Δεν ανοίγει το Firefox.

Pit · 16 · 14488

Pit

  • Sr. Member
  • ****
    • Posts: 1020
    • Gender:Male
  • Panagiotis Stamatelos
Πριν από τέσσερις-πέντε μέρες είχα κάνει update στο Firefox, φορτώνοντας τη νέα του έκδοση και το αγγλοελληνικό γλωσσάρι. Το χρησιμοποιούσα κανονικά, ώσπου εδώ και δυο-τρεις μέρες, δεν ανοίγει καθόλου και μου βγάζει ένα παραθυράκι που λέει "Αναφορά Προβλημάτων Mozilla: Ο Firefox αντιμετώπισε ένα πρόβλημα και κόλλησε. Θα γίνει προσπάθεια επαναφοράς των καρτελών και των παραθύρων σας όταν ξαναξεκινήσει η εφαρμογή". Και από κάτω έχει πληροφορίες για να στείλω αναφορά βλάβης. Έχω στείλει τέσσερις-πέντε...

Δεν ξέρω τι να κάνω. Έκανα uninstall και μετά πάλι install, έβαλα άλλη έκδοση του Firefox, αλλά τίποτα. Και ο Internet Explorer τελευταία δημιουργούσε κάτι προβλήματα και έχω βρεθεί να δουλεύω με το Opera και ενίοτε με το Chrome.

Αν ξέρει κάποιος κάτι, βοήθεια! SOS!
Laughter translates into any language.


mariapar

  • Hero Member
  • *****
    • Posts: 1898
    • Gender:Female
Mε κάθε επιφύλαξη (δεν είμαι και πολύ γάτα σε θέματα λειτουργικού), μήπως να έκανες system restore;
Εμένα με έχει ξελασπώσει αρκετές φορές όταν είχα προβλήματα προερχόμενα από εγκαταστάσεις νέων προγραμμάτων ή αναβάθμιση υπαρχόντων... αν θυμάσαι ποια μέρα έκανες την αναβάθμιση, πήγαινε μια μέρα πιο πίσω.
One finger cannot lift a pebble (Native American proverb)



Pit

  • Sr. Member
  • ****
    • Posts: 1020
    • Gender:Male
  • Panagiotis Stamatelos
Quote
μήπως να έκανες system restore;

Quote
αν θυμάσαι ποια μέρα έκανες την αναβάθμιση, πήγαινε μια μέρα πιο πίσω.

Μαρία,

Ευχαριστώ για την απάντησή σου, αλλά, επειδή είμαι σχεδόν μπουμπούνας με τα λογισμικά, θα μπορούσες ίσως να μου μεταφράσεις τα παραπάνω;;; Δεν ξέρω τι μπορεί να φταίει. Το θέμα είναι ότι, όταν έβαλα την καινούργια έκδοση, δούλευε κανονικά. Την επομένη, μούγκα!
Laughter translates into any language.


mariapar

  • Hero Member
  • *****
    • Posts: 1898
    • Gender:Female
Έναρξη > Όλα τα προγράμματα > Βοηθήματα > Εργαλεία συστήματος > Επαναφορά συστήματος. Από το παράθυρο που εμφανίζεται, επιλέγεις Επαναφορά του υπολογιστή μου σε προηγούμενο χρονικό σημείο, και στη συνέχεια σου ζητάει να δώσεις μια ημερομηνία.

Αν το κάνεις αυτό, τα αρχεία σου (π.χ. έγγραφα, e-mails, downloads) δεν επηρεάζονται, αλλά τα αρχεία συστήματος και το registry επανέρχονται στην κατάσταση που ήταν την ημέρα που όρισες, π.χ. στις 20 Ιανουαρίου αν θυμάσαι ότι το update έγινε στις 21. Αυτό σημαίνει βέβαια ότι η μπάλα θα πάρει και άλλα προγράμματα που ίσως έχεις εγκαταστήσει στο μεταξύ... Αν δεν έχεις εγκαταστήσει κάτι άλλο, το firefox θα επανέλθει στην έκδοση που είχες εγκατεστημένη πριν από την αναβάθμιση. Τώρα αν φταίει κάτι άλλο και όχι η συγκεκριμένη ενέργεια, δεν ξέρω αν θα λυθεί το πρόβλημά σου... γι αυτό είπα από την αρχή ότι το αναφέρω με κάθε επιφύλαξη!

Άστο να πει τη γνώμη του και κανένας άλλος... :-)
One finger cannot lift a pebble (Native American proverb)



Ion

  • Hero Member
  • *****
    • Posts: 2364
    • Gender:Male
  • 1. Διατήρηση ψυχραιμίας 2. Αξιολόγηση βλάβης
Πολύ σωστά τα λες, Μαρία. Pit, προχώρα άφοβα.
There is no prosthetic for an amputated spirit
Lt Col Frank Slade (Al Pacino, Scent of a woman)


Pit

  • Sr. Member
  • ****
    • Posts: 1020
    • Gender:Male
  • Panagiotis Stamatelos
Ευχαριστώ πολύ και τους δύο.

Αν κάτι επηρέασε το σύστημα, με την επαναφορά συστήματος, λογικά, θα εξαφανιστεί.

Να ρωτήσω δύο πράγματα γιατί δεν το έχω ξανακάνει.
- Σίγουρα δε θα επηρεαστούν πράγματα που έχω δημιουργήσει; Θα επηρεαστούν μόνο προγράμματα;
- Αν κάτι πάει στραβά -God forbid!- μπορώ να κάνω κάτι αντίστοιχο για να έρθω σε τωρινή ημερομηνία ξανά;
Laughter translates into any language.


wings

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
    • Posts: 73947
    • Gender:Female
  • Vicky Papaprodromou
Ναι, η διαδικασία επαναφοράς συστήματος των Windows είναι αναστρέψιμη.
Ο λόγος είναι μεγάλη ανάγκη της ψυχής. (Γιώργος Ιωάννου)


Pit

  • Sr. Member
  • ****
    • Posts: 1020
    • Gender:Male
  • Panagiotis Stamatelos
Ευχαριστώ πολύ και τους τρεις!

Θα δοκιμάσω αυτό (θυμάμαι την ημερομηνία) προτού το πάω στον τεχνικό.
Laughter translates into any language.


Ion

  • Hero Member
  • *****
    • Posts: 2364
    • Gender:Male
  • 1. Διατήρηση ψυχραιμίας 2. Αξιολόγηση βλάβης
Για να καταλάβεις, Pit, η εντολή επαναφοράς επηρεάζει μόνο τα εκτελέσιμα αρχεία (files που λήγουν σε .exe) και όχι τα κείμενά μας, τα λογιστικά φύλλα, ή οτιδήποτε άλλο έχουμε δημιουργήσει εν τω μεταξύ (που δεν είναι πρόγραμμα).
There is no prosthetic for an amputated spirit
Lt Col Frank Slade (Al Pacino, Scent of a woman)


Pit

  • Sr. Member
  • ****
    • Posts: 1020
    • Gender:Male
  • Panagiotis Stamatelos
Ναι, Ion, το ξέρω. Βασικά, το θυμήθηκα. Ήταν στην ύλη του ECDL Core. Διάβαζα για να το δώσω πριν από τέσσερα περίπου χρόνια και είναι λογικό κάποια να τα έχω ξεχάσει.

Ευχαριστώ, πάντως! Να είστε καλά!

Αν βρω λύση, θα ενημερώσω, καθώς μπορεί να βρεθεί κι άλλος χριστιανός (ή και άλλης θρησκείας, δεν κάνουμε διακρίσεις εδώ :) με το ίδιο πρόβλημα.
Laughter translates into any language.


Vion

  • Sr. Member
  • ****
    • Posts: 635
    • Gender:Male
  • Creative, Hardworking and Able!
Αγαπητέ Pit,
Ήθελα να σου πω σχετικά με το πρόβλημα, ότι οι επιλογές επισκευής του Firefox είναι δύο:
Όπως αναφέρεται, (1) η αναστροφή επαναφοράς συστήματος, και (2) μπορείς να κάνεις απεγκατάσταση / εγκατάσταση εκ νέου.
Ο λόγος που δεν λειτουργεί το πρόγραμμα βρίσκεται στο μητρώο (το εξηγώ απλοϊκά σαν κατάλογο εντολών) των Windows που τώρα, λόγω επαναφοράς συστήματος, έχει τις εντολές για τη προηγούμενη έκδοση και δεν αναγνωρίζει πλέον το καινούργιο Firefox.
« Last Edit: 26 Jan, 2009, 09:49:16 by Vion »


Pit

  • Sr. Member
  • ****
    • Posts: 1020
    • Gender:Male
  • Panagiotis Stamatelos
Vion,

Όταν κατέβασα τη νέα έκδοση, λειτουργούσε κανονικά. Την επόμενη μέρα "χάλασε". Επίσης έκανα απεγκατάσταση και πάλι εγκατάσταση πολλές φορές και διαφορετικές εκδόσεις, αλλά τίποτα.

Σχετικά με την επαναφορά συστήματος, εκτός του ότι δεν μπορείς να διαλέξεις ημερομηνία επαναφοράς (σου προτείνει από μόνο του την ημερομηνία της τελευταίας εγκατάστασης ενός προγράμματος), την έκανα ωστόσο την επαναφορά (όχι τη ζητούμενη) και δε διορθώθηκε τίποτα. Επιπλέον, σβήστηκαν όλα τα έγγραφα που είχα δημιουργήσει στο μεταξύ. Μετάφραση: Εγώ την εγκατάσταση του νέου Mozilla την είχα κάνει στις 22. Όταν πήγα να κάνω επαναφορά, μου έδινε ως επιλογή μόνο τις 24 του μηνός, οπότε και έγινε κάποια εγκατάσταση ενός toolbar. Μήπως φταίει που έχω Vista;
Λογικό είναι, αν και έκανα την επαναφορά σε αυτήν την ημερομηνία, να μη διορθώθηκε τίποτα. Γιατί, όμως, χάθηκαν τα πάντα; Εννοείται ότι έχω κάνει αναστροφή. Νομίζω πως ο τεχνικός είναι μονόδρομος...
Laughter translates into any language.


Vion

  • Sr. Member
  • ****
    • Posts: 635
    • Gender:Male
  • Creative, Hardworking and Able!
...σβήστηκαν όλα τα έγγραφα που είχα δημιουργήσει στο μεταξύ.
Όντως αυτό δεν έπρεπε να συμβεί... Θα πρότεινα μια συντήρηση συστήματος με ένα εργαλείο που χρησιμοποιώ και στα XP, αλλά και στα Vista γιατί έχω και τα δύο: http://www.tune-up.com/download/ Το «1 click maintenance» είναι πολύ εύχρηστο και καθαρίζει το μητρώο των Windows με μεγάλη ασφάλεια. (Η δοκιμαστική περίοδος του προγράμματος είναι 30 μέρες). Ελπίζω να βοηθήσει.
Πράγματι, τα Vista έχουν κάποιες ατέλειες και αστάθειες που προκαλούν εντύπωση. Έχεις πάρει όλες τις ενημερώσεις καθώς και Service Pack 1 από τη Microsoft;


Pit

  • Sr. Member
  • ****
    • Posts: 1020
    • Gender:Male
  • Panagiotis Stamatelos
Vion,

Ευχαριστώ για τις προτάσεις και τη βοήθειά σου. Πάντα είσαι πολύ μέσα στην τεχνολογία!

Δε θα κάνω άλλα πειράματα γιατί δουλεύω σαν τρελός αυτές τις μέρες.

Τετάρτη βράδυ παραδίδω μια ταινία που έχω. Πέμπτη πρωί το πάω στον τεχνικό και ησυχάζω... Αυτοί οι τεχνικοί... Ούτε θεοί να ήταν...
Laughter translates into any language.


Vion

  • Sr. Member
  • ****
    • Posts: 635
    • Gender:Male
  • Creative, Hardworking and Able!
-και σημαντικό: αντίγραφα ασφαλείας των σημαντικών αρχείων σε κάποια εξωτερική μονάδα, (έχουμε βρει με την Frederique ένα μοντέλο 500 GB της LaCie σε πολύ προσιτή τιμή). -καλή δουλειά και καλή συνέχεια :-)
« Last Edit: 26 Jan, 2009, 15:04:25 by Vion »


 

Search Tools