Γιάννης Βοργίας (Gianni Borgia) - Absolute Silence

Asdings

• Hero Member
  • unte þeina ist þiudangardi jah mahts
Ακούστε αυτό:

Έχω την τιμή να έχω συνοδεύσει μουσικά αυτόν τον καταπληκτικό πιανίστα. Αυτή την περίοδο δουλεύουμε μαζί σε ένα πρωτότυπο μουσικό project... Περισσότερα μετά το καλοκαίρι ;-)
In dubio pro reo

spiros

• Administrator
  • Hero Member
  • point d’amour
Ωραίο κομμάτι, αν και κουράζει με τα συνεχή forte και την επαναληπτικότητα του μοτίβου, μου θυμίζει έντονα Βιμ Μέρτενς, και εν γένει ρομαντικό μινιμαλισμό, ο τίτλος κάπως δήθεν ;)
« Last Edit: 08 Jun, 2012, 13:00:50 by spiros »

Asdings

• Hero Member
...πω-πω... τον χαντάκωσες τον άνθρωπο! Συμφωνώ για τις ομοιότητες με τον Wim Mertens, ασφαλώς (είναι εντελώς τυχαίες, λέει ο Γιάννης). Αλλά το project που ετοιμάζουμε είναι σε εντελώς άλλο κλίμα.
In dubio pro reo

spiros

• Administrator
  • Hero Member
  • point d’amour
Διόλου, εξάλλου όταν το είχα πρωτακούσει του ζήτησα και την παρτιτούρα αν την είχε, που δεν την είχε...
Αν παραβάλεις με τον Mertens, θα δεις το ίδιο ρομαντικό πνεύμα να εκφράζεται με επαναλαμβανόμενα ρυθμικά και μελωδικά μοτίβα, αλλά, δεν ξέρω πώς να το πω ακριβώς, σε πιο εκλεπτυσμένο επίπεδο σύνθεσης ίσως. Π.χ.

Ή ακόμη και κάποια του Philip Glass (Metamorphosis)
« Last Edit: 08 Jun, 2012, 15:51:29 by spiros »

Asdings

• Hero Member
Ναι, έχεις απόλυτο δίκιο ότι το συγκεκριμένο κομμάτι του Γιάννη (όπως και άλλα δικά του από τη δεκαετία του '90) είναι ακριβώς σε αυτό το κλίμα (μου αρέσει πολύ, προσωπικά), δεν διαφώνησα καθόλου όπως είδες. Εκεί που δεν συμφωνώ είναι στο ότι κουράζει, καθώς και σε αυτό που λες σχετικά με τον τίτλο (ο οποίος μου αρέσει, έχει κάτι κρυφο-επικό). Πάντως σήμερα γράφει εντελώς διαφορετικά πράγματα.

Επί τη ευκαιρία, το Humility είναι το αγαπημένο μου του Wim Mertens, μιας και το έβαλες παραπάνω...
« Last Edit: 08 Jun, 2012, 16:12:45 by Asdings »
In dubio pro reo

spiros

• Administrator
  • Hero Member
  • point d’amour
Με τον τίτλο εννοώ τον τίτλο στο συσιφώνι «The best piano song ever».

Asdings

• Hero Member
Α, εντάξει τότε! Νόμιζα ότι δεν σου άρεζε ο τίτλος του κομματιού... Ναι, γι' αυτό που λες συμφωνώ κι εγώ, δεν του είχα δώσει σημασία... Θα του πω να το φτιάξει...
In dubio pro reo

spiros

• Administrator
  • Hero Member
  • point d’amour
Το κομμάτι όμως είναι πολύ «forte» και ο τίτλος «Absolute Silence» ίσως να είναι και κάπως παραπλανητικός. Π.χ. θα τον φανταζόμουν να ταίριαζε καλύτερα σε κάποια από τα κομμάτια για πιάνο του Arvo Pärt, π.χ. το αριστούργημα «Für Alina»:

Asdings

• Hero Member
Θαυμάσιο το κομμάτι του Arvo Pärt!
In dubio pro reo

Search Tools