Άσπρη λέξη: Σεμινάριο λεξικογραφίας με την Άννα Ιορδανίδου - 4 Οκτωβρίου 2008 έως 31 Ιανουαρίου 2009

wings · 12 · 3310

wings

• Global Moderator
  • Hero Member
  • Vicky Papaprodromou
Σεμινάριο λεξικογραφίας
εργαστήριο (30 ωρών)
Έναρξη: 04/10/08 – Λήξη 31/01/09.
Εισηγήτρια: Άννα Ιορδανίδου, αναπληρώτρια καθηγήτρια Πανεπιστημίου Πατρών.

Το Σάββατο 27/ 09/08 στις 11.00 οι ενδιαφερόμενοι θα μπορούν να συναντήσουν στην άσπρη λέξη την κ. Άννα Ιορδανίδου σε μια ανοιχτή συζήτηση σχετικά με το σεμινάριο. Για περισσότερες πληροφορίες απευθυνθείτε 11 π.μ. έως 6 μ.μ. καθημερινά στον κ. Δημήτρη Παντελή, τηλ. 210.36.08.008.

Περιγραφή

Η πιο πρωτότυπη ιδέα στο ελληνικό Internet σας δίνει την ευκαιρία να γράφετε λέξεις και να συμμετέχετε σε αυτή. Γνωρίστε τα μυστικά της λεξικογραφίας, μάθετε για τη δύναμη και την αισθητική των λέξεων και μοιραστείτε μαζί μας την αγάπη για τη γλώσσα. Στην Άσπρη λέξη επιθυμούμε εκδοτική συνεργασία στον τομέα των λεξικών της νέας ελληνικής και προχωρούμε στην οργάνωση του δεύτερου σεμιναρίου-εργαστηρίου λεξικογραφίας με εισηγήτρια την Άννα Ιορδανίδου.

Βασικός σκοπός του σεμιναρίου είναι οι συμμετέχοντες να γνωρίσουν τα μυστικά της λεξικογραφίας, το ρόλο των λεξικών στην παιδεία και στη μόρφωση, καθώς και τις κυριότερες τεχνικές σύνταξης και παραγωγής λεξικών. Το αποτέλεσμα θα είναι η απόκτηση εξειδικευμένων γνώσεων και εφοδίων για επαγγελματίες στο χώρο των εκδόσεων, για εκπαιδευτικούς, διορθωτές, επιμελητές, μεταφραστές, φοιτητές, αλλά και γενικότερα όσους έχουν ιδιαίτερη αγάπη για τη γλώσσα.

Καλύπτονται τα εξής:

— ιστορία της λεξικογραφίας
— ορολογία της λεξικογραφίας
— οργάνωση και παραγωγή λεξικών
— ηλεκτρονική λεξικογραφία
— σύγκριση και αξιολόγηση λεξικών

Στοιχεία εισηγητών:
Η Άννα Ιορδανίδου γεννήθηκε στην Αθήνα το 1954. Είναι πτυχιούχος της Φιλοσοφικής Σχολής του Πανεπιστημίου Αθηνών και διδάκτορας Γλωσσολογίας του Πανεπιστημίου Paris VII της Γαλλίας. Από το 1990 διδάσκει το μάθημα της Νεοελληνικής Γλώσσας στο Παιδαγωγικό Τμήμα Δημοτικής Εκπαίδευσης του Πανεπιστημίου Πατρών αρχικά ως ειδική επιστήμονας, από το 1992 ως επίκουρη καθηγήτρια και από το 2000 ως αναπληρώτρια.

Είναι υπεύθυνη γλωσσολογικού σχεδιασμού ηλεκτρονικών εργαλείων ορθογραφικής διόρθωσης, συλλαβισμού και θησαυρού συνωνύμων-αντιθέτων της νέας ελληνικής σε συνεργασία με τις εταιρείες πληροφορικής Neurosoft και Neurolingo. Ήταν επιστημονική υπεύθυνη του υποέργου «Δημιουργία λεξικού για εφήβους» του προγράμματος Εκπαίδευση Μουσουλμανοπαίδων 2002-2007 (Υπουργείο Παιδείας και Εθνικό και Καποδιστριακό Πανεπιστήμιο Αθηνών).

Τίτλοι βιβλίων (εκδ. Πατάκη): Οδηγός της νεοελληνικής γλώσσας, β΄τόμος [επιμέλεια] (2005), Θησαυρός συνωνύμων και αντιθέτων της νέας ελληνικής, [επιμέλεια] (2005), Λεξικό λόγιων εκφράσεων της σύγχρονης ελληνικής (2001), Το λεξικό του δημοτικού (2000), Σύγχρονο λεξικό της νεοελληνικής γλώσσας (2000), Επικοινωνιακές διδακτικές προτάσεις για το γλωσσικό μάθημα στο δημοτικό σχολείο, [επιμέλεια] (1999), Οδηγός της νεοελληνικής γλώσσας, α΄ τόμος [επιμέλεια] (1999), Τα ρήματα της νέας ελληνικής (1992).

Πρόγραμμα σεμιναρίου-εργαστηρίου

Σάββατο 4, 18 Οκτωβρίου 10.00 έως 14.00
Σάββατο 1, 15, 29 Νοεμβρίου 10:00 έως 14:00
Σάββατο 20 Δεκεμβρίου από 10:00 έως 14:00
Σάββατο 17 Ιανουαρίου από 10:00 έως 14:00
Σάββατο 31 Ιανουαρίου από 10:00 έως 12:00

Κόστος παρακολούθησης

400€ + Φ.Π.Α.
Αποπληρωμή σε 3 ισόποσες δόσεις (εγγραφή, έναρξη, ολοκλήρωση του σεμιναρίου), με μετρητά ή πιστωτική κάρτα.

Έκπτωση προεγγραφής
320€ + Φ.Π.Α.
(Έκπτωση 20% για εγγραφή έως 27/09/2008.)

Αιτήσεις/Εγγραφές
Αιτήσεις θα γίνονται δεκτές έως και μια ημέρα πριν την έναρξη του σεμιναρίου εφόσον υπάρχουν κενές θέσεις. Για εγγραφή παρακαλούμε συμπληρώστε την αίτηση συμμετοχής που θα βρείτε εδώ.

Κατάθεση αίτησης
1. με Fax στο 210.36.08.008,
2. με ηλεκτρονικό ταχυδρομείο seminars@asprilexi.com
3. στην Άσπρη λέξη, Μαντζάρου 6 και Σόλωνος 54, 10672, Αθήνα, στον 1ο όροφο

Για περισσότερες πληροφορίες απευθυνθείτε 11 π.μ. έως 6 μ.μ. καθημερινά στον κ. Δημήτρη Παντελή, τηλ. 210.36.08.008.

Αίθουσα διεξαγωγής του εργαστηρίου
Μαντζάρου 6 και Σόλωνος 54, 10672, Αθήνα

Γενικές Πληροφορίες

Οι θέσεις είναι περιορισμένες, θα τηρηθεί σειρά προτεραιότητας. Παρέχεται πιστοποιητικό παρακολούθησης.
Τα σεμινάρια μπορούν να επιδοτηθούν μέσω του προγράμματος ΛΑΕΚ του ΟΑΕΔ.

Διαθέσιμες θέσεις

Υπάρχει διαθεσιμότητα
« Last Edit: 16 Oct, 2008, 20:20:54 by wings »

vmelas

• Hero Member
Για όποιον άλλον ενδιαφέρεται να σας πω ότι εγώ γράφτηκα χρησιμοποιώντας κιόλας το πολύ καλό ότι το πρόγραμμα καλύπτεται από το ΛΑΕΚ του ΟΑΕΔ. Η Κα Ιορδανίδου είναι απίθανο άτομο και ελπίζω να δω πολλούς Τρανσλατόβιους εκεί να έχω και παρέα :)

diceman

• Hero Member
  • Talk less, say more.
400€ + Φ.Π.Α.

320€ + Φ.Π.Α.

Περίεργο... Οι εκπαιδευτικές δραστηριότητες/υπηρεσίες δεν έχουν ΦΠΑ.

Βαλεντίνη, ρώτησες γιατί χρεώνουν ΦΠΑ;
Βασίλης Μπαμπούρης
meta|φραση School of Translation Studies

vmelas

• Hero Member
Περίεργο... Οι εκπαιδευτικές δραστηριότητες/υπηρεσίες δεν έχουν ΦΠΑ.

Βαλεντίνη, ρώτησες γιατί χρεώνουν ΦΠΑ;

Όχι γιατί πάω μέσω ΛΑΕΚ και Oracle οπότε δεν ισχύει το ΦΠΑ για εμάς. Επιπλέον, επειδή κάνει όλες τις ενέργειες το τμήμα ανθρώπινου δυναμικού "πετάω first class" κοινώς εγώ έδωσα όλα τα στοιχεία και εκείνοι έκαναν όλες τις ενέργειες :) (the perks of being inhouse)

spiros

• Administrator
  • Hero Member
  • point d’amour
Όχι γιατί πάω μέσω ΛΑΕΚ και Oracle οπότε δεν ισχύει το ΦΠΑ για εμάς.

Τι είναι αυτό το ΛΑΕΚ ρε παιδιά; Ισχύει και για μένα; Πείτε μου, γιατί δεν ξέρω πώς να το ψάξω...
Όντως, γιατί οι κοινοί θνητοί να πληρώνουν ΦΠΑ;

vmelas

• Hero Member
Τι είναι αυτό το ΛΑΕΚ ρε παιδιά; Ισχύει και για μένα; Πείτε μου, γιατί δεν ξέρω πώς να το ψάξω...
Όντως, γιατί οι κοινοί θνητοί να πληρώνουν ΦΠΑ;

Το ΛΑΕΚ είναι πρόγραμμα όπου εργαζόμενοι μπορούν να παρακολουθήσουν σεμινάρια/μαθήματα με κρατική επιχορήγηση. Η εταιρεία τους πληρώνει τα έξοδα και μετά ο ΟΑΕΔ επιστρέφει 33 Ευρώ ανά διδακτική ώρα στην εταιρεία. Για ένα σεμινάριο δηλαδή 10 ωρών το πρόγραμμα ΛΑΕΚ του ΟΑΕΔ καλύπτει έως και 330 Ευρώ. Εάν το σεμινάριο κοστίζει π.χ. 500 τότε η εταιρεία θα πάρει πίσω τα 330 από τον ΟΑΕΔ. Δυστυχώς αυτά τα προγράμματα είναι για εταιρείες και όχι για ελεύθερους επαγγελματίες (διορθώστε με εάν είπα πατάτα αλλά ξέρω ότι ισχύουν μόνο για μισθωτούς).

Για τη φάπα από όσο ξέρω οι εταιρείες δεν πληρώνουν αλλά σε αυτά ο φίλτατος κος Μπαμπούρης μπορεί να μας διαφωτίσει καλύτερα γιατί εμένα το ενδιαφέρον μου σταματάει στο ότι δε θα πληρώσω από τη τσέπη μου ούτε ένα ευρώπουλο :)
« Last Edit: 20 Sep, 2008, 19:53:16 by spiros »

spiros

• Administrator
  • Hero Member
  • point d’amour

vmelas

• Hero Member
Τυχερούλα! Τσάμπα μαθήματα από πρωτοκλασάτη διδάκτορα!

Εάν δεν ήταν το ΛΑΕΚ θα τα έσκαγα εγώ .. αλλά εφόσον η εταιρεία θα πάρει πίσω τα λεφτά προθυμοποιήθηκαν να πληρώσουν (win-win situation για εκείνους).

spiros

• Administrator
  • Hero Member
  • point d’amour
(win-win situation για εκείνους).

Win-win situation για όλους. Για την ακρίβεια, win-win-win situation (για εσένα, την εταιρεία, την Άσπρη Λέξη...).

diceman

• Hero Member
  • Talk less, say more.
Το ΛΑΕΚ είναι πρόγραμμα όπου εργαζόμενοι μπορούν να παρακολουθήσουν σεμινάρια/μαθήματα με κρατική επιχορήγηση. Η εταιρεία τους πληρώνει τα έξοδα και μετά ο ΟΑΕΔ επιστρέφει 33 Ευρώ ανά διδακτική ώρα στην εταιρεία. Για ένα σεμινάριο δηλαδή 10 ωρών το πρόγραμμα ΛΑΕΚ του ΟΑΕΔ καλύπτει έως και 330 Ευρώ. Εάν το σεμινάριο κοστίζει π.χ. 500 τότε η εταιρεία θα πάρει πίσω τα 330 από τον ΟΑΕΔ. Δυστυχώς αυτά τα προγράμματα είναι για εταιρείες και όχι για ελεύθερους επαγγελματίες (διορθώστε με εάν είπα πατάτα αλλά ξέρω ότι ισχύουν μόνο για μισθωτούς).

Όντως, μόνο σε μισθωτούς απευθύνονται.

Για τη φάπα από όσο ξέρω οι εταιρείες δεν πληρώνουν αλλά σε αυτά ο φίλτατος κος Μπαμπούρης μπορεί να μας διαφωτίσει καλύτερα γιατί εμένα το ενδιαφέρον μου σταματάει στο ότι δε θα πληρώσω από τη τσέπη μου ούτε ένα ευρώπουλο :)

Δεν έχει σχέση με το αν είσαι εταιρεία ή ιδιώτης. Αν μια υπηρεσία υπόκειται σε καθεστώς ΦΠΑ, θα το πληρώσεις. Εικάζω ότι η Άσπρη Λέξη δεν έχει φορολογικό στάτους παρόχου υπηρεσιών εκπαίδευσης, γι' αυτό και χρεώνει ΦΠΑ.
Βασίλης Μπαμπούρης
meta|φραση School of Translation Studies

vmelas

• Hero Member
Μεταφέρω (και αλλάζω ελαφρά το περιεχόμενο) από άλλο νήμα για να μην μαγαρίζω συνέχεια νήματα (αν και ξέρω ότι έχω τη 1η θέση στις αποδομήσεις - χεχε σατανικό):

Όποιος έχει απορίες ή δισταγμούς για το σεμινάριο λεξικογραφίας ή απαντήστε στο εδώ νήμα ή στείλτε μου προσωπικό να σας πω εμπειρίες και εντυπώσεις. Επίσης να πω μία στα γρήγορα ότι ο Γιατρομανωλάκης δεν έχει χάσει καθόλου τη χάρη και ικανότητα που έχει να σαγηνεύει το κοινό του και φυσικά οι διαλέξεις του είναι για βιντεοσκόπηση μια και είναι τόσο μεστός ο λόγος όσο και το περιεχόμενο που οι σημειώσεις φαίνονται απλοϊκές όταν τις διαβάζεις μετά. Στη τελευταία του δε παρουσίαση είχαμε και την έκπληξη να έχουμε και τον Ντίνο Χριστιανόπουλο :)

spiros

• Administrator
  • Hero Member
  • point d’amour

Search Tools