Επιγραφή - ψήφισμα -> inscription of a decree

aleka · 8 · 3323

aleka

• Sr. Member
  • no rest for the wicked...
Επιγραφή - ψήφισμα που χρονολογείται στα μέσα του 3ου αιώνα π.Χ.

Η επιμελήτρια μού έδωσε τη λέξη "tesserie" για το ψήφισμα, αλλά δεν την βρίσκω στο αγγλικό λεξικό και στο google μου προκύπτουν γαλλικές σελίδες -and I don't speak French.
Το έψαξα κι ως tessery, αλλά ούτε έτσι προκύπτει κάτι.

Αν κάποιος μπορεί να δώσει μια χείρα βοηθείας, θα είμαι ευγνώμων.

Αλέκα
« Last Edit: 22 Feb, 2006, 17:18:40 by wings »
Destruction leads to a very rough road, but it also breeds creation.

spiros

• Administrator
  • Hero Member
  • point d’amour
Maybe she meant TESSÈRE:

n. f. T. d'Antiquité. Petite tablette d'ivoire, de métal, de bois, qui chez les anciens Romains servait de signe de reconnaissance, de jeton, de billet de théâtre, et pour divers autres usages. Tessère théâtrale.

Tessère hospitalière, Petite tablette que des hôtes échangeaient entre eux pour se reconnaître ensuite

tessera:

A tessera (plural: tesserae, diminutive tessella) is an individual tile in a mosaic, usually formed in the shape of a cube.

In antiquity, mosaics were formed from naturally colored pebbles, but by 200 BCE purpose-made tesserae were being used. Marble or limestone was cut into small cubes that were arranged into the required design. Later, tesserae were made from colored glass, or clear glass backed with metal foils.

Tesserae is also the term for dice used in ancient Rome and for the layers of calcification on shark scales. Several commercial enterprises operate under the name Tessera or Tesserae, usually because their products deal in grids of some form.
https://en.wikipedia.org/wiki/Tesserae

banned8

• Jr. Member
  • **
Ωστόσο, δεν καταλαβαίνω με ποια λογική χρειάζεται να ξεφύγεις από το inscription of a decree ή inscription (decree).

aleka

• Sr. Member
Ok δεκτό. Με τη μόνη διαφορά ότι το κείμενό μου λέει ότι η εν λόγω επιγραφή είναι πολύ σημαντική για την τοπογραφία του ιερού γιατί αναφέρεται σε επισκευές οικοδομημάτων. Καταλαβαίνω δηλαδή ότι είναι μεγαλύτερο σε μέγεθος από το tessera.

Το tessera νομίζω (με κάθε επιφύλαξη) ότι αναφέρεται περισσότερο σε ψήφους (μικρές λίθινες ψήφους για παράδειγμα) παρά σε ψήφισμα.

Πάλι, όπως έχω πει και σε προηγούμενο νήμα, περνάω μια φάση επιπόλαιης ανάγνωσης οπότε ίσως έχω καταλάβει κι άλλα αντί άλλων.

Αλέκα

aleka

• Sr. Member
Νίκο, εγώ δεν θέλω να ξεφύγω από το decree (αν και δεν είμαι σίγουρη ότι είναι όντως αυτό), απλώς προσπαθώ να βγάλω άκρη με το tesserie (που τελικά είναι tessera).

Για να είμαι ειλικρινής όμως, προτιμώ σαφώς το decree από την πρόταση της επιμελήτριας, καθώς διαφωνώ ως προς το μέγεθος της επιγραφής.

Αλέκα
« Last Edit: 22 Feb, 2006, 16:43:54 by aleka »

banned8

• Jr. Member
  • **
Εδώ έχουμε μια επιγραφή - ψήφισμα, και είναι σαφές ότι πρόκειται για inscription που καταγράφει decree.

Αν από την ψηφίδα έχει φτιαχτεί σημασία του "ψηφίσματος" αντίστοιχη του ψηφιδωτού, θα είναι η πρώτη φορά που το ακούω.

aleka

• Sr. Member
Δεν διαφωνώ καθόλου μαζί σου. θα βάλω decree κι ας μου κάνει παρατήρηση. Δεν θα είναι η πρώτη φορά :ΡΡΡ!!! Άσε που θα έχει τόσες άλλες παρατηρήσεις που σιγά μην κολήσει στο ψήφισμα.

ΕΥΧΑΡΙΣΤΩΩΩΩΩΩ!!!!

Αλέκα

banned8

• Jr. Member
  • **
Να βάλεις inscription of a decree και να αφήσετε ήσυχες τις ψηφίδες. Κι αν ήθελαν να πουν ότι είναι φτιαγμένη από ψηφίδες, δεν θα την έλεγαν ψήφισμα.

Search Tools