ο αντίκτυπος ή το αντίκτυπο; -> ο αντίκτυπος

progvamp

• Hero Member
Στα δυο λεξικά που κοίταξα, ΜΕΛ και Μπαμπινιώτη, το βρήκα μόνο αρσενικού γένους. Ψάχνοντας, όμως, να βρω με τι λέξεις ταιριάζει/συνάπτεται/συμφράζεται στο βιβλίο του Β. Κυριακίδη - Επίθετο! Χρησιμοποίησε το πιο κατάλληλο!, βρίσκω δύο εγγραφές και μπερδεύομαι.

Συγκεκριμένα στη σελίδα 41 (αν έχετε το βιβλίο) αναφέρονται τα ουσιαστικά αντίκτυπο και αντίκτυπος σε ξεχωριστές παραγράφους και φαντάζομαι ότι το ένα το εννοεί ως ουδέτερο και το άλλο ως αρσενικό.

αντίκτυπο -άμεσο, -ανυπολόγιστο, -αρνητικό, -ασήμαντο, -διαφορετικό, -έμμεσο, -ηθικό, -μεγάλο, -μερικό, -οικονομικό, -σαρωτικό, -σημαντικό, -σοβαρό.

αντίκτυπος -αρνητικός, -θετικός, -υπερβολικός

Ποιο είναι το σωστό; Γιατί μας μπερδεύει ο κος Κυριακίδης; Γιατί δεν προνόησα να πάρω εισιτήριο από νωρίς για τις Αδελφές και τώρα μου λένε ότι είναι Sold Out; Γιατί μπαμπά; Γιατί θείο; Γιατί θεία; Πού'ναι η μπάλα, οεο; :P

« Last Edit: 11 Feb, 2017, 17:11:12 by wings »

spiros

• Administrator
  • Hero Member
  • point d’amour
Δεν νομίζω να υπάρχει σε ουδέτερο. Αυτό που βρίσκεις εσύ είναι αιτιατική όπου φάγανε το "ν".

wings

• Global Moderator
  • Hero Member
  • Vicky Papaprodromou
Σύμφωνα με το ΛΚΝ που λέει τα ίδα:
αντίκτυπος ο [andíktipos] O20 : συνέπεια, συνήθ. έμμεση, μιας πράξης ή ενός γεγονότος· (πρβ. απήχηση): O ~ μιας δολοφονίας / επανάστασης. H έλλειψη προγραμματισμού είχε δυσμενή αντίκτυπο στην πορεία της δουλειάς. [λόγ. < ελνστ. ἀντίκτυπος `αντήχηση΄ σημδ. γαλλ. contrecoup, répercussion]

Όσο για το εισιτήριο φταίει το κεφάλι σου και είναι ευκαιρία να πας στο τσιμπούσι του Τρανσλάτουμ.

« Last Edit: 11 Feb, 2017, 17:10:55 by wings »

progvamp

• Hero Member
Βίκυ, δεν πάω, ντρέπομαι. Άσε που θά'χει αντίκτυπο στην ψυχική μου υγεία. :D

Σπύρο, στο βιβλίο το βλέπω, όχι στο διαδίκτυο. Γιατί να βάλει ξεχωριστό λήμμα σε αιτιατική, ο Κυριακίδης, ενώ ακριβώς από κάτω έχει το αρσενικό κανονικά στην ονομαστική; Περίεργο μου φαίνεται. Εγώ νομίζω ότι έχει γίνει κάποιο λάθος εκεί.

banned8

• Jr. Member
  • **
Το λάθος που έκαναν στο βιβλίο του Κυριακίδη (το οποίο έχω) είναι που είχαν ευρήματα στην αιτιατική, κάποιος νόμιζε ότι είναι ονομαστική και τα πέρασε έτσι, οπότε δημιουργήθηκαν δύο λήμματα. Κοίτα, για παράδειγμα, τον "άμεσο αντίκτυπο". Δεν φαίνεται ότι είναι αρσενικό. Πρέπει να το ξέρεις.

Και να μαζέψεις τις ντροπές του να έρθεις στο τσιμπούσι. Γιατί εγώ σε είχα καταραστεί και δεν σου κάτσανε οι αδελφές.

progvamp

• Hero Member
Χαχαχα! Το ήξερα ότι με είχες καταραστεί, θείο! :P Μπορεί να βρεθεί τρόπος να πάω, όμως, τελικά. Στις Αδελφές. Θα δούμε.

Ευχαριστώ για το σχόλιο σχετικά με την απορία μου. Κάτι τέτοιο έχει γίνει. Πάντως έτσι όπως είναι φαίνεται σαν να το θεωρεί ουδέτερο. Να του το πούμε, λες, να το αλλάξει στην επόμενη έκδοση; :P

wings

• Global Moderator
  • Hero Member
  • Vicky Papaprodromou
Μικρό γουρούνι, να τσακιστείς και να πας στο τσιμπούσι κι αμέσως μετά να μου γράψεις έκθεση πεπραγμένων. Γιατί αλλιώς τα μαθαίνω από τον θείο και, ένεκα που είναι δημοφιλής και λαοπλάνος, δεν ξέρω αν είναι αμερόληπτα τα ραπόρτα που μου δίνει.:-)))))

progvamp

• Hero Member
Θεία, μην επιμένεις κι εσύ. Δεν είμαι εγώ για συναντήσεις με ανθρώπους του πνεύματος και των γραμμάτων. Άσε με στην υπο-κουλτούρα μου να τσαλαβουτώ ευτυχισμένη στις λάσπες! :)

Search Tools