Σχετικά με αμοιβή

Mercuriana

• Newbie
  • *
Καλημέρα, είμαι απόφοιτη του ΤΞΓΜΔ αλλά, προς το παρόν, εργάζομαι σ'ένα ξενοδοχείο στο πόστο του ανιματέρ. Μου ζητήθηκε να μεταφράσω την ιστοσελίδα του ξενοδοχείου από τα αγγλικά προς τα γαλλικά και προς τα ελληνικά αλλά δε συζητήθηκε τίποτα για αποδοχές (θεωρήθηκε μάλλον ότι είναι μέρος της δουλειάς μου αλλά αυτό τώρα μου το είπανε και εννοείται ότι έχω και άλλες αρμοδιότητες). Πρόκειται για περίπου 25 σελίδες και μου δόθηκε διορία 2 βδομάδες. Πιστεύω ότι είναι λογικό εκ μέρους μου να ζητήσω αμοιβή όμως ποια θα πρέπει να είναι αυτή; Σας ρωτάω γιατί δεν έχω εργαστεί σε μεταφραστικό γραφείο και δε γνωρίζω τις τιμές. Σας ευχαριστώ.
"There's no money in poetry, but then there's no poetry in money either".

Robert Graves

Dimi

• Full Member
Είσαι ανιματέρ εκεί, ούτε καν γραμματέας. Από πού και ως πού το ζητάνε, αφού είναι εκτός περιγραφής της εργασίας σου. Και να μεταφράσεις σε 2 γλώσσες μάλιστα. Η αμοιβή θα είναι ανά λέξη σε αυτή την περίπτωση. Οτιδήποτε πάνω από 4 που είναι το χαμηλό. Πολλοί θα πουν πάνω από 6, 10... Άλλο τι θα ζητούσες αν δούλευες αποκλειστικά από αυτή τη θέση, άλλο από τη θέση ανιματέρ.

Mercuriana

• Newbie
  • *
Σ'ευχαριστώ πολύ για την απάντησή σου. Βασικά δε μου είχε γίνει σωστή περιγραφή εργασίας ούτε για το πόστο του ανιματέρ αλλά αυτή είναι άλλη ιστορία... Τελοσπάντων, όταν λες 4 τι εννοείς; 4 λεπτά τη λέξη; Σκέφτομαι ν'αφήσω τη δουλειά του ανιματέρ, να κάνω μόνο τις μεταφράσεις και να φύγω οπότε θα ζητήσω να τις πληρωθώ. 

Robert Graves

Dimi

• Full Member
Ναι, 4 λεπτά τη λέξη το ελάχιστο, συνήθως είναι πιο πάνω, αλλά εξαρτάται πώς τους βλέπεις εσύ. Βεβαιώσου ότι θα υπάρχει έγγραφη επικοινωνία και ότι μόνο λόγια, επειδή είναι πιο εύκολο να ισχυριστούν ότι δεν υπήρχε συμφωνία και να μην σε πληρώσουν.

Mercuriana

• Newbie
  • *
Dimi, τώρα μόλις είδα την απάντησή σου, σ'ευχαριστώ.   

Robert Graves

Search Tools