shoulders -> ώμοι

stathis · 20 · 4237

stathis

• Hero Member
Στη φράση:
the pronounced shoulders along the sides of the car

Καταλαβαίνω ότι είναι το πλευρικό τμήμα του αυτοκινήτου στο ύψος του πάνω μέρους της κάθε πόρτας, ή κάτι τέτοιο τέλος πάντων.
Έχουμε κανέναν φαναρτζή στο forum;
« Last Edit: 15 Jul, 2012, 16:03:08 by spiros »

banned8

• Jr. Member
  • **
Μπορεί να είναι νευρώσεις; (Είμαι άσχετος ΚΑΙ με τα αυτοκίνητα, αλλά μέχρι να έρθει ο Περικλής...).

Π.χ. Ειδικά σχεδιασμένες ισχυρές νευρώσεις που διατρέχουν το σασί...

stathis

• Hero Member
Έχω την αίσθηση ότι δεν είναι οι νευρώσεις, χωρίς όμως να μπορώ να το τεκμηριώσω. Ας πούμε ότι ένα αυτοκίνητο/αμάξωμα μπορεί να έχει πολλές νευρώσεις αλλά προφανώς μόνο ένα ζευγάρι shoulders.

(Είμαι άσχετος ΚΑΙ με τα αυτοκίνητα

Η μετριοφροσύνη σου σπάει κόκκαλα!

tsioutsiou

• Full Member
"Eνέσκηψα".
Φαναρτζή ψάχνεις; Μμ, φαναρτζήδες είναι το άλλο σόι  στο διπλανό τσαντίρι. Εμείς είμαστε όλοι ...μουσικοί.

Ιδέα από αυτοκίνητα! Αν όμως βοηθά ότι "σόλντερ" είναι το καμπυλωτό μέρος σε έγχορδα όργανα, όπως εκεί που τελειώνει ο βραχίονας, μήπως κι εδώ δεν είναι τεχνικός όρος αλλά απλώς εννοεί το ελαφρά διογκωμένο και καμπυλωτό μέρος στίς πόρτες του αυτοκινήτου;

stathis

• Hero Member
μήπως κι εδώ δεν είναι τεχνικός όρος αλλά απλώς εννοεί το ελαφρά διογκωμένο και καμπυλωτό μέρος στίς πόρτες του αυτοκινήτου;

Δεν είπα ότι είναι τεχνικός όρος :-)
Είναι αυτό ακριβώς που περιγράφεις, μόνο που ήλπιζα να λέγεται με μία λέξη. Ευχαριστώ πάντως!

banned8

• Jr. Member
  • **

Μα και βέβαια είναι τεχνικός όρος, αλλιώς θα έλεγες "ώμοι".

tsioutsiou

• Full Member

Νομίζω τo πρόβλημα δεν είναι πόσο τεχνικός ή ιδιωματικός είναι ο αγγλικός όρος, αλλά  αν υπάρχει κάποια λέξη στα ελληνικά στη φρασεολογία των αυτοκινητιστών, έστω πχ και "μούρη", για το εμπρόσθιο μέρος.
Από ένα ελληνικό γλωσσάρι της Αουντι που είδα (εδω το είχε στάλει κάποιος φίλος) δεν βρήκα κάτι, ουτε στο Π πού είχε μερικα "πλευρικά..."

progvamp

• Hero Member

Στο Νουνού λέει κάτι για πλευρικές μπαγκέτες. Για κοίταξε μήπως σου κάνει. :)

aleka

• Sr. Member
  • no rest for the wicked...
Παίζει ρόλο τι αυτόκινητο είναι. Συμβατικό; ΙΧ; Τζιπ; Επίσης αν έχεις και μια γενικότερη περιγραφή θα βοηθήσει. Εμένα το ένστικτό μου θα έλεγε κολώνες (posts)- τις δύο μπροστινές που βρίσκονται δεξιά και αριστερά από το παρ-μπριζ , αλλά σίγουρα πρέπει να ξέρω τον τύπο του αυτοκινήτου.

Αλέκα
« Last Edit: 05 Apr, 2006, 03:46:23 by aleka »
Destruction leads to a very rough road, but it also breeds creation.

banned8

• Jr. Member
  • **
Κάπου διάβασα για "αεροδυναμικά εξογκώματα" (σε οροφή). Μη νομίζεις όμως ότι κι αυτοί που ξέρουν, τα ξέρουν όλα.

Εδώ π.χ. λέει:
Το αμάξωμα του T2X έχει μυώδες εμπρός τμήμα με πολυεδρικούς πρισματικούς προβολείς Οι αεροδυναμικές επιφάνειές του τονίζονται από μία δυναμική, πλαϊνή χαρακτηριστικά [sic] γραμμή που ανεβαίνει προχωρώντας προς τα πίσω.

Δες τη φωτογραφία, γιατί αυτό που έχει είναι shoulder.

Η μπαγκέτα (moulding) είναι λεπτή, Κατερίνα.

aleka

• Sr. Member
Τότε πιθανώς να μιλάμε και για πλευρική αεροτομή. Επιμένω όμως, πρέπει να ξέρουμε τον τύπο του αυτοκινήτου. Αν για παράδειγμα είναι αγωνιστικό τότε ναι μπορεί να είναι αεροτομή, διαφορετικά δύσκολο.

Στο ίντερνετ πάντως βρήκα και αρκετές σελίδες που παραπέμπουν στα "αγωνιστικά καθίσματα τύπου bucket" με pronounced shoulders.

banned8

• Jr. Member
  • **
Μην ξεχνάς το "along the sides of the car".

aleka

• Sr. Member
Δεν το ξεχνάω. Για παράδειγμα φαντάσου το καινούριο VW beetle που έχει σαφώς pronounced shoulders, όπως επίσης και το ΤΤ της Audi.  Το φτερό τραβάει μέχρι την πόρτα του οδηγού, πλάι είναι κι αυτό.

Στο μεταξύ ρίξε μια ματιά κι εδώ

http://72.14.203.104/search?q=cache:zX1tMevqQZMJ:forums.swedespeed.com/zerothread%3Fid%3D22190%26page%3D3+%22the+shoulder+of+the+car%22&hl=el&gl=gr&ct=clnk&cd=29

http://72.14.203.104/search?q=cache:ZdIwyNaRS_UJ:forums.swedespeed.com/zerothread%3Fid%3D21861+%22the+shoulder+of+the+car%22&hl=el&gl=gr&ct=clnk&cd=28

http://72.14.203.104/search?q=cache:s2JK-AKEIsEJ:forums.tccoa.com/showthread.php%3Ft%3D56080+%22the+shoulder+of+the+car%22&hl=el&gl=gr&ct=clnk&cd=26

stathis

• Hero Member

Εννοούσα ότι δεν είναι τεχνικός όρος όπως το "σπινθηρογράφος" για παράδειγμα. Άλλωστε δεν το βρήκα (με αυτή την έννοια) σε κάποιο λεξικό αυτοκινήτου από το Onelook.com.
Παιδιά, ευχαριστώ πολύ αλλά δεν υπάρχει κανένας λόγος να ξενυχτάτε με το shoulders. Άλλωστε μόλις έστειλα τη μετάφραση... Τελικά το είπα περιφραστικά: προεξοχές στα πλαϊνά του αυτοκινήτου (είναι αρκούντως ασαφές και αόριστο).
Λοιπόν, το shoulders το έχω βρει να προσδιορίζει σεντάν και κάμπριο. ΔΕΝ είναι αεροτομή, ούτε φτερό. Είναι αυτό ακριβώς που είπε ο Τσίου: ελαφρά διογκωμένο και καμπυλωτό μέρος στίς πόρτες του αυτοκινήτου. Με άλλα λόγια είναι η προεξοχή της πόρτας σε σχέση με το επίπεδο που ορίζουν τα πλευρικά παράθυρα. Θα ανέβαζα φωτογραφία αλλά είναι πολύ αργά και κουτουλάω πάνω από το πληκτρολόγιο... Μπορείτε να πάτε όμως http://www.volvocars.gr/Showroom/S80/Gallery/Exterior/ και να επιλέξετε από τις μικρογραφίες στο κάτω μέρος της σελίδας.
Ευχαριστώ και καληνύχτα!

Search Tools