φυτική γλυκερίνη -> vegetable glygerol, vegetable glycerin

Frederique

• Hero Member
  • Creative, Hardworking and Able!
φυτική γλυκερίνη

φυτική γλυκερίνη ή φυτική γλυκερόλη -> Vegetable Glygerol or Vegetable Glycerin?
Καλημέρα :) Δεν έχω καταλάβει τη διαφορά. Παραθέτω τους εξής συνδέσμους που βρήκα:

Glycerin, also known as glycerol, is an organic compound of carbon, hydrogen and oxygen with the chemical formula C3H8O3. It is produced industrially, usually as a by-product of soap manufacture, from oils and fats. It can be made from animal fat or, in the case of vegetable glycerin, vegetable oil. The source of the raw material does not affect the chemistry of the final product, but, since glycerin is widely used in foods and medications, this distinction is important for vegetarians. It is also used as a sweetener and as an ingredient in a number of cosmetic products.
Structure and Properties

The compound consists of a chain of three carbon atoms, to which are attached hydrogen atoms on one side and hydroxyl (OH) groups on the other. The three OH groups form hydrogen bonds between molecules, giving the compound a syrup-like viscosity and allowing it to dissolve easily in water. Chemically speaking, glycerin is an alcohol, but for food purposes, it is classed — in the USA — as a carbohydrate by the Federal Food and Drug Administration (FDA), because it provides calories and is not a fat or a protein.

What Is Vegetable Glycerin? (with pictures)

Glycerol (or glycerine, glycerin) is a simple polyol compound. It is a colorless, odorless, viscous liquid that is widely used in pharmaceutical formulations. Glycerol has three hydroxyl groups that are responsible for its solubility in water and its hygroscopic nature. The glycerol backbone is central to all lipids known as triglycerides. Glycerol is sweet-tasting and of low toxicity.
https://en.wikipedia.org/wiki/Glycerol

Δεν πρόκειται για μετάφραση. Απλά θέλω να ξέρω τι υλικά χρησιμοποιώ πριν εκτελέσω την παρακάτω συνταγή :)

Κολόνια για ευαίσθητες επιδερμίδες
1/2 κούπα αποσταγμένο νερό
1/4 κουταλάκι γλυκού γλυκερίνη φυτική
8 σταγόνες αιθέριο έλαιο επιλογής μας
Προαιρετικά και 1 κουταλάκι γλυκού βότκα

« Last Edit: 10 May, 2013, 10:32:57 by spiros »
Communicate. Explore potentials. Find solutions.

Search Tools