Mέγα Λεξικό της Ελληνικής γλώσσας

banned8 · 12 · 7032

banned8

• Jr. Member
  • **
http://www.papyrosonline.gr/frontoffice/portal.asp?cpage=RESOURCE&cresrc=107&cnode=32

Πλήρες λεξικό της Ελληνικής γλώσσας, Αρχαίας, Μεσαιωνικής και Νέας,
ΕΡΜΗΝΕΥΤΙΚΟ – ΕΤΥΜΟΛΟΓΙΚΟ – ΣΥΝΩΝΥΜΩΝ – ΠΑΡΑΓΩΓΩΝ – ΣΥΝΘΕΤΩΝ
Το πληρέστερο ελληνικό λεξικό, με 204.766 λήμματα.

- Θησαυρός όλων των φάσεων εξέλιξης της ελληνικής γλώσσας, αρχαίας, μεσαιωνικής και νέας.
- Πάνω από 204.000 λήμματα, με εξαντλητική ετυμολογική ανάλυση
- Πλήρης υποστήριξη πολυτονικών χαρακτήρων
- Βοηθητική αναζήτηση λήμματος με ανορθόγραφη πληκτρολόγηση
- Ενσωματωμένο Λεξικό Ανώμαλων Ρημάτων Αττικής Διαλέκτου
- DVD – reader Δυνατότητα λημματικής και γενικής αναζήτησης: Έχετε τη δυνατότητα να ψάξετε οποιαδήποτε λέξη είτε ως λήμμα είτε ως λέξη μέσα από την ερμηνεία άλλου λήμματος. Πολλά λήμματα δεν χρειάζεται καν να τα γράψετε. Αν δείτε τη λέξη που σας ενδιαφέρει στο ερμήνευμα άλλου λήμματος, κάντε διπλό «κλικ» πάνω της και θα εμφανιστούν όλα τα λήμματα που έχουν σχέση με αυτήν.
- Δυνατότητα αναζήτησης λέξεως και εμφάνισης όλων των λημμάτων που σχετίζονται με αυτήν. π.χ. αν θέλετε να βρείτε με ποια λήμματα σχετίζεται η λέξη «παιδί», τη γράφετε, πατάτε αναζήτηση και το πρόγραμμα εμφανίζει όλα τα σχετικά λήμματα.
- Ανορθόγραφη εύρεση, δυνατότητα άμεσης εύρεσης λήμματος του οποίου δεν γνωρίζετε την ορθογραφία π.χ. «…» γράψτε το όπως νομίζετε και το πρόγραμμα σας παρουσιάζει το σωστό λήμμα και την ερμηνεία του.
- Δημιουργία προσωπικού λεξικού: μπορείτε, προσθέτοντας ή μετατρέποντας λήμματα, να χτίσετε το δικό σας προσωπικό λεξικό και να το διαχειρίζεστε καθώς μελετάτε ή κάνετε εργασίες, ώστε να έχετε πρόσβαση σε συγκεκριμένες λέξεις, άμεσα και απλά.
- Ενσωμάτωση – εκτύπωση: όλα τα κείμενα ή μέρος των κειμένων μπορούν να ενσωματωθούν σε έγγραφα άλλων προγραμμάτων (π.χ. MS Word) ή και να τυπωθούν απευθείας, με διατήρηση της πολυτονικής γραμματοσειράς
- Εκτέλεση της εφαρμογής από το DVD-ROM ή ολοκληρωμένη εγκατάσταση της στο σκληρό δίσκο του υπολογιστή
- Πρόσθεση ή διαγραφή λημμάτων με προσθήκη σχολίων
- Εκκίνηση της εφαρμογής παράλληλα με την εκκίνηση του λειτουργικού συστήματος
- Αυξομείωση παραθύρων εφαρμογής και μεγέθους χαρακτήρων, ανάλογα με τη δυνατότητα της οθόνης σας ώστε η «ηλεκτρονική» ανάγνωση να γίνεται ευκολότερα.
- Χρωματικός συσχετισμός πληροφοριών: κύρια ερμηνεία σε μαύρο, ετυμολογία σε πράσινο κ.λπ.
- Πλήρης προσαρμογή περιβάλλοντος εφαρμογής (χρωματικά, χωροταξικά κ.λπ.) σύμφωνα με τις δικές σας προτιμήσεις.
- Διαχείριση σελιδοδεικτών – διαχείριση ιστορικού

Προς €49.

Θα το αγοράσω την επόμενη εβδομάδα και θα μεταφέρω εδώ τις εντυπώσεις μου. Πιστεύω ότι πρόκειται για το λεξικό που φιλοξενεί η εγκυκλοπαίδεια του Πάπυρου και έχει πολλά κοινά στοιχεία με το λεξικό του Μπαμπινιώτη, αλλά είναι πολύ πιο πλούσιο ως προς το λημματολόγιο (καλύπτει όλη την ιστορία της γλώσσας και περιέχει και αρκετή επιστημονική ορολογία).

Στις ιστοσελίδες του Πάπυρου θα βρείτε και προαναγγελία της κυκλοφορίας της ηλεκτρονικής έκδοσης της εγκυκλοπαίδειας ΠΑΠΥΡΟΣ – LAROUSSE - BRITANNICA. (σε καλύτερη μορφή από εκείνο το αίσχος που έδινε το τηλεπεριοδικό τους).
http://www.papyrosonline.gr/frontoffice/portal.asp?cpage=RESOURCE&cresrc=106&cnode=31
« Last Edit: 24 Feb, 2006, 19:13:38 by spiros »

user3

• Sr. Member

Αν πρόκειται για το λεξικό που υπήρχε στις τελευταίες σελίδες του κάθε τόμου
της ΠάπυροςΛαρούςΜπριτάνικα, τότε ναι μεν είναι πλουσιότερο στο
λημματολόγιο αλλά απ' ό,τι θυμάμαι οι ετυμολογίες του έπασχαν.

Πάντως, για μένα, το μέτρο σύγκρισης δεν είναι το λεξικό Μπαμπινιώτη,
αλλά το ΛΝΚ (Τριανταφυλλίδη) που το βρίσκω πολύ καλύτερο.

banned8

• Jr. Member
  • **
το μέτρο σύγκρισης δεν είναι το λεξικό Μπαμπινιώτη,
αλλά το ΛΝΚ (Τριανταφυλλίδη) που το βρίσκω πολύ καλύτερο.

Δεν ήταν μέτρο σύγκρισης. Έτσι κι αλλιώς, όποιος ασχολείται με τη γλώσσα, δεν μπαίνει στο δίλημμα "Μπαμπινιώτη ή ΛΚΝ;". Μόνο αν πρόκειται να παίξει στο Desert Island ... Dictionaries.

zephyrous

• Hero Member
Αλήθεια, για το "Λεξικό της Πρωΐας", τι γνώμη έχετε;

banned8

• Jr. Member
  • **
Έχω ακούσει πολύ καλά λόγια αλλά πρέπει να ομολογήσω ότι, επειδή είχα τον 15τομο Δημητράκο, δεν το απέκτησα ποτέ.

zephyrous

• Hero Member
Νίκο, εγώ το έχω στην Ελλάδα (3 τόμοι, το κανονικό είναι δίτομο, αλλά υπάρχει και ένας συμπληρωματικός τρίτος τόμος) και πρέπει να ομολογήσω ότι μερικές φορές που χρειάστηκε, κάνοντας και την απαραίτητη σύγκριση (όχι γλωσσολογικά, αλλά σε βάθος ανάλυσης των λημμάτων) με τον Μπαμπινιώτη, φάνηκε εξαιρετικά χρήσιμο. Θυμάμαι χαρακτηριστικά ότι μια καθηγήτριά μου είχε γελάσει 3 φορές με ισάριθμες λέξεις που είχα αναφέρει, θεωρώντας ότι δεν υπάρχουν (καθώς δεν τις έβρισκε στον Μπαμπινιώτη, λες και αυτό είναι το μέτρο σύγκρισης για όλα!), αλλά το Λεξικό της Πρωΐας με έβγαλε ασπροπρόσωπο. Βέβαια, δεν ξέρω σε τι έκδοση υπάρχει τώρα, αν υπάρχει. Νομίζω ότι η δική μου πρέπει να χρονολογείται κάπου στις αρχές της δεκαετίας του '60.

banned8

• Jr. Member
  • **
Εγώ πάλι πρέπει να ομολογήσω ότι το λεξικό της εγκυκλοπαίδειας Π-Λ-Μ μού έχει φανεί χρήσιμο σε περιπτώσεις όπου Μπαμπ. και ΛΚΝ και Δημητράκος και Liddell & Scott μαζί δεν μου έδωσαν λύση. Παλιά μου αγάπη πάντως ήταν ο Σταματάκος. Τώρα έχουν μπει άλλα βιβλία μπροστά του...

zephyrous

• Hero Member
Το μόνο σίγουρο είναι ότι μία πηγή δεν είναι ποτέ αρκετή. Εκείνο τον Δημητράκο πρέπει να αποκτήσω κάποια στιγμή. Πάση θυσία!

progvamp

• Hero Member
Αυτό θέλω να το πάρω κι εγώ, αλλά όλο το αφήνω για αργότερα. Επίσης μού'χει κολλήσει να πάρω το Παπυράκι επειδή είναι και εγκυκλοπαιδικό. Αλλά πόσες πληροφορίες να χωράνε σ'έναν και μόνο τόμο λεξικού και μικρού μεγέθους κιόλας; Είναι και πιο ακριβό το Παπυράκι και δεν συνοδεύεται από Cd. Στα βιβλιοπωλεία το βρήκα €70, ενώ στο σάιτ του Πάπυρου νομίζω λέει €63.

Του Δημητράκου το έχω κι έχω και δυο (ή μήπως τρεις;) τόμους της Πρωΐας (απ'τον πατέρα μου όλ'αυτά, άρα του 60 θά'ναι), αλλά σπανίως τα συμβουλεύομαι. :D Ας βρίσκονται. ;)

edit: Λάθος, €63 τό'χει με έκπτωση στον Παπασωτηρίου: http://www.papasotiriou.gr/product.gbook.asp?pfid=1497580&prid=751919&deid=10603
« Last Edit: 25 Feb, 2006, 01:10:50 by progvamp »

banned8

• Jr. Member
  • **
Το μόνο σίγουρο είναι ότι μία πηγή δεν είναι ποτέ αρκετή. Εκείνο τον Δημητράκο πρέπει να αποκτήσω κάποια στιγμή. Πάση θυσία!

Αν είναι να πάρεις του Π-Λ-Μ, δεν θα σου χρειάζεται του Δημητράκου. Καλύτερα ένα Liddell & Scott (που το βρίσκεις και στο διαδίκτυο).

Τη δέκατη φορά που θα πω καλά λόγια για το Π-Λ-Μ, θα στείλω λινκ στη Βουκουρεστίου μπας και μου κάνουν γερή έκπτωση.

zephyrous

• Hero Member
Αυτή τη φορά θα σε ακούσω, "δάσκαλε", θα σε ακούσω. :)
Θα γυρίσω από Ελλάδα με Π-Λ-Μ παραμάσχαλα σε ενάμιση μήνα. Ελπίζω να μην είναι τέτοια η τιμή του, που δεν θα μπορώ να βγάλω εισιτήριο επιστροφής!

banned8

• Jr. Member
  • **
Ελπίζω να μην είναι τέτοια η τιμή του, που δεν θα μπορώ να βγάλω εισιτήριο επιστροφής!

Πενήντα ευρουλάκια το λεξικό. Η εγκυκλοπαίδεια θα κάνει κάτι παραπάνω, αλλά κάτσε πρώτα να κυκλοφορήσει, να την πάρει κάποιος να δούμε τι λέει σε ηλεκτρονική μορφή ... και βλέπουμε.

Search Tools