Trados 2007 και δυνατότητα επεξεργασίας έργων που δημιουργήθηκαν με Trados 8

elmak · 3 · 1003

elmak

  • Full Member
  • ***
    • Posts: 519
    • Gender:Female
  • Eleni Makantani
Καλησπέρα,

Επικοινώνησε σήμερα μαζί μου ένας πελάτης, ο οποίος θέλει να μου αναθέσει ένα έργο αναθεώρησης, το οποίο, όπως μου είπε, πρέπει να δουλευτεί με Trados 8, γιατί δημιουργήθηκε και μεταφράστηκε με Trados 8. Του απάντησα ότι έχω το 2007, το οποίο ειναι μεταγενέστερη εκδοση και ότι λογικά μπορεί να καλύψει τις απαιτήσεις έργων που δημιουργήθηκαν με 8. Εκεινος επέμεινε ότι δεν είναι δυνατόν, γιατί είναι, λέει, έργο σε Tageditor με περίεργη μορφή κ.λπ. Βάσει των γνώσεων και της εμπειρίας σας με το Trados, είναι δυνατόν να δουλέψω με το 2007 έργο που δημιουργήθηκε με το 8; Μου κάνει εντύπωση, γιατί συνήθως οι μεταγενέστερες εκδόσεις καλύπτουν τις απαιτήσεις των προγενέστερων, έτσι δεν είναι;

Ευχαριστώ!


spiros

  • Administrator
  • Hero Member
  • *****
    • Posts: 854569
    • Gender:Male
  • point d’amour
Λογικά, δεν πρέπει να υπάρχει πρόβλημα εάν πρόκειται για αρχεία TagEditor.

Μόνο μια δοκιμή θα σε πείσει με τα συγκεκριμένα αρχεία. Καλό θα ήταν να ζητήσεις και τα σχετικά αρχεία .ini (που απ' ό,τι φαίνεται, μπορεί να σου χρειαστούν).

Επίσης, αναθεώρηση μπορεί κανείς να κάνει και με εξαγωγή από Tageditor σε Word.
Βλέπε: Translate ttx files in your favourite translation memory tool.

Πάντως, καλό είναι να έχει κανείς την τελευταία έκδοση (μικρό το κόστος αναβάθμισης). Εκτός από το ότι είναι πιο αργό το concordance σε μεγάλες μνήμες, έχει αρκετές βελτιώσεις.
« Last Edit: 15 Sep, 2008, 19:49:20 by spiros »



elmak

  • Full Member
  • ***
    • Posts: 519
    • Gender:Female
  • Eleni Makantani
Λοιπόν,

Επικοινώνησα με την SDL στο chat που έχει διαθέσιμο από το site της. Εκτός του ότι απάντησαν μέσα σε λιγότερο από ένα λεπτό, ο υπεύθυνος ήταν ενημερωμένος και μου είπε το εξής κουφό (το οποίο μου το είχε προηγουμένως πει η Λίνα σε άλλο φόρουμ):

το 2007 αποτελείται από τις εκδόσεις 8 όλων των στοιχείων: Tageditor 8, Workbench 8, SDLX 8. Όντως, αν πάει κανείς στο Help menu των στοιχείων και επιλέξει Αbout, του δίνει ακριβώς την έκδοση του στοιχείου που χρησιμοποιεί. Οπότε, πολλή κουβέντα για το τίποτα...

Σε ευχαριστώ πολύ, Σπύρο, είναι πολύ σωστό αυτό που λες, για την τελευταία έκδοση. Αναβάθμισα πρόσφατα από το 7 με λιγότερα από 150 ευρώ και η διαφορά της αναβάθμισης από την αμέσως προηγούμενη έκδοση ήταν ιδιαιτέρως τσουχτερή!


 

Search Tools