Είμαστε ολίγον... βλάκες;

spiros · 33 · 8153

wings

• Global Moderator
  • Hero Member
  • Vicky Papaprodromou
Δημοσιοποιώ σήμερα με χαρά το γεγονός πως μετά από παρακολούθηση του τρανσλάτουμ το IQ -μου ανέβηκε κατά οκτώ (8) μονάδες !

Δευτερευόντως σημειώνω ότι το προ-Τρανλάτουμ IQ-μου ήταν αφροκανιβαλικής επίδοσης. Αλλιώς, θα έμπαινα ποτέ στο Τρανσλάτουμ ;

Άντε και σ' ανώτερα.

Το Τρανσλάτουμ, βέβαια, αποποιείται κάθε ευθύνη για το προ-Τρανσλάτουμ IQ των μελών του.:-)))
Ο λόγος είναι μεγάλη ανάγκη της ψυχής. (Γιώργος Ιωάννου)

frem

• Newbie
  • *
Αυτό είναι το τελευταίο μου μήνυμα στο θρεντ, epetelos. Σου αφήνω τον επίλογο.

1. Πουθενά δεν είπα "πόσο επιστημονική βρήκα" την επίμαχη "παραγραφούλα". Είπα ότι από τη στιγμή που ο Λιν επικαλείται επιστημονικά στοιχεία και δεδομένα (αποδεκτά, εν πολλοίς, και από τους αντιπάλους του) για να στηρίξει τους ισχυρισμούς του, με αντίστοιχα επιστημονικά στοιχεία και δεδομένα πρέπει και να αντιμετωπιστεί. Ανάγκη, άλλωστε, για τεκμηριωμένες απαντήσεις υπάρχει ακόμα και σε περιπτώσεις καραμπινάτης ψευδο-επιστήμης, όπως εδώ:

http://www.stovold.v21hosting.co.uk/Big_Daddy_Refuted.htm

Μπορεί να είναι προπαγάνδα για γέλια, αλλά πολύ καλά κάνει ο άνθρωπος και απαντάει, αφού υποτίθεται ότι παρατίθενται συγκεκριμένα στοιχεία κατά μιας επιστημονικής θεωρίας. Και κάποιος όχι ενήμερος μπορεί να παρασυρθεί.

2. Επιμένεις να αναφέρεσαι στην "κριτική ικανότητα" και την "παιδεία" του κοινού. Πρώτον, θέματα πιο εξειδικευμένα πρέπει να έχεις κάτι παραπάνω από μια επαρκή γενική παιδεία για να μπορείς να τα παρακαλουθήσεις. Εύκολα, επίσης, διαπιστώνει κανείς ότι η παιδεία και η κριτική ικανότητα μπορούν ανετότατα να πηγαίνουν περίπατο όταν μπαίνουν στη μέση τα βαθύτερα "πιστεύω" και η ιδεολογία του ατόμου. Στην Ελλάδα, έχουμε δει καθηγητές πανεπιστημίου και αξιόλογους στοχαστές να "τσιμπάνε" σε κραυγαλέα ψεύδη (όπως η υποτιθέμενη δήλωση του Κίσινγκερ για τους Έλληνες) ή να βασίζουν τις απόψεις τους για θέματα γλώσσας, ιστορίας κτλ. πάνω στα πιο αστεία επιχειρήματα. Κι ας μην αναφέρω την τόση άνθηση της παραεπιστήμης τα τελευταία χρόνια και πόσος κόσμος ακούει προσεχτικότατα μέχρι και τον Λιακόπουλο. Οπότε, μάλλον δεν συμμερίζομαι την αισιοδοξία σου για την ικανότητα του κοινού να προστατεύει τον εαυτό του (ακόμα και απέναντι σε γελοίους τσαρλατάνους).

3. Προφανώς διαφωνούμε στο θέμα της δημοσίευσης επιστημονικών στοιχείων ανεξάρτητα από τον βαθμό "επικινδυνότητάς" τους. Αν ήμουν επιστήμονας του κλάδου, δεν θα ανακοίνωνα δημοσίως ότι ο τάδε λαός είναι εξυπνότερος από τον δείνα ακόμα κι αν είχα όλα τα στοιχεία του κόσμου.

elena petelos

• Hero Member
  • Qui ne dit mot consent.
Αυτό είναι το τελευταίο μου μήνυμα στο θρεντ, epetelos. Σου αφήνω τον επίλογο.

1. Πουθενά δεν είπα "πόσο επιστημονική βρήκα" την επίμαχη "παραγραφούλα". Είπα ότι από τη στιγμή που ο Λιν επικαλείται επιστημονικά στοιχεία και δεδομένα (αποδεκτά, εν πολλοίς, και από τους αντιπάλους του) για να στηρίξει τους ισχυρισμούς του, με αντίστοιχα επιστημονικά στοιχεία και δεδομένα πρέπει και να αντιμετωπιστεί. Ανάγκη, άλλωστε, για τεκμηριωμένες απαντήσεις υπάρχει ακόμα και σε περιπτώσεις καραμπινάτης ψευδο-επιστήμης, όπως εδώ:

http://www.stovold.v21hosting.co.uk/Big_Daddy_Refuted.htm

Μπορεί να είναι προπαγάνδα για γέλια, αλλά πολύ καλά κάνει ο άνθρωπος και απαντάει, αφού υποτίθεται ότι παρατίθενται συγκεκριμένα στοιχεία κατά μιας επιστημονικής θεωρίας. Και κάποιος όχι ενήμερος μπορεί να παρασυρθεί.

Να και ο επίλογος frem, αν και λίγο καθυστερημένα μια και πνιγόμουν.

1. Δεν ξέρω τι άλλο μπορεί να καταστήσει ένα άρθρο επιστημονικό πλην των...
επιστημονικών στοιχείων [....που επικαλείται (;!)] στα οποία στηρίζεται ο Lynn. Που για να είμαι ειλικρινής, παρακολουθώ όσο μπορώ, μια και τον στήριζε ένα πολύ αγαπημένος μου -άλλος- επιστήμονας. O Bill Hamilton. Θεός! ¨-)) ( Bill Hamilton and Evolutionary Genetics

2. Επιμένεις να αναφέρεσαι στην "κριτική ικανότητα" και την "παιδεία" του κοινού. Πρώτον, θέματα πιο εξειδικευμένα πρέπει να έχεις κάτι παραπάνω από μια επαρκή γενική παιδεία για να μπορείς να τα παρακαλουθήσεις. Εύκολα, επίσης, διαπιστώνει κανείς ότι η παιδεία και η κριτική ικανότητα μπορούν ανετότατα να πηγαίνουν περίπατο όταν μπαίνουν στη μέση τα βαθύτερα "πιστεύω" και η ιδεολογία του ατόμου. Στην Ελλάδα, έχουμε δει καθηγητές πανεπιστημίου και αξιόλογους στοχαστές να "τσιμπάνε" σε κραυγαλέα ψεύδη (όπως η υποτιθέμενη δήλωση του Κίσινγκερ για τους Έλληνες) ή να βασίζουν τις απόψεις τους για θέματα γλώσσας, ιστορίας κτλ. πάνω στα πιο αστεία επιχειρήματα. Κι ας μην αναφέρω την τόση άνθηση της παραεπιστήμης τα τελευταία χρόνια και πόσος κόσμος ακούει προσεχτικότατα μέχρι και τον Λιακόπουλο. Οπότε, μάλλον δεν συμμερίζομαι την αισιοδοξία σου για την ικανότητα του κοινού να προστατεύει τον εαυτό του (ακόμα και απέναντι σε γελοίους τσαρλατάνους).

2. Επιμένω, τι να κάνουμε. :) Όχι αυτή που έχουν τώρα, όμως. Αυτή που θα έπρεπε να έχουν. Για τα υπόλοιπα, αδυνατώ να σε παρακολουθήσω ή να δω τη σχέση δηλώσεων του Kissinger και σχολίων Λιακόπουλου με επιστημονικά δεδομένα.

3. Προφανώς διαφωνούμε στο θέμα της δημοσίευσης επιστημονικών στοιχείων ανεξάρτητα από τον βαθμό "επικινδυνότητάς" τους. Αν ήμουν επιστήμονας του κλάδου, δεν θα ανακοίνωνα δημοσίως ότι ο τάδε λαός είναι εξυπνότερος από τον δείνα ακόμα κι αν είχα όλα τα στοιχεία του κόσμου.

3. Αν.

http://www.opragen.co.uk/SEE/special_issues.php3#B

Ένας σύνδεσμος από τους πολλούς που μπορούν να βοηθήσουν στο να έχουμε ολοκληρωμένη εικόνα.

Και μια σκέψη μια και υπάρχει και η άλλη πλευρά του νομίσματος. Φαντάσου να πιάναμε screening/genetic determinism και genetic discrimination για τη νόσο Alzheimer. Ευτυχώς πιάσαμε το ανώδυνο IQ. :-)
http://www.google.co.uk/search?hl=en&q=ethics+alzheimer%27s+genes+insurance&spell=1 (Μόνο 227.000 σύνδεσμοι.) :-)
Eσύ μπορεί να μη δημοσίευες, κάποιος άλλος όμως σίγουρα θα δημοσίευε ...sooner rather than later. Οπότε, όπως καταλαβαίνεις, αλλού είναι η λύση.
;-)

« Last Edit: 31 Mar, 2006, 07:58:06 by epetelos »

Search Tools