Τι θα κάνατε αν χτύπαγε αυτοκίνητο τον σκύλο σας και δεν σταματούσε;

vmelas · 38 · 2899

vmelas

• Hero Member
Σήμερα στις 2 το μεσημέρι βγάλαμε τους σκύλους μας βόλτα ... ο Λύκειος πήγε να παίξει με ένα κανίς και έσπασε το λουράκι του (συνθετικό). Φυσικό ήταν ο Λύκειος, που δεν έχει δει ποτέ κίνηση Αθήνας, να αρχίσει να παίζει και να πηδάει δεξιά και αριστερά μέχρι που αποφάσισε να περάσει το δρόμο. Ένα εισερχόμενο αυτοκίνητο όχι μόνο δε σταμάτησε αλλά ούτε έκανε προσπάθεια να τον αποφύγει ούτε καν να φρενάρει. Χτύπησε το Λύκειο σε όλη την αριστερή του πλευρά που ο σκύλος πετάχτηκε περίπου 2 μέτρα..... Ο οδηγός δε σταμάτησε καν να δει εάν ο σκύλος είναι οκ ή εάν πέθανε ... συνέχισε να οδηγεί ενώ εγώ έτρεχα να δω τι γίνεται με το σκύλο μου.

Ο Λύκειος είναι μελανιασμένος αλλά ευτυχώς (και δεν ξέρω σε τι να το αποδώσω) είναι ακόμα ζωντανός. Φοβάται πλέον τους δρόμους αλλά θα τον φροντίσουμε. Το ζώο που οδηγούσε το αυτοκίνητο όμως ποιος το έχει φροντίσει ώστε να μη σταματάει να δείξει έστω και την ελάχιστη ανθρωπιά; Δηλαδή πόσο έχουν γουρουνοποιηθεί οι οδηγοί στην Αθήνα; (δε λέω Ελλάδα γιατί δεν ξέρω τι γίνεται αλλού ... αν και στη Θεσσαλονίκη τα ίδια χάλια είδα όταν ανεβήκαμε).

Δεν είχα ιδέα πόσο μίσος μπορεί να δημιουργηθεί από το πουθενά αλλά μα τον Τουτατή εάν είχα μπροστά μου τον οδηγό θα τον πέταγα στο δρόμο να τον χτυπήσει αυτοκίνητο που δε θα σταματήσει για να δει πώς είναι. Και μετά να τον δω να πάει και εκκλησία .. σαν καλός ορθόδοξος Έλλην....

Το να πω "αίσχος οδηγοί" είναι γενίκευση αλλά θα το πω ... θα το φωνάζω κάθε μέρα που θα περνάω έξω από το πάρκο εδώ στη Νίκαια ....

Και για όλους όσοι με ξέρετε: Μπορεί να έχω αμερικανοποιηθεί, μπορεί να πέρασα πολλά χρόνια στην Αριζόνα αλλά εάν σήμερα αυτό είχε γίνει στην Τουσόν, ο οδηγός θα ήταν πίσω από τα κάγκελα μέσα σε άντε το πολύ μισή ώρα ... εάν αυτό είχε γίνει στην Τουσόν θα είχα κάθε δικαίωμα να τον πυροβολήσω ... εάν αυτό είχε γίνει στην Τουσόν Ο ΟΔΗΓΟΣ ΘΑ ΕΙΧΕ ΣΤΑΜΑΤΗΣΕΙ!

Μπορεί να μου πείτε ότι γίνομαι υστερική και τα βλέπω τα πράγματα "κάπως" αλλά πλέον στην Ελλάδα δεν υπάρχει "κοινός νους", δεν υπάρχει η λογική .. έχουν ξεφύγει τα πράγματα τελείως ....
« Last Edit: 18 Sep, 2008, 10:58:38 by spiros »

vbd.

• Sr. Member
Δίκιο έχεις και συμφωνώ μαζί σου. Γι' αυτό με τη πρώτη ευκαιρία θα (ξανα)φύγω από εδώ :) Δεν είσαι υστερική και δεν βλέπεις τα πράματα κάπως. Απλά δεν έχεις την ελληνική κουλτούρα. Και αυτό είναι κομπλιμέντο.
At last, I have peace.

mariapar

• Hero Member
Περαστικά στο σκυλάκο σου, Βαλ. Πριν ένα χρόνο είχαμε κι εμείς τα ίδια... ευτυχώς κι ο Ερνέστος έζησε, δυστυχώς κι ο οδηγός το ίδιο.
One finger cannot lift a pebble (Native American proverb)

vmelas

• Hero Member
Περαστικά στο σκυλάκο σου, Βαλ. Πριν ένα χρόνο είχαμε κι εμείς τα ίδια... ευτυχώς κι ο Ερνέστος έζησε, δυστυχώς κι ο οδηγός το ίδιο.

Άκουσα και το φοβερό από μια γιαγιά πάντως ... "Ε πώς κάνεις έτσι; Ένας σκύλος είναι!" ... και εγώ τη κοίταξα, κοίταξα το μωρό που είχε στην αυλή και της είπα "Αν ήταν το εγγόνι σου, θα είχες ήδη εμφανιστεί σε παράθυρο του Τριανταφυλλόπουλου ή στη χειρότερη στον Αυτιά" ....

Δεν είναι ότι πλήρωσα λεφτά για να αγοράσω τον σκύλο .. δεν είναι ότι είναι καθαρόαιμο βασιλικό κόλει ... είναι ότι είναι ο σκύλος ΜΟΥ, που τον παίρνω αγκαλιά κάθε βράδι και που πριν κοιμηθεί μονίμως βάζει τη μύτη του στο αυτί του άντρα μου και φτερνίζεται ... ίσως φταίει ότι δεν έχω παιδιά αλλά είναι μέλος της οικογένειάς μου .. δεν είναι απλά ένα κατοικίδιο ...

Τεσπα ... συγγνώμη και για τη πολυλογία αλλά έπαθα κάτι τις .... έχουν περάσει τόσες ώρες και ακόμα τρέμω ...

Anastasia

• Anastasia Giagopoulou
  • Hero Member
  • Set goals, Work hard!
Βαλεντίνη μου, δεν ξέρω τι να πω... μια χαρά τα λες και είσαι και ψύχραιμη. Δεν μπορώ να φανταστώ τι θα έκανα εάν αυτό συνέβαινε στη Μάγια. Θα είχα δαγκώσει τον οδηγό για να λυσσάξει (στην καλύτερη των περιπτώσεων). Περαστικά στον κούκλο σου και μακάρι, να είναι το τελευταίο άσχημο στη ζωή του.

Πολύ καλά τα λες και όλο το δίκιο με το μέρος σου, κορίτσι μου. Να ευχαριστείς που ο σκυλάκος είναι καλά.

Πραγματικά, δεν μπόρεσα κι ούτε θα μπορέσω να καταλάβω ποτέ πώς μπορεί κάποιος να είναι τόσο αναίσθητος!!! Και μετά θέλουμε να λεγόμαστε άνθρωποι! (στον οδηγό αναφέρομαι, φυσικά!)

"Only Love can leave such a... Mark!"

FoReIgNeR

• Sr. Member
Άκουσα και το φοβερό από μια γιαγιά πάντως ... "Ε πώς κάνεις έτσι; Ένας σκύλος είναι!" ...

Αυτή η ηλίθια άποψη ότι τα ζώα είναι προϊόν με ημερομηνία λήξεως είναι για αναίσθητους και μόνο.

Κάθε κατοικίδιο που μας στηρίζει με τον τρόπο του όταν το χρειαζόμαστε, κάθε φορά που το χρειαζόμαστε, όταν ακόμα και οι δικοί μας άνθρωποι κάποια στιγμή δεν είναι στο πλάι μας, αξίζει να αντιμετωπίζεται σαν άνθρωπος!!!
Τέτοιες γιαγιάδες τις έχω μην πω τι και πολύ καλά έκανες που της απάντησες έτσι!
Έχασα δύο πουλάκια επειδή κανείς δικός μου δεν πίστευε στη βοήθεια ειδικού κτηνίατρου και πρόσφατα πήρα την κατάσταση στα χέρια μου και με τη βοήθεια ιατρού και Θεού δεν επέτρεψα να μείνει αβοήθητο το χρυσούλι μου!
Επιτέλους πια ... κάθε ζωή δικαιούται σεβασμό!
And my heaven is wherever you are ...

DiVx

• Sr. Member
 Μου έχει τύχει να μου πεταχτεί σκυλί σε δρόμο υψηλής ταχύτητας κι εγώ να προλαβαίνω να φρενάρω στο τσακ. Ο σκύλος τη γλίτωσε βέβαια, αλλά άλλο τόσο τυχεροί ήμασταν κι εμείς που ο από πίσω πρόλαβε να φρενάρει, αλλιώς θα είχαμε θρηνήσει ανθρώπινα θύματα και μάλιστα πολλά.

Θα ήταν καλό όμως αν ο οδηγός σου είχε σταματήσει μετά το ατύχημα.

Όπως και να έχει, περαστικά εύχομαι σύντομα και ταχεία ανάρρωση. :)

selenia

• Full Member
Ελπίζω να είστε καλά και οι δύο.
Το πρόβλημα στην Ελλάδα είναι απλό:
Μια μερίδα πιστεύει πως έχει όλα τα δικαιώματα και δεν σέβεται κανέναν και τίποτα. Κάποια στιγμή (θέλω να πιστεύω) θα "τρακάρουν" και θα προσγειωθούν άσχημα.
Το σχόλιο " πως κάνεις έτσι ..." το έχω ακούσει τόσες φορές, όπως και το σχόλιο του παππού στο σούπερ μάρκετ " εδώ άνθρωποι δεν έχουν να φάνε και άλλοι αγοράζουν κονσέρβες για τα ζώα" !

Κρίμα που δεν πήρε κανείς τον αριθμό κυκλοφορίας αλλά και πάλι, δεν σε βλέπω να πήγαινες στη τροχαία για να προσπαθείς να βρεις το δίκιο σου. Τι θα έκανα αν; θα μ' έπνιγε η αδικία και η ανικανότητα μου να καταλάβω γιατί.

Το πιο σημαντικό είναι πως ο σκύλος σου ζει, σας εύχομαι καλύτερες στιγμές από δω και πέρα

Si les points de suspension pouvaient parler, ils pourraient en dire des choses et des choses !
Pierre Dac

valevi

• Full Member

Μακάρι να μην σου ξανασυμβεί ποτέ κάτι παρόμοιο, ούτε και στο φιλαράκο σου. Και κρίμα που δεν πρόλαβες να πάρεις τα στοιχεία του οδηγού - καμιά φορά δεν ξέρεις από που μπορεί να βρεις συμπαράσταση στο σύστημα (πάντως όχι από κει που την περιμένεις!)
Ο μεγάλος φόβος μου όμως είναι αυτός που λέει ο DiVx
Μου έχει τύχει να μου πεταχτεί σκυλί σε δρόμο υψηλής ταχύτητας κι εγώ να προλαβαίνω να φρενάρω στο τσακ. Ο σκύλος τη γλίτωσε βέβαια, αλλά άλλο τόσο τυχεροί ήμασταν κι εμείς που ο από πίσω πρόλαβε να φρενάρει, αλλιώς θα είχαμε θρηνήσει ανθρώπινα θύματα και μάλιστα πολλά.

Τι κάνεις σε αυτή την περίπτωση; Οδηγώ συχνά στην Αττική Οδό με τα παιδιά μου πίσω και τρέμω μήπως μου πεταχτεί σκύλος και δεν μπορέσω να τον αποφύγω. Απλώς προσπαθώ πάντα να οδηγώ έχοντας υπόψη μου αν θα μπορέσω να αντιδράσω έγκαιρα σε μια extreme στιγμή, π.χ. να μου πεταχτεί ζώο, να σκάσει ένα λάστιχο κ.λπ.

selenia

• Full Member
Μακάρι να μην σου ξανασυμβεί ποτέ κάτι παρόμοιο, ούτε και στο φιλαράκο σου. Και κρίμα που δεν πρόλαβες να πάρεις τα στοιχεία του οδηγού - καμιά φορά δεν ξέρεις από που μπορεί να βρεις συμπαράσταση στο σύστημα (πάντως όχι από κει που την περιμένεις!)
Ο μεγάλος φόβος μου όμως είναι αυτός που λέει ο DiVx
Τι κάνεις σε αυτή την περίπτωση; Οδηγώ συχνά στην Αττική Οδό με τα παιδιά μου πίσω και τρέμω μήπως μου πεταχτεί σκύλος και δεν μπορέσω να τον αποφύγω. Απλώς προσπαθώ πάντα να οδηγώ έχοντας υπόψη μου αν θα μπορέσω να αντιδράσω έγκαιρα σε μια extreme στιγμή, π.χ. να μου πεταχτεί ζώο, να σκάσει ένα λάστιχο κ.λπ.

Μόνο που εδώ δεν μιλάμε για τέτοια περίπτωση, δεν πρόκειται για ένα ατύχημα που δεν μπορούσε να αποφευχθεί και που ο οδηγός σταμάτησε μετά να δει ποιός χτύπησε ή να ζητήσει συγνώμη.
Si les points de suspension pouvaient parler, ils pourraient en dire des choses et des choses !
Pierre Dac

spiros

• Administrator
  • Hero Member
  • point d’amour
Λίγα σχόλια:

1. Το ίδιο πράγμα γίνεται και με ανθρώπους, όχι μόνο σκυλιά. Αν έβγαζε κανείς όπλο για τον σκύλο, τι θα έκανε για τον γιο του;
2. Στην Αμερική οπλοφορούν και τα έμβρυα. Ας μην την έχουμε ως πρότυπο για πολλά πράγματα.
3. Τα σκυλιά δεν πρέπει ποτέ να είναι λυτά σε χώρους με πολύ κόσμο / σε δρόμους.
4. Φαντάζομαι δεν θα ξαναπάρεις... συνθετικό λουρί.

vmelas

• Hero Member
Λίγα σχόλια:
1. Το ίδιο πράγμα γίνεται και με ανθρώπους, όχι μόνο σκυλιά. Αν έβγαζε κανείς όπλο για τον σκύλο, τι θα έκανε για τον γιο του;
Σε περίπτωση που είχε χτυπήσει το παιδί μου και δεν σταματούσε τότε φυσικά και θα έβγαζα όπλο ... για να μη σου πω μπαζούκας ... το ζήτημα δεν είναι η δήλωσή μου για πυροβολισμούς .. το ζήτημα είναι ότι ο οδηγός δε σταμάτησε ...
2. Στην Αμερική οπλοφορούν και τα έμβρυα. Ας μην την έχουμε ως πρότυπο για πολλά πράγματα.
Το θέμα δεν είναι τόσο black and white για αυτά ... είναι τεράστιο ζήτημα το οποίο δεν είναι επί του παρόντος να συζητηθεί, άσε που και να συζητηθεί είναι κάτι σα το μεσανατολικό ... δε θα βρει ποτέ λύση. Επιπλέον δε το είπα ότι το έχω ως πρότυπο .. είπα τί θα έκανα εάν αυτό είχε γίνει στην Τουσόν και ποιές θα ήταν ίσως οι αντιδράσεις μου. Δε παρότρυνα κανέναν να σηκώσει τ' άρματα ούτε είπα ότι το θεωρώ σωστό ή ότι πρέπει να γίνεται κατά συρροή.

3. Τα σκυλιά δεν πρέπει ποτέ να είναι λυτά σε χώρους με πολύ κόσμο / σε δρόμους.
Τώρα νομίζω ότι δε διάβασες καθόλου ότι έγραψα .. είπα εγώ ότι άφησα λυτό το σκύλο; Δηλαδή αν ένας σκύλος, όπως έτυχε σε μένα, σπάσει το λουρί/κολλάρο τί θα πρέπει να γίνει;
4. Φαντάζομαι δεν θα ξαναπάρεις... συνθετικό λουρί.
Ίσως όμως πάρω των οματιών μου και πάω σε άλλη παραλία κατοικίας .... γιατί έχει παραγίνει στην Αθήνα.

In any case εγώ ήθελα απλά να μοιραστώ την αγανάκτηση και τον πόνο μου σχετικά με το τί έγινε. Δεν είχα ποτέ σκοπό να το κάνω ηθικοπλαστικό δίδαγμα ή να προωθήσω ένα Χ τρόπο ζωής.

spiros

• Administrator
  • Hero Member
  • point d’amour
Διάβασα πολύ καλά τι έγινε. Απλά, όταν έχει γίνει ένα ατύχημα (έσπασε το λουρί) δεν μπορείς να κάνεις και πολλά, και οι κίνδυνοι για ένα παιδί/μη εκπαιδευμένο σκυλί πολλαπλασιάζονται.

Σαφώς και νοιώθουμε την εύλογη αγανάκτησή σου :)

Pit

• Sr. Member
  • Panagiotis Stamatelos
Βαλεντίνη, περαστικά για το σκυλάκι σου... Έχω και 'γω ένα και αν γινόταν μπροστά στα μάτια τέτοιο πράγμα (και με αδέσποτο σκυλί να ήταν), θα με είχατε δει στις ειδήσεις! Δεν κάνω πλάκα... Μπορεί να είμαι ήρεμος και απίστευτα ευγενικός, αλλά θα του &%$#@ το @#$%&!!!!!

Φυσικά και δε φταίει το σκυλάκι σου... Πού να ξέρεις ότι είναι ελεύθερα όλα τα μπάζα!!!

Όσο για τη θεια με τις εξυπνάδες της, να της πεις ότι εφόσον πηγαίνει στην εκκλησία (φαντάζομαι πως ναι), ο Θεός είχε δημιουργήσει πρώτα τα ζώα και μετά τον άθρωπο, ώστε να φροντίζει και να τα προστατεύει... Έχει την εντύπωση ότι όποιος δε μιλάει, δε δικαιούται να πονάει (έκανα και ρίμα)! Δεν ξέρω τι άλλο να πω... Είμαι μέλος της Φιλοζωικής Εταιρείας και της Ομάδας Επιθεώρησης Κακοποίησης Ζώων και ίσως να τα βλέπω διαφορετικά τα πράγματα, αλλά νομίζω πως πάντα τα λόγια μας πέφτουν πάνω σε έναν πελώριο τοίχο κακίας και απανθρωπιάς!
Laughter translates into any language.

mariapar

• Hero Member
Μπράβο Παναγιώτη που μέσα από τη συμμετοχή σου σε οργανωμένες προσπάθειες κάνεις πράξη την αγάπη σου για όλα τα ζώα.
One finger cannot lift a pebble (Native American proverb)

Search Tools