Πρόσβαση διαφορετικής ΙΡ στο email μου

elmak · 11 · 2292

elmak

  • Full Member
  • ***
    • Posts: 519
    • Gender:Female
  • Eleni Makantani
Γεια σας,

Χρησιμοποιώ gmail και πριν από λίγο διαπίστωσα σημερινή δραστηριότητα στο λογαριασμό μου από άλλη ΙΡ, διαφορετική από τη δική μου. Αυτό σημαίνει ότι κάποιος άλλος από κάποιον άλλο υπολογιστή έχει πρόσβαση στο λογαριασμό μου; Πρέπει να σημειώσω ότι δεν χρησιμοποιώ ασύρματο ίντερνετ, οπότε αποκλείεται η πιθανότητα να μπαίνει κάποιος, ξέρω και 'γω, από τη γειτονιά... Μπαίνω καμιά φορά κι από άλλο υπολογιστή, από το λάπτοπ ή από το φροντιστήριο όπου δουλεύω, σήμερα όμως έχω μπει μόνο από το βασικό μου υπολογιστή.


vmelas

  • Hero Member
  • *****
    • Posts: 4932
    • Gender:Female
Από που το διαπίστωσες αυτό; Επίσης, μήπως έχεις δυναμικό ΙΡ που σημαίνει ότι κάθε Χ ώρες σου αλλάζει ΙΡ ο πάροχος;



elmak

  • Full Member
  • ***
    • Posts: 519
    • Gender:Female
  • Eleni Makantani
Το gmail κάτω από το πλαίσιο με τα εισερχόμενα έχει πληροφορίες για τη δραστηριότητα του λογαριασμού. Πατώντας το σύνδεσμο "λεπτομέρειες" ανοίγει ένα παράθυρο με τις πιο πρόσφατες δραστηριότητες με είδος δραστηριότητας (πρόγραμμα περιήγησης, κινητές συσκευές, ΡΟΡ3 κ.λπ.), ΙΡ διεύθυνση και ημερομηνία/ ώρα της δραστηριότητας. Το πάτησα πιο πολύ από περιέργεια...

Έχεις και εσύ gmail, νομίζω. Είναι ακριβώς κάτω από τη γραμμή που λέει πόσα ΜΒ χρησιμοποιείς από το όριό σου.


vmelas

  • Hero Member
  • *****
    • Posts: 4932
    • Gender:Female
Ωραία ... οι διευθύνσεις είναι από διαφορετικό μπλοκ από αυτές που σου δίνει ο πάροχός σου; Για παράδειγμα εμένα όλες συνήθως ξεκινάνε με 192. ή 193. ... όσες βλέπω με 88 είναι από σύνδεση που κάνω μέσω του γραφείου και άρα με διαφορετικό πάροχο και από διαφορετική χώρα ...



elmak

  • Full Member
  • ***
    • Posts: 519
    • Gender:Female
  • Eleni Makantani
Όχι, είναι από το ίδιο. Απλά μία από όλες είναι διαφορετική από τη δική μου και μου έκανε εντύπωση, γιατί νομίζω ότι κάθε υπολογιστής έχει μία μοναδική ΙΡ, ή κάνω λάθος;


diceman

  • Hero Member
  • *****
    • Posts: 1328
    • Gender:Male
  • Talk less, say more.
Όχι, είναι από το ίδιο. Απλά μία από όλες είναι διαφορετική από τη δική μου και μου έκανε εντύπωση, γιατί νομίζω ότι κάθε υπολογιστής έχει μία μοναδική ΙΡ, ή κάνω λάθος;

Μόνο αν έχεις σύνδεση static IP - μάλλον απίθανο, γιατί αυτές είναι ακριβές.
Βασίλης Μπαμπούρης
meta|φραση School of Translation Studies


Ion

  • Hero Member
  • *****
    • Posts: 2364
    • Gender:Male
  • 1. Διατήρηση ψυχραιμίας 2. Αξιολόγηση βλάβης
Από το Learn more του Google:

"...If you always or most often sign in to Gmail using a single computer, your IP address should be the same, or start with the same two sets of numbers (for example, 172.16.xx.xx). If you're seeing an IP address that differs greatly from your usual IP address, it could either mean that
- you've recently accessed your mail from a different location, or
- that someone has accessed your mail. Your current IP address is displayed below the Recent activity table.

Please note: If you have POP3 or IMAP enabled, you'll see this in your recent activity table. If you're fetching your messages to another Gmail account, a Google IP will appear; this is simply because the messages are being fetched through our servers.

...

If you think your account has been compromised

You'll need to change your password and your security question. The first step is to read our suggestions on choosing a good password to make sure that your new password is secure. Then, follow the instructions in How do I change my password? to update your password."
There is no prosthetic for an amputated spirit
Lt Col Frank Slade (Al Pacino, Scent of a woman)


elmak

  • Full Member
  • ***
    • Posts: 519
    • Gender:Female
  • Eleni Makantani

vmelas

  • Hero Member
  • *****
    • Posts: 4932
    • Gender:Female
Ελένη τελικά δεν κατάλαβα ... η διεύθυνση ΙΡ ήταν δραστικά διαφορετική από όσες βλέπεις συνήθως; Έχεις ανοικτό forwarding ή POP/IMAP;

Δεν διαφωνώ με τη συχνή αλλαγή κωδικού πρόσβασης αλλά πριν κάνεις κάτι τόσο δραστικό, δεν κοιτάς στο φάκελο Sent; Αν δεν υπάρχουν περίεργα μηνύματα να έχουν σταλεί από τη διεύθυνσή σου τότε ίσως να μην είναι πρόβλημα... (λέω εγώ τώρα γνωρίζοντας μόνο ό,τι διάβασα εδώ :) )


spiros

  • Administrator
  • Hero Member
  • *****
    • Posts: 854561
    • Gender:Male
  • point d’amour
Μόνο αν έχεις σύνδεση static IP - μάλλον απίθανο, γιατί αυτές είναι ακριβές.

Ακριβώς. Σε γενικές γραμμές, κάθε φορά που κάνεις επανεκκίνηση στον υπολογιστή ή στο δρομολογητή, ο υπολογιστής σου λαμβάνει αυτόματα νέα ΙΡ.


elmak

  • Full Member
  • ***
    • Posts: 519
    • Gender:Female
  • Eleni Makantani
Κατάλαβα. Νόμιζα ότι η ΙΡ είναι μοναδική και ότι δεν αλλάζει. Θα το ξέρω για την επόμενη φορά. :)


 

Search Tools