Σας άρεσε το τραγούδι Everything της Άννας Βίσση στη Eurovision;

spiros · 41 · 16769

Poll

Σας άρεσε το τραγούδι Everything της ʼννα Βίσση στη Eurovision;

Φανταστικό
3 (8.6%)
Καλό
3 (8.6%)
Μέτριο
6 (17.1%)
Κακό
6 (17.1%)
Για τα μπάζα
17 (48.6%)

Total Members Voted: 32

metafrastis

• Guest
Τραγικό.

Πριν από αρκετά χρόνια, όταν ο Καρβέλας έβγαλε την πρώτη του μεγάλη επιτυχία με τη γυναικούλα του, το "Δώδεκα... κι ούτε ένα τηλεφώνημα" [...] τότε ανακάλυψα ένα ιταλικό τραγούδι που δεν χρειαζόταν πολλή εξάσκηση στο αφτί για να καταλάβεις ότι ήταν σχεδόν καρμπόν.

Και το μοναδικό, ίσως, τραγούδι της Βίσση που μου άρεσε αντιγραφή; Ζήτω ο Μπετόβεν (ή ο Μότσαρτ; Δεν θυμάμαι πως είχε αυτοχαρακτηριστεί) της Ελλάδας...

progvamp

• Hero Member
Άσχετο, αλλά γιατί στον τίτλο του θέματος γράφετε της Άννα και όχι της Άννας; Να ήταν της Βίκυ, να το καταλάβω. Αγία Άννα έχουμε, όμως και στην Ελλάδα, νομίζω. Ελληνικότατο το όνομα.

wings

• Global Moderator
  • Hero Member
  • Vicky Papaprodromou
Eύλογη η παρατήρηση, Κατερίνα μου, και θα διορθωθεί μόλις κλείσω αυτό το μήνυμα.

Παντελή μου, μην ανησυχείς για το "Δώδεκα". Δεν παύει να είναι ένα πολύ καλό τραγούδι από κάθε άποψη - και ερμηνευτικά για την εποχή που βγήκε. Συνηθίζεται τα τραγούδια να μοιάζουν ή να ξεσηκώνουν κάποιο μέρος άλλου τραγουδιού. Άλλοτε σκοπίμως αλλά πρέπει να αποδειχτεί δικαστικά και να πληρώσει ο ένοχος γιατί εξαπάτησε κόσμο και κοσμάκη και κυρίως τους δημιουργούς του τραγουδιού που αντέγραψε - ωστόσο, δεν έγινε κάτι τέτοιο στην περίπτωση Καρβέλα για το "Δώδεκα" αν και το τραγούδι έκανε και διεθνή καριέρα αλλά δεν δέχτηκε καταγγελίες επισήμως. Αντίστοιχη περίπτωση είναι η αγαπημένη μας "Συννεφούλα" του Σαββόπουλου. Άλλοτε γιατί κάποιες μελωδίες είναι μέσα μας από μωρά παιδιά και άθελά μας τις αντιγράφουμε γιατί μας έρχονται αυθόρμητα και δεν καταλαβαίνουμε πώς μας βγήκαν. Η πασίγνωστη εισαγωγή στις ταινίες με το Ροζ Πάνθηρα έχει τις ίδιες αρχικές νότες με ένα παλιό λαϊκό ιταλικό τραγούδια αλλά αυτό δεν σημαίνει ότι ένας μεγάλος μουσικός σαν τον Μαντσίνι είναι κλέφτης.

Είπα τις προάλλες σε κάποιο φίλο ότι αποφεύγω να γράφω (πεζά κείμενα) γιατί κάποιοι άλλοι σπουδαίοι συγγραφείς διεθνώς και στη χώρα μας πρόλαβαν κι έγραψαν για ό,τι με ενδιέφερε καλύτερα και σωστότερα από εμένα. Αν πάω να γράψω κάτι τώρα, θα έχει λίγο από όλους τους συγγραφείς που αγαπώ μέσα, είτε σε ύφος είτε σε ιδέες. Επιλογή μου είναι να μην το κάνω γιατί θα έλθει κάποιος σαν την Αλεξάνδρα καλή ώρα και θα με πει κλέφτρα. Όμως, πόσο κλέφτης είσαι όταν σε ποτίζουν αυτά που αγαπάς ως το μεδούλι; Πρόσφατα ο Κώστας Χατζής είπε στον Μίκη Θεοδωράκη εις επήκοον όλων των τηλεθεατών ότι τόσα χρόνια τον μιμείται και τον αντιγράφει αλλά κανείς δεν το κατάλαβε και έπαιξε κάτι με άλλο τρόπο για να του το δείξει. Αλίμονο αν τον πούμε κλέφτη γιατί επηρεάστηκε τόσο από τον Μίκη. Εξάλλου, γι' αυτό υπάρχουν οι κορυφαίοι σε όλες τις τέχνες που το ταλέντο τους και η ευφυία τους είναι τόσο ψηλά που ξεφεύγουν από τις αθέλητες ή ηθελημένες αντιγραφές.

Επειδή πολλή φασαρία (αναμενόμενη) έγινε με το τραγούδι του Καρβέλα και της Βίση, εγώ θα πω ότι είναι ένα απλό τραγούδι, χωρίς τίποτε σπουδαίο, χωρίς τίποτε χτυπητά κακό ή καλό, με ατού την παρουσία της ερμηνεύτριάς του. Δεν ξέρω τι ακριβώς συμβαίνει και μας χαλάει η περίπτωση Βίσση, ενώ όλοι καρφωνόμασταν στον Μάικλ Τζάκσον ή σε διάφορους διάττοντες διεθνείς αστέρες της ποπ κατά καιρούς και βλέπουμε την κακοποίηση που επιφυλάσσει η Βίσση στις χορδές της αλλά όχι την κακοποίηση στις χορδές άλλων.

Και στο κάτω κάτω της γραφής, η Βίσση είχε και φωνή για να μπορεί να την κακοποιήσει. Κάποιοι άλλοι δεν έχουν και κάποιες άλλες απλώς μουρμουράνε και κακοποιούν κυρίως τα αυτιά μας αλλά εκεί άχνα δεν βγάζουμε. Και, Αλεξάνδρα μου, εγώ δεν θα ανεχόμουν να κρίνουν τη δουλειά μου μέσα από το αν ξενυχτάω, πίνω, καπνίζω (απλό τσιγάρο ή ό,τι άλλο) και αν μαστουρώνω. Φαντάζομαι το ίδιο κάνει και η Βίσση. Take it or leave it είναι αυτά τα πράγματα - κρίνεται ως τραγουδίστρια η γυναίκα... αν μας αρέσει την ακούμε κι αγοράζουμε το δίσκο της, αν όχι αγοράζουμε κι ακούμε ό,τι αρέσει σε εμάς και κανείς δεν μας βάζει τη θηλιά στο λαιμό.

Και για να μη φανταστείτε ότι είμαι fan της Βίσση (με την έννοια του φανατικού), εξηγώ ότι έχω 2 δίσκους της σε βινίλιο ("Ας κάνουμε απόψε μιαν αρχή", "Στα ψηλά τα παραθύρια" (συμμετοχή της)) και ένα σιντί της. Αλλά τη θεωρούσα πάντα καλή τραγουδίστρια που δεν προσέβαλε τα δικά μου αυτιά (το τονίζω γιατί αυτά είναι υποκειμενικές κρίσεις), περιστασιακά αγάπησα κάποια τραγούδια με την ερμηνεία της και το τι κάνει στη ζωή της με αφήνει αδιάφορη για τον ίδιο λόγο που δεν μου αρέσει να ανακατεύονται άλλοι στη δική μου τη ζωή.

Όσο για την περίπτυστη Eurovision και το φεστιβάλ της ήταν και είναι ένα πανηγύρι για τους λαούς και ένα από τα πολλά παιχνίδια των εταιρειών. Τα πανηγύρια δεν με χαλάνε καθόλου γιατί σκοπό έχουν να δίνουν χαρά. Το συγκεκριμένο πανηγύρι έχει δώσει και όμορφα τραγούδια κατά εποχές οπότε δεν μπαίνω καν στη διαδικασία να το απορρίψω.

Κι όπως είπε κι η Αντιγόνη Βαλάκου τις προάλλες σε μια τηλεοπτική εκπομπή, "αυτός ο κόσμος μας θα ήταν πολύ ανιαρός αν ήταν τέλειος, γιατί η τελειότητα κουράζει".

banned13

• Hero Member
Και, Αλεξάνδρα μου, εγώ δεν θα ανεχόμουν να κρίνουν τη δουλειά μου μέσα από το αν ξενυχτάω, πίνω, καπνίζω (απλό τσιγάρο ή ό,τι άλλο) και αν μαστουρώνω.
Παρεξήγησες. Όταν είπα ότι έχει κακοποιήσει τη φωνή της, εννοώ αποκλειστικά και μόνο από μουσικής πλευράς. Εξηγούμαι: όταν ένας τραγουδιστής τραγουδάει καθημερινά επί 25 χρόνια σε νυχτερινά κέντρα, συνεχώς σε ψηλές νότες και χωρίς καμιά προστασία ή ξεκούραση των φωνητικών χορδών, τις καταστρέφει. Γι' αυτό ο Νταλάρας, η Φαραντούρη και άλλοι μεγαλύτεροι σε ηλικία από την Άννα Βίσση διατηρούν άθικτη τη φωνή τους. Γιατί απέφυγαν αυτή την "κακοποίηση".
Μακριά από μένα κάθε κριτική για το αν ξενυχτάει ή πίνει κάποιος ή παίρνει ναρκωτικά. Δεν είπα αυτό και δεν εννοούσα αυτό.

Και, φυσικά το ξέρω ότι η Βίσση είχε κάποτε υπέροχη φωνή. Γι' αυτό είπα ότι την κακοποίησε. Τι να κακοποιήσει, αν δεν είχε;

και το τι κάνει στη ζωή της με αφήνει αδιάφορη για τον ίδιο λόγο που δεν μου αρέσει να ανακατεύονται άλλοι στη δική μου τη ζωή.
Προς Θεού, δεν είπα αυτό! Παρεξήγησες εντελώς.
« Last Edit: 16 Mar, 2006, 13:33:41 by alexandra_k »

metafrastis

• Guest
Συνηθίζεται τα τραγούδια να μοιάζουν ή να ξεσηκώνουν κάποιο μέρος άλλου τραγουδιού.

Είναι άλλη μια λεπτή κόκκινη γραμμή. Το τραγούδι (το "Δώδεκα") θα το άκουγα και θα μου άρεσε ακόμα και αν ήταν καθαρή διασκευή, έχεις δίκιο. Έτσι κι αλλιώς δεν έχω ακούσει και την κασέτα της Αλεξάνδρας.

σα(ρε)μαλι

• Hero Member
  • Σταβανγκεριανό μου έαρ
Δεν το άκουσα, αλλά επειδή μες το μυαλό μου έχω ιδέες έμμονες... Δαίαιαιαιαιαιαιμονες!
I can live everywhere in the world, but it must be near an airport -and a pharmacy, I would add.

Δεν είναι ο ύπνος της λογικής που γεννάει τέρατα, αλλά ο άγρυπνος ορθολογισμός που πάσχει από αϋπνίες.

banned13

• Hero Member
Συνηθίζεται τα τραγούδια να μοιάζουν ή να ξεσηκώνουν κάποιο μέρος άλλου τραγουδιού.

Μιλάω για "καρμπόν", όχι για απλή ομοιότητα ή αντιγραφή μέρους ενός άλλου τραγουδιού. Καλώς ή κακώς, εμένα με ξένισε όταν διαπίστωσα ότι η τόσο μεγάλη επιτυχία του Καρβέλα ήταν αντιγραφή.
Το ίδιο με ξενίζει και όταν διαπιστώνω ότι κάποιος αντιγράφει ένα θέμα από κλασικό συνθέτη. Βέβαια, για το 98% των ακροατών το κλασικό θέμα θα είναι παντελώς άγνωστο, και θα τιμήσουν το έργο του σύγχρονου συνθέτη. Τι να κάνουμε; Δεν παύει να είναι αντιγραφή.

spiros

• Administrator
  • Hero Member
  • point d’amour
Y.Γ.2. Αν μου κάνει μήνυση ο κ. Καρβέλας, για να μη με σέρνει στα δικαστήρια, ανακαλώ την παραπάνω δήλωση!

Για κάτι τέτοια τον ακατανόμαστο να φοβάσαι!

elena petelos

• Hero Member
  • Qui ne dit mot consent.
... η Φαραντούρη .....

Όλα καλά, αλλά ποτέ δεν μπόρεσα να την ακούσω αυτή τη γυναίκα. Φωνάρα;; Κάτι το διαφορετικό είχε, που σίγουρα ταίριαζε με εκείνη την εποχή, αλλά όχι και φωνάρα!
Mercy!
Εργονομικό το αντηχείο (και μοναδικό), αλλά πείτε μου: εκτός "επαναστατικού" ρεπερτορίου, μπορεί να ακούσει κανείς αυτή τη γυναίκα πάνω από 5 λεπτά;;
:-)

wings

• Global Moderator
  • Hero Member
  • Vicky Papaprodromou
... η Φαραντούρη .....

Όλα καλά, αλλά ποτέ δεν μπόρεσα να την ακούσω αυτή τη γυναίκα. Φωνάρα;; Κάτι το διαφορετικό είχε, που σίγουρα ταίριαζε με εκείνη την εποχή, αλλά όχι και φωνάρα!
Mercy!
Εργονομικό το αντηχείο (και μοναδικό), αλλά πείτε μου: εκτός "επαναστατικού" ρεπερτορίου, μπορεί να ακούσει κανείς αυτή τη γυναίκα πάνω από 5 λεπτά;;
:-)

Eνδεχομένως ούτε εκείνη μπόρεσε ποτέ να ακούσει εσένα και μάλιστα πάνω από 5 λεπτά αλλά δεν βγήκε να το κάνει big deal στα φόρα.:ΡΡΡΡΡ

elena petelos

• Hero Member
  • Qui ne dit mot consent.

Eνδεχομένως ούτε εκείνη μπόρεσε ποτέ να ακούσει εσένα και μάλιστα πάνω από 5 λεπτά αλλά δεν βγήκε να το κάνει big deal στα φόρα.:ΡΡΡΡΡ

Δεν είχε ποτέ κανένα τέτοιο πρόβλημα.
:-)) Εκτός αν σου έχει κάνει παράπονο, αλλά δεν το είπε ποτέ σε μένα.
:-ppp

Search Tools