Μια ιστορία για τον Αη Βασίλη

FoReIgNeR

• Sr. Member
Ταινιάρα!
Την είδα εχθές στον κινηματογράφο "ΦΙΛΙΠ", και από το πρώτο πεντάλεπτο συγκινεί!
Η πρώτη ταινία στην ιστορία του κινηματογράφου που ασχολείται με την παιδική ηλικία του Αγίου. Δεν ξέρω εάν θα έχουμε την τύχη να βγει ποτέ και σε DVD με ελληνικούς υπότιτλους, αλλά αν έχετε παιδιά (ή παιδί μέσα σας) θα σας γλυκάνει απίστευτα! Καμμία σχέση με ντισνεϊκές παραγωγές, λιτή, με μαγευτικά πλάνα από τη Λαπωνία!

Υ.Γ.: Ξέχασα να πω ότι είναι φινλανδική, ε!
And my heaven is wherever you are ...

mariapar

• Hero Member

Ενδιαφέρον ακούγεται... δεν λες και τον φινλανδικό τίτλο; Μπορεί να μας τη φέρει κανένας θείος :-)
One finger cannot lift a pebble (Native American proverb)

wings

• Global Moderator
  • Hero Member
  • Vicky Papaprodromou
Μαρία, πάλι στη ζητιανιά θα το γυρίσεις;

FoReIgNeR

• Sr. Member
"Joulutarina" λέγεται, αλλά με ελληνικούς υπότιτλους δεν έχει βγει ακόμα σε DVD. Η Μαρία, εξάλλου, λίγο δύσκολα θα την έβλεπε σε κινηματογράφο, γιατί προβάλλεται μόνο στην Αθήνα.

Ξέρετε πόσες ταινιάρες έχει ο φινλανδικός κινηματογράφος που δεν έφτασαν ποτέ εδώ;

Και για να σας δελεάσω περισσότερο μιας και αυτά τα χρώματα κυριαρχούν σε όλη την ταινία ...
« Last Edit: 23 Dec, 2008, 22:52:11 by FoReIgNeR »

mariapar

• Hero Member
Ξέρετε πόσες ταινιάρες έχει ο φινλανδικός κινηματογράφος που δεν έφτασαν ποτέ εδώ;

Η αλήθεια είναι ότι πέρα από τις ταινίες του Καουρισμάκι λίγα πράγματα είναι γνωστά...
One finger cannot lift a pebble (Native American proverb)

FoReIgNeR

• Sr. Member
Τώρα ψιλοξυπνάνε κάποιες εταιρείες απ' ό,τι μαθαίνω κι απ' το ενδιαφέρον που δείχνουν για τη γλώσσα.
Κάθε χρόνο στο τμήμα μας βλέπουμε κάποια ταινία και έχω ήδη αγαπήσει 2-3 που, φυσικά, δεν υποτιτλίστηκαν ποτέ στα ελληνικά. Και καλά εγώ να τη δω, έστω και με αγγλικούς υπότιτλους, σε όσους δεν ξέρουν αγγλικά πώς να τη δείξω;

Search Tools