Ενίσχυση σήματος ADSL για σύνδεση από μεγάλη απόσταση

tsamourasj

• Jr. Member
  • **
Καλησπέρα. Μετακόμισα πριν από μερικούς μήνες και ο όχι και πολύ σοφός τρόπος που επέλεξα να συνδέομαι στο internet ήταν το Cosmote internet on the go. Για να κατεβάσω το κόστος σκέφτηκα μήπως βρω έναν τρόπο να συνδέομαι με το δίκτυο μιας φίλης που μένει σε κοντινή πολυκατοικία. Ένα είδος ενισχυτή σήματος, ίσως. Η πολυκατοικία της είναι στο απέναντι τετράγωνο στη δεξιά γωνία ενώ εγώ μένω στην αριστερή και το διαμέρισμά της είναι στον 3ο όροφο ενώ το δικό μου είναι στον 5ο. Υπολογίζω χονδρικά 100 μέτρα απόσταση. Επίσης, μεσολαβούν αρκετοι τοίχοι γιατί το διαμέρισμά της βλέπει στον ακάλυπτο. Δεδομένες τις συνθήκες υπάρχει κάποιος τρόπος για να έχω μια αρκετά καλή σύνδεση;
Ευχαριστώ για την πιθανή απάντηση.
Γιάννης Τσαμουράς

spiros

• Administrator
  • Hero Member
  • point d’amour
Χμμ, δύσκολο καθώς είναι μεγάλη η απόσταση κι αν κατεβάζεις κι εσύ από το ίδιο Cosmote internet on the go θα ανέβει το κόστος του για τη φίλη σου. Δεν μπορείς να βάλεις ADSL μέσω σταθερού;

Βλέπε εδώ:
https://www.translatum.gr/forum/index.php?topic=21837.msg190114#msg190114

Υπάρχει και σύστημα πολύ ισχυρότερο της Air Live σε συνδυασμό με εξωτερική κεραία
http://www.airlive.com/product/product_3.php?pdid=PD1217405649161
http://www.airlive.com/product/product_3.php?pdid=PD1217478587406

tsamourasj

• Jr. Member
  • **
Δεν το έθεσα σωστά. Εγώ έχω internet on the go και η φίλη μου σύνδεση ADSL. Οπότε σκέφτηκα εάν υπάρχει τρόπος να σταματήσω τη χρήση του internet on the go και να μοιραστούμε τη σύνδεσή της και να διαιρέσουμε το κόστος δια δύο.

Οι συσκευές αυτές είναι κεραίες για λήψη σήματος, σωστά. Το κόστος το 2009 εννιά που αναρτήθηκε το Post ήταν 32,90; Δοκίμασα να επισκεφτώ την εταιρεία και το link δεν λειτουργεί.

Πιστευεις ότι με την αγορά μιας κεραίας Θα έχω καλή σύνδεση ή να στραφώ στις πιο συμβατικές λύσεις;
Γιάννης Τσαμουράς

spiros

• Administrator
  • Hero Member
  • point d’amour
1. Ποια είναι η απόσταση από τη φίλη σου και τι παρεμβάλλεται μεταξύ σας; (Π.χ. πόσοι τοίχοι;)
2. Φαντάζομαι έχει ασύρματο δρομολογητή. Ποια είναι η ισχύς του;

Το link δεν έχει σημασία, το ίδιο ή παρόμοιο προϊόν μπορείς να βρεις αλλού. Απλά πήγαινε σε ένα κατάστημα υπολογιστών ή ψάξε σε online καταστήματα, π.χ. μέσω skroutz.gr.

Οι συσκευές αυτές είναι συστήματα ασύρματης λήψης, κεραίες και ενισχυτές σήματος. Ο συνδυασμός του εξοπλισμού (και το κόστος του) εξαρτάται από πόσο ασθενή είναι τα σήματα που θέλεις να «πιάσεις». Μπορεί να τη βγάλεις καθαρή με 10 ευρώ ή μπορεί ακόμη και 300 ευρώ.
« Last Edit: 06 Dec, 2011, 20:10:48 by spiros »

tsamourasj

• Jr. Member
  • **
Τελικά πήρα κανονική σύνδεση ADSL συν σταθερή τηλέφωνία γιατί λόγω φόρτου μεταφραστικής εργασίας (ευτυχώς!) θα ήταν δύσκολο να αφιερώσω χρόνο και γιατί το σταθερό θα μου είναι χρήσιμο. Ευχαριστώ για τις απαντήσεις.
Γιάννης Τσαμουράς

Search Tools