nation state -> έθνος-κράτος, εθνικό κράτος, εθνοκράτος

bellina · 18 · 6302

bellina

• Newbie
  • *
Τί σημαίνει το nationstate; Ο όρος έθνος-κράτος στέκει;
« Last Edit: 27 Mar, 2006, 00:16:08 by nickel »

diceman

• Hero Member
  • Talk less, say more.
Αν εννοείς "nation-state" ή "nationstate", τότε υπάρχει και το "εθνικό κράτος", με την έννοια του "μονοεθνικού κράτους" και σε αντιδιαστολή με τα "διεθνικά", "τριεθνικά" κ.ο.κ και, βέβαια, τα "οικουμενικά" κράτη.

« Last Edit: 26 Mar, 2006, 19:31:54 by nickel »
Βασίλης Μπαμπούρης
meta|φραση School of Translation Studies

zephyrous

• Hero Member
Και σε καθαρά πολιτικό context, έχει κυριαρχήσει ο ο όρος "εθνοκράτος" στη φρασεολογία.

banned8

• Jr. Member
  • **
Και σε καθαρά πολιτικό context, έχει κυριαρχήσει ο ο όρος "εθνοκράτος" στη φρασεολογία.

Μπράβο, Γιάννη. Στο γλωσσάρι μου είχα το "εθνικό κράτος", όλα αυτά τα χρόνια εγώ το λέω "έθνος-κράτος", αλλά το "εθνοκράτος" το αγνοούσα εντελώς. Ευχαριστούμε πολύ!

zephyrous

• Hero Member
Βέβαια, τα μόλις 132 (χωρίς τονισμό δίνει άλλα 31 κ.λπ.) αποτελέσματα στο google δεν φανερώνουν την πραγματική χρήση του όρου, ο οποίος δεσπόζει σε πολιτικές εκδόσεις, κουβέντες, αφίσες (κι όμως, πρέπει να το λαμβάνουμε υπόψη, νομίζω) και φόρουμ-"κλειστές κοινότητες". ;)
Απλώς να προσθέσω ότι χρησιμοποιείται  ως "εθνοκράτος" απλοκλειστικά και μόνο για να περιγράψει τα κράτη των δύο τελευταίων αιώνων, τα οποία δομήθηκαν πάνω στη φαντασιακή κατασκευή του έθνους. Ο διαχωρισμός που έκαναν οι διάφοροι στοχαστές ανάμεσα στο παραδοσιακό κράτος και στο κράτος μετά το 1830 ήταν η προσθήκη του "έθνους", το οποίο πλέον αποτέλεσε αναπόσπαστο στοιχείο της δομής του. Συνεπώς, δεν αποτελεί συνώνυμο του "εθνικού κράτους" με τον τρόπο που εννοεί ο Βασίλης (αν και ισχύει αυτό που λέει).
Εν κατακλείδι, αν σας μπέρδεψα:
"έθνος-κράτος" και "εθνοκράτος": για τη δόμηση του κράτους πάνω στην έννοια του έθνους, σε θεωρητικό επίπεδο.
"εθνικό κράτος": με την έννοια του μονοεθνικού κράτους, που αναλύει ο Βασίλης.
« Last Edit: 27 Mar, 2006, 04:31:09 by zephyrous »

banned8

• Jr. Member
  • **
Δεν παύει να είναι ωραίο και δεν βλάπτει να ξέρουμε για την ύπαρξή του. Εδώ τα 'χουμε όλα, όποιος θέλει να τα χρησιμοποιήσει, μπορεί (και πρέπει) να κάνει και την έρευνά του στο Γκουγκλ.

banned8

• Jr. Member
  • **
Εν κατακλείδι, αν σας μπέρδεψα:
"έθνος-κράτος" και "εθνοκράτος": για τη δόμηση του κράτους πάνω στην έννοια του έθνους, σε θεωρητικό επίπεδο.
"εθνικό κράτος": με την έννοια του μονοεθνικού κράτους, που αναλύει ο Βασίλης.

Ναι, με μπέρδεψες, δεν είναι ώρα για ψιλά γράμματα. Θες να πεις ότι "έθνος-κράτος" και "εθνοκράτος" είναι το nation state και ότι το "εθνικό κράτος" δεν αντιστοιχεί στο "nation state" αλλά στο "one-nation state";

Γιατί εμένα όλα ίδια μού φαίνονται τα ελληνικά, όλα απόδοση του nation state, και αν γίνονται διακρίσεις στα ελληνικά, θα ήταν περίεργο.

zephyrous

• Hero Member
Ναι, με μπέρδεψες, δεν είναι ώρα για ψιλά γράμματα. Θες να πεις ότι "έθνος-κράτος" και "εθνοκράτος" είναι το nation state και ότι το "εθνικό κράτος" δεν αντιστοιχεί στο "nation state" αλλά στο "one-nation state";

Ακριβώς! Έπρεπε να είμαι σαφέστερος, αλλά στις 3 το πρωί και με επισκέπτες εδώ και 4 μέρες, το κεφάλι μου έχει γίνει... κουρκούτι. :)

σα(ρε)μαλι

• Hero Member
  • Σταβανγκεριανό μου έαρ
Στα αγγλικά πάντως δεν υπάρχει τέτοια διάκριση, απ' όσο ξέρω τουλάχιστον. Βέβαια, δεν ήξερα το εθνοκράτος, οπότε δεν μπορώ να πω κάτι για τη διάκριση στα ελληνικά.
I can live everywhere in the world, but it must be near an airport -and a pharmacy, I would add.

Δεν είναι ο ύπνος της λογικής που γεννάει τέρατα, αλλά ο άγρυπνος ορθολογισμός που πάσχει από αϋπνίες.

banned8

• Jr. Member
  • **
Να δηλώσω ωστόσο ότι προτιμώ το έθνος-κράτος κυρίως επειδή το βλέπω και σαν (γλωσσικό) αντίστοιχο της πόλης-κράτος (city state).

spiros

• Administrator
  • Hero Member
  • point d’amour

σα(ρε)μαλι

• Hero Member
  • Σταβανγκεριανό μου έαρ
Να δηλώσω ωστόσο ότι προτιμώ το έθνος-κράτος κυρίως επειδή το βλέπω και σαν (γλωσσικό) αντίστοιχο της πόλης-κράτος (city state).
Έχεις απόλυτο δίκιο σ' αυτό που λες, γιατί υπάρχει και το αστικό κράτος που, βέβαια, καμία σχέση δεν έχει με την πόλη κράτος και, θεωρητικά τουλάχιστον, θα μπορούσε να οδηγήσει σε παρανοήσεις.   
I can live everywhere in the world, but it must be near an airport -and a pharmacy, I would add.

Δεν είναι ο ύπνος της λογικής που γεννάει τέρατα, αλλά ο άγρυπνος ορθολογισμός που πάσχει από αϋπνίες.

zephyrous

• Hero Member
Λοιπόν, έχουμε και λέμε: ο εθνικισμός χωρίζεται σε πρωτογενή (ή δυτικό) και σε δευτερογενή (ή ανατολικό). Ο πρωτογενής λαμβάνει χώρα στη Δυτική Ευρώπη και προηγείται χρονολογικά (τέλη 18ου-αρχές 19ου αιώνα) του δευτερογενούς. Αναπτύσσεται στο εσωτερικό κυρίαρχων πολιτικών μορφωμάτων που προϋπήρχαν. Λέει ο Παντελής Λέκκας στο βιβλίο του "Η εθνικιστική ιδεολογία": "Η επιτυχία των πρωτογενών εθνικισμών και η αίγλη των πρώτων εθνικών κρατών αποτέλεσαν, για όλους τους επερχόμενους εθνικισμούς, παραδείγματα προς μίμηση.... Όπως σημειώνει εύστοχα ο Άντερσον, 'από τη δεύτερη δεκαετία του 19ου αιώνα, αν όχι νωρίτερα, το μοντέλο του ανεξάρτητου εθνικού κράτους ήταν διαθέσιμο για πειρατεία'."
Αν μου επιτρέψετε τώρα να κατεβάσω τα βλέφαρα στα σχεδόν κλειστά από την κούραση μάτια μου και να το συνεχίσουμε από αύριο, θα σας είμαι ευγνώμων. :)

Search Tools