Τι θα κάνατε αν χτύπαγε αυτοκίνητο τον σκύλο σας και δεν σταματούσε;

vmelas · 38 · 2900

Pit

• Sr. Member
  • Panagiotis Stamatelos
Σ' ευχαριστώ, mariapar!

Απ' όταν θυμάμαι τον εαυτό μου, αγαπούσα τα ζώα πολύ περισσότερο από τους ανθρώπους! Έχω μεγαλώσει με πάρα πολλά ζώα και όταν κλαίω, είναι συνήθως για κάποιο ζώο. Δεν ξέρω αν έχετε δει το επεισόδιο της 10ης Εντολής (αγαπημένη σειρά) με τη Θέμιδα Μπαζάκα που ήταν φιλόζωη. Το τι κατάρες έριξα σ' εκείνον τον αναθεματισμένο, βλέποντας το επεισόδιο!!!!

Είμαι πραγματικά πολύ κατά της θανατικής ποινής, αλλά όποιος σκοτώνει ή κακοποιεί ζώο, για μένα, αξίζει να πεθάνει!!! Όπως είχε πει και η Θέμιδα Μπαζάκα στο παραπάνω επεισόδιο, "αν δε σέβεσαι τη ζωή, δε σου αξίζει να ζεις"...
Laughter translates into any language.

Anastasia

• Anastasia Giagopoulou
  • Hero Member
  • Set goals, Work hard!
Μπράβο, Παναγιώτη! Κι εγώ αυτά πιστεύω και με παιρνάνε για τρελή και υπερβολική, αλλά δε με νοιάζει καθόλου.Ας πιστεύουν ότι θέλουν!!!

Ο πατέρας μου μου έχει πει το εξής "Εσύ, κορίτσι μου, καλύτερα να μη βγάλεις ποτέ δίπλωμα γιατί είσαι ικανή να σκοτωθείς για να μη χτυπήσεις κάνα σκύλο ή γάτα!¨. Εδώ που τα λέμε δεν είχε άδικο... ;-)))
« Last Edit: 18 Sep, 2008, 14:57:01 by Anastasia »
"Only Love can leave such a... Mark!"

Natassa

• Sr. Member
pit και Αναστασία, προσθέστε μία ακόμη τρελλή και υπερβολική στο κλαμπ σας!

Σε όσους είπα πως πριν από 2 χρόνια βρήκα κοκκαλιασμένο σκυλί καταμεσής της Συγγρού και το έβαλα σε πανσιόν πληρώνοντας κάθε μήνα 180 ευρώ (+180 που πλήρωνε φίλη για να συμπληρωθούν 360 ευρώ) για 9 μήνες, μόνο που δεν έπεσαν να με φάνε! Μου είπαν να διαθέσω αυτά τα χρήματα για ανθρώπους που πεινάνε (η ΜΟΝΙΜΗ καραμέλα), λες και αυτοί δίνουν, ας πούμε, σε όσους πεινάνε, να κάνω οικογένεια και να πάψω να ασχολούμαι με τα ζώα, να κάνω παιδιά να ασχοληθώ για να μου περάσει αυτή η ασθένεια που λέγεται "ζωοφιλία" και άλλα πολλά ωραία. Τώρα πλέον το διασκεδάζω! Πάρα πολλά γέλια! Μέσα στα μούτρα τους κιόλας!
« Last Edit: 18 Sep, 2008, 15:06:51 by Natassa »
Οπωσδήποτε παράθυρο
Να βλέπω έξω, να χαμογελώ

Pit

• Sr. Member
  • Panagiotis Stamatelos
Ποιος είπε ότι οι πολλοί έχουν δίκιο; Μην ακούς τι λένε οι άλλοι, Αναστασία μου, ου γαρ οίδασιν τι ποιούσιν (γιατί πάμε και μια Θεολογική, γιατί να το κρύψουμε;).

Πραγματικά λυπάμαι τους ανθρώπους που δεν αγαπάνε τα ζώα... Είναι τόσο στερημένοι από αγάπη.....

Χαίρομαι που βρήκα ανρθώπους με τα ίδια πιστεύω. :)

spiros

• Administrator
  • Hero Member
  • point d’amour
Προσωπικά θα έλεγα ότι όλα τα έμβια όντα αξίζουν τον ίδιο σεβασμό. Όποιος δεν σέβεται ένα από αυτά, οποιουδήποτε είδους, δεν σέβεται έως ένα βαθμό την έννοια της ζωής. Εδώ βέβαια περιπλέκεται το ζήτημα. Διότι, αφενός, ζωή έχουν τα πρόβατα, τα ποντίκια, τα κουνούπια και οι μονοκύτταροι οργανισμοί (πού θέτουμε τα όρια;), αφετέρου, κάποιος που αγαπάει τα ζώα φερ' ειπείν (και το δηλώνει), ως λογική συνέπεια αυτού θα πρέπει να απέχει από την κατανάλωση κρέατος ("animals are our friends, we don’t eat our friends") έτσι ώστε να μη χρειάζεται να θανατώνονται, κ.ο.κ.

Σε κάποιες θρησκείες, τα ζώα θανατώνονται ως μέρος θρησκευτικών εορτών, σε κάποιες άλλες κάτι τέτοιο θεωρείται απαράδεκτο. Όπως βλέπετε, είναι λιγάκι πολύπλοκο το ζήτημα...
« Last Edit: 18 Sep, 2008, 15:09:00 by spiros »

Pit

• Sr. Member
  • Panagiotis Stamatelos
προσθέστε μία ακόμη τρελλή και υπερβολική στο κλαμπ σας

Δε θέλω ν' ακούω τέτοια! Από πού κι ώς πού είμαστε τρελοί;;; Επειδή θέλουμε να προστατεύσουμε τα ζωντανά του πλανήτη;;; Μη χειρότερα!

Διότι, αφενός, ζωή έχουν και τα κουνούπια και οι μύγες και οι μονοκύτταροι οργανισμοί (πού θέτουμε τα όρια;)

Τα όρια τα θέλει ο καθένας εκεί που θεωρεί ότι είναι σωστό. Εγώ, για παράδειγμα, αποφεύγω να σκοτώνω κουνούπια, μύγες, κατσαρίδες ή άλλα ζουζούνια. Δε μου έκαναν τίποτα... Ο μόνος λόγος που θα σκότωνα ποτέ κάτι θα ήταν για λόγους άμυνας.

κάποιος που αγαπάει τα ζώα φερ' ειπείν (και το δηλώνει), ως λογική συνέπεια αυτού θα πρέπει να απέχει από την κατανάλωση κρέατος έτσι ώστε να μη χρειάζεται να θανατώνονται ζώα, κ.ο.κ.

Εδώ έχεις ένα point. Έχω σκεφτεί πολλές φορές να γίνω χορτοφάγος, αλλά δεν είναι εύκολο να βρίσκεις πάντα το φαγητό που θέλεις... Ξέρεις τι στενοχώρια παίρνω όταν κόβω ένα φιλέτο; Με πιάνει η ψυχή μου κάθε φορά που πηγαίνω σε κρεοπωλείο...
« Last Edit: 18 Sep, 2008, 15:18:20 by spiros »

spiros

• Administrator
  • Hero Member
  • point d’amour

Pit

• Sr. Member
  • Panagiotis Stamatelos
Ναι. Δεν έχω να κρύψω κάτι. Το ότι είμαι φιλόζωος το έχω αποδείξει όλες αυτές τις φορές που έχω περιμαζέψει ένα πεσμένο χελιδόνι. Ή όταν βρήκα ένα γατάκι στην πόρτα και το έκανα οικόσιτο, κλαίγοντας με μαύρο δάκρυ όταν έφυγε... Εδώ στενοχωριέμαι όταν βλέπω τη σκηνή που σκοτώνουν τον Γκοτζίλα στο έργο... Τι μου λες! Καλύτερα να στενοχωριέμαι γι' αυτά, παρά για άλλα ανούσια και επιβλαβή!

Χαίρομαι, πάντως, που μαζευτήκαμε πολλοί...

Natassa

• Sr. Member
Εσύ το περιπλέκεις. Εγώ δεν είμαι αντίθετη με την ιδέα να τρώγονται τα ζώα αλλά υπό την προϋπόθεση ότι ΔΕΝ ΚΑΚΟΠΟΙΟΥΝΤΑΙ για κανένα λόγο και με κανέναν τρόπο όσο ζουν.
Η γιαγιά μου έχει κότες στην αυλή και της γεννούν αυγά. Τρέχουν ελεύθερες μέσα στην αυλή και τρέφονται σωστά. Όταν πάψουν να γεννούν, τις σφάζει και τις τρώμε. Τι πιο φυσιολογικό (για μένα); Σε αυτό που εγώ είμαι αντίθετη είναι η ΚΑΚΟΠΟΙΗΣΗ οποιοδήποτε έμβιου όντος.
Οπωσδήποτε παράθυρο

spiros

• Administrator
  • Hero Member
  • point d’amour
Εγώ θα έλεγα: ασκήστε πολιτικές πιέσεις, έτσι ώστε σε αυτή τη χώρα να υπάρχει περισσότερος σεβασμός, τόσο για τα ζώα, όσο και για τους ανθρώπους (θεωρώ ότι δεν υπάρχει για καμία από τις δύο κατηγορίες).

Εσύ το περιπλέκεις. Εγώ δεν είμαι αντίθετη με την ιδέα να τρώγονται τα ζώα αλλά υπό την προϋπόθεση ότι ΔΕΝ ΚΑΚΟΠΟΙΟΥΝΤΑΙ για κανένα λόγο και με κανέναν τρόπο όσο ζουν.

Τα περισσότερα προς κατανάλωση ζώα, κακοποιούνται παρά πολύ άσχημα. Το κρέας δεν φυτρώνει απλά στο σούπερ μάρκετ όπου ζωάκια τα οποία ζούσαν μια ζωή ελεύθερα στο φυσικό τους περιβάλλον κάποια στιγμή θανατώνονται επειδή γέρασαν. Θεωρώ ότι το αρνάκι γάλακτος δεν θα ήταν ιδιαίτερα ενθουσιασμένο με την προοπτική του σούπερ μάρκετ ;)

« Last Edit: 18 Sep, 2008, 15:25:29 by spiros »

mariapar

• Hero Member
Νομίζω ότι υπάρχει μια λεπτή διαφορά.

Με την κατανάλωση κρέατος, ο άνθρωπος τρέφεται, όπως και πολλά άλλα ζώα. Θα μου πείτε, ο άνθρωπος μπορεί να κάνει και διαφορετικά, ενώ τα ζώα στη φύση όχι. Θα συμφωνήσω.

Με την εξόντωση εντόμων και τρωκτικών που μεταφέρουν μολυσματικές ασθένειες, ο άνθρωπος προστατεύει το χώρο διαβίωσής του (με άλλα λόγια, τη φωλιά του), στάση που επίσης δεν είναι κάτι ξένο στη φύση.

Στην περίπτωση όμως που αποτέλεσε την αφορμή γι' αυτό το νήμα και στις άλλες παρόμοιες, ένας άνθρωπος αφαιρεί με εξαιρετικά επώδυνο για το θύμα τρόπο ή κοντεύει να αφαιρέσει μια ζωή, και το αν θα τον νοιάξει ή όχι αυτό που έκανε, εξαρτάται από το πόσα πόδια έχει το θύμα. Εδώ ποια είναι τα κριτήρια;

One finger cannot lift a pebble (Native American proverb)

Pit

• Sr. Member
  • Panagiotis Stamatelos
Θεωρώ ότι το αρνάκι γάλακτος δεν θα ήταν ιδιαίτερα ενθουσιασμένο με την προοπτική του σούπερ μάρκετ ;)

Ε, τώρα το χοντραίνεις, αγαπητέ Σπύρο και μου φαίνεται και λίγο ειρωνικό για το αρνάκι... Το ότι σκοτώνουν κάποια ζώα για το κρέας τους είναι λογικό (ας δεχτούμε ότι είναι λογικό), το να κακοποιούν όμως ζώα και να τα σκοτώνουν χωρίς απώτερο σκοπό είναι... είναι... είναι... Δε βρίσκω ούτε τη λέξη... Είναι σάπιο, ανώμαλο, διεστραμένο!!!!! Πρέπει τέτοια άτομα να οδηγούνται κατευθείαν στο Ψυχιατρείο, γιατί δεν είναι καλά... Τι, ηδονίζονται με το να χτυπάνε ζώα; Και μη χειρότερα!

Το βίντεο δεν το είδα, φαντάζομαι τι μπορεί να είναι και δεν καταλαβαίνω γιατί το ανέβασες... Δεν μπορώ άλλο να βλέπω βία... Θ' αρχίσω πάλι να βρίζω και θα μου γυρίσει το μάτι ανάποδα. Ξέρω και πού είναι το σπίτι σου τώρα... :) (Πλάκα κάνω)

Natassa

• Sr. Member
Τα περισσότερα προς κατανάλωση ζώα, κακοποιούνται παρά πολύ άσχημα. Το κρέας δεν φυτρώνει απλά στο σούπερ μάρκετ όπου ζωάκια τα οποία ζούσαν μια ζωή ελεύθερα στο φυσικό τους περιβάλλον κάποια στιγμή θανατώνονται επειδή γέρασαν.

Εγώ, τουλάχιστον, δεν είμαι τόσο αφελής ώστε να πιστεύω κάτι τέτοιο και όπως πονάω τα γατόσκυλα (που είναι τα κοντινότερά μου) έτσι ενδιαφέρομαι και για όλα τα υπόλοιπα ζώα αυτού του πλανήτη. Σαφώς και ενημερώνομαι για το τι συμβαίνει και στα υπόλοιπα ζώα, από τις συνθήκες εκτροφής τους, την ποιότητα του φαγητού τους, τις συνθήκες μεταφοράς τους καθώς κι εκείνες σφαγής τους και πραγματικά θλίβομαι για το πόσο ΚΑΘΑΡΜΑ μπορεί να είναι ο άνθρωπος! Γι' αυτό και χαίρομαι όταν πέφτει και καμιά δαγκωνιά από μέρους τους! :)

Δε θέλω ν' ακούω τέτοια! Από πού κι ώς πού είμαστε τρελοί;;; Επειδή θέλουμε να προστατεύσουμε τα ζωντανά του πλανήτη;;; Μη χειρότερα!

Σαφώς και αστειεύομαι!
« Last Edit: 18 Sep, 2008, 15:37:49 by Natassa »
Οπωσδήποτε παράθυρο

spiros

• Administrator
  • Hero Member
  • point d’amour
Το ότι σκοτώνουν κάποια ζώα για το κρέας τους είναι λογικό (ας δεχτούμε ότι είναι λογικό), το να κακοποιούν όμως ζώα και να τα σκοτώνουν χωρίς απώτερο σκοπό είναι...

Όχι, αγαπητέ pit, δεν είναι λογικό (και φαντάζομαι ότι και άλλοι συμφωνούν μαζί μου) διότι, συν τοις άλλοις, (όπως ανέφερα και παραπάνω), συχνά μέρος της διαδικασίας εκτροφής τους είναι και η κακοποίησή τους (δεν είδες το βίντεο).

Pit

• Sr. Member
  • Panagiotis Stamatelos
Δεν είδα το βίντεο γιατί έχω δει παρόμοια και πραγματικά πονάω όταν τα βλέπω. Ξέρω πολύ καλά τι συμβαίνει εκεί μέσα, πίστεψέ με. Όσο για το αν είναι λογικό, ελπίζω να είδες την παρένθεση που έβαλα, εννοώντας ότι για άλλους φαντάζει λογικό. Για μένα θα ήταν ονειρικό να ήμασταν όλοι χορτοφάγοι.

Γι' αυτό και χαίρομαι όταν πέφτει και καμιά δαγκωνιά από μέρους τους! :)

Likewise!

Search Tools