Πρόβλημα στο boot

iogo · 7 · 2499

iogo

• Hero Member
  • ignoramus et ignorabimus
Εδώ και ένα μήνα περίπου έχω πρόβλημα με τον υπολογιστή: Ανάβοντάς τον αρχίζει να καβουρδίζει και ύστερα από λίγο ρωτάει από πού να κάνει boot. Μπαίνοντας στο BIOS, βλέπω πως δεν βρίσκει κανέναν από τους 3 σκληρούς δίσκους. Συμβαίνει όμως το εξής: Αν κατά την διάρκεια του καβουρδίσματος τον σβήσω και του κάνω επανεκκίνηση, ορισμένες φορές τα Windows ξεκινούν κανονικά, άρα βρίσκει τον σκληρό. Υπάρχουν φορές όμως που τον σβήνω και περνάνε μέχρι και δέκα λεπτά πριν καν ανάψει, φαίνεται νεκρός.  Αυτό το παιχνίδι κράτησε μέχρι χτες, από τοτε δεν βρίσκει να κάνει boot, όσες επανεκκινήσεις και αν κάνει. Αποκλείω το ταυτόχρονο κάψιμο των δίσκων.
Μετασχηματιστής; Μητρική; Update του Bios -πως;- ;  Πέταμα από το παράθυρο;
« Last Edit: 23 Mar, 2012, 12:24:49 by iogo »
"Io non odio persona al mondo, ma vi sono cert'uomini ch'io ho bisogno di vedere soltanto da lontano".
Ugo Foscolo - "Ultime lettere di Jacopo Ortis"

spiros

• Administrator
  • Hero Member
  • point d’amour
Δοκίμασε καμία ενημέρωση σε BIOS, μητρική, κτλ.
Μια άλλη δοκιμή είναι να αποσυνδέσεις του δίσκους που δεν έχουν το λειτουργικό. Τι κάνει σε αυτή την περίπτωση;
Έψαξες με το μήνυμα που σου βγάζει στο Διαδίκτυο;

iogo

• Hero Member
Το μήνυμα είναι ένα "Reboot and select proper boot device or insert  boot media in selected boot device and press a key".
Αρκετά γενικό, στο google βγαίνουν διάφορες συζητήσεις σε φόρουμ αλλά οι πιθανές αιτίες είναι πολλές. Μάλλον θα πρέπει να κάνω πολλές δοκιμές...
"Io non odio persona al mondo, ma vi sono cert'uomini ch'io ho bisogno di vedere soltanto da lontano".

spiros

• Administrator
  • Hero Member
  • point d’amour
Προσωπικά θα το πήγαινα σε επαγγελματία (αφού έκανα αντίγραφα ασφαλείας αν δεν είχα)...

iogo

• Hero Member
Τελικά τον πήρα σε ιδικό για να εκτιμήσει την κατάσταση...

iogo

• Hero Member
Σπύρο, ήταν το τροφοδοτικό. Την γλύτωσα με 25€ ;)

spiros

• Administrator
  • Hero Member
  • point d’amour
Μου είχε χτυπήσει κι εμένα πριν μερικούς μήνες. Να φανταστείς μου είχε ρίξει και το ρελέ και φώναξα ηλεκτρολόγο καθώς το ηλεκτρικό στο δωμάτιο δεν έπαιζε με τίποτε. Φυσικά δεν ξαναδοκίμασα να το βάλω στην πρίζα, πήγε απευθείας για σέρβις.

Search Tools