Men are five times more likely to commit suicide than women

spiros · 37 · 2636

vmelas

• Hero Member
Γιατί όχι; Μια χαρά βιβλία είναι.

Ειδικά εάν είναι βιβλία της Lara Adrian (Kiss of midnight. Kiss of crimson).

Natassa

• Sr. Member
Άσε ρε! Μη λες πολλά γιατί θα πέσουμε να σε φάμε όλες μαζί τόσες που είμαστε και τι θα πρωτοπρολάβουμε! :ΡΡ
Οπωσδήποτε παράθυρο
Να βλέπω έξω, να χαμογελώ

spiros

• Administrator
  • Hero Member
  • point d’amour

Pit

• Sr. Member
  • Panagiotis Stamatelos
Έχω να πω κι εγώ κάτι πάνω στο θέμα (όχι, που δε θα 'χα!): Στη σχολή (Κοινωνική Θεολογία) έχουμε πολλά μαθήματα ψυχολογίας και ψυχιατρικής. Σε ένα, λοιπόν, μάθημα, κάναμε για την αυτοκτονία. Ο καθηγητής μας (καθηγητής ψυχιατρικής), έτσι, μας είπε κάτι πολύ έξυπνο, ευθύβολο και ουσιαστικό.

Οι άνδρες, λέει, φτάνουν πολύ πιο γρήγορα στο στάδιο πριν την αυτοκτονία (αυτό το στάδιο με το περίστροφο στο κεφάλι) αλλά πάντα το ξανασκέφτονται, ενώ οι γυναίκες είναι πιο σπάνιο να φτάσουν στο παραπάνω στάδιο. Εάν φτάσουν όμως, δεν υπάρχει συνήθως επιστροφή.

Got it?
Laughter translates into any language.

vmelas

• Hero Member
Έχω να πω κι εγώ κάτι πάνω στο θέμα (όχι, που δε θα 'χα!): Στη σχολή (Κοινωνική Θεολογία) έχουμε πολλά μαθήματα ψυχολογίας και ψυχιατρικής. Σε ένα, λοιπόν, μάθημα, κάναμε για την αυτοκτονία. Ο καθηγητής μας (καθηγητής ψυχιατρικής), έτσι, μας είπε κάτι πολύ έξυπνο, ευθύβολο και ουσιαστικό.

Οι άνδρες, λέει, φτάνουν πολύ πιο γρήγορα στο στάδιο πριν την αυτοκτονία (αυτό το στάδιο με το περίστροφο στο κεφάλι) αλλά πάντα το ξανασκέφτονται, ενώ οι γυναίκες είναι πιο σπάνιο να φτάσουν στο παραπάνω στάδιο. Εάν φτάσουν όμως, δεν υπάρχει συνήθως επιστροφή.

Got it?

Φυσικά .. γιατί αν βάλουμε κάτι στο κεφάλι μας δε φεύγει .. εκεί .... κολλάμε :)

hustle.punch

• Jr. Member
  • **
Εάν δεν τους λυπηθείτε, έτσι όπως πάει το πράγμα θα έχει εξαφανιστεί το είδος...
Μετά τι θα κάνετε; Θα διαβάζετε Σαπφώ;

Σιγά τα αίματα! Ένας άνδρας μπορεί να γονιμοποιήσει πολλές γυναίκες. Άρα, κρατάμε μερικά ωραία "δείγματα" του ανδρικού πληθυσμού (βλ. λήμμα Brad Pitt etc.) και τέλος! Ποιά μάνα δεν θα 'δινε την κόρη της στον Brad; :P
Colorless green ideas sleep furiously.

Pit

• Sr. Member
  • Panagiotis Stamatelos
Φυσικά .. γιατί αν βάλουμε κάτι στο κεφάλι μας δε φεύγει .. εκεί .... κολλάμε :)

Αυτό φυσικά έχει και τα καλά, αλλά και τα κακά του... :)

mariapar

• Hero Member

Did you know that 10 September is World Suicide day? I am not sure how one is supposed to "celebrate" it...

Εξαιρετικά κακόγουστη διατύπωση! Kαι απ' ότι φαίνεται είναι και "επίσημη". Αναρωτιέμαι ποιος τη σκέφτηκε... Κάτι να είχε, ένα against, ένα prevention, μια αντίθεση (life), ένα κατιτίς τέλος πάντων...
One finger cannot lift a pebble (Native American proverb)

vbd.

• Sr. Member
Αφου μας ταλαιπωρείτε... :))
At last, I have peace.

vmelas

• Hero Member
Αφου μας ταλαιπωρείτε... :))

Άντε θα τσιμπήσω .. ΕΜΕΙΣ σας ταλαιπωρούμε;;;; ΕΜΕΙΣ;;;; .....

Ρε Βίκυ πιάσε εκείνο το ψαλίδι που χρησιμοποιώ για τα ιν βίτρο ρεεεεεε :)

vbd.

• Sr. Member
Φυσικά εσείς! Υπάρχουν μέχρι και έγκυρες στατιστικές αποδείξεις για την εις βάρος μας καταπίεση, και ακόμη επιμένετε οτι δεν μας ταλαιπωρείτε... Μας έχετε κάνει τη ζωή ποδήλατο και δεν το παραδέχεστε! :)))

Δεν θα πω τίποτε άλλο... πνίγομαι... απο το δίκιο μου... :))
At last, I have peace.

spiros

• Administrator
  • Hero Member
  • point d’amour
Εξαιρετικά κακόγουστη διατύπωση! Kαι απ' ότι φαίνεται είναι και "επίσημη". Αναρωτιέμαι ποιος τη σκέφτηκε... Κάτι να είχε, ένα against, ένα prevention, μια αντίθεση (life), ένα κατιτίς τέλος πάντων...

Σωστά τα λες εσύ, αλλά ποιος σε ακούει.

Εγώ ξέρω κάτι άλλο (διασταυρωμένο από πολλά σχετικά βιβλία και έρευνες): οι γυναίκες κάνουν περισσότερες απόπειρες αυτοκτονίας, αλλά σε πιο «ήπια» μορφή, δηλαδή είτε με χάπια, είτε με τέτοιο τρόπο έτσι ώστε σίγουρα να μην πετύχει καθώς απώτερος σκοπός είναι να τραβήξουν την προσοχή (ένα είδος συναισθηματικού εκβιασμού σύμφωνα με τις έρευνες πάντα. Σχετικό παράδειγμα από τον φιλολογικό κόσμο είναι η Sylvia Plath "It has been suggested that Plath's suicide attempt was too precise and coincidental, and that she had not intended to succeed in killing herself"). Αυτό σημαίνει πολλές απόπειρες μεν, αλλά ελάχιστες επιτυχημένες. Αντίθετα, οι άντρες, επιλέγουν πιο βίαιες μεθόδους (όπλα, πήδημα από ύψος, κτλ.) και οι απόπειρές τους είναι επιτυχημένες σε παρά πολύ υψηλό ποσοστό, σε σχέση με τις απόπειρες των γυναικών.

Αν κάποιος θα ήθελε να εμβαθύνει στο θέμα, καθώς και στη φιλολογική και ψυχολογική του διάσταση, θα πρότεινα ανεπιφύλακτα το αριστουργηματικό βιβλίο του Al Alvarez, The Savage God: A Study of Suicide.

Ted Hughes and Sylvia Plath
(the latter made several suicide attempts, one of which successful)
« Last Edit: 10 Sep, 2008, 17:13:47 by spiros »

lionpsyche

• Hero Member
Λοιπόν, pit μου, ο καθηγητής σου ήταν φανερά προϊδεασμένος, καθότι και άντρας. Πολλές απόπειρες αυτοκτονίας πετυχαίνουν και ειδικά στη Γαλλία. Άλλωστε, οι γυναίκες είναι αυτές που διαλέγουν τον αργό θάνατο, γιατί έχουν τα κότσια. Ξέρουν να υποφέρουν. Απλά! Οι άντρες δεν αντέχουν ούτε λίγο πόνο!
Στη Γαλλία, πάντως, οι απόπειρες ειδικά στις εφηβικές ηλικίες, πάντα υποκινούμενοι (είτε γυναίκες, είτε άντρες) από ψυχολογικά προβλήματα, συνήθως οικογενειακά, είναι ιδιαίτερα αυξημένες. Υπάρχει και ειδική κλινική για αυτές τις περιπτώσεις, Φροϊδικού Ινστιτούτου!

Εσύ, got it, pit?

Pit

• Sr. Member
  • Panagiotis Stamatelos
Λοιπόν, pit μου, ο καθηγητής σου ήταν φανερά προϊδεασμένος, καθότι και άντρας. Πολλές απόπειρες αυτοκτονίας πετυχαίνουν και ειδικά στη Γαλλία. Άλλωστε, οι γυναίκες είναι αυτές που διαλέγουν τον αργό θάνατο, γιατί έχουν τα κότσια. Ξέρουν να υποφέρουν. Απλά! Οι άντρες δεν αντέχουν ούτε λίγο πόνο!
Στη Γαλλία, πάντως, οι απόπειρες ειδικά στις εφηβικές ηλικίες, πάντα υποκινούμενοι (είτε γυναίκες, είτε άντρες) από ψυχολογικά προβλήματα, συνήθως οικογενειακά, είναι ιδιαίτερα αυξημένες. Υπάρχει και ειδική κλινική για αυτές τις περιπτώσεις, Φροϊδικού Ινστιτούτου!

Εσύ, got it, pit?

Βικούλα, ο καθηγητής μου δεν μπορεί να ήταν αυτό που λες, καθώς η καθηγήτρια η οποία μας δίδασκε κανονικά αυτό το μάθημα, έφερε τον εν λόγω καθηγητή ως visiting professor, ώστε να επιβεβαιώσει τα όσα είχαμε μάθει ήδη από εκείνη στο προηγούμενο μάθημα (αυτά που σας λέω δηλαδή). Οπότε, δεν μπορεί να είχε αφήσει το ένστικτο του αρσενικού να τον κατακλύσει, καθώς υπήρχε μια γηραιότερη και πιο έμπειρη καθηγήτρια στο μάθημα, η οποία μας είχε πει τα ακριβώς ίδια.

Μη νομίζετε ότι είμαι κανένας φαλλοκράτης... Απλώς λέω αυτά που έχω ακούσει.

wings

• Global Moderator
  • Hero Member
  • Vicky Papaprodromou
Αχ, είσαι κι αφηρημένος και με μπερδεύεις με τη Μαρίνα. :-)

Search Tools