συστατικό αφανούς εταιρείας -> agreement on the formation of a silent partnership, agreement on the establishment of a silent partnership

Guest · 6 · 7871

metafrastis

• Guest
Καλημέρα!

Έχω κάποια ερωτηματικά απο ένα φρέσκο κειμενάκι. Το πρώτο αφορά την αφανή εταιρεία και έχω εντοπίσει κάποιους όρους, π.χ. dormant, silent, secret που όμως αφορούν συνεργάτη και όχι εταιρεία.

Συστατικό αφανούς εταιρείας είναι και ο "τίτλος" του κειμένου οπότε υποθέτω πως είναι καθαρά θέμα ορολογίας και το context είναι πολύ γενικό για να βοηθήσει.

Edit: Βάλτε και το παρεμφερές "εμφανής εταίρος" στη λίστα: "... ο τάδε που για συντομία θα αποκαλείται εμφανής εταίρος..."
« Last Edit: 23 Feb, 2010, 19:56:55 by spiros »

wings

• Global Moderator
  • Hero Member
  • Vicky Papaprodromou
Παντελή, δες εδώ για dormant partnership και εδώ, όπως και εδώ εδώγια silent partnership μέχρι να 'ρθει ο θείος ή κάποιος άλλος που να κατέχει καλά τα οικονομικά στα οποία εγώ είμαι μεγάλος στόκος.

Βέβαια, το Ματζέντα δηλώνει ότι ο "αφανής εταίρος" είναι dormant partner αλλά δεν ξέρω αν είναι έτσι.

metafrastis

• Guest
Ευχαριστώ πολυ.

Λοιπόν, ίσως να κατέληγα σε ένα απο τα προτεινόμενα αν υπήρχε κάτι και για τον "εμφανή εταίρο".

Πάντως το συγκεκριμένο concept συνεργασίας ταιριάζει (νομίζω) με αυτό του κειμένου μου καθώς ο ένας εκ των δύο προσφέρει τον χώρο/κεφάλαιο και ο άλλος τη συνεργασία με ξένη εταιρεία.

banned8

• Jr. Member
  • **
Στην Ελλάδα φαίνεται να προτιμούν τον όρο silent partnership από τους dormant partnership και undisclosed partnership.

Το "συστατικό": agreement on the formation / establishment of a silent partnership

Ο εμφανής εταίρος: the apparent partner

Αυτές είναι οι δικές μου προτάσεις (και αλάνθαστος δεν είμαι...).

wings

• Global Moderator
  • Hero Member
  • Vicky Papaprodromou
Αυτές είναι οι δικές μου προτάσεις (και αλάνθαστος δεν είμαι...).

Ως aka Santo Subito δεν έχεις το "άλλοθι" του Πάπα που είχε πει κάποτε μια γνωστή μου; :ΡΡΡΡ

metafrastis

• Guest
(και αλάνθαστος δεν είμαι...).

Θα το "ρισκάρω".

Kαι σε καμία περίπτωση δεν θα αντιδράσω με κραυγές αποδοκιμασίας.

Search Tools