Τα αίτια της ροπής του άντρα στην πολυγαμία και η ευθύνη της σημερινής γυναίκας.

spiros · 87 · 11501

spiros

• Administrator
  • Hero Member
  • point d’amour
Αγαπητοί μου, καιροσκόποι υπάρχουν πολλοί σε κάθε τομέα. Τώρα, αν κάποιος είναι καιροσκόπος και στον έρωτα, εκείνος χάνει. Κοιτάει τη βολή του, χωρίς να αισθάνεται, άρα δεν είναι άνθρωπος. Απλά πράγματα!

Έτσι είναι, αλλά οι περισσότεροι προτιμούν τη βολή, αυτό που λένε «the barren middle ground of nothing», και φυσικά τις πολλές καβάντζες (μην τύχει και μείνουμε 2 μέρες μόνοι, δεν θα το αντέξουμε). Κάπως έτσι καταλαβαίνω εγώ τον καιροσκόπο (δυστυχώς, υπάρχουν σε αμφότερα τα φύλα). Σε τελική ανάλυση, ο άνθρωπος πράττει, και κρίνεται, ανάλογα με τον τρόπο που διαχειρίζεται τη μοναξιά του.

Άλλο αγάπη και έρωτας. Όταν αγαπάς ή είσαι ερωτευμένος, δεν έχεις μάτια για άλλον ή για άλλη.

Μήπως είναι λίγο αντιφατικό αυτό; Αφού άλλο άγαπη και έρωτας, πώς είναι δυνατόν «Όταν αγαπάς ή είσαι ερωτευμένος να μην έχεις μάτια για άλλον ή για άλλη». Ή μήπως εξισώνουμε την έννοια της αγάπης με την έννοια του έρωτα; Τελείως διαφορετικά πράγματα, το πρώτο μπορεί να είναι εντελώς ανιδιοτελές, και το δεύτερο, εντελώς ιδιοτελές.

Στις μέρες μας δε νομίζω πως οι γυναίκες χρειάζονται προστασία. Μάλλον οι άντρες είναι αυτοί που παλιμπαιδίζουν και χρειάζονται να κρύβονται πίσω από τη δύναμη των γυναικών! Πίσω από έναν άντρα κρύβεται πάντα μία δυναμική γυναίκα.

Άσε, γιατί ο παλιμπαιδισμός, δυστυχώς, δεν έχει φύλο. Όσο για τη δυναμική γυναίκα, ισχύει από αρχαιοτάτων «cherchez la femme». Όσο για το ποιος χρειάζεται προστασία, σαφώς οι άντρες, σύμφωνα με πάμπολλες ψυχολογικές μελέτες είναι το αληθινό «ασθενές φύλλο» (βλέπε, inter alia, Daniel Goleman, Η Συναισθηματική Νοημοσύνη, εκδόσεις Ελληνικά Γράμματα, σελίδα 203)· ωστόσο, αυτό που λέει το εν λόγω πόνημα, είναι ότι ορισμένες γυναίκες χρησιμοποιούν μια «προβαλλόμενη» αδυναμία ως εργαλείο χειρισμού (βλέπε συναισθηματικός εκβιασμός, κ.τ.ό). Τελείως διαφορετικό πράγμα.

Όσον αφορά τώρα στις έρευνες του Internet περί ψυχολογίας, πιστέψτε με δεν είναι οι κατάλληλες πηγές. Θα διαβάσετε πολλές μπαρούφες που δεν ισχύουν, απλά!

Πολλές μπαρούφες στο Διαδίκτυο; Το Διαδίκτυο περιέχει κείμενα από επιστημονικά περιοδικά εγνωσμένης αξίας και βιβλία. Και όλα αυτά, συλλήβδην, μπαρούφες είναι; Ε τότε, μάλλον να καταργήσουμε τη σύνδεσή μας να γλυτώσουμε και τα λέφτά ;)
« Last Edit: 05 Jul, 2008, 13:58:26 by spiros »

wings

• Global Moderator
  • Hero Member
  • Vicky Papaprodromou
Σε τελική ανάλυση, ο άνθρωπος πράττει, και κρίνεται, ανάλογα με τον τρόπο που διαχειρίζεται τη μοναξιά του.

Αυτή είναι η πιο σοβαρή διαπίστωσή σου, Σπύρο.
Ο λόγος είναι μεγάλη ανάγκη της ψυχής. (Γιώργος Ιωάννου)

lionpsyche

• Hero Member
Αν σας αρέσουν οι καβάντζες, τότε όντως είστε πολύ αδύναμα πλάσματα. Δυνατός και ικανός είναι αυτός που μπορεί να σταθεί και μόνος του στα πόδια του. Δε χρησιμοποίησα τον εναντιωματικό σύνδεσμο άλλο αγάπη και άλλο έρωτας, δηλαδή δύο φορές το "άλλο". Είπα πως όταν είσαι ερωτευμένος ή αγαπάς πραγματικά, πώς είναι δυνατόν να έχεις μάτια για κάποιον άλλον ή άλλη πέραν του έρωτά σου ή της αγάπης σου; Ε, όχι και αντιφατικό αυτό! Για σκέψου, λίγο!!! Οι γυναίκες που είναι δυναμικές και δυνατές φαίνονται. Οι άντρες είναι αυτοί που κολλάνε στις απροστάτευτες, γιατί απλά δεν έχουν τη δύναμη να αντιμετωπίσουν τις άλλες, τις καλές. Got it? Αν ένας άντρας δεν είναι ικανός να ξεχωρίσει την "προβαλλόμενη" αδυναμία, τότε είναι ένα παιδί που ίσως δε μεγαλώσει ποτέ! Κι αν στην τελική δε γουστάρει συναισθηματικούς εκβιασμούς, πολύ απλά δε θα ασχοληθεί με τις συγκεκριμένες γυναίκες. Αλλά, είπαμε η σιγουριά της βολής! Σκέψου το και αυτό!
Τα επιστημονικά περιοδικά, συνήθως γράφονται από ανθρώπους που μπορεί να έχουν ένα όνομα αλλά δεν είναι ιδιαίτερα ειδικευμένοι. Αυτοί που προβάλλονται, συνήθως λένε μπαρούφες! Συνεχίζω να το πιστεύω κατηγορηματικά αυτό. Και φυσικά, να καταργήσεις τη σύνδεσή σου για να γλιτώσεις και τα λεφτά! Οικονομία θα σου κάνει. It's so simple! Αν πάλι τα εμπιστεύεσαι, συνέχισε να το κάνεις. Κανείς δε θα σου αλλάξει γνώμη. Εγώ, προσωπικά, το Internet δεν το έχω για αυτό, οπότε είμαι Ok!

spiros

• Administrator
  • Hero Member
  • point d’amour
Είπα πως όταν είσαι ερωτευμένος ή αγαπάς πραγματικά, πώς είναι δυνατόν να έχεις μάτια για κάποιον άλλον ή άλλη πέραν του έρωτά σου ή της αγάπης σου;

Αν πρόσεξες, εγώ επισήμανα ότι άλλο άγαπη άλλο έρωτας. Προσωπικά, δεν θα τα θεωρούσα ποτέ όμοια και ισοδύναμα.

Αν σας αρέσουν οι καβάντζες, τότε όντως είστε πολύ αδύναμα πλάσματα.

Προφανώς, δεν έχεις κάνει σχέση με γυναίκες, όποτε δεν μπορείς να γνωρίζεις κατά πόσο το στυλ «καβάντζες» φοριέται εκεί ;)
Η καβάντζα είναι ακόμη πιο εύκολη για όσους ο νόμος της προσφοράς/ζήτησης δουλεύει για χάρη τους.

Κι αν στην τελική δε γουστάρει συναισθηματικούς εκβιασμούς, πολύ απλά δε θα ασχοληθεί με τις συγκεκριμένες γυναίκες. Αλλά, είπαμε η σιγουριά της βολής! Σκέψου το και αυτό!

Υπάρχει μια λέξη που προσδιορίζει ένα τμήμα της γυναικείας ανατομίας η οποία έχει αποκτήσει και άλλο νόημα. Είναι η λέξη που χρησιμοποιείται για τη μήτρα. Εξ ου και ο συναισθηματικός εκβιασμός (μεταξύ μας, απίστευτα ύπουλη τακτική) φοριέται κατά κύριο λόγο από γυναίκες.

Και φυσικά, να καταργήσεις τη σύνδεσή σου για να γλιτώσεις και τα λεφτά! Οικονομία θα σου κάνει. It's so simple! Αν πάλι τα εμπιστεύεσαι, συνέχισε να το κάνεις. Κανείς δε θα σου αλλάξει γνώμη. Εγώ, προσωπικά, το Internet δεν το έχω για αυτό, οπότε είμαι Ok!

Υπάρχει ένας όρος στα αγγλικά: sweeping statement. Τελείως εσφαλμένος ως στόχος «αντικειμενικότητας ή μη» το Διαδίκτυο, καθώς σε αυτό εμπεριέχονται απλώς τα πάντα. Είναι σαν να λέμε, «το σύμπαν στερείται αντικειμενικότητας, μη βασίζεστε σε αυτό».

Τα επιστημονικά περιοδικά, συνήθως γράφονται από ανθρώπους που μπορεί να έχουν ένα όνομα αλλά δεν είναι ιδιαίτερα ειδικευμένοι.

Εντάξει, τότε ας καταργήσουμε όλα τα επιστημονικά περιοδικά, τα βιβλία ψυχολογίας και όλους τους επιστήμονες. Τι να τον κάνεις τον Φρόιντ ή τον Λακάν (που έχουν μεν όνομα αλλά δεν είναι ειδικευμένοι) και ας διαβάζουμε περιοδικά lifestyle, σίγουρα, εκεί θα βρούμε να γράφουν ειδικευμένοι άνθρωποι.

lionpsyche

• Hero Member
Αφού εσύ, λοιπόν, έκανες το σωστό διαχωρισμό μεταξύ έρωτα και αγάπης, που παρεπιπτόντως και στα δύο πρέπει να υπάρχει ένα πάρε-δώσε, δε χρειαζόταν να βάλεις το quote μου, αφού μιλούσα για άλλο πράγμα. Έχω κάνει παρέα με άντρες που τους αρέσουν οι καβάντζες και πίστεψέ με είναι τελείως κτηνώδης η συμπεριφορά τους. Αν ένας άντρας δεν προσέχει, τότε η μήτρα δεν είναι πρόβλημα της γυναίκας. Πάλι απλά τα πράγματα. Η μήτρα ανέκαθεν υπήρχε και θα υπάρχει. Ο άντρας είναι αυτός που πρέπει να προσέχει ξέρεις τι! Το Ίντερνετ δεν είναι το σύμπαν! Και τέλος και το καλύτερο, ο Λακάν και ο Φρόιντ είναι ειδικευμένοι επιστήμονες αλλά αυτά που υπάρχουν στο Ίντερνετ είναι πολύ λίγα μπροστά σε αυτά που έχουν ειπωθεί από εκείνους. Τα επιστημονικά περιοδικά δεν έχουν και ουδέποτε θα έχουν σχέση με τα βιβλία των ανθρώπων αυτών. Τώρα, αν εσένα σε γεμίζουν τα lifestyle περιοδικά, κάνε την ψυχανάλυσή σου μέσω αυτών. Κάτι μπορεί να πετύχεις!

wings

• Global Moderator
  • Hero Member
  • Vicky Papaprodromou
Σπύρο, ψάχνω απεγνωσμένα να βρω σε ποια σελίδα ενός παλιού Cosmopolitan είχε ένα άρθρο του Λακάν. Μόλις το βρω, θα σ' το ταχυδρομήσω αμέσως. :-)

spiros

• Administrator
  • Hero Member
  • point d’amour
Σπύρο, ψάχνω απεγνωσμένα να βρω σε ποια σελίδα ενός παλιού Cosmopolitan είχε ένα άρθρο του Λακάν. Μόλις το βρω, θα σ' το ταχυδρομήσω αμέσως. :-)

Ναι, σε παρακαλώ, λες να με βοηθήσει να κάνει την ψυχανάλυσή μου; Θα έχει κάποια διεύθυνση, κάποιο τηλέφωνο; Ενός ανθρώπου και με όνομα αλλά και ειδικευμένου;

lionpsyche

• Hero Member
Τι λέτε τώρα ρε παιδιά! Πολύ γέλιο! Να είστε καλά! Σπύρο, βρες τα πρώτα με σένα και μετά βρες τα και με τον ειδικευμένο, ο οποίος δε χρειάζεται να είναι και κανένας διάσημος. Αηδιούλες εγώ δε θέλω! Μιλάω σοβαρά, δεν παίζω. Είμαστε Ok ή να νομίζω πως απευθύνομαι σε πολύ μικρά παιδιά που θέλουν ειδική μεταχείριση;

wings

• Global Moderator
  • Hero Member
  • Vicky Papaprodromou
Να νομίζεις ότι απευθύνεσαι σε πολύ μικρά παιδιά που θέλουν ειδική μεταχείριση. Το παραδεχόμαστε. Αλλιώς θα μας πεις ότι παλιμπαιδίζουμε και δεν το αντέχει ο οργανισμός μας.

Κι όποιο Cosmopolitan βρεις με Λακάν και Φρόιντ να μας το στείλεις αμέσως. Από κάπου πρέπει ν' αρχίσουμε κι εμείς την ψυχανάλυσή σας. Αλλά ας ξεκινήσουμε απ' τα εύκολα γιατί τα άλλα μας ζαλίζουν. :-)

spiros

• Administrator
  • Hero Member
  • point d’amour
Τι λέτε τώρα ρε παιδιά! Πολύ γέλιο! Να είστε καλά! Σπύρο, βρες τα πρώτα με σένα και μετά βρες τα και με τον ειδικευμένο, ο οποίος δε χρειάζεται να είναι και κανένας διάσημος. Αηδιούλες εγώ δε θέλω! Μιλάω σοβαρά, δεν παίζω. Είμαστε Ok ή να νομίζω πως απευθύνομαι σε πολύ μικρά παιδιά που θέλουν ειδική μεταχείριση;

Ευχαριστώ για τις συμβουλές! Θα πάρω τηλέφωνο πάραυτα τον ψυχαναλυτή μου να με βοηθήσει να τα βρω με εμένα. Δεν ξέρω, κάτι μου είχε πει παλιά ότι είμαι πολύ μικρό παιδί και θέλω ειδική μεταχείριση. Ελπίζω, αυτή η ημέρα, και όλες οι στοργικές παροτρύνσεις, να είναι ένα εφαλτήριο για να αλλάξω τη ζωή μου, σε ένα μονοπάτι αυτογνωσίας και αρμονίας με τον εαυτό μου. Ευχαριστώ πάλι!
« Last Edit: 05 Jul, 2008, 15:49:11 by wings »

lionpsyche

• Hero Member
Ευτυχώς που το παραδέχεσαι πως είστε μικρά παιδιά. Όσο για τα περιοδικά, βρείτε τα μόνοι σας. Εγώ δεν είμαι για τα εύκολα. Κι αν θέλετε ψυχανάλυση, εγώ δε θα σας υποδείξω τι να κάνετε και πού να ψάξετε. Νόμιζα πως ανταλάζαμε ιδέες και πως δεν παίζαμε. Αλλά η επιθετικότητά σας δεν έχει όρια. Η κοροϊδία είναι επίσης κάτι που απεχθάνομαι!

lionpsyche

• Hero Member
Παρακαλώ, Σπύρο! Χαίρομαι που σε βοήθησα κατά κάποιο τρόπο. Να είσαι καλά, λοιπόν, χωρίς κοροϊδίες!

wings

• Global Moderator
  • Hero Member
  • Vicky Papaprodromou
Αααααααααα, Λεοντόψυχη, θα τα χαλάσουμε. Νόμιζα ότι συνεννοούμαστε και καταλαβαίνουμε πότε κάνουμε πλάκα χωρίς να παρεξηγιόμαστε. Εγώ, πάντως, όταν ακούω για λαοφιλή έντυπα με ποικίλο περιεχόμενο, πάντα σκέφτομαι το Cosmopolitan αμέσως, λόγω της παλαιότερης διαφήμισής του που άφησε εποχή.

spiros

• Administrator
  • Hero Member
  • point d’amour

wings

• Global Moderator
  • Hero Member
  • Vicky Papaprodromou
Έχω εγώ το τηλέφωνο του Φρόιντ. Το θες;

Search Tools