Thanksgiving Day -> Ημέρα των Ευχαριστιών, Ημέρα Ευχαριστιών

spiros · 10 · 3500

spiros

• Administrator
  • Hero Member
  • point d’amour
Thanksgiving Day -> Ημέρα των Ευχαριστιών

Σήμερα είναι η Ημέρα των Ευχαριστιών και είθισται στις αγγλοσαξονικές χώρες να εκφράζει κανείς την ευγνωμοσύνη του, όχι μόνο στον Δημιουργό, αλλά και στους ανθρώπους και σε όλα αυτά τα οποία κάνουν καλύτερη τη ζωή του.

Να τι λέει ο Jost Zetzsche, στο τελευταίο Tool Kit αριθμός 128:

Here is what I am thankful for as a translator: software tools and the access they provide.

Να συμπληρώσω κι εγώ τη λίστα των ευχαριστιών:

• Στους εργοδότες που μας εμπιστεύονται με τα μεταφραστικά τους έργα, μας τα αναθέτουν και μας πληρώνουν.
  • Στους συναδέλφους που μας βοηθάνε σε προβλήματα ορολογίας.
  • Στους ανθρώπους που μας βάζουν σπίτι τους και μας δείχνουν την αγάπη τους.
  • Στους ανθρώπους που εκτιμούν τη φιλία μας και την ανταποδίδουν στα ίσα.
  • Στους ανθρώπους που τολμούν να είναι ειλικρινείς και να μας λένε την αλήθεια χωρίς να φοβούνται αν αυτό θα διακυβεύσει τη σχέση τους και τα συμφέροντά τους.

Είναι συγκλονιστικό, πόσο πράγματα, πόσες διαδικασίες και πόσους ανθρώπους θεωρούμε δεδομένους μέχρι, με την αχαριστία μας, να τους χάσουμε. Προφανώς, για κάποιους, το να λένε «ευχαριστώ» ή να εκδηλώνουν με οποιονδήποτε τρόπο την ευγνωμοσύνη τους, είναι ντεμοντέ. Δεν πειράζει όμως, σε βάθος χρόνου, ο καθένας βρίσκει πάντα τον παράδεισο που του αξίζει.

Μια πρόποση γι' αυτόν τον παράδεισο λοιπόν!

Η Ημέρα των Ευχαριστιών (αγγλ.: Thanksgiving Day, γαλ.: Action de grâce) είναι μια ετήσια παραδοσιακή γιορτή που γίνεται στη Βόρεια Αμερική και ανήκει στην κατηγορία των φεστιβάλ της σοδειάς. Ανάλογα φεστιβάλ διοργάνωναν πολλοί αγροτικοί πολιτισμοί σε όλο τον κόσμο.

Με τη γιορτή των ευχαριστιών απονέμονται ευχαριστίες προς το Δημιουργό για τα αγαθά που αποκόμισε ο καθένας στο τέλος της σοδειάς. Η πρώτη γιορτή των ευχαριστιών εορτάστηκε στα τέλη του 16ου αιώνα σε περιοχές του σημερινού Καναδά. Από τις αρχές του 17ου αιώνα ο γιορτασμός άρχισε να γίνεται και σε περιοχές των σημερινών ΗΠΑ.

Γενικά, η καθιέρωση της Γιορτής ξεκίνησε από τους πρώτους Ευρωπαίους αποίκους. Οι απαρχές της ανάγονται στις γιορτές που διοργάνωναν οι πρώτοι άποικοι μόλις έφταναν στη νέα ήπειρο, ως ευχαριστήριο προς το Δημιουργό για την ασφαλή άφιξή τους.

https://el.wikipedia.org/wiki/%CE%97%CE%BC%CE%AD%CF%81%CE%B1_%CF%84%CF%89%CE%BD_%CE%95%CF%85%CF%87%CE%B1%CF%81%CE%B9%CF%83%CF%84%CE%B9%CF%8E%CE%BD
« Last Edit: 01 Oct, 2013, 14:56:20 by spiros »

vmelas

• Hero Member
Εγώ δίνω ευχαριστίες σήμερα σε μια ψυχή που μου έδωσε τη «Μυσταγωγία της μουσικής», ένα μικρό διαμάντι για δύσκολες ώρες αλλά και για ώρες που θέλεις να μοιραστείς κάτι με τον εαυτό σου :)

Δίνω επίσης ευχαριστίες στους δύο μου σκύλους που ποτέ δεν σταματάνε να με εκπλήσσουν και να μου γεμίζουν τη ζωή (αυτό με δωροδόκησε ο Λύκειος να το πω - χαχααχ!)

wings

• Global Moderator
  • Hero Member
  • Vicky Papaprodromou
Και, βέβαια, στη μαμά σου και τον μπαμπά σου που σε κάνανε τόσο έξυπνη, έμορφη και πρόσχαρη...

vmelas

• Hero Member
Και, βέβαια, στη μαμά σου και τον μπαμπά σου που σε κάνανε τόσο έξυπνη, έμορφη και πρόσχαρη...

... ναι, ναι καθώς επίσης και για τα 4 στρέμματά μου, τα πρώτα ψαλίδια ιν βίτρο που μου έδωσε η γιαγιά μου και τα βαζάκια που μου έδωσε η μανούλα! :)

wings

• Global Moderator
  • Hero Member
  • Vicky Papaprodromou
Για μένα που είμαι ο μοναδικός σου συνεργάτης στην ινβιτροποίηση, εδώ και τόσα χρόνια, ούτε κουβέντα, ε; Τι αχαριστία!

vmelas

• Hero Member
Για μένα που είμαι ο μοναδικός σου συνεργάτης στην ινβιτροποίηση, εδώ και τόσα χρόνια, ούτε κουβέντα, ε; Τι αχαριστία!

Η ευχαριστία που δίνω για εμάς δεν είναι ευχαριστία (δε τη χρειαζόμαστε :P) .. είναι διαπίστωση ... ΙΝ ΒΙΤΡΟ ΨΑΛΙΔΙΑ ΕΝΩΜΕΝΑ ΠΟΤΕ ΝΙΚΗΜΕΝΑ. :)

vbd.

• Sr. Member
Εγώ να ευχαριστήσω που είστε τόσο όμορφη παρέα και όταν σας διαβάζω μου φτιάχνεται το κέφι :-)

Κάπου είχα διαβάσει ότι η γιορτή των Ευχαριστιών έχει τις ρίζες της στις 25 Νοεμβρίου 1491, όταν οι στρατοί του βασιλιά Φερδινάνδου ΙΙ πολιόρκησαν το τελευταίο μουσουλμανικό προπύργιο στην Ισπανία, την Γρενάδα. Αργότερα ο πάπας Ιννοκέντιος καθιέρωσε την ημερομηνία της πολιορκίας σαν μέρα ευχαριστιών προς τον Θεό.

Ωστόσο φαίνεται πως στο internet τουλάχιστον δεν μπορώ να βρω κάτι που να υποστηρίζει αυτή την εκδοχή... Εκτός από το ότι πράγματι η πολιορκία της Γρενάδας ξεκίνησε στις 25 Νοεμβρίου 1491.
At last, I have peace.

wings

• Global Moderator
  • Hero Member
  • Vicky Papaprodromou
Αλέξανδρε, κι εμείς σας ευχαριστούμε όλους σας για τον ίδιο ακριβώς λόγο που αναφέρεις εσύ.

Και μη σκας τόσο πολύ για τη συγκεκριμένη γιορτή. Αφού σε κάλυψε η Γρενάδα, κάτι είναι κι αυτό. :-)

spiros

• Administrator
  • Hero Member
  • point d’amour
Κάπου είχα διαβάσει ότι η γιορτή των Ευχαριστιών έχει τις ρίζες της στις 25 Νοεμβρίου 1491, όταν οι στρατοί του βασιλιά Φερδινάνδου ΙΙ πολιόρκησαν το τελευταίο μουσουλμανικό προπύργιο στην Ισπανία, την Γρενάδα. Αργότερα ο πάπας Ιννοκέντιος καθιέρωσε την ημερομηνία της πολιορκίας σαν μέρα ευχαριστιών προς τον Θεό.

Ωστόσο φαίνεται πως στο internet τουλάχιστον δεν μπορώ να βρω κάτι που να υποστηρίζει αυτή την εκδοχή... Εκτός από το ότι πράγματι η πολιορκία της Γρενάδας ξεκίνησε στις 25 Νοεμβρίου 1491.

The dates and whereabouts of the first Thanksgiving celebration are a topic of modest contention. Though the earliest attested Thanksgiving celebration was on September 8, 1565 in what is now Saint Augustine, Florida[1][2], the traditional "first Thanksgiving" is venerated as having occurred at the site of Plymouth Plantation, in 1621.
https://en.wikipedia.org/wiki/Thanksgiving

Gratitude, appreciation, or thankfulness is a positive emotion or attitude in acknowledgment of a benefit that one has received or will receive. In contrast to the positive feeling of gratitude, the feeling of indebtedness is a negative reaction to a favor (Tsang, 2006a; Watkins, Scheer, Ovnicek, & Kolts, 2006). Even though our reactions to favors might not always be positive, researchers have found that people express gratitude often. Psychological research has demonstrated that individuals are more likely to experience gratitude when they receive a favor that is perceived to be (1) valued by the recipient, (2) costly to the benefactor, (3) given by the benefactor with benevolent intentions, and (4) given gratuitously (rather than out of role-based obligations) (e.g., Bar-Tal, Bar-Zohar, Greenberg, & Hermon, 1977; Graham, 1988; Lane & Anderson, 1976; Tesser, Gatewood, & Driver, 1968). Individuals who are induced to feel grateful are more likely to behave prosocially toward their benefactor (Tsang, 2006b) or toward unrelated others (Bartlett & DeSteno, 2006).
https://en.wikipedia.org/wiki/Thanksgiving_(theology)

Search Tools