αντιεξουσιαστής ή αντεξουσιαστικός; -> και τα δύο

Φειδίας

• Newbie
  • *
  • Ἀγαπῶ τὴν γλῶσσα μου, χρησιμοποιῶ πολυτονικό.
Χαίρετε! Πολὺ καιρὸ ἔχω νὰ περάσω ἀπὸ τὸ φόρουμ καὶ ἔχω συλλέξει ἀρκετὰ θέματα γιὰ τὰ ὁποῖα θὰ ἤθελα νὰ ἀκούσω τὴν γνώμη σας (καὶ νὰ πῶ τὴν δική μου). Ἀλλὰ πρῶτα κάτι ἐπίκαιρο καὶ ἐνδιαφέρον, τὸ ὁποῖον ἔγραψε στὸν χθεσινὸ «Φίλαθλο» (12-12-2008) ὁ Ἠλίας Μπαζίνας. Ἀντιγράφω (καὶ πολυτονίζω, διότι ὁ ἴδιος ἔτσι γράφει):

«Ὁ ὅρος «ἀντιεξουσιαστὲς» δίνει καὶ παίρνει στὰ ΜΜΕ. Εἶναι ἕνας ὅρος ἀδόκιμος ἀπὸ κάθε ἄποψη. Πρῶτα-πρῶτα, εἶναι κακὰ ἑλληνικά. «Ἀντιεξουσιαστὴς» εἶναι κάτι σὰν νὰ λέμε «ἀντιδικτάτορας». Μοιάζει σὰν νὰ περιγράφη ἕνα ἀξίωμα [πρβλ. ἀντισυνταγματάρχης], ὄχι μιὰ ἰδεολογικὴ τοποθέτηση. Ἐξουσιαστής- ἀντιεξουσιαστής. Ἴσως τὸ «ἀντιεξουσιαστικὸς», ὅπως τὸ «ἀντιδικτατορικός», νὰ σημαίνη κάτι παραπάνω. Ἂν μάλιστα τὸ ποῦμε «ἀντεξουσιαστικός», ποὺ τὸ νοικοκυρεύει γλωσσικὰ λίγο περισσότερο.

»Τέλος πάντων, αὐτὸ εἶναι τὸ ἔλασσον. Τὸ μεῖζον εἶναι ἡ οὐσία τῆς δράσης τῶν νέων αὐτῶν ἀνθρώπων καὶ κυρίως τὸ κατὰ ποίων στρέφονται. Διότι εἶναι φυσικὰ αὐτονόητο ὅτι ὁ ἐμποράκος, ποὺ ζῇ τὴν οἰκογένειά του πουλώντας ἠλεκτρικὰ εἴδη ἢ τηλέφωνα, δὲν μπορεῖ ποτὲ νὰ εἶναι ὁ «ἐξουσιαστὴς» κατὰ τοῦ ὁποίου δροῦν οἱ ἀντι-ἐξουσιαστές. (ΟΧΙ «ἀναρχικοί», πρὸς Θεοῦ! Ὁ ἀναρχισμὸς εἶναι ἰδεολογία καὶ φιλοσοφικὴ θέση, ὄχι σπάσιμο τζαμιῶν καὶ κάψιμο ὀχημάτων. Καὶ δὲν περιέχει καμμιᾶς μορφῆς πογκρὸμ ἢ νύχτας κρυστάλλων. Ἡ ἀναρχικὴ κοσμοθεωρία εἶναι πνευματικὸ προϊὸν σημαντικῶν στοχαστῶν καὶ ἀντικείμενο φιλοσοφικοῦ διαλόγου πάνω ἀπὸ ἕναν αἰῶνα...).»

...
Δίκιο ἔχει ὁ Μπαζίνας, νομίζω.
Ἂν καί, τώρα ποὺ τὸ σκέπτομαι, κατ᾿ ἀνάλογον τρόπον τείνει νὰ ἀντικατασταθῇ τὸ «δημοκρατικὸς» ἀπὸ τὸ «δημοκράτης». (Τὸ ὁποῖον «Δημοκράτης» -διορθῶστε με, παρακαλῶ, ἐὰν ἡ ἐντύπωσίς μου εἶναι λανθασμένη-, στὰ ἀρχαῖα εἶναι μόνον κύριον ὄνομα καὶ σημαίνει αὐτὸν ποὺ κρατεῖ τοῦ δήμου, κατευθύνει, έξουσιάζει τὸν δῆμο.)
« Last Edit: 22 Aug, 2020, 15:40:18 by wings »
«αὖτις δὲ τὸ Ἑλληνικόν, ἐὸν ὅμαιμόν τε καὶ ὁμόγλωσσον, καὶ θεῶν ἱδρύματά τε κοινὰ καὶ θυσίαι ἤθεά τε ὁμότροπα»
Σελίδες Πατριδογνωσίας - Κρατύλος - Πολυτονικό

Search Tools