Πληροφορίες για Παρίσι

valevi · 17 · 10731

valevi

• Full Member
Ετοιμάζω ταξίδι για Παρίσι, πάρκο του Αστερίξ και Eurodisney -με τα παιδιά μου, όπως καταλάβατε από το πρόγραμμα. Επειδή δεν έχω ξαναπάει έχω ζητήσει βοήθεια από πρακτορείο για κάποιες κρατήσεις, αλλά θα οργανώσουμε κι εμείς κάποια πράγματα. Μήπως έχει πάει κάποιος από εσάς με παιδιά πρόσφατα και θυμάται χρήσιμες λεπτομέρειες για να με βοηθήσει;

Μάλλον θα κλείσουμε τετράκλινο δωμάτιο σε ξενοδοχείο 3* στην Όπερα. Βολεύει εκεί; Τι θα προτείνατε για να δούμε πέντε πράγματα και να περάσουν καλά και τα παιδιά (9 και 12); Το πλάνο είναι 4 βράδια Παρίσι και 2 Eurodisney. Από το Παρίσι θα κάνουμε μια ημερήσια στον Αστερίξ (λατρεμένος όλης της οικογένειας) και έχω σκεφτεί ένα χαλαρό πρόγραμμα με δάσος της Βουλόνης, bateau mouche, Πόλη των Επιστημών, κάτι από Λούβρο και μουσείο της Κούκλας (musee de la poupee).

Ιδέες για περιπάτους, διαμονή, φαγητό, διασκέδαση...

spiros

• Administrator
  • Hero Member
  • point d’amour
Με παιδιά δεν έχω πάει ποτέ αλλά πιστεύω εδώ θα βρεις χρήσιμες πληροφορίες.

http://www.routard.com/guide/code_dest/paris.htm

Προσωπικά, συνήθως παίρνω το αντίστοιχο Rough guide / Lonely Planet.
http://www.roughguides.com/website/shop/products/Paris.aspx

valevi

• Full Member

Ευχαριστώ, Σπύρο. Το έβαλα ήδη στα "αγαπημένα" για να το μελετήσω με ησυχία αν και θα κατέβω Ελευθερουδάκη κάποια στιγμή και νομίζω πως θα βρω πολλά. Έλεγα μήπως μαζέψω από φίλους και γνωστούς πρακτικές πληροφορίες, απ' αυτές που δεν γράφουν συνήθως οι οδηγοί (όχι, δεν έχω αγχωθεί... ακόμα).

spiros

• Administrator
  • Hero Member
  • point d’amour
Ναι, καλή ιδέα, αν και ένας καλός (και πρόσφατα ενημερωμένος οδηγός) έχει πολύ περισσότερα πράγματα απ' όσα μπορούν να σκεφτούν οι φίλοι ;)

vbd.

• Sr. Member
Νομίζω πως και τα παιδιά και εσύ θα την βρείτε όπου και αν πάτε. Μια βόλτα στην Μονμάρτη δεν θα έβλαπτε. Οι ζωγράφοι εξιτάρουν την φαντασία των παιδιών. Αυτό πάντως που λες χαλαρό πρόγραμμα για να το κάνεις, και μάλιστα με 2 παιδιά (δεν διευκρίνισες βέβαια αν υπάρχει σύντροφος, αλλά ακόμη και αν υπάρχει), θα σου βγει η πίστη.
Από τη λίστα σου λείπει η βόλτα σε Γκαλερί Λαφαγιέτ αλλά και ο πύργος του Άιφελ.
At last, I have peace.

selenia

• Full Member
Το πρόγραμμα σου μου φαίνεται μια χαρά, η Οπερα βολεύει, πέρα από τη συνοικία που είναι ωραία, μπορείς να πας παντού από κει, έχει και μετρό και τη γραμμή του RER Α. Θα σου έλεγα να κάνεις και μια βόλτα γύρω από τις Halles, me beaubourg (βόλτα με τα πόδια για την συνοικία). Και μια βόλτα ποδαράτη ile de la cite, notre dame, conciergerie...Επειδή τα παιδιά σου είναι μεγάλα, ενδεχομένως να βαρεθούν 2 μέρες Eurodisney. Δεν ξέρω πότε θα πας αλλά για για το Cite des sciences, σου συνιστώ να πάρεις εισιτήρια από πριν μέσω Internet. Θα γλιτώσεις κάποιες ιδιαίτερα εκνευριστικές ώρες αναμονής. Προσωπικά δεν θεωρω τον πύργο του Αιφελ απαραίτητο, άσε που είναι στην άλλη άκρη....τώρα γούστα είναι αυτά.

Καλό ταξίδι!
« Last Edit: 20 Jan, 2009, 09:52:31 by spiros »
Si les points de suspension pouvaient parler, ils pourraient en dire des choses et des choses !
Pierre Dac

spiros

• Administrator
  • Hero Member
  • point d’amour
Αν πας πύργο του Άιφελ να είσαι προετοιμασμένη για μεγάαααααααααααααλη ουρά.

valevi

• Full Member
Νομίζω πως και τα παιδιά και εσύ θα την βρείτε όπου και αν πάτε. Μια βόλτα στην Μονμάρτη δεν θα έβλαπτε. Οι ζωγράφοι εξιτάρουν την φαντασία των παιδιών. Αυτό πάντως που λες χαλαρό πρόγραμμα για να το κάνεις, και μάλιστα με 2 παιδιά (δεν διευκρίνισες βέβαια αν υπάρχει σύντροφος, αλλά ακόμη και αν υπάρχει), θα σου βγει η πίστη.
Από τη λίστα σου λείπει η βόλτα σε Γκαλερί Λαφαγιέτ αλλά και ο πύργος του Άιφελ.

Θα πάρουμε και τον μπαμπά στο Παρίσι!
Κατά τ' άλλα, λέτε να είναι εξοντωτικό το πρόγραμμα; Στους χάρτες και τους οδηγούς όλα φαίνονται μια χαρά, η πράξη είναι που με αγχώνει. Γι' αυτό θέλω πρακτικές πληροφορίες. Όπως, οι ουρές που αναφέρει ο Σπύρος και για τις οποίες έχω ακούσει... ε, αν γίνεται χαμός, δεν πειράζει θα δούμε τον πύργο από κάτω! Για τα πρακτικά μου όμως ζητήματα, θα βρούμε άκρη με τα μετρό και τους χάρτες ή θα πηγαίνουμε αριστερά και δεξιά σαν ζαλισμένοι; Και κάτι ακόμη, όπως λέει η Selenia θα κλείσω εισητήρια για τη Cite des sciences. Μπορώ να το κάνω και σε άλλες περιπτώσεις;

(Μήπως δεν έχω όρεξη για δουλειά και ονειροπολώ και σας τραβάω κι εσάς; Άτιμε ήλιε που βγήκες δυο μέρες τώρα με έχεις ξεσηκώσει...)

spiros

• Administrator
  • Hero Member
  • point d’amour
Το μετρό του Παρισιού είναι από τα καλύτερα (αλλά και από τα πιο χαοτικά). Οι οδηγοί (τα βιβλία εννοώ!) έχουν πάντα χάρτες αλλά μπορείς να πάρεις και από ένα ταμείο. Κατά καιρούς, ένεκα συντήρησης ή άλλων λόγων, δεν είναι δυνατή μια διαδρομή οπότε προτείνουν από τα μεγάφωνα διαφορετικούς τρόπους για να φτάσεις στον προορισμό σου.

Καλό είναι κάποιος να μιλάει Γαλλικά καθώς οι Γάλλοι δεν είναι από αυτούς που χαίρονται ιδιαίτερα όταν τους ρωτάνε κάτι στα Αγγλικά.

Α, και πού είσαι, πιάσε και κανένα καλό pain au chocolat (αφού πρώτα χτυπήσεις ένα moules frites).
« Last Edit: 20 Jan, 2009, 10:53:04 by spiros »

selenia

• Full Member
Μπορείς να κλείσεις εισιτήρια για eurodisney, asterix ακόμα και για λούβρο μάλλον. Για το μετρό είναι πάρα πολύ απλά: για να ξέρεις ποια γραμμή θα πάρεις κοιτάς την τελική αφετηρία. Εχεις μεγαλύτερους κύκλους όπου υπάρχει ανταπόκριση με άλλη γραμμή ή κομβο. Αυτά στο χάρτη, μετά για να κατευθυνθείς εντός του μετρό κρατάς υπόψη σου την τελική αφετηρία και την ακολουθείς.

Πάρε φωτογραφίες μαζί σου ίσως φανούν χρήσιμες για να βγάλεις κάρτα για το μετρό μιας/3 ημερών ή Pass για τα μουσεία.
« Last Edit: 20 Jan, 2009, 10:18:53 by spiros »
Si les points de suspension pouvaient parler, ils pourraient en dire des choses et des choses !
Pierre Dac

valevi

• Full Member
Πάρε φωτογραφίες μαζί σου ίσως φανούν χρήσιμες για να βγάλεις κάρτα για το μετρό μιας/3 ημερών ή Pass για τα μουσεία.

Άψογο! Θα το κάνω επί τόπου φαντάζομαι...

« Last Edit: 20 Jan, 2009, 10:55:25 by spiros »

selenia

• Full Member
Οι οδηγοί έχουν πάντα χάρτες αλλά μπορείς να πάρεις και από ένα ταμείο.

Μπερδεύτηκες με τους οδηγούς των λεωφορείων, στο μετρό απαγορεύεται να πλησιάσεις τους οδηγούς.

Δεν ξέρω αν μιλάς γαλλικά αλλά εδώ θα βρείς τα πάντα για τις μετακινήσεις σου
http://www.ratp.fr/ κατέβασε τον χάρτη :)
Μπορείς επίσης να νοικιάσετε ποδήλατα ....

http://www.cite-sciences.fr/francais/ala_cite/cite_pra/info_pra/global_fs.htm

Το τμήμα 5-12 ετών είναι κλειστό μέχρι τέλος Μαρτίου λόγω ανακαίνισης :D
« Last Edit: 20 Jan, 2009, 10:52:10 by spiros »
Pierre Dac

spiros

• Administrator
  • Hero Member
  • point d’amour
Μπερδεύτηκες με τους οδηγούς των λεωφορείων, στο μετρό απαγορεύεται να πλησιάσεις τους οδηγούς.

Τα βιβλία εννοώ!

eltsiko

• Jr. Member
  • **
  • These pretzels are making me thirsty
Σου συνιστώ ανεπιφύλακτα βραδινή βολτίτσα με τα bateaux mouches που ξεκινούν από τον Πύργο του Άιφελ και περνούν από μερικά από τα πιο σημαντικά αξιοθέατα του Παρισιού. Τα εισιτήρια για τους ενήλικες είναι 11 ευρώ, για τα παιδιά 5 ευρώ και για πιτσιρικάκια κάτω των 3 είναι δωρεάν!
Μπορείς να δεις πληροφορίες για ώρες, δρομολόγια και τα συναφή εδώ http://www.bateauxparisiens.com/.
Είναι μια όμορφη εμπειρία για μικρούς και μεγάλους :-)

Oops! Τώρα είδα ότι το αναφέρεις στο post σου!
« Last Edit: 20 Jan, 2009, 11:02:52 by eltsiko »
«Όλα έχουν ειπωθεί, μα αφού κανείς δεν ακούει, πρέπει να ξεκινήσουμε από την αρχή.» André Gide

selenia

• Full Member
Τα βιβλία εννοώ!

loll πάω πάσο τότε !
Γιατί με τους οδηγούς λεωφορείων μπορείς να συζητάς.

Η Valevi θα έχει πέσει με τα μούτρα στον διάβασμα =)) Πότε θα πας αλήθεια;
Pierre Dac

Search Tools