Είμαστε ολίγον... βλάκες;

spiros · 33 · 8156

σα(ρε)μαλι

• Hero Member
  • Σταβανγκεριανό μου έαρ
Γιατί, θείο; Φοβάσαι κάτι;
Έιναι σίγουρο ότι πριν διαβάσει αυτά που γράφω παίρνει χάπια για ν' αντέξει. Κάποια στιγμή θα μάθω να γράφω νηφάλια, κατά βάθος βέβαια ελπίζω να μη συμβεί ποτέ.
I can live everywhere in the world, but it must be near an airport -and a pharmacy, I would add.

Δεν είναι ο ύπνος της λογικής που γεννάει τέρατα, αλλά ο άγρυπνος ορθολογισμός που πάσχει από αϋπνίες.

wings

• Global Moderator
  • Hero Member
  • Vicky Papaprodromou
Kάνε δουλειά σου εσύ, ρεμάλι μου. Γι' αυτό τους έχουμε τους θείους.:-)
Ο λόγος είναι μεγάλη ανάγκη της ψυχής. (Γιώργος Ιωάννου)

frem

• Newbie
  • *
Απ' ό,τι ξέρω, υπάρχουν ήδη νομικοί περιορισμοί για βιβλία που θεωρείται ότι υποδαυλίζουν τον ρατσιμό (γνωστή η περίπτωση Γκαροντί), και νομίζω ότι μελέτες όπως αυτές του κ. Λιν θα έπρεπε να συμπεριλαμβάνονται στην ίδια κατηγορία. Βέβαια, το θέμα είναι πολύ λεπτό (ελευθερία επιστημονικής έρευνας και έκφρασης), αλλά μπορεί να βγαίνει έτσι ανεύθυνα ένας καθηγητής και να δημιουργεί προβλήματα;

Σα(ρε)μάλι, δεν είμαι ειδικός, αλλά ορισμένα από τα στοιχεία που επικαλείται ο Λιν (όπως π.χ. ότι οι Αφρο-αμερικανοί υστερούν στα τεστ ευφυίας σε σχέση με τους άλλους Αμερικανούς) βλέπω ότι τα δέχονται και οι αντίπαλοί του. Απλώς προτείνουν διαφορετικές ερμηνείες, αμφισβητώντας τον πρωταρχικό ρόλο της κληρονομικότητας. 

elena petelos

• Hero Member
  • Qui ne dit mot consent.
Απ' ό,τι ξέρω, υπάρχουν ήδη νομικοί περιορισμοί για βιβλία που θεωρείται ότι υποδαυλίζουν τον ρατσιμό (γνωστή η περίπτωση Γκαροντί), και νομίζω ότι μελέτες όπως αυτές του κ. Λιν θα έπρεπε να συμπεριλαμβάνονται στην ίδια κατηγορία. Βέβαια, το θέμα είναι πολύ λεπτό (ελευθερία επιστημονικής έρευνας και έκφρασης), αλλά μπορεί να βγαίνει έτσι ανεύθυνα ένας καθηγητής και να δημιουργεί προβλήματα;

Πότε δημοσίευσε επιστημονικά δεδομένα ο Garaudy; Πλάκα κάνουμε; Στην ίδια κατηγορία; Ανεύθυνα; Μα τι λες; Σε επιστημονικό περιοδικό δημοσιεύει ο άνθρωπος. Τις απόψεις του εκφράζει και οποισδήποτε επιστήμονας  ή σκεπτόμενος και ενημερωμένος άνθρωπος είναι σε θέση να κρίνει το πόσο επιστημονικές είναι οι απόψεις του. Πάντως, νομίζω ότι και εγώ και ο Κώστας ίσως να σε παρεξηγήσαμε. Δεν διαφαίνεται ακριβώς αυτή η άποψη από τα όσα γράφεις παραπάνω ότι θεωρείς "επιστημονικά" δεδομένα. Γιατί καλώς ή κακώς τα δεδομένα του Lynn έχουν επιστημονική χροιά. Μπορούμε βέβαια να μιλήσουμε για κλίμακες, απόκλιση, πληθυσμούς και να πούμε ότι σαφώς ΔΕΝ ξέρει να "στήσει" αυτό που επιστήμονες -των πιο θετικών επιστημών ενδεχομένως- θεωρούμε επιστημονικό πείραμα/έρευνα και ότι τα πορίσματα του είναι πιο κοντά σε pop psychology παρά σε ανθρωπολογικές μελέτες. Το κλου, αν θες, της έρευνας είναι η ερμηνεία των δεδομένων. Ο αγαπητός υστερεί τόσο στην συλλογή δεδομένων, όσο και στην ανάλυση αυτών.

Σα(ρε)μάλι, δεν είμαι ειδικός, αλλά ορισμένα από τα στοιχεία που επικαλείται ο Λιν (όπως π.χ. ότι οι Αφρο-αμερικανοί υστερούν στα τεστ ευφυίας σε σχέση με τους άλλους Αμερικανούς) βλέπω ότι τα δέχονται και οι αντίπαλοί του. Απλώς προτείνουν διαφορετικές ερμηνείες, αμφισβητώντας τον πρωταρχικό ρόλο της κληρονομικότητας. 

Αν και απευθύνεσαι στον Κώστα, να πω κάτι πάνω σε αυτό.
Φυσικά και υστερούν. Αυτό που δεν αναλύει ο Lynn και πρέπει κανείς να δει τη βιβλιογραφία του για να καγχάσει ελεύθερα και ανεπιφύλακτα είναι το ποιος έφτιαξε τα τεστ που χρησιμοποίησε και πώς φτιάχτηκαν, καθώς και ποια έτοιμα τεστ άλλων επέλεξε, σε ποια πολιτισμικά στοιχεία βασίστηκαν τα τεστ αυτά και τι δυνατότητες/ευκαιρίες προσφέρθηκαν στην πληθυσμιακή ομάδα που εξετάστηκε να αναπτύξει ικανότητες ως προς τα στοιχεία αυτά (τα οποία εξετάστηκαν). Δεν νομίζω ότι αμφισβητούν πολλοί επιστήμονες το ρόλο της κληρονομικότητας. Η έκταση της σημασίας κληρονομικών χαρακτηριστικών όμως, καθώς και τα επίκτητα στοιχεία και η τελική διαμόρφωση της προσωπικότητας ενός ατόμου -και δεν πιάσαμε ούτε το tip of the iceberg (Νίκο, μ'ακούς)- είναι μια πολύ διαφορετική υπόθεση.
« Last Edit: 28 Mar, 2006, 22:20:48 by epetelos »

banned8

• Jr. Member
  • **
Δεν νομίζω ότι αμφισβητούν πολλοί επιστήμονες το ρόλο της κληρονομικότητας. Η έκταση της σημασίας κληρονομικών χαρακτηριστικών όμως, καθώς και τα επίκτητα στοιχεία και η τελική διαμόρφωση της προσωπικότητας ενός ατόμου -και δεν πιάσαμε ούτε το tip of the iceberg (Νίκο, μ'ακούς)- είναι μια πολύ διαφορετική υπόθεση.

Ακούω και με εκφράζεις απολύτως.

banned8

• Jr. Member
  • **
Πάντως, επειδή έχω περίπου το ίδιο πρόβλημα με αυτές τις μελέτες όπως και με διάφορα ερωτηματολόγια που βλέπω κι εδώ κατά καιρούς, το IQ είναι αυτό που όρισαν και μέτρησαν αυτές οι μελέτες (αν το μέτρησαν σωστά κι αυτό). Τίποτε παραπάνω. (Όσο για τα συμπεράσματα που βγαίνουν, όταν είναι μονοδιάστατα, γελάω. Αν ας πούμε κάναμε στα σχολειά μας, στην Ελλάδα μόνο, δύο ώρες για τις τεχνικές αυτών των τεστ ή παιζόταν τώρα στην τηλεόραση το τηλεπαιχνίδι "Λέξεις και αριθμοί", θα είχαμε αμέσως αμέσως ως έθνος μερικές μονάδες παραπάνω.)

frem

• Newbie
  • *
Epetelos, καταλογίζω ανευθυνότητα στον Λιν, γιατί δεν δέχομαι ότι ένας υπεύθυνος επιστήμονας θα έβγαζε προς τα έξω, με τέτοια ευκολία, λίστες λιγότερο και περισσότερο "έξυπνων" λαών. (Εδώ, ο άνθρωπος έχει προτείνει, λέει, η αποδοχή μεταναστών στη Βρετανία να γίνεται με βάση το I.Q. τους και να απορρίπτονται άτομα από ράτσες που, σύμφωνα με τις μελέτες του, δεν πιάνουν καλές επιδόσεις στα σχετικά τεστ!)

elena petelos

• Hero Member
Epetelos, καταλογίζω ανευθυνότητα στον Λιν, γιατί δεν δέχομαι ότι ένας υπεύθυνος επιστήμονας θα έβγαζε προς τα έξω, με τέτοια ευκολία, λίστες λιγότερο και περισσότερο "έξυπνων" λαών. (Εδώ, ο άνθρωπος έχει προτείνει, λέει, η αποδοχή μεταναστών στη Βρετανία να γίνεται με βάση το I.Q. τους και να απορρίπτονται άτομα από ράτσες που, σύμφωνα με τις μελέτες του, δεν πιάνουν καλές επιδόσεις στα σχετικά τεστ!)

Σε ποιο paper το πρότεινε αυτό; (btw: Θα διέπρεπαν οι Ασιάτες, δεν ξέρω αν ξέρεις τι λέει ο Lynn για τους Ασιάτες). Η λύση δεν είναι να μην μπορεί κανείς να εκφέρει τη γνώμη του ή την επιστημονική του -ή όχι- άποψη -αν και τονίζω εγώ δεν έχω δει τέτοιο paper από το Lynn- αλλά να αναπτύσσουμε κριτική ικανότητα και να φροντίζουμε να έχουμε ενημερωμένη άποψη. Όλοι μας. Αυτό που κατηγόρησες τον Κώστα ότι έκανε στην πρώτη σελίδα αυτού του νήματος, το κάνεις τώρα εσύ. Γιατί ενώ δεν είσαι σε θέση να τεκμηριώσεις γιατί είναι εσφαλμένα ή έστω μη ολοκληρωμένα τα ευρήματα του Lynn (πολύ περισσότερο τα πορίσματα), πιστεύεις ότι είσαι σε θέση να του καταλογίζεις ανευθυνότητα για πιθανές (ή απίθανες;) προτάσεις που βασίζονται (λέει) στα πορίσματα αυτά. Θα πρότεινα να ξαναδιαβάσεις τι έγραψες στην αρχή.

Kαι κάτι άλλο. Πολλοί άνθρωποι στήριξαν τέτοιες απόψεις στο παρελθόν στο όνομα της επιστήμης. Αν σκεφτείς τι λες, θα διαπιστώσεις ότι υποτιμάς τον απλό κόσμο και ουσιαστικά λες πως ακόμα κι αν όντως είναι επιστημονικά ορθά τα όσα λέει θα έπρεπε να σιωπήσει. Γιατί είναι χαμηλού IQ ο πληθυσμός και δεν θα μπορέσει να καταλάβει; Ή γιατί η μάζα δεν είναι σκεπτόμενη και στερείται κριτικής ικανότητας;  Τέλος, μιλάς για δημοσίευση ή δημοσιοποίηση; Να μην έχει ο απλός λαός :-) πρόσβαση στην επιστημονική έρευνα και τα αποτελέσματα που προκύπτουν; Ή μήπως να μην τον αφήσουν να διεξάγει τις μελέτες του; (Όποιες και αν είναι αυτές.)
« Last Edit: 28 Mar, 2006, 23:01:35 by epetelos »

frem

• Newbie
  • *
Εγώ δεν είπα να μην εκφέρει την -όποια- γνώμη του κάποιος επιστήμονας, αλλά ότι σε τόσο καυτά και επικίνδυνα ζητήματα θα πρέπει να το κάνει πολύ προσεχτικότερα από τον κ. Λιν. Και 100% σωστά να ήταν τα πορίσματα του τελευταίου, πάλι θα διαφωνούσα με τον τρόπο που τα δημοσιοποίησε. Έστω, δηλαδή, ότι έπεφταν στα δικά σου χέρια αδιαμφισβήτητες αποδείξεις ότι η φυλετική ομάδα Α υστερεί σε ευφυία της φυλετικής ομάδας Β. Πώς θα τις χειριζόσουν από πλευράς δημοσιοποίησης; Νομίζω ότι, επισήμως, μερικά πράγματα ή δεν πρέπει να λέγονται καθόλου, ή πρέπει να λέγονται με πολύ προσεχτικό τρόπο.

(Το θέμα με το I.Q. των μεταναστών, που ανέφερα, το είχα διαβάσει κάπου πέρυσι. Πιστεύω ότι κάπου θα υπάρχει και στο διαδίκτυο.)

σα(ρε)μαλι

• Hero Member
  • Σταβανγκεριανό μου έαρ
Γίνεσαι επιθετική τώρα. Η μη δημοσίευση αντιεπιστημονικών ερευνών δεν υποτιμά τον μη ενημερωμένο αναγνώστη, τον προστατεύει. Καλώς ή καλώς μια έρευνα που χαρακτηρίζεται επιστημονική αποκτά κύρος και βαρύτητα, όπως και μια είδηση που χαρακτρίζεται δημοσιογραφική θεωρείται έγκυρη. Επιστήμονες και δημοσιογράφοι βασίζονται σ' αυτό και ασκούν εξουσία. Δεν μπορείς να περιμένεις από τον καθένα να διασταυρώνει τα πάντα, δεν γίνεται. Κι έπειτα ξέρουμε ποιος χρηματοδοτεί τέτοιες έρευνες και πού αποκοσπούν; Αν μπορούσε ποτέ να υπάρξει επιστημονική έρευνα απελευθερωμένη από προκαταλήψεις και αξιακές κρίσεις το θέμα θα ήταν εντελώς διαφορετικό.
I can live everywhere in the world, but it must be near an airport -and a pharmacy, I would add.

Δεν είναι ο ύπνος της λογικής που γεννάει τέρατα, αλλά ο άγρυπνος ορθολογισμός που πάσχει από αϋπνίες.

elena petelos

• Hero Member
Εγώ δεν είπα να μην εκφέρει την -όποια- γνώμη του κάποιος επιστήμονας, αλλά ότι σε τόσο καυτά και επικίνδυνα ζητήματα θα πρέπει να το κάνει πολύ προσεχτικότερα από τον κ. Λιν. Και 100% σωστά να ήταν τα πορίσματα του τελευταίου, πάλι θα διαφωνούσα με τον τρόπο που τα δημοσιοποίησε. Έστω, δηλαδή, ότι έπεφταν στα δικά σου χέρια αδιαμφισβήτητες αποδείξεις ότι η φυλετική ομάδα Α υστερεί σε ευφυία της φυλετικής ομάδας Β. Πώς θα τις χειριζόσουν από πλευράς δημοσιοποίησης; Νομίζω ότι, επισήμως, μερικά πράγματα ή δεν πρέπει να λέγονται καθόλου, ή πρέπει να λέγονται με πολύ προσεχτικό τρόπο.

(Το θέμα με το I.Q. των μεταναστών, που ανέφερα, το είχα διαβάσει κάπου πέρυσι. Πιστεύω ότι κάπου θα υπάρχει και στο διαδίκτυο.)
Άρα σωστά κατάλαβα. Από τις κυρώσεις περάσαμε στο "πιο προσεχτικά". Και να ήταν 100% σωστά! Το έτος είναι το 2006. Είδες τι λες; Κάπου το διάβασα. Εδώ μπορώ να σου πω με σιγουριά ότι υπάρχουν κυρώσεις. Ο Prof Lynn είπε, έγραψε, δημοσίευσε, δη-μο-σι-ο-ποί-η-σε. Εδώ κι αν θέλει προσοχή.
Σε διαβεβαιώ, ουδέποτε δημοσίευσε τις απόψεις του περί μετανάστευσης σε επιστημονικό άρθρο. Ζω στη χώρα του PC. Θα είχε γίνει σάλος στην επιστημονική κοινότητα και θα ρίσκαρε την εδρούλα του Prof. Emeritus στο Ulster. O επιστήμονας δεν είναι υπέυθυνος για τον κάθε πικραμένο που παίρνει τα δεδομένα του στο διαδίκτυο και τα χρησιμοποιεί όπως θέλει ή ακόμα και τα παραποιεί.  Είναι υπεύθυνος να διεξάγει την έρευνά του όσο το δυνατόν πιο υπεύθυνα και... to the best of his ability. Ποια είναι η ικανότητα του συγκεκριμένου επιστήμονα είναι άλλη συζήτηση, όπως και το ότι έχει θεωρητικό background και ενδεχομένως περιορισμένη γνώση γενετικής. Για ποιον τρόπο μιλάς; Έκανε δημοσίευση σε επιστημονικό περιοδικό και έκαναν ντου οι δημοσιογράφοι γιατί ξέραν ότι θα πουλήσει; Να λέγονται πού; Κάνε μια πρόταση και ξεκαθάρισε τι είναι αυτό που σε ενοχλεί στη στάση του Lynn και τι είναι αυτό που προτείνεις.

Κώστα το peer review είναι μια άλλη πονεμένη συζήτηση. Καλώς ή κακώς, δημοσίευσε. Δεν το περιμένω από τον καθένα, το περιμένω από οποιοδήποτε επιστημονικό περιοδικό. Είναι τόσο obvious για μένα το πόσο ελλειπή είναι τα δεδομένα του και έχουν γραφεί τόσα πολλά που καταρρίπτουν τα όσα λέει, που λογικά περνάμε στην ερώτηση του γιατί ενημερωμένο -δημοσιογραφικό και όχι επιστημονικό- άρθρο δεν αναφέρεται ΚΑΙ σε αυτές τις απόψεις.
Για τη χρηματοδότηση, βεβαίως και συμφωνώ κι επαυξάνω. Μπορώ με χαρά (και όχι βάσει hearsay) να σου πω ότι έρευνα που έγινε το '95-'98 και χρηματοδοτήθηκε από φαρμακευτική εταιρεία και από παγκόσμιο στρατιωτικό οργανισμό δεν δημοσιεύτηκε γιατί τσάκιζε ένα από τα κύρια προϊόντα της εταιρείας, αλλά δημιουργούσε και θεματάκι σε τακτικές που ήδη εφαρμόζονταν από τον οργανισμό.

Αν μπορούσε να είναι ανεξάρτητη -κυρίως οικονομικά- (το απελευθερωμένη δεν μου λέει πολλά), τότε βεβαίως. Αλλά αυτή είναι μια άλλη μεγάλη συζήτηση.
« Last Edit: 29 Mar, 2006, 12:56:12 by epetelos »

frem

• Newbie
  • *
Epetelos, δεν ξέρω τι ακριβώς εννοείς λέγοντας ότι ο Λιν δεν έχει συμπεριλάβει σε "επιστημονικά άρθρα" τις επίμαχες θέσεις του. Απ' ό,τι βλέπω εγώ, δεν διστάζει να γράψει σε τέτοια άρθρα ακόμα π.χ. και για το υπέρτερο I.Q. των μιγάδων (με "λευκό" αίμα) Αφρο-Αμερικανών έναντι των "καθαρών" μαύρων:

http://www.answers.com/topic/richard-lynn

Από εκεί και πέρα, απλώς επαναλαμβάνω το ερώτημα που σου έκανα: Αν εσύ είχες στη διάθεσή σου ατράνταχτα στοιχεία που αποδείκνυαν ότι κάποιες φυλετικές ομάδες είναι όντως ευφυέστερες από κάποιες άλλες, θα τα έβγαζες στη φόρα; Ανεξάρτητα από τις συνέπειες;

spiros

• Administrator
  • Hero Member
  • point d’amour
Αν εσύ είχες στη διάθεσή σου ατράνταχτα στοιχεία που αποδείκνυαν ότι κάποιες φυλετικές ομάδες είναι όντως ευφυέστερες από κάποιες άλλες, θα τα έβγαζες στη φόρα;

Θα τα έβγαζε στη φάρα ):

elena petelos

• Hero Member
Epetelos, δεν ξέρω τι ακριβώς εννοείς λέγοντας ότι ο Λιν δεν έχει συμπεριλάβει σε "επιστημονικά άρθρα" τις επίμαχες θέσεις του. Απ' ό,τι βλέπω εγώ, δεν διστάζει να γράψει σε τέτοια άρθρα ακόμα π.χ. και για το υπέρτερο I.Q. των μιγάδων (με "λευκό" αίμα) Αφρο-Αμερικανών έναντι των "καθαρών" μαύρων:

http://www.answers.com/topic/richard-lynn

Θα πρέπει να ξεκινήσουμε από τον ορισμό του "επιστημονικού άρθρου" και το πού ψάχνεις να βρεις τα επιστημονικά του άρθρα. Πάρε ένα παράδειγμα, αν και έδωσα άρθρο από εδώ μέσα:
http://www.mugu.com/cgi-bin/Upstream/Lynn?embedded=yes&cumulative_category_title=Psychologists&cumulative_category_id=Psychologists

Πάρε και παράδειγμα επιστημονικού άρθρου και όχι αερολογίας:
http://www.ncbi.nlm.nih.gov/entrez/query.fcgi?cmd=Retrieve&db=pubmed&dopt=Abstract&list_uids=7334499&query_hl=2&itool=pubmed_docsu

Και σου ζητώ συγγνώμη, αλλά at this point, υποψιάζομαι ότι δεν έχεις διαβάσει τίποτα του ιδίου και απλώς σχολιάζεις απόψεις άλλων και γενικεύοντας. Ούτε καν αυτήν την πρώτη παραγραφούλα της πρώτης σελίδας που σχολίασες. Έχουμε περάσει από το πόσο επιστημονική την  βρήκες αρχικά, στην ευθύνη του επιστήμονα -αν και το νήμα αρχικά σχολίαζε το IQ και όχι την ευθύνη - και μάλιστα μέσω Garaudy!!

Από εκεί και πέρα, απλώς επαναλαμβάνω το ερώτημα που σου έκανα: Αν εσύ είχες στη διάθεσή σου ατράνταχτα στοιχεία που αποδείκνυαν ότι κάποιες φυλετικές ομάδες είναι όντως ευφυέστερες από κάποιες άλλες, θα τα έβγαζες στη φόρα; Ανεξάρτητα από τις συνέπειες;

Ναι, απλώς επαναλαμβάνεις, αλλά δεν απαντάς σε τίποτα. Και σε ρώτησα αρκετά πράγματα. :-) Δεν έχεις δώσεις μία πρόταση/άρθρο του που να ενοχλεί, έχεις αναφερθεί -incorrectly- σε πράγματα που έχει πει και συνεχίζεις να μην απαντάς. Ούτε λες τι προτείνεις, ούτε nada. Ενώ εγώ σου έχω απαντήσει. Αν διαβάσεις παραπάνω έγραψα ποια είναι η λύση. Περί παιδείας, καλλιέργειας, κριτικής ικανότητας, κυβερνήσεων, φορέων και κολοκυθόπιτας.

Το εγώ -μια και φαίνεται να σε βοηθάει στη συζήτηση- τι θα έκανα είναι καρά-obvious. Αν είχα ατράνταχτα επιστημονικά στοιχεία και τα δεδομένα μου είχαν προκύψει με ολοκληρωμένη έρευνα (και άλλες άπειρες προϋποθέσεις), φυσικά και θα τα δημοσίευα. Η λύση δεν είναι να μην ξέρει ο κόσμος. Να έχει κριτική ικανότητα μπλα-μπλα, λίγο πιο πάνω, μπλα. Nα υπάρχει η κατάλληλη υποδομή αντιμετώπισης και λοιπά ωραία. Όχι να κουκουλώνουμε, λοιπόν. Πάντως έχεις παράξενη θεώρηση των επιστημόνων. Μάλλον τους παίρνεις για κυβερνήσεις και φορείς. :-))

Βέβαια δεν εξηγεί τον λόγο γι' αυτό: θεωρούν (σωστά ή λάθος; Δεν ξέρω....) ότι μόνο διαμέσου του χρήματος μπορούν να εξασφαλίσουν την κατάλληλη γυναικεία συντροφιά ):
Για να το αλααααφρύνουμε λίγο. Εντάξει, τα παιδιά έχουν ανασφάλειες. Μπορεί βέβαια με λίγη έρευνα να αποδειχθεί ότι έχουν δίκιο (του κερατά).
;-)))))))))
« Last Edit: 29 Mar, 2006, 12:12:32 by epetelos »

tsioutsiou

• Full Member
Να γίνει αμέσως μια επιστημονική μελέτη για το κατά πόσο αυξάνεται ή μειώνεται το IQ μας από τη συμμετοχή στο translatum. Και φυσικά, να μη δημοσιευτούν τα πορίσματα.

Δημοσιοποιώ σήμερα με χαρά το γεγονός πως μετά από παρακολούθηση του τρανσλάτουμ το IQ -μου ανέβηκε κατά οκτώ (8) μονάδες !

Δευτερευόντως σημειώνω ότι το προ-Τρανλάτουμ IQ-μου ήταν αφροκανιβαλικής επίδοσης. Αλλιώς, θα έμπαινα ποτέ στο Τρανσλάτουμ ;

Search Tools