Author Topic: Τι θα γίνει μετά τις γερμανικές εκλογές;  (Read 5399 times)

dimace

• Hero Member
  • Dimitris Nawas
Αυτό που είναι βεβαιότερον του θανάτου είναι πως κάτι τέτοιο δε θα ειπωθεί από τη νέα γερμανική κυβέρνηση, ακόμα κι αν χρειαστεί, χριστιανοδημοκράτες, σοσιαλδημοκράτες, πράσινοι, κίτρινοι, κόκκινοι και 'γω δεν ξέρω ποιος ακόμα, να αλληλοσκοτωθούν δημοσία θέα στην Αλεξάντερ Πλατς. Είναι βλέπεις ρητή προεκλογική δεύσμευση, πως η Ελλάδα δεν θα λάβει σεντ από τα λεφτά των Γερμανών φορολογουμένων, διότι κάτι τέτοιο δεν θα χρειαστείί, αφού τα δημοσιονομικά της Ελλάδος, με την αρωγή, τις συμβουλές και, γιατί όχι, την επιβολή του Βερολίνου πάνε μια χαρά.
« Last Edit: 10 Dec, 2013, 03:43:41 by dimace »
South Africa (1961-1994) presidents: Charles Swat, Jozua Naude, Jacobus Fouche, Johannes de Klerk, Nicolaas Diederichs, Marais Viljoen, Balthazar Vorster,  Pieter Botha, Chris Heunis, Frederik de Klerk.

dimace

• Hero Member
  • Dimitris Nawas
Μοιράστηκαν τα υπουργεία στη νέα κυβέρνηση συνεργασίας με δυο εκπλήξεις: την αποχώρηση από την πολιτική του Ronald Pofalla, στενού συνεργάτη της Καγκελαρίου, και την ανάληψη του υπουργείου άμυνας από την Ursula von der Leyen. Η τελευταία, πολύ συμπαθής αλήθεια, είναι, εκτός από επιτυχημένη πολιτικός, και μητέρα επτά παιδιών, κάνοντας πράξη το «καριέρα και οικογένεια μπορούν να συνυπάρξουν επιτυχώς». Ο φίλος μας ο Σόιμπλε, όπως είχα προβλέψει, παραμένει στο υπουργείο οικονομικών, όπου, εκτός των άλλων, κατάφερε το απίστευτο συν 280 δις πλεόνασμα (Μ.Ο.) στο εμπορικό ισοζύγιο της χώρας, ανά έτος θητείας, παρακαλώ! Η θητεία της νέας κυβέρνησης αναμένεται με ενδιαφέρον, αφού, συν όλα τ' άλλα, έχουμε και το στοίχημα της Βαυαρίας, η οποία θέλει να γίνει το πρώτο κρατίδιο στην ιστορία της Γερμανίας με 0% ποσοστό ανεργίας! Ο Σέεχοφερ είναι ικανότατος πολιτικός και μπορεί να τα καταφέρει.     

nic_theod

• Jr. Member
  • **
Ας ελπίσω, να μην υποχρεωθούν στην λήψη μέτρων τύπου οριστικής λύσης, στο θέμα της ανεργίας...

dimace

• Hero Member
  • Dimitris Nawas
Τώρα γίνεσαι κακός. :)

ΥΓ. Μη δίνεις τέτοιες ιδέες στον Σαμαρά...

dimace

• Hero Member
  • Dimitris Nawas
Δε νομίζω πως η συμμετοχή των σοσιαλιστών στην κυβέρνηση Μέρκελ θα επιφέρει δραστικές αλλαγές στη συμπεριφορά της Γερμανίας έναντι του ευρωπαϊκού νότου. Ίσως κάποιες ρητορικές, για να μην χαλούμε όσο πριν τις καρδιές μας, και τίποτα περισσότερο. Για μας, πάντως, τους Έλληνες της Γερμανίας, όλες οι κυβερνήσεις των τελευταίων είκοσι ετών, (διάστημα για το οποίο μπορώ να μιλήσω) στάθηκαν από φιλικά έως πολύ φιλικά δίπλα μας και μας συμπαρεστάθησαν στα όποια προβλήματα και δυσκολίες μας. Μαζί με τη Σουηδία, οι πιο φιλόξενες για τους Έλληνες χώρες της Ευρώπης, αν αυτό μπορεί να γλυκάνει το χάπι (το παλιό - αυτό που έχουμε ήδη καταπιεί) και το καινούργιο (αυτό που έρχεται)   

nic_theod

• Jr. Member
  • **
Ορθώς δεν πιστεύεις κάτι τέτοιο, γιατί η οποιαδήποτε άμβλυνση της ρητορικής στην Γερμανική εξωτερική πολιτική, είναι επιβεβλημένη, από τις περιστάσεις. Οι Γερμανοί, φαίνονται να επιτυγχάνουν και με το παραπάνω τους στόχους που είχαν οριοθετήσει, όταν ο νότος και η Ιρλανδία εισερχόταν στην φάση της κρίσης και έχει μείνει ένα μικρό (και εμφανώς, το πιό δύσκολο) κομμάτι της προσπάθειας, για να ολοκληρωθεί η έξοδος των περιοχών αυτών από το στάδιο της ύφεσης. Τα επόμενα βήματα, ειδικά για την περίπτωση της Ελλάδας, δεν είναι εύκολα και η πίεση που μπορεί να ασκηθεί, είναι σχετικά περιορισμένη και σίγουρα όχι σε επίπεδο δηλώσεων.
Ας ελπίσουμε, η ιστορία, να τους έχει διδάξει, ότι ακόμα και δίκιο να έχει κανείς σε μία διεκδίκηση του, έχει σημασία ο τρόπος που το διεκδικεί. Για αυτό, άλλωστε, υφίσταται και η πολιτική.
Δεν χρειάζεται να είναι κανείς σοσιαλιστής, για να αντιληφθεί ότι, μερικές φορές, όταν τα πράγματα δείχνουν να πηγαίνουν καλά και δεν διαφαίνονται οιωνοί πιθανής αποσταθεροποίησης, μία πιό συναινετική και ανεκτική ρητορική, ίσως επιταχύνει τις εξελίξεις προς την επίτευξη του τελικού σκοπού.

dimace

• Hero Member
  • Dimitris Nawas
O λόγος σου όαση λογικής, φίλε Νίκο. Μπαίνεις στον κόπο να αναπτύξεις θέσεις και απόψεις, τη στιγμή που θραύσματα λόγου εκτοξεύονται δεξιά και αριστερά, πληγώνοντας τη λογική και δοκιμάζοντας την υπομονή μας. Είναι σπουδαίο, ένας ακάματος όπως εσύ επαγγελματίας, να βρίσκει χρόνο για ποιοτική γραφή, ώστε να μην χαραμίζει αυτόν του συνομιλητή του. Εκτιμώ απεριόριστα, πως ποτέ δεν μου απετάθης, με τσιτάτα τρίτων και ξεπατικωτούρες από άθλιους ιστοτόπους. Το μόνο μου παράπονο είναι πως γράφεις λίγο. Πολύ λίγο. Να 'σαι καλά! 

nic_theod

• Jr. Member
  • **
Οι λόγοι σου, με συγκινούν και μου δίνουν δύναμη, γιατί είναι διαφορετικό να υποθέτεις ότι κάποιος μπορεί να σε ακούει όταν φωνάζεις στην έρημο, από το να ακούς την απάντησή του.

Όλα τα χαρακτηριστικά της, έστω και θεωρητικά αδικαιολόγητης, κοινωνικής και μορφωτικής οπισθοδρόμησης της εποχής μας, θα μπορούσα να ανεχτώ, εκτός από ένα: Την γηπεδοποίηση.

Πιστεύω ότι αξίζουμε ένα καλύτερο επίπεδο επικοινωνίας, από την απλή ανταλλαγή συνθημάτων. Ελπίζω ότι δεν θα υποκύψουμε στην μαζικοποίηση της σκέψης και της δράσης των μελών μία κοινωνίας. Πρέπει να δόσουμε στον εαυτό μας την ευκαιρία να σκεφτεί, να γράψει, να κάνει κάτι, έστω και λίγο, διαφορετικό από αυτό που κάνει "ο κόσμος".

Προσωπικά, το θεωρώ προσβλητικό για εμένα, τον ίδιο, να έχει ζητηθεί η άποψή μου και εγώ να παραθέτω την άποψη κάποιου άλλου, όσο και αν τον σέβομαι και όσο και αν συμφωνώ με αυτήν. Σαφώς και η εν λόγω προσβολή, όταν δρω κατ' αυτόν τον τρόπο, δεν σταματάει στο πρόσωπό μου. Δεν είναι κακό να επηρεάζεται κανείς από τις απόψεις άλλων, ίσως και πιο εξοικειωμένων από αυτόν, με το εξεταζόμενο αντικείμενο. Είναι εγκληματικό, όμως, να ενστερνίζεται και να αναπαραγάγει απόψεις τρίτων, όταν δεν είναι σε θέση να γνωρίζει τις ακριβείς συνθήκες υπό τις οποίες, αυτές, διατυπώθηκαν. Στην καλύτερη περίπτωση, ενώ μπορεί να έχει κάθε δίκαιο, είναι έκθετος σε έναν πιθανό, λογικοφανή αντίλογο: Δεν είναι σε θέση να υποστηρίξει το ορθό της άποψής "του".

*Κατά τους χειμερινούς μήνες, μου είναι σχετικά δύσκολη η παραγωγή σκέψης στον χώρο εργασίας, καθώς, οι συνθήκες διαβίωσης, είναι λίγο αντίξοες. Θα προσπαθώ να γράφω πιό συχνά, γιατί, πραγματικά, αξίζει τον κόπο να επικοινωνεί κανείς, εβρισκόμενος σε θέση ανάλογη της δικής μου, κατ'αυτόν τον τρόπο.

dimace

• Hero Member
  • Dimitris Nawas
Όπως τα λες: άκουσε τις γνώμες των άλλων αλλά ΜΗΝ τις αναπαράγεις. Χτίσε πάνω σε αυτές, κράτα αυτά που ως άνθρωπο σε εκφράζουν, απόρριψε όσα είναι μακριά σου (η καμήλα δεν μπορεί να ζήσει στην Αρκτική, όσο κι αν το θέλει) και κάνε τον διάλογό σου. Έχω βαρεθεί να βλέπω «ο τάδε είπε αυτό», ή «μα το λέει ο δείνα». Καλά κάνουν και τα λένε! Εσύ όμως γνώμη δεν έχεις; Διαφορετικά φώναξε τον τάδε και τον δείνα να συζητήσουν μαζί μου και εσύ άσε με στην ησυχία μου. Ειδικά αυτό που συμβαίνει στο φατσομπούκι, δεν έχει προηγούμενο: Πάνω από 70% των όσων ποστάρονται είναι αναπαραγωγές άλλων! Και μη νομίζεις πως εδώ στη Γερμανία είμαστε καλύτεροι. Τα ίδια σκατά βάρβαροι είμαστε, απλά ξέρουμε να κρύβουμε τα κακούλια μας κάτω απ' το χαλάκι της εξώπορτας. Θέλει ο Α να βρει δουλειά; «Γράψε μου Ντίμι το βιογραφικό!» Θέλει η κόρη μου να κάνει την εργασία της; « Γράψε την Ντίμι να περάσω!» Και πάει λέγοντας... Αλλά στα έχω πει, Νικόλα και ας μην επαναλαμβάνομαι. (κάνε μια βόλτα στα Γαλλικά, ρε άθλιε! Τι τα παρλέ τα ρημάδια; χεχεχε!) 

Apparatus

• Hero Member
  • Ως ουδέν γλυκίων ης πατρίδος ουδέ τοκείων γίγνεται
Το επιχείρημα που έθεσε ο υπουργός οικονομικών Γκίκας Χαρδούβελης στο γερμανό ομόλογό του: θέλουμε ανάσες για να διατηρηθεί η κοινωνική και πολιτική σταθερότητα, εννοώντας εμμέσως πλην σαφώς: να χαλαρώσουμε τα φορολογικά μέτρα διότι διαφορετικά θα βγει ο ΣΥΡΙΖΑ στις επόμενες εκλογές, δεν φαίνεται να συγκινούν τη γερμανική οικονομική διπλωματία. Με τέτοια επιχειρήματα δεν χαράζεται σοβαρή εξωτερική οικονομική πολιτική.

Realnews: Ο αμετανόητος κύριος Σόιμπλε του Σωτήρη Καψώχα

Apparatus

• Hero Member
  • Ως ουδέν γλυκίων ης πατρίδος ουδέ τοκείων γίγνεται
Λόγω της εισόδου του ακροδεξιού κόμματος afd στη γερμανική βουλή, εισάγεται από τα ΜΜΕ ο όρος οικονομικός εθνικισμός. Ούτε απλώς εθνικισμός, ούτε εθνισμός, υποδηλώνοντας τα αίτια που οδηγούν στην ακροδεξία στην Ευρώπη. Που δεν είναι τίποτε άλλο από την ανεργία. Ακόμη, και στην ίδια τη Γερμανία.

Πρώτο Θέμα: Ο οικονομικός εθνικισμός και το προσφυγικό «σφράγισαν» τις κάλπες στη Γερμανία
« Last Edit: 25 Sep, 2017, 18:50:30 by Apparatus »