Author Topic: Ανοιχτό Πανεπιστήμιο - Γνώμες και εμπειρίες  (Read 34150 times)

valevi

• Full Member
Έκανα το καλοκαίρι μια συζήτηση για το ανοιχτό πανεπιστήμιο με μια γνωστή που είναι φοιτήτρια εκεί και μιλήσαμε γενικά για τα μαθήματα, τις εγγραφές και το κόστος. Της έλεγα πως έχω σκοπό να γραφτώ σε μερικά χρόνια, που πιστεύω θα έχω λίγο περισσότερο ελεύθερο χρόνο και η απάντηση που με έβαλε σε σκέψη ήταν πως δεν χάνω τίποτε να υποβάλω στο μεταξύ αίτηση κάθε χρόνο για υποτροφία.

Έχει ασχοληθεί κανείς με το θέμα του ανοιχτού πανεπιστημίου; Μπήκα βέβαια στην ιστοσελίδα του που είναι πολύ πλούσια, αλλά ήθελα πιο "ζωντανές" πληροφορίες!!!

Το σκέφτομαι πολύ σοβαρά, αν όχι για φέτος για του χρόνου - έστω κι αν χρειαστεί να πληρώσω τα εξάμηνα - και έχω στο μυαλό μου τον Ευρωπαϊκό πολιτισμό.

Γνώμες και εμπειρίες;

Υ.Γ. Δεν μπόρεσα να βρω το members only γιατί είμαι με 4 ώρες ύπνο ή συμβαίνει κάτι άλλο;
« Last Edit: 15 Sep, 2008, 17:57:43 by spiros »

spiros

• Administrator
  • Hero Member
  • point d’amour
    • spiros.doikas
    • greektranslator
    • doikas
    • 102094522373850556729
    • lavagraph
    • Greek translator CV
Re: Ανοιχτό Πανεπιστήμιο
« Reply #1 on: 15 Sep, 2008, 15:51:06 »
Για το ανοιχτό πανεπιστήμιο δεν ξέρω να σου πω. Για το members only έχουν αλλάξει τα δικαιώματα πρόσβασης.

valevi

• Full Member
« Reply #2 on: 15 Sep, 2008, 17:48:18 »
Για το members only έχουν αλλάξει τα δικαιώματα πρόσβασης.

Δεν υπάρχει πρόβλημα (φυσικά). Απλώς αναρωτιώμουνα. Δηλαδή, τι ισχύει; Ή δεν είναι κάτι ανακοινώσιμο; Να γράφουμε τα "άσχετα" μηνύματα όπως αυτό που έγραψα τώρα στα Γενικά;

spiros

• Administrator
  • Hero Member
  • point d’amour
    • spiros.doikas
    • greektranslator
    • doikas
    • 102094522373850556729
    • lavagraph
    • Greek translator CV
« Reply #3 on: 15 Sep, 2008, 17:50:17 »
Μια χαρά είναι το ερώτημά σου για τα Γενικά και διόλου άσχετο. Προχώρα ακάθεκτη (και να κοιμάσαι περισσότερο)!

fb

• Newbie
  • *
Τα μόνα που έχω ακούσει για το ανοιχτό πανεπιστήμιο είναι ότι είναι αρκετά δυσκολό ,χρειάζεται πάρα πολύ διαβάσμα γιατί έχουν πολύ μεγάλη βιβλιογρφία.

Αυτά τα έχω ακούσει δεν το έχω ψάξει όμως για να σου πω ότι είναι κάτι σιγούρο.

spaceoddity

• Hero Member
Είμαι μεταπτυχιακή φοιτήτρια στο ΕΑΠ, στο τμήμα "Γραφικές Τέχνες - Πολυμέσα". Έχω ολοκληρώσει την 1η θεματική ενότητα, και τώρα ξεκινάω τη δεύτερη...

Πρώτα-πρώτα, δεν "παίζει" το να σκέφετεσαι απλά να γραφτείς, γιατί δεν είναι τόσο... ανοιχτό όσο φαίνεται. Πρέπει να περάσεις στην κλήρωση, που γίνεται στο τέλος κάθε χρόνου. Η πρόσκληση για υποβολή αιτήσεων βγαίνει στο site κατά τα μέσα Νοεμβρίου. Εγώ πέρασα με την 4η πάντως, και στους επιλαχόντες (αλλά ψηλά, οπότε μπήκα). Σε κάποιες ειδικότητες είναι πιο πιθανό να σου "κάτσει" το Τζόκερ, παρά το Ανοιχτό!

Τα δίδακτρα είναι ακριβά (850Ε ανά Θ.Ε. αυτή τη στιγμή). Για μεταπτυχιακό χρειάζεσαι 4 Θ.Ε. + Διπλωματική, οπότε βγαίνει γύρω στο 5άρι σύνολο. Καθόλου λίγα... Για προπτυχιακό (και μάλλον γι'αυτό ενδιαφέρεσαι, εκεί είναι ο Ευρωπαϊκός Πολιτισμός) θέλεις 12 (!!) Θ.Ε.

Η οργάνωση είναι σχετικά καλή, για τα δικά μας δεδομένα (ως χώρα).

Δύσκολο; Έτσι άκουγα απ'όλους, ότι θέλεις 10 ώρες διάβασμα τη βδομάδα και τέτοια. Η ύλη είναι πραγματικά ΤΕΡΑΣΤΙΑ: π.χ. εμείς πέρυσι βγάλαμε σε ένα μήνα ΟΛΗ την Ιστορία της Τέχνης!!! Πάντως κατάφερα μέσα στην περσινή χρονιά να βγάλω τις 4 από τις 5 εργασίες (μάζεψα τους απαραίτητους βαθμούς για να "κατέβω" στις εξετάσεις, και την τελευταία δεν χρειάστηκε να την παραδώσω) με βαθμούς από 6-8, διαβάζοντας ελάχιστα (σε σχέση με τις 10 ώρες), όχι επειδή δεν μου άρεσε ή δεν είχα όρεξη, αλλά επειδή απλούστατα δεν είχα χρόνο! έδινα λοιπόν έμφαση στις εργασίες (εκεί έριχνα και 20-30 ώρες δουλειά στην καθεμιά) και διάβασα συστηματικά ένα μήνα πριν την εξέταση τον Ιούνιο (πέρασα, με 5... ευχαριστημένη είμαι, αν σκεφτείς ότι παράλληλα έβγαλα εγκυμοσύνη, γάμο, γέννα + μεταφράσεις + φροντίδα μεγάλης κόρης. Γνώρισα σε μια από τις ΟΣΣ μια κοπέλα, που είχε βγάλει 2 εγκυμοσύνες παρακολουθώντας το πιο δύσκολο μεταπτυχιακό του ΕΑΠ: το ΜΒΑ... πραγματικά αξιοθαύμαστη).

Επίσης, μπορείς να πάρεις μέχρι 2 Θ.Ε. τη χρονιά. Εγώ δεν σκοπεύω να κάνω τέτοια "ταρζανιά", σιγά-σιγά, μία-μία, και όποτε τελειώσω...

Σαν τελικό συμπέρασμα, ναι το συνιστώ, γιατί παρά τα υψηλά δίδακτρα (κάτι άκουσα ότι κάποιοι κινούνται νομικά να καταργηθούν τα δίδακτρα, αφού είναι δωρεάν η τριτοβάθμια παιδεία σε όλα τα άλλα ΑΕΙ της χώρας) σου δίνει τη δυνατότητα να εξελιχθείς, ακόμα κι αν είσαι πνιγμένος στη δουλειά (και στις πάνες και τις πιπίλες :-) )

valevi

• Full Member

Όλα όσα έμαθα στο μεταξύ συνηγορούν με αυτά που λες. Κάποιος μάλιστα μου είπε πως έχω μεγάλη εμπιστοσύνη στην τύχη μου αφού "το σκέφτομαι". Και λέω να αρχίσω να κάνω αιτήσεις κι όποτε και αν μου κάτσει - και σε περίοδο που να μπορώ να διαβάσω έστω και λίγο. Πάντως είναι πραγματικά εξωφρενικά τα δίδακτρα. Θα μπορούσαν τουλάχιστον να προσφέρουν κάποιες απαλλαγές ανάλογα με την ηλικία, την οικογενειακή κατάσταση κ.λπ. Και μη μου πείτε για τις υποτροφίες! Μίλησα με κάποιον υπεύθυνο και μόνο που δεν γέλασε όταν του είπα τα χρήματα που βγάζω και μου συνέστησε να μην μπω καν στον κόπο! Και να είσαι σίγουρη πως συχνά τα εισοδήματά μου είναι για γέλια αλλά με την κακή την έννοια!!! Καλά, ειλικρινά δεν είναι τόσο χάλια, αλλά όταν υπάρχει τετραμελής οικογένεια και πολλές φορές δεν έχω να πληρώσω το ΦΠΑ ή το ΤΕΒΕ μου, δεν νομίζω πως τα εισοδήματά μου θα έπρεπε να είναι απαγορευτικά. Τέλος πάντων, μακάρι να γίνει και να έχει αποτέλεσμα η προσφυγή αν και ίσως τότε να αλλάξει τελείως το σύστημα γιατί θα είναι περισσότεροι αυτοί που θα προσπαθούν να μπουν.

Σαν τελικό συμπέρασμα, ναι το συνιστώ, γιατί παρά τα υψηλά δίδακτρα (κάτι άκουσα ότι κάποιοι κινούνται νομικά να καταργηθούν τα δίδακτρα, αφού είναι δωρεάν η τριτοβάθμια παιδεία σε όλα τα άλλα ΑΕΙ της χώρας) σου δίνει τη δυνατότητα να εξελιχθείς, ακόμα κι αν είσαι πνιγμένος στη δουλειά (και στις πάνες και τις πιπίλες :-) )

Στάσου να δεις τι γίνεται αργότερα όταν έχεις να "διαβάσεις" γλώσσα και μαθηματικά και ιστορία και να βοηθήσεις το παιδί σου να καταλάβει τι σημαίνει γράφω μια έκθεση και όταν έχεις να τρέχεις κάθε απόγευμα αγγλικά (Χ2), ρυθμική, καράτε, σε συναντήσεις γονέων, για παιχνίδι με συμμαθητές, για..., για.... Μα πού πάμε οι μάνες ;-)

Natassa

• Sr. Member
Μπήκα το 2002 με την πρώτη προσπάθεια στο τμήμα Ισπανικής Γλώσσας και Πολιτισμού. Τα δίδακτρα τότε ήταν 500 ευρώ ανά μάθημα, οι θεματικές ενότητες για το πτυχίο 12 και μέγιστος αριθμός μαθημάτων που μπορούσε να πάρει κάποιος ανά έτος τα 3. Πήρα την πρώτη χρονιά 2 μαθήματα, τα οποία και πέρασα αλλά την επόμενη πήρα το 3ο και τελευταίο μάθημα του πρώτου έτους και κόλλησα εκεί... Το επίπεδο ήταν καλό, οι καθηγητές ενδιαφέροντες και με μεγάλη διάθεση να βοηθήσουν. Δεν ήξερα ότι έχουν ζορίσει τόσο τα πράγματα για να εισαχθεί κάποιος.
Οπωσδήποτε παράθυρο
Να βλέπω έξω, να χαμογελώ

spaceoddity

• Hero Member

Στάσου να δεις τι γίνεται αργότερα όταν έχεις να "διαβάσεις" γλώσσα και μαθηματικά και ιστορία και να βοηθήσεις το παιδί σου να καταλάβει τι σημαίνει γράφω μια έκθεση

Μα κάνεις το ίδιο λάθος που κάνει το 99,9% των γονιών που γνωρίζω... Πάει το παιδί δημοτικό; Ε, πρέπει να ξαναπεράσεις το δημοτικό! Η μεγάλη μου πάει ΣΤ' τάξη, πρέπει να είμαι η μόνη μάνα της τάξης της που δεν ξέρει πώς μοιάζει το εσωτερικό των βιβλίων τους (για να καταλάβεις, όταν ήταν η μικρή στην Γ' κατάλαβα τι είναι οι "λέξεις καρτέλας"), όλες οι άλλες ξερουν σε ποια σελίδα βρίσκεται το τάδε γραμματικό φαινόμενο ή η τάδε άσκηση και συζητούν μεταξύ τους το πώς την έλυσαν (αυτές, όχι τα παιδιά) και μερικές φορές αναρωτιέμαι όταν μιλάω μαζί τους "μήπως είμαι αναίσθητη;" Όμως, η μικρή έχει μάθει να διαβάζει μόνη της, είναι άριστη σε όλα, σχολικά-εξωσχολικά, ουδέποτε χρησιμοποίησε βοηθήματα και πόσο μάλλον να της φέρω δασκάλα στο σπίτι (άλλο απαράδεκτο κι αυτό). Η αρχή μου είναι: αφού κατάφερα εγώ μεγαλώνοντας στην Αμερική με δυο γονείς Έλληνες του δημοτικού (άρα μηδέν βοήθεια), να είμαι άριστη σε κάθε χρονιά, να μπορέσει κι αυτή. Μόνη της δουλεύει, εγώ μόνο έναν έλεγχο στο τέλος (που κι αυτό το έχω κόψει από πέρυσι). Αρκετά τους κακομαθαίνουμε με το ένα και το άλλο, μην τους δίνουμε και τη γνώση έτοιμη "στο πιάτο".

και όταν έχεις να τρέχεις κάθε απόγευμα αγγλικά (Χ2), ρυθμική, καράτε, σε συναντήσεις γονέων, για παιχνίδι με συμμαθητές, για..., για.... Μα πού πάμε οι μάνες ;-)

Για τις διαδρομές, μαζί σου είμαι, δεν το συζητώ!!! Ευτυχώς που μένουμε επαρχία και είναι ασφαλές το περιβάλλον, οπότε πολλές διαδρομές τις κάνει με τα πόδια ή το ποδήλατο. Τώρα μόλις γύρισαν οι φιλενάδες από βόλτα με τα DVD ανά χείρας, να δω πώς θα δουλέψω εγώ...

valevi

• Full Member
Μα κάνεις το ίδιο λάθος που κάνει το 99,9% των γονιών που γνωρίζω... Πάει το παιδί δημοτικό; Ε, πρέπει να ξαναπεράσεις το δημοτικό! Η μεγάλη μου πάει ΣΤ' τάξη, πρέπει να είμαι η μόνη μάνα της τάξης της που δεν ξέρει πώς μοιάζει το εσωτερικό των βιβλίων τους (για να καταλάβεις, όταν ήταν η μικρή στην Γ' κατάλαβα τι είναι οι "λέξεις καρτέλας"), όλες οι άλλες ξερουν σε ποια σελίδα βρίσκεται το τάδε γραμματικό φαινόμενο ή η τάδε άσκηση και συζητούν μεταξύ τους το πώς την έλυσαν (αυτές, όχι τα παιδιά) και μερικές φορές αναρωτιέμαι όταν μιλάω μαζί τους "μήπως είμαι αναίσθητη;"

Συμφωνώ. Κι εγώ δεν εννούσα ότι "διαβάζω" με την έννοια λύνω ασκήσεις και κάνω εργασίες τα παιδιά μου. Τα βοηθάω όμως όταν χρειάζεται να καταλάβουν πως να δουλεύουν μόνοι τους κάποια μαθήματα. Π.χ. η κόρη μου τώρα πάει Γ' και τα βάζουν να απαντάνε στις ασκήσεις στα βιβλία εργασιών, όπως της Ιστορίας. Δεν έχει καταλάβει καλά -επειδή στις προηγούμενες τάξεις έιχαν κάνει ελάχιστες εκθέσεις- ότι αυτό που σκέφτεται και μου απαντάει όταν τη ρωτάω, αυτό θα γράψει!!!

Και είμαι επίσης πολύ αρνητική στις πιο "έντονες" παρεμβάσεις. Π.χ. γονείς συμμαθητών του γιου μου που γράφουν ουσιαστικά οι ίδιοι τις εκθέσεις τους. Αλλά για να βρει κάποια πράγματα ο μικρός στο internet θέλω να είμαι από πάνω του. Και για να τον βοηθήσω να ξεσκαρτάρει στα γρήγορα τα περιττά, και για να επιβλέπω τι βρίσκει (να μη σας πω τι σελίδες μου άνοιξαν όταν είχα βάλει στο google "skoopy doo" μήπως βρω κόλπα για εκείνα τα σκοινάκια που πλέκουν τα μικρά!!!!