booty call -> ξεπέτα, καβάτζα, καβάντζα, αρπαχτή

spiros · 18 · 13665

spiros

• Administrator
  • Hero Member
  • point d’amour
booty call -> ξεπέτα

Το είδα ως απόδοση την τηλεόραση και μου άρεσε. Περισσότερα:

A booty call is a telephone call, other communication, or visitation made with the sole intent of engaging in sex or other forms of sexual release with the person being contacted. Traditionally this social practice, especially the term booty call, is associated with a person calling another person for a sexual encounter after having already established either a casual or more serious relationship involving sexual relations.

In most instances, a booty call is made when the prospect of a traditional romantic date is highly unlikely (e.g., late in the evening, after midnight or in the pre-dawn hours), thus making it obvious that the intent of the call is for the sole purpose of obtaining and engaging in sexual intercourse.

Most notably, the booty call is an alternative type of sexual relation between people. One can look at the booty call as sexual intercourse taking place between the social constructs of marriage, dating and prostitution. The lure in this case is the mutual satisfaction and pleasure of sex outside a traditional relationship (with all its complexities and commitments). A booty call is typically looked at with the singular purpose of sexual pleasure and is not engaged upon to replace traditional relationships. As such, a booty call can take place with two (or more) people already involved in a relationship, but without the intent of breaking the relationship; however, as an alternate framework for sexual relations, the booty call can meet the urge for intimacy in a period of time or situation that allows for little or no sexual fulfillment otherwise. As such, the booty call becomes a gratifying and efficient alternative to a drastic change in a social situation, i.e., breaking an otherwise good relationship because of unsatisfying sex.

The phrase originated in a comedic routine by stand-up comedian Bill Bellamy in the early 1990s,[1] and was further popularized by musician Fast Eddie[[1]] in the aptly titled 1995 dance song "Booty Call" which received wide airplay. The term is generally associated with black males, though it can be used by persons of either gender, and many ethnicities, to request sexual favors by calling an acquaintance that may or may not be romantically linked to the caller.

Booty calls can also be used by one partner of an ended relationship to obtain sex from the ex-partner, who may have lingering emotions and feelings of a need for continued physical connection, without feeling compelled to continue dating that person.[citation needed] This may be referred to as "ex sex."

The term itself is more likely to be used by the person answering the call or others in his/her company than the person making the call. For example, "Did John take off?", "Yeah, he had to answer a booty call." It is not considered derisive.

Although traditionally the telephone is used for a booty call, the last ten years have seen the rise of IM, chat, e-mail, and text message booty calling. Dating websites have also created a forum for an online booty call.

Although opinions may vary, a booty call is generally made after midnight.

The term has since evolved to refer to one or the other party to the relationship, e.g. "She's my booty call."
https://en.wikipedia.org/wiki/Booty_call_(slang)
« Last Edit: 08 Oct, 2012, 13:17:17 by spiros »

vbd.

• Sr. Member
Και "καβάτζα" σημαίνει (αναφέρεται δηλ. στο άτομο και όχι στη πράξη).
At last, I have peace.

spiros

• Administrator
  • Hero Member
  • point d’amour

user3

• Sr. Member

Κατά την ταπεινή μου γνώμη, η απόδοση "ξεπέτα" είναι λανθασμένη. Απ'όσο ξέρω, ξεπέτα είναι η γρήγορη ερωτική πράξη, π.χ. έριξαν μια ξεπέτα στις τουαλετες. Εδώ έχουμε τηλεφώνημα, προς ήδη γνωστό άτομο, με σκοπό τη γρήγορη ερωτική πράξη.

Αν είναι να αποδελτιώνουμε υποτίτλους, θα μαζέψουμε πολλά σκουπίδια :-)

wings

• Global Moderator
  • Hero Member
  • Vicky Papaprodromou
Κατά την ταπεινή μου γνώμη, η απόδοση "ξεπέτα" είναι λανθασμένη. Απ' όσο ξέρω, ξεπέτα είναι η γρήγορη ερωτική πράξη, π.χ. έριξαν μια ξεπέτα στις τουαλετες.

Συμφωνώ, Νίκο. Κι εγώ αυτό ήξερα.

vbd.

• Sr. Member
Κατά την ταπεινή μου γνώμη, η απόδοση "ξεπέτα" είναι λανθασμένη. Απ'όσο ξέρω, ξεπέτα είναι η γρήγορη ερωτική πράξη, π.χ. έριξαν μια ξεπέτα στις τουαλετες. Εδώ έχουμε τηλεφώνημα, προς ήδη γνωστό άτομο, με σκοπό τη γρήγορη ερωτική πράξη.

Αρχικά η φράση σημαίνει αυτό ακριβώς, δηλ. το τηλεφώνημα για την βίζιτα, στη συνέχεια όμως η σημασία της λέξης εξελίσσεται και καταλήγει να εννοεί τόσο απλά τη γρήγορη ερωτική πράξη (άσχετα από το αν υπάρχει τηλέφωνο ή πληρωμή) αλλά και το άτομο με το οποίο γίνεται αυτή η γρήγορη ερωτική πράξη (κυρίως το τελευταίο).

Παράδειγμα χρήσης του παρμένο από το google:
Does your Booty Call Think she's your Girlfriend?
Η καβάτζα σου την έχει δει κοπέλα σου;
Συνώνυμο του σε αυτή τη περίπτωση είναι το f*ck-buddy.
« Last Edit: 18 Jul, 2008, 11:37:07 by ev1H »
At last, I have peace.

spiros

• Administrator
  • Hero Member
  • point d’amour
Αρχικά η φράση σημαίνει αυτό ακριβώς, δηλ. το τηλεφώνημα για την βίζιτα, στη συνέχεια όμως η σημασία της λέξης εξελίσσεται και καταλήγει να εννοεί τόσο απλά τη γρήγορη ερωτική πράξη (άσχετα από το αν υπάρχει τηλέφωνο ή πληρωμή) αλλά και το άτομο με το οποίο γίνεται αυτή η γρήγορη ερωτική πράξη (κυρίως το τελευταίο).

Σαφέστατα.

Όταν κανείς δεν έχει δει μια φράση σε πολλά χρηστικά παραδείγματα (πόσο μάλλον όταν δεν έχει δει μια απόδοση σε συγκεκριμένο συγκείμενο), είναι εύκολο να συμπεράνει ότι μια απόδοση δεν ταιριάζει. Οι υπότιτλοι είναι πολύ καλή πηγή για ιδιωματικές αποδόσεις, καθώς σε αυτούς λαμβάνεται σοβαρά υπόψη τόσο η φυσικότητα στην απόδοση, όσο και το επικοινωνιακό νόημα της λέξης/φράσης και όχι η οποιαδήποτε λεξικογραφική (και πιθανώς απαρχαιωμένη/περιορισμένη σε εύρος) αποδελτίωσή της.

A booty call is a no-strings attached meeting for sex. Therefore, there should be no ambiguity in its declaration.
hidale.com/?p=12

Βλέπε επίσης ως παράδειγμα ριζικής αλλαγής νοήματος τη λέξη wicked.
« Last Edit: 18 Jul, 2008, 13:55:14 by spiros »

lefty

• Sr. Member
Εδώ έχουμε τηλεφώνημα, προς ήδη γνωστό άτομο, με σκοπό τη γρήγορη ερωτική πράξη.

Εντελώς φιλικά: καμία σχέση μ' αυτό που συνέβαινε στο εργάκι. :-)
Η λέξη "ξεπέτα" ήταν εύστοχη επιλογή.
Θα μπορούσα να παραθέσω τον πλήρη διάλογο για να σας πείσω, αλλά μάλλον δεν αξίζει τον κόπο αφού...

Το ανωτέρω σχόλιο είναι προσβλητικό και επιθυμώ τη διαγραφή του ή μεταφορά του αλλού, όχι κάτω από δείγμα της δουλειάς μου.
Πίσω από τις μεταφράσεις υπάρχουν και άνθρωποι.

spiros

• Administrator
  • Hero Member
  • point d’amour

Η λέξη "ξεπέτα" ήταν εύστοχη επιλογή.
Θα μπορούσα να παραθέσω τον πλήρη διάλογο για να σας πείσω, αλλά μάλλον δεν αξίζει τον κόπο αφού...

Η λέξη «ξεπέτα» ήταν όχι απλώς εύστοχη επιλογή, αλλά η μοναδική αυταπόδεικτα ορθή επιλογή και σε συγχαίρω για αυτήν. Γι' αυτό άλλωστε το έβαλα ως παράδειγμα. Δεν θα έμπαινε εάν δεν τη θεωρούσα αφενός ιδιαίτερα ευρηματική, αφετέρου χρήσιμη από λεξικογραφική άποψη.

Οι γενικεύσεις και οι καταιγιστικές απόψεις (sweeping statements) σαφώς και δεν μπορούν να είναι εύστοχες όταν κανείς δεν έχει στη διάθεσή του τα απαραίτητα δεδομένα, δηλαδή συγκείμενο, όταν μιλάμε για συγκεκριμένη χρήση ιδιωματικής έκφρασης.

Ήθελα να βάλω εγώ τον διάλογο, αλλά δεν τον έβρισκα, οπότε εάν τον βάλεις εσύ, θα το θεωρούσα ιδιαίτερα χρήσιμο.

Σ' ευχαριστούμε όλοι γι' αυτή την αξιόλογη μετάφραση.
« Last Edit: 18 Jul, 2008, 15:15:27 by wings »

lefty

• Sr. Member
Εγώ σ' ευχαριστώ, Σπύρο, για το ρόλο του πυροσβέστη.

Έχω πετάξει πια το σενάριο, μπορώ όμως να βάλω τον διάλογο στα ελληνικά για να παίρνει μια ιδέα του τι συνέβαινε όποιος διαβάζει το νήμα.
Έχουμε και λέμε:

Πρόσωπα: Γκαμπριέλ (σύζυγος φυλακισμένου Κάρλος) και ο δικηγόρος του Κάρλος.

Γκαμπριέλ: Το συζυγικό επισκεπτήριο δεν είναι γελοίο αίτημα.
Δικηγόρος: Με όλο το σεβασμό, ας προετοιμαστούμε για τη δίκη.
Γκαμπριέλ: Δεν μπορώ να περιμένω τόσον καιρό.
Δικηγόρος: Προσπαθώ να βγάλω τον άντρα σας από τη φυλακή! Θέλετε να σταματήσω για να κάνετε μια ξεπέτα;
Γκαμπριέλ: Είμαστε παντρεμένοι. Δεν κάνουμε ξεπέτα, αλλά έρωτα. 'Εστω για 20 λεπτά.
Δικηγόρος: Είπα όχι!
Γκαμπριέλ: Δεν έχεις δικαίωμα να μου πεις όχι! Δουλεύεις για μένα.

spiros

• Administrator
  • Hero Member
  • point d’amour
Ευχαριστούμε, lefty. Μήπως σου βρίσκεται και ο αγγλικός διάλογος;

wings

• Global Moderator
  • Hero Member
  • Vicky Papaprodromou
Έχω πετάξει πια το σενάριο, μπορώ όμως να βάλω τον διάλογο στα ελληνικά για να παίρνει μια ιδέα του τι συνέβαινε όποιος διαβάζει το νήμα.

Αφού μας είπε ότι τον (ξε)πέταξε. :-)

spiros

• Administrator
  • Hero Member
  • point d’amour
Ίσως μπορούμε να τον βρούμε εάν ξέραμε τίτλο ταινίας.

lefty

• Sr. Member
Σειρά "Νοικοκυρές σε απόγνωση", κύκλος β', επεισόδιο #27

https://en.wikipedia.org/wiki/My_Heart_Belongs_to_Daddy_%28Desperate_Housewives%29

Αγγλικοί υπότιτλοι που ψάρεψα online:

00:01:07,776 --> 00:01:10,696
I don't think a conjugal visitis such a ridiculous request.

28
00:01:10,737 --> 00:01:12,155
With all due respect,mrs. Solis,

29
00:01:12,197 --> 00:01:14,491
let's just get throughthe discovery phase first,okay?

30
00:01:14,533 --> 00:01:15,826
But I don't thinkI can wait that long.

31
00:01:15,909 --> 00:01:18,287
I am trying to get your husbandout of jail.

32
00:01:18,328 --> 00:01:19,788
Do you want me to juststop everything

33
00:01:19,830 --> 00:01:21,290
so you can havea booty call?

34
00:01:21,331 --> 00:01:23,500
Excuse me,we are husband and wife.

35
00:01:23,500 --> 00:01:26,044
We make love.It is a very sacred covenant.

36
00:01:27,171 --> 00:01:28,797
Okay,look,all we need is 20 minutes.

37
00:01:28,839 --> 00:01:30,966
I said no.You can't tell me no.

38
00:01:31,008 --> 00:01:32,301
You work for me.

spiros

• Administrator
  • Hero Member
  • point d’amour
—I don't think a conjugal visitis such a ridiculous request.
—With all due respect, Mrs. Solis, let's just get through the discovery phase first,okay?
—But I don't think I can wait that long.
—I am trying to get your husband out of jail. Do you want me to just stop everything so you can have a booty call?
—Excuse me,we are husband and wife. We make love. It is a very sacred covenant. Okay, look, all we need is 20 minutes.
—I said no.
—You can't tell me no. You work for me.
Γκαμπριέλ: Το συζυγικό επισκεπτήριο δεν είναι γελοίο αίτημα.
Δικηγόρος: Με όλο το σεβασμό, ας προετοιμαστούμε για τη δίκη.
Γκαμπριέλ: Δεν μπορώ να περιμένω τόσον καιρό.
Δικηγόρος: Προσπαθώ να βγάλω τον άντρα σας από τη φυλακή! Θέλετε να σταματήσω για να κάνετε μια ξεπέτα;
Γκαμπριέλ: Είμαστε παντρεμένοι. Δεν κάνουμε ξεπέτα, αλλά έρωτα. 'Εστω για 20 λεπτά.
Δικηγόρος: Είπα όχι!
Γκαμπριέλ: Δεν έχεις δικαίωμα να μου πεις όχι! Δουλεύεις για μένα.

Search Tools