Απλή η διαδικασία απαλλαγής των μαθητών από το μάθημα των Θρησκευτικών

wings · 59 · 8604

spiros

• Administrator
  • Hero Member
  • point d’amour

wings

• Global Moderator
  • Hero Member
  • Vicky Papaprodromou
Το κόλλησα από τον ιεράρχη της πόλης μου.
Ο λόγος είναι μεγάλη ανάγκη της ψυχής. (Γιώργος Ιωάννου)

wings

• Global Moderator
  • Hero Member
  • Vicky Papaprodromou
Η ΔΙΑΡΚΗΣ ΙΕΡΑ ΣΥΝΟΔΟΣ ΕΠΙΚΑΛΕΙΤΑΙ ΤΟ ΣΥΝΤΑΓΜΑ ΚΑΙ ΖΗΤΑ:
Να παραμείνει υποχρεωτικό το μάθημα των Θρησκευτικών

Συγκεκριμένη διάταξη του Συντάγματος επικαλείται η Διαρκής Ιερά Σύνοδος, προκειμένου να στηρίξει τη θέση της να παραμείνει υποχρεωτικό το μάθημα των Θρησκευτικών.

Σε συνεδρίαση που πραγματοποιήθηκε χθες Τετάρτη, υπό την προεδρία του Αρχιεπισκόπου Ιερώνυμου, η Διαρκής Ιερά Σύνοδος αναφέρθηκε σε διάταξη του άρθρου 16, παρ. 2 του ισχύοντος Συντάγματος, βάσει της οποίας το μάθημα των Θρησκευτικών είναι υποχρεωτικό για τον Έλληνα ορθόδοξο μαθητή και διδάσκεται σε όλες τις σχολικές μονάδες της Πρωτοβάθμιας και της Δευτεροβάθμιας Εκπαίδευσης, σύμφωνα με τα επίσημα υποχρεωτικά αναλυτικά ωρολόγια προγράμματα που έχουν καθοριστεί από το Υπουργείο Παιδείας.

«Κατά τα λοιπά ισχύουν όσα διαλαμβάνει η υπ’ αριθμ. 61723/γ2/13.6.2002 Εγκύκλιος του Υπουργείου», τονίζεται σε ανακοίνωση της Διαρκούς Ιεράς Συνόδου.
Κατά τη συνεδρίαση της Συνόδου, αποφασίστηκε να αποσταλεί έγγραφο προς το Οικουμενικό Πατριαρχείο με το οποίο θα ερωτάται η δυνατότητα εκλογής βοηθού επισκόπου στις Μητροπόλεις των Νέων Χωρών.

Το συγκεκριμένο ζήτημα, άλλωστε, θα εισαχθεί στην προσεχή τακτική Ιερά Σύνοδο της Ιεραρχίας της εκκλησίας τον Οκτώβριο.

Επίσης, ετέθη και το αίτημα των μητροπολιτών Ηλείας, Καλαβρύτων και Αιγιαλείας, Αργολίδος, Μεγάρων και Σαλαμίνας, Πειραιώς, Θεσσαλιώτιδος, Κορίνθου, Νικαίας και Λαγκαδά να αποκτήσουν βοηθό επίσκοπο για τις μητροπόλεις τους.

Πηγή: http://www.aiolikanea.gr/news/world/detail.php?ID=35541

banned

• Sr. Member
Aυτή τη φωτογραφία τι την έβαλες; Για να τρομάξεις τους μαθητές και να μην πατάνε στο μάθημα των θρησκευτικών;

spiros

• Administrator
  • Hero Member
  • point d’amour
Εγώ που θέλω να κάνω ξανά θρησκευτικά μπορώ; Π.χ. να πάρω τη θέση ενός μαθητή που πήρε απαλλαγή. Έχω κάποιες μεταφυσικές ανησυχίες που δεν είχαν λυθεί εκείνα τα χρόνια...

wings

• Global Moderator
  • Hero Member
  • Vicky Papaprodromou
Μα, φυσικά μπορείς, Σπύρο μου. Θα διατυπώσεις τις απορίες σου και να 'σαι σίγουρος ότι θα απαντήσουν σε κάθε σου ερώτημα.

Τόλη, οι μαθητές δεν τρομάζουν έτσι εύκολα.

observer

• Sr. Member
Ημίμετρα.

Να καταργηθεί το μάθημα των θρησκευτικών εδώ και τώρα.

banned

• Sr. Member
Εγώ λέω να καταργήσουμε τους παπάδες. Έχω επηρεαστεί από τον άθεο διαφωτισμό και από εκείνον τον βαρώνο που είχει πει τότε : "man will not be free until the last king is strangled in the entrails of the last priest".

Aλλά σκέφτομαι μετά ότι, με τις μεταφυσικές ανησυχίες του Σπύρου και τις δικές μου και μερικών εκατομμυρίων ακόμη, λειτουργεί το γωνιακό μαγαζί των ιεραρχών. Και τίποτα, μα τίποτα, δεν το έχει κλονίσει ακόμη. Τι μοίρα κι αυτή του ανθρώπου !!

wings

• Global Moderator
  • Hero Member
  • Vicky Papaprodromou
Και μάλιστα ανοίγουν συνεχώς κι άλλα γωνιακά μαγαζιά. Σαν τις τράπεζες έχουν γίνει.

banned

• Sr. Member
Στην Ιταλία έχουν και δικές τους τράπεζες. Από τότε που ήμουν στην τράπεζα το ξέρω, στις πιστώσεις εξωτερικού. Να δείτε πώς την έλεγαν. Νομίζω, Βanca dello Spirito Santo. Ας με διορθώσουν οι ιταλομαθείς.

Πραγματικά ευλογημένος αυτός ο κόσμος. Το άγιο πνεύμα υπερίπταται των χαρτονομισμάτων.

wings

• Global Moderator
  • Hero Member
  • Vicky Papaprodromou
Το άγιο πνεύμα υπερίπταται των χαρτονομισμάτων.

Και τούμπαλιν. :-)

Katerina_A

• Full Member
  • A story without love is not worth telling
Με όλ' αυτά θυμήθηκα το εξής: ήμουν στην τρίτη γυμνασίου και ρώτησα το θρησκευτικό πώς είναι δυνατόν να κάνουμε δυο ώρες τη βδομάδα θρησκευτικά και μια ώρα χημεία. Τα θρησκευτικά κρίνονταν πιο απαραίτητα; Με πήρε και με σήκωσε. Αποβολή από την τάξη και λούσιμο με κοσμητικά του τύπου: "αναιδέσταση", "αυτά σου μαθαίνουν στο σπίτι σου" και λοιπά ωραία. Άσε που όχι μόνο τα θρησκευτικά δε γλίτωσα, τσάκωσα κι ένα δεκάρικο στον έλεγχο να 'χω να πορεύομαι. Κι άντε μετά να βρεις το δίκιο σου.
NISUS WETTUS: Next. Crucifixion?
PRISONER #1: Yes.
NISUS: Good. Out of the door. Line on the left. One cross each. Next. Crucifixion?

wings

• Global Moderator
  • Hero Member
  • Vicky Papaprodromou
Με δεκάρικο στον έλεγχο, να συμπεράνω ότι είσαι πλέον αποδεδειγμένα σκράπας στα Θρησκευτικά; :-)

vbd.

• Sr. Member
Εγώ πάλι αυτό που θυμάμαι απο τα Θρησκευτικά είναι η καθηγήτρια μου στην 2α αν δεν κάνω Λυκείου... Όμορφη γυναίκα, ωραία γυναίκα που ήξερε πως να συμπεριφέρεται. Πρώτη μέρα λοιπόν, εγώ ένας θυμωμένος νεαρός, πηγαίνω μετά το μάθημα και της λέω "Ξέρετε, ήθελα να σας πω οτι ότι και να λέτε, εγώ δεν το πιστεύω... δεν με εκφράζει και δεν μπορώ να το δεχτώ... δεν έχω διάθεση να σας χαλάσω το μάθημα αλλά να ξέρετε οτι δεν πιστεύω αυτά που λέτε"... οπότε μου απαντάει, αφήνοντάς με κάγκελο, "Αλέξανδρε, χαίρομαι πραγματικά που έχεις μια άποψη και το θάρρος να την υπερασπιστείς. Γι' αυτό και μόνο τον λόγο εγώ σε εκτιμώ και εκτιμώ επίσης το γεγονός οτι μου μίλησες εκ των προτέρων, και δεν με άφησες να σου μιλάω στη τάξη νομίζοντας οτι με προσέχεις ενώ απο μέσα σου θα έλεγες 'μα τι λέει αυτή'"... Και απο εκείνη τη μέρα είχαμε άψογη σχέση και συνεργασία, και πήρα και 20 σε όλα τα τρίμηνα και στις εξετάσεις χωρίς να κάνω ουσιαστικά τίποτε!
Αυτή είναι η μόνη μου ανάμνηση απο το μάθημα των Θρησκευτικών :)
At last, I have peace.

wings

• Global Moderator
  • Hero Member
  • Vicky Papaprodromou
Σε αντίθεση με την Κατερίνα, λοιπόν, είσαι πλέον αποδεδειγμένα αστέρι στα Θρησκευτικά. :-)

Search Tools