Καλώς ορίσατε! -> Welcome!

spiros · 87 · 64354

spiros

• Administrator
  • Hero Member
  • point d’amour
Αγαπητοί συνάδελφοι και φίλοι,

Θα ήθελα να σας καλωσορίσω σε αυτό το forum και να ευχηθώ να βοηθάμε ο ένας τον άλλο σε κλίμα αρμονίας και αμοιβαίου σεβασμού. Εδώ δεν χωράνε οι υπεροψίες και οι αυθεντίες. Σκοπός μας είναι να είμαστε χρήσιμοι στους άλλους με τις γνώσεις μας (εάν έχουμε) και όχι να επιδεικνύουμε την ανωτερότητά μας! Δεν ξέρω αν συμφωνείτε μαζί μου;

Ελπίζω αυτό το forum να συμβάλει όχι μόνο στη βοήθεια που μπορούμε να προσφέρουμε ο ένας στον άλλο αλλά και στο να μας φέρει πιο κοντά. Δεν είναι κρίμα να περιμένουμε να γνωριστούμε μέσα από συναντήσεις που οργανώνουν ξένοι δικτυακοί τόποι (βλέπε «proz powwow») και να μην μπορούμε να κάνουμε κάτι τέτοιο μόνοι μας;

Για θέματα που αφορούν τη λειτουργία του forum θα σας συμβούλευα να διαβάσετε το Help (βλέπε κουμπάκι δίπλα από Home). Για ό,τι απορίες δεν λύνονται ρωτήστε στο Feedback.

Επίσης, για όσους αναζητούν μεταφράσεις για σχετικά απλές λέξεις θα συμβούλευα πρώτα να κάνουν μία αναζήτηση σε λεξικά του Διαδικτύου μέσω του συστήματος αναζήτησης του ιστότοπου που ψάχνει σε πολλά λεξικά ταυτόχρονα (αριστερά, στην καρτέλα Translatum Tools, το πλαίσιο αναζήτησης πάνω δεξιά με τον τίτλο Magic search).

Σύντομα θα υπάρχει και η ελληνική μετάφραση του forum οπότε θα μπορείτε να επιλέξετε σε ποια γλώσσα να εμφανίζεται.

Για όσους δεν είχα την τύχη να γνωρίσω από κοντά με λένε Σπύρο Δόικα.

Εύχομαι ό,τι καλύτερο για όλους σας!
« Last Edit: 23 Jan, 2013, 01:23:16 by spiros »

bettyrevelioti

• Jr. Member
  • **
Σπύρο....1000 (και βάλε..) μπράβο για την εξαίσια ιδέα σου!
Ελπίζω οι ελπίδες σου να εισακουστούν και να είμαστε πάντα αγαπημένοι και μονοιασμένοι!

Σε περιμένω μηηηηηην αργείς.....στην όμορφή μας Παααατρά....(μάλλον δεν άκουσες τη θείτσα και δεν έβαλες βιξ...χιχιχιχι)

Φιλάκια πολλά
Και ευχαριστούμε πολύ για την όμορφη προσπάθειά σου (xxx)
Μπέττυ
Betty Revelioti
Dreaming in a kind of way that a dream is always born

Natassa

• Sr. Member
Καλώς σας βρήκαμε!  ;D
Οπωσδήποτε παράθυρο
Να βλέπω έξω, να χαμογελώ

wings

• Global Moderator
  • Hero Member
  • Vicky Papaprodromou
Mπεττούλι, όπου πάω μπροστά μου σε βρίσκω... τι κατάσταση κι αυτή...  :P

Νατάσα, καλώς βρεθήκαμε και σε τούτη τη γειτονιά. Μήπως πρέπει να παρεξηγηθούμε τώρα που η Μπέττυ εμάς δεν μας καλεί στην Πάτρα; Λέω μια εκδοχή... γιατί είπαμε νάμαστε μονιασμένοι αλλά ... :)

Φιλιά σε όλους

wings

• Global Moderator
  • Hero Member
  • Vicky Papaprodromou
Για να σοβαρευτούμε.

Έτσι κι αλλιώς, όλος αυτός ο δικτυακός τόπος του Translatum είναι μια εξαιρετική, κυρίως προσωπική, προσπάθεια χρόνων του Σπύρου. Ακόμα περισσότερο αξίζει η νέα του ιδέα για ενεργά "βήματα" συζητήσεων (συγνώμη Σπύρο αλλά ποτέ δεν μοιυ πολυάρεσε η λέξη forum) επί παντός του επιστητού.

Όντως όλοι μας συναντιόμαστε και αλλού, μα δυστυχώς όλα τα "αλλού" είναι κυρίως ξενόφερτα. Αυτή τη στιγμή, σε τούτο τον ελληνικό "καφενέ" συνάντησης είμαστε λίγοι και εκλεκτοί από ό,τι είδα. Ελπίζω να παραμείνουμε εκλεκτοί και όταν γίνουμε πολύ περισσότεροι. Δυστυχώς στη χώρα μας συνήθως η ποιότητα δεν συμβαδίζει με την ποσότητα.

Ας μην ξεχνάμε πως όλοι εμείς οι μεταφραστές μια μεγάλη παρέα είμαστε, με κοινό αντικείμενο, ενίοτε κοινούς στόχους (κι ας μην τους ξέρουμε καλά-καλά) και κυρίως με ένα κοινό σημείο αναφοράς: κάνουμε μια δουλειά πολύ μοναχική σε ένα πολύ ιδιόμορφο τρίγωνο: ΕΓΩ - ΤΟ ΚΕΙΜΕΝΟ ΜΟΥ - Ο ΠΕΛΑΤΗΣ ΜΟΥ.

Στο τρίπτυχο αυτό δεν μπορεί να παρεμβληθεί κανείς. Άρα προς τι οι κόντρες, τα μίση και ο αλληλοσπαραγμός; Αν δεν αποδώσω εγώ και μόνον εγώ, αν το κείμενό μου και μόνον αυτό δεν είναι σωστό, αν ο πελάτης μου καί μόνον αυτός δεν είναι ευχαριστημένος, τότε και μόνον τότε μπορεί να μπει κάποιος άλλος στη μέση.

Έχουμε κάθε λόγο για ομόνοια όπως είπε κι η Μπέττυ, γιατί συναντιόμαστε στο χώρο που ευγενικά μας προσφέρει ένας σπουδαίος συνάδελφος και φίλος μας αλλά κυρίως γιατί όπου κι αν συναντηθούμε, αυτά που μας ενώνουν είναι πιο πολλά από αυτά που μας χωρίζουν... για σκεφτείτε το.

Και για να θυμηθώ το μεγάλο συντοπίτη μου και εδώ και αρκετές γενιές "εθνικό" μας Διονύση μπορεί να "φτιάχνουν οι Έλληνες κυκλώματα" αλλά την "ιστορία την φτιάχνουν οι παρέες".

Διαλέγουμε και παίρνουμε, λοιπόν... τα "κυκλώματα" είναι εύκολη λύση για τη βόλεψή μας όμως τους λαούς τους κάνει η "ιστορία" του. Θα προτείνω εδώ στο Translatum να γράψουμε τη δική μας ιστορία στους κρύους μήνες του χειμώνα που φτάσανε ήδη αλλά στους χειμώνες που θα ακολουθήσουν κι είμαι σίγουρη πως θάναι πολλοί και καλοί σε τούτο το δικό μας "καφενείο".

Καλό χειμώνα σε όλους,
« Last Edit: 11 Dec, 2005, 04:55:30 by wings »

dinomachi

• Sr. Member
  • The word is not enough...
Μια προσπάθεια που δείχνει να έχει πετύχει το στόχο της.
Εύχομαι τα καλύτερα για όλους μας.

Με αμέριστη εκτίμηση.
« Last Edit: 12 Oct, 2006, 00:05:59 by spiros »

wings

• Global Moderator
  • Hero Member
  • Vicky Papaprodromou

marina...

• Semi-Newbie
  • *
geia sas!

sas euxaristo gia to kalosorisma! eimai ki ego ena neo melos! einai poli oreo to site sas!
loipon me lene marina kai kano master metafrasis stin barkeloni!opote...tha ta leme sixna!
filia se olous!

spiros

• Administrator
  • Hero Member
  • point d’amour
Μαρίνα,

Καλώς όρισες! Μόνο που εδώ δεν γράφουμε ποτέ με greeklish!
Βλέπε και https://www.translatum.gr/forum/index.php?topic=35.0

shagrathi

• Repent my friends and shall you be saved.
  • Newbie
  • *
  • From: Melbourne, FL, USA
Μια υπόδειξη η μηχανή μετάφρασης του in.gr είναι για (δεν το λέω, καταλαβένετε) όσες φορές ήθελα να μεταφράσω μια λέξη δεν την είχε, έχει κάποιες βασικές λέξεις στα αγγλικά κάτι που δεν καλύπτει την πλειοψηφία των ατόμων. Προτείνετε κάτι άλλο plz.
...In return you owe me nothing.

banned8

• Jr. Member
  • **
Προτείνετε κάτι άλλο;

Ναι. Αυτά που δεν βρίσκουμε στα λεξικά, τα ρωτάμε εδώ.

giorgos2004

• Semi-Newbie
  • *
Παιδια καλησπερα.Χαιρομαι που μπηκα σημερα στη παρεα σας.Να ειστε ολοι καλα.Γιωργος απο Αιγαλεω.

mousafiris

• Sr. Member
  • Περικλής ο καλοκαιρινός
Παιδια καλησπερα.Χαιρομαι που μπηκα σημερα στη παρεα σας.Να ειστε ολοι καλα.Γιωργος απο Αιγαλεω.

Καλημέρα Γιώργο και καλωσόρισες. Έτσι ν'ακούσεις και μια κουβέντα καλή πρωί, πρωί, πριν ξυπνήσουν κάτι ξενυχτισμένες μοδερατόρισες (Σάββατο είναι βλέπεις) και σου παίξουν "Το τραγούδι των Νιουμπάδων".

Κάτι κενά αγάπη μου
                                    και τόνοι στη γραφή σου,
                                    να ξεψαρώσεις μονομιάς,
                                    να δεις τη προκοπή σου.

« Last Edit: 05 May, 2007, 08:35:24 by mousafiris »
We shall not cease from exploration
And the end of all our exploring
Will be to arrive where we started
And know the place for the first time.

F_idάνι

• Hero Member
Επίσης, υποψιάζομαι ότι αυτό δεν είναι το νήμα των νουμπάδων, αλλά το νήμα του Τρανσλάτουμ :-) Καλημέρα κι από μένα. Το μήνυμα αυτό θα αυτομεταφερθεί :-)

mousafiris

• Sr. Member
  • Περικλής ο καλοκαιρινός
Επίσης, υποψιάζομαι ότι αυτό δεν είναι το νήμα των νουμπάδων, αλλά το νήμα του Τρανσλάτουμ :-) Καλημέρα κι από μένα. Το μήνυμα αυτό θα αυτομεταφερθεί :-)
Καλημέρα φυντανάκι. Αναπληρωτής γκαουλάιτερ βλέπω πρωί, πρωί.:-)))
We shall not cease from exploration
And the end of all our exploring
Will be to arrive where we started
And know the place for the first time.

Search Tools