθεις ώρες και ημέρες μαθημάτων. Στο 1ο έτος είναι σίγουρα 2 τρίωρα την εβδομάδα, αλλά μην απογοητευτείς πριν πληροφορηθείς πότε θα γίνονται.
Πέρνα μία βόλτα από εκεί, σίγουρα θα'χει βγει το πρόγραμμα μαθημάτων, συμβουλεύσου το και αποφάσισε. Αν δεν έχει βγει (χλωμό!), μία μέρα πριν την υποτιθέμενη εγγραφή παίρνει κανείς αριθμό προτεραιότητας που του εξασφαλίζει θέση στο τμήμα που επιθυμεί, άρα κι εκεί μαθαίνεις (ή επιβεβαιώνεις) τις ώρες και μέρες.
Μην πνίγεσαι, έχουμε καιρό, αρκεί να βγάλουμε άκρη και με το ΚΑΓΠ. (Αχ, βαχ!)

Search Tools