Πρόβλημα αποσυμπίεσης zip με αρχεία που έχουν ειδικούς χαρακτήρες στο όνομά τους

mariapar

• Hero Member
Έχω ένα zip με αρχεία που έχουν γερμανικά ονόματα, μερικά από τα οποία περιλαμβάνουν χαρακτήρες umlaut. Οι χαρακτήρες αυτοί έχουν προφανώς καταστραφεί (π.χ. το Einführ- εμφανίζεται Einf?hr) και δεν μπορώ ούτε να τα αποσυμπιέσω, ούτε να τα ανοίξω για προβολή, ούτε βέβαια να τα μετονομάσω μέσα στο zip... Ο πελάτης είναι βέβαια εκτός γραφείου και δεν μπορώ να έχω λύση από κει σήμερα. Μήπως έχετει καμιά ιδέα;
« Last Edit: 14 Dec, 2008, 13:18:53 by wings »
One finger cannot lift a pebble (Native American proverb)

wings

• Global Moderator
  • Hero Member
  • Vicky Papaprodromou
Γιατί δεν μπορείς να τα μετονομάσεις μέσα στο zip; Το δοκίμασες;
Ο λόγος είναι μεγάλη ανάγκη της ψυχής. (Γιώργος Ιωάννου)

mariapar

• Hero Member
Δεν μου δίνει επιλογή μετονομασίας το winzip... αλλά... ω του θαύματος! Σε μια έμπνευση της στιγμής, άλλαξα την κατάληξη του zip σε rar, οι αλλοιωμένοι χαρακτήρες άλλαξαν σε διαφορετικούς (π.χ. το Einf?hr έγινε Einf_hr), και τα αρχεία ανοίγουν!

Να λοιπόν μια λύση και για όποιον άλλον αντιμετωπίσει το ίδιο πρόβλημα - εκτός βέβαια κι αν οφείλεται σε σύμπτωση.
One finger cannot lift a pebble (Native American proverb)

wings

• Global Moderator
  • Hero Member
  • Vicky Papaprodromou
Πολύ ωραία τότε. Τέλος καλό, όλα καλά. :-)
Ο λόγος είναι μεγάλη ανάγκη της ψυχής. (Γιώργος Ιωάννου)

spiros

• Administrator
  • Hero Member
  • point d’amour
Πολλά προγράμματα εικόνων (κυρίως στον Ιστό) συχνά μπορεί να έχουν προβλήματα με τονισμένους χαρακτήρες ASCII ή/και με χαρακτήρες που δεν ανήκουν στο ASCII. Γι' αυτό, η ασφαλέστερη τακτική είναι η μαζική μετονομασία αρχείων έτσι ώστε να έχουν λατινικούς χαρακτήρες.

Search Tools