αμφικίονες ιωνικού ρυθμού και κιονόκρανο περγαμηνού τύπου

aleka · 15 · 6847

aleka

• Sr. Member
  • no rest for the wicked...
Έφαγα τον κόσμο για τους αμφικίονες, αλλά το μόνο που βρήκα είναι το "couples of columns"
http://hellas.teipir.gr/prefectures/english/Hmathias/Berginaarxaiol.htm

Η πρόταση λέει
"Στον όροφο υπήρχαν αντίστοιχα δύο κιονοστοιχίες, από τις οποίες η εξωτερική αποτελείτο από "αμφικίονες" ιωνικού ρυθμού και η εσωτερική από κίονες που έφεραν κιονόκρανο περγαμηνού τύπου".

Για το περγαμηνού τύπου κιονόκρανο βρήκα το pergamine column αλλά το google δεν μου βγάζει τίποτα για pergamine capital.
http://72.14.203.104/search?q=cache:gAeaSbMqKnwJ:www.fsus.fsu.edu/~latin/studyhelp.asp%3Ftestname%3Dclassicalart+pergamine+column&hl=el&gl=gr&ct=clnk&cd=1

Any ideas?

Ευχαριστώωωωωωωωωω
Αλέκα
« Last Edit: 19 Jan, 2012, 00:07:19 by wings »
Destruction leads to a very rough road, but it also breeds creation.

banned8

• Jr. Member
  • **
Ένα ένα, αρχίζοντας με τα εύκολα:

Εδώ θα δεις ένα κιονόκρανο περγαμηνού τύπου: Pergamene capital.

OED:
Pergamene
A. n. An inhabitant of Pergamum.  B. adj. Of or pertaining to Pergamum, the school of sculpture that flourished there in the third and second centuries B.C., or the Church founded there in the first century after Christ.

aleka

• Sr. Member
Pergamene-type το μετέφρασα.

Σας ευχαριστώωωωωωωωωωωωω

Αλέκα

banned8

• Jr. Member
  • **
Αυτό το "αμφικίονες", πολύ περίεργο. Απαντά στην Αντιγόνη ("αμφικίονας ναούς", που το μεταφράζουν pillared shrines/temples) και στο L&S το μεταφράζει "with pillars all around".

Οι χρήσεις του όρου σε ελληνικές σελίδες δεν με φώτισαν.

Να πρόκειται στη σύγχρονη χρήση του για surrounding colonnade; Ή να πεις απλώς outer/exterior colonnade;

wings

• Global Moderator
  • Hero Member
  • Vicky Papaprodromou
Kαι γιατί να μην μείνει στο pillars all around, Νίκο; Δεν είναι πιο ασφαλής απόδοση;

tsioutsiou

• Full Member
Ξέρω για αμφίκίονες σε πρωτοχριστιανικά οικοδομήμτα και εκκλησίες, που βρίσκονται στα παράθυρα ή σε υπέρθυρο, double-oriented column.

banned8

• Jr. Member
  • **
Kαι γιατί να μην μείνει στο pillars all around, Νίκο; Δεν είναι πιο ασφαλής απόδοση;

All around what? Από επίθετο έγινε ουσιαστικό! Εδώ λέει "δύο κιονοστοιχίες, από τις οποίες η εξωτερική αποτελείτο από αμφικίονες ιωνικού ρυθμού". Σε τι διαφέρουν οι αμφικίονες από τους απλούς κίονες;

Αυτό που λέει ο Περ. έχει κάποιο νόημα, και γλωσσικό και νοηματικό. Τώρα θα πρέπει να φανταστώ και πώς είναι δαύτοι...

wings

• Global Moderator
  • Hero Member
  • Vicky Papaprodromou
Συμφωνώ ότι αυτό που λέει ο Περ. είναι πολύ πιο κατανοητό γιατί μέχρι πριν λίγο δεν μπορούσα κι εγώ να φανταστώ τους αμφικίονες.

banned8

• Jr. Member
  • **
Δεδομένης της σαφέστατης ασάφειας και στο βαθμό που δεν έχουμε έγκυρη τεκμηρίωση, θα πρότεινα, Αλέκα, να ρωτήσεις τους επιμελητές αν γνωρίζουν ή να επικοινωνήσεις με κάποιον αρχαιολόγο.

aleka

• Sr. Member
Δεν ξέρω αν αυτή η επιπλέον πληροφορία θα βοηθήσει μέχρι να βρω την επιμελήτριά μου, εγώ την παραθέτω και βλέπουμε.

Το κείμενό μου λέει ότι " η στοά παρουσιάζει μεγάλη ομοιότητα με τη στοά του Αττάλου στην Αρχαία Αγορά της Αθήνας. Ήταν διώροφη, με μήκος 163 μ. και πλάτος 17,65 μ. Το ισόγειο, στην πρόσοψη διαμορφωνόταν από μία κιονοστοιχία με 64 δωρικούς κίονες, ενώ στο μέσο του εύρους του υπήρχε μία σειρά από 32 κίονες ιωνικού ρυθμού. Στον όροφο υπήρχαν αντίστοιχα δύο κιονοστοιχίες, από τις οποίες η εξωτερική αποτελείτο από «αμφικίονες» ιωνικού ρυθμού και η εσωτερική από κίονες που έφεραν κιονόκρανο περγαμηνού τύπου. Οι δύο όροφοι συνδέονταν εξωτερικά με δύο κλίμακες, που σχηματίζονταν στα άκρα της στοάς".

Το περίεργο είναι ότι τους αμφικίονες τους έχει σε εισαγωγικά λες και το εννοεί μεταφορικά.

Εγώ τους φαντάζομαι ως δύο κολλημένους κίονες, κάτι σαν διπλή κολώνα, αλλά είναι γνωστό πως η δική μου φαντασία καλπάζει συχνά μακριά από κάθε λογική οπότε feel free to ignore it/me.

Σας ευχαριστώ πολύ πάντως για την βοήθεια.

Καλή συνέχεια!

Αλέκα

banned8

• Jr. Member
  • **
Εγώ επιμένω ότι, όσο δεν έχεις επίσημη εξήγηση και τεκμηρίωση, η μετάφρασή σου πρέπει να είναι ένα απλό columns. Δεν μπορείς να το αποδώσεις με μαντεψιά. Και, περιττό να το πω, μόλις έχεις υπεύθυνη εξήγηση, θα έρθεις να την καταθέσεις εδώ, να ικανοποιηθεί και η δική μας περιέργεια.

Αλλά δεν μας έχεις πει: Πρόκειται ακόμα για ασκληπιείο; Ποιο απ' όλα;

aleka

• Sr. Member
Νίκο, το κείμενο αναφέρεται στην στοά του Ευμένους τα ερείπια της οποίας εκτείνονται ανάμαμεσα στο θέατρο του Διονύσου και στο Ωδείο του Ηρώδη του Αττικού.

Πήρα την επιμελήτρια μου και της άφησαι μήνυμα να επικοινωνήσει μαζί μου. Μόλις έχω απάντηση θα σας ενημέρωσω!

Καλή εβδομάδα!

Αλέκα

aleka

• Sr. Member
Η επιμελήτριά μού είπε ότι "πιθανώς να πρόκειται για διπλούς κίονες" αλλά δεν είναι σίγουρη και θα το κοιτάξει όταν ξεκινήσει τη διόρθωση.

Προς το παρόν λοιπόν, αναμένουμε στο ακουστικό μας!

Αλέκα

Search Tools