Διεύθυνση Διοικητικού / Φύλλο (ΔΙΔΚ/Φ) -> Directorate of Administration file number

themis · 14 · 5930

themis

• Jr. Member
  • **
ΔΙΔΚ/Φ (Διεύθυνση Διοικητικού [Διοικητική Διαδικασία]/ Φύλλο) -> Dir Adm File No (Directorate of Administration), Adm Proc. (Admin. Procedure)

ΔΙΔΚ/Φ [Ημερομηνία] απόφαση του Πρωθυπουργού και του υπουργού

Καλησπέρα σε όλους,

Γνωρίζει κανείς το ΔΙΔΚ/Φ σε τι αναφέρεται;; Πρέπει να μείνει αμετάφραστο;

Ευχαριστώ πολύ πολύ!

Θέμις
« Last Edit: 14 Dec, 2012, 17:08:48 by spiros »

kapa18

• Sr. Member

Εχει σχολιαστεί στο proz από μέλη του translatum που η γνώμη τους βαραίνει. Ρίξε μια ματιά.
http://www.proz.com/kudoz/1148401#2750971

wings

• Global Moderator
  • Hero Member
  • Vicky Papaprodromou
http://www.mnec.gr/dioik_ypostirixi.aspx -> Διεύθυνση Διοικητικού

Υπάρχει όμως και ο Κώδικας Διοικητικής Διαδικασίας που δεν δίνει, ωστόσο, τα αρχικά με τη σειρά που τα βλέπουμε.

Το Φ λογικά είναι Φύλλο ή Φάκελος.

banned8

• Jr. Member
  • **
Υπάρχει αυτό το όνειδος του να αραδιάζονται βραχυγραφίες στα διοικητικά έγγραφα και να μην μπορείς να βρεις πουθενά μια επίσημη ερμηνεία. Το θέμα μάς απασχόλησε στο παρελθόν (η Βίκη κατέθεσε το δίλημμα), αλλά δεν δόθηκε τελεσίδικη απάντηση. Αυτή τη φορά αποφάσισα να το βρω και θα βάλω λυτούς και δεμένους γιατί με έχει διαολίσει. Οπότε, αναμείνατε στο ακουστικό σας.

elena petelos

• Hero Member
  • Qui ne dit mot consent.
Υπάρχει αυτό το όνειδος του να αραδιάζονται βραχυγραφίες στα διοικητικά έγγραφα και να μην μπορείς να βρεις πουθενά μια επίσημη ερμηνεία. Το θέμα μάς απασχόλησε στο παρελθόν (η Βίκη κατέθεσε το δίλημμα), αλλά δεν δόθηκε τελεσίδικη απάντηση. Αυτή τη φορά αποφάσισα να το βρω και θα βάλω λυτούς και δεμένους γιατί με έχει διαολίσει. Οπότε, αναμείνατε στο ακουστικό σας.

A, το έλυσα!
Μισό! Πάω στα φολντεράκια να βρω τη λίστα κι επανέρχομαι να σου κολλήσω.
¨-))

wings

• Global Moderator
  • Hero Member
  • Vicky Papaprodromou

elena petelos

• Hero Member
Ουφ, όλο μισές δουλειές κάνεις, Ελένη... άντε, σβέλτα!!!!!!!!!
We don't work for free, dear! Γυρίσαμε από βόλτες και τρώμε παγωτό καϊμάκι.
:-)))

Λοιπόν (από φίλο αγαπητό, νομικό -αλλά καιρό μετα το προζο-ΔΙΔΚ-):
Elena,
..........
 τo ΔΙΑΔΠ είναι Διεύθυνση Απλούστευσης Διαδικασιών Παραγωγικότητας, το/η ΔΙΔΚ Φ πραγματικά δεν ήξερα τι είναι, αλλά σου στέλνω το κείμενο του συγκεκριμένου εγγράφου που θα βοηθήσει....
.............
Γράψε μου.
Φιλιά...

Δεν έγραψα. Πήρα τηλέφωνο και το συζητήσαμε και καταλήξαμε σε άλλο τηλέφωνο****, όπου  μας είπαν διεύθυνση κι ουχί Κώδιξ. Οπότε πάω να γυρίσω την ψήφο σε αγκρί στον κύριο
Λίγγρη.... (lala -και σταμάτα να γράφεις για πεϊνιρλί)
¨-))

***Γραφεία Γεν. Δ. Διοίκησης (Γ.Δ. ΔΙOΙΚ.)
 010-6447008
 grammateia@add. minenv.gr

Έγγραφο ΥΠΕΧΩΔΕ/Γεν. Δ/ντή Διοικήσεως...

Τη με αριθμ. ΔΙΔΚ/Φ1/2/22875/31.10.2001 απόφαση του Πρωθυπουργού και του Υπουργού Εσωτερικών, Δημόσιας Διοίκησης και Αποκέντρωσης "Ανάθεση αρμοδιοτήτων στους Υφυπουργούς Εσωτερικών, Δημόσιας Διοίκησης και Αποκέντρωσης" (Β' 1480).
4. Την αριθμ. Υ6/31.10.2001 απόφαση του Πρωθυπουργού και της Υπουργού ΠΕΧΩΔΕ "Ανάθεση αρμοδιοτήτων Υπουργού ΠΕΧΩΔΕ στους Υφυπουργούς Περιβάλλοντος, Χωροταξίας και Δημοσίων Έργων".
5. Το γεγονός ότι από την έκδοση της απόφασης αυτής δεν προκαλείται δαπάνη σε βάρος του Κρατικού Προϋπολογισμού.
6. Τις προτάσεις της Oμάδας Άμεσης Παρέμβασης (OΑΠ) του ΥΠΕΣΔΔΑ.

http://www.tee.gr/online/epikaira/2002/2202/pg079b.shtml
Στη συνέχεια η προμελέτη εστάλη με το υπ' αρ Φ1/15/2847/25.6.99 έγγραφο της Δ' ΕΠΚΑ στην
ΔΙΠΚΑ και δια της ΔΙΠΚΑ στην ΔΑΑΜ από την οποία διαβιβάστηκε στο ΚΑΣ με την υπ. αρ. ΥΠ.ΠΟ./ΔΑΑΜ/853/44286/ 28.9.99 Εισήγησή της.
(λαλαλα)
http://www.parliament.gr/ergasies/showfile.asp?file=Es010523.txt
(Τα σχετικά έγγραφα υπάρχουν σε μορφή .doc κ.λπ. για όποιον τα θέλει.)
Μπορεί, βέβαια, πάλι να κάνουμε λάθος.

:-))
« Last Edit: 25 May, 2006, 17:48:33 by nickel »

wings

• Global Moderator
  • Hero Member
  • Vicky Papaprodromou
Ε, άμα λέω εγώ ότι όταν μιλάει η Βίκυ, τύφλα να 'χει η Wiki, φταίω; Όχι πες, φταίω;;;;;;;;;;;;;;;;

Και ασφαλώς στον θείο θύω αλλά εγώ τον είχα ψηφίσει έτσι κι αλλιώς.

elena petelos

• Hero Member
Ε, άμα λέω εγώ ότι όταν μιλάει η Βίκυ, τύφλα να 'χει η Wiki, φταίω; Όχι πες, φταίω;;;;;;;;;;;;;;;;

Πλάκα κάνεις;; Εγώ το θέλω και σε ντεκολτέ μπλουζάκι!

.....αλλά εγώ τον είχα ψηφίσει έτσι κι αλλιώς.
Προς Νίκο: Το μάντρα έχει πάρει διαστάσεις.... chant, oπότε λέω να το γυρίσω σε κάτι πιο απλό. Πάντως, καλά κάνεις και δεν το θεωρείς λήξαν. Θυμάσαι το γέλιο με τον/την ΠΟΛ; ¨-))
:-)))
lalala
lalala
happy happy lalala

Πάρε κι αυτό τώρα:

Διεύθυνση Διοικητικού (ΔΙΔΚ) 2. Διεύθυνση Οικονομικού (ΔΙΟ) Διευθυντής ο κ. Χαράλαμπος Γαλανός 3. Διεύθυνση Οργάνωσης και Εκπαίδευσης (ΔΙΟΕ) Διευθυντής ο κ. ...
http://www.mnec.gr/dioik_ypostirixi_a.aspx  (και http://unpan1.un.org/intradoc/groups/public/documents/untc/unpan001820.pdf )
...μια και πήραμε κι εκεί τηλεφωνάκι.

« Last Edit: 25 May, 2006, 18:08:55 by epetelos »

banned8

• Jr. Member
  • **
Εγώ πάλι κλίνω πλέον υπέρ της Διοικητικής Διαδικασίας (που είχε βρει η κυρία Πιτέλου), οπότε Adm Proc.

ΝΟΜΟΣ - 2690 - 1999
Αρθρο: 1 ΠΡΩΤΟ
Ημ/νία: 09.03.1999
Ημ/νία Ισχύος: 09.03.1999
Περιγραφή όρου θησαυρού: ΔΙΟΙΚΗΤΙΚΗ ΔΙΑΔΙΚΑΣΙΑ (ΚΩΔΙΚΑΣ)

Κείμενο Αρθρου
Κυρώνεται ο Κώδικας Διοικητικής Διαδικασίας, ο οποίος έχει συνταχθεί σύμφωνα με τις διατάξεις της παραγράφου 6 του άρθρου 76 του Συντάγματος από την Επιτροπή που συγκροτήθηκε κατ' εξουσιοδότηση των διατάξεων του άρθρου 18 (παρ. 18 και 24) του ν. 2503/1997, με την αριθμ. ΔΙΔΚ/Φ.38/4/2085/15.9.1997 απόφαση του Γενικού Γραμματέα του Υπουργείου Εσωτερικών, Δημόσιας Διοίκησης και Αποκέντρωσης, όπως τροποποιήθηκε από τη ΔΙΔΚ/Φ.38/4/27737/16.12.1997 όμοια του ιδίου Γενικού Γραμματέα και επανασυστήθηκε με την αριθμ. ΔΙΔΚ/Φ.38/4/23951/30.11.1998 όμοια προκειμένου να εξετάσει τις παρατηρήσεις των Βουλευτών που διατυπώθηκαν στη Διαρκή Επιτροπή Δημόσιας Διοίκησης της Βουλής. [ΒΛ. ΚΩΔΙΚΑ ΔΙΟΙΚΗΤΙΚΗΣ ΔΙΑΔΙΚΑΣΙΑΣ]
« Last Edit: 25 May, 2006, 18:30:33 by nickel »

elena petelos

• Hero Member
Εγώ πάλι κλίνω πλέον υπέρ της Διοικητικής Διαδικασίας (που είχε βρει η κυρία Πιτέλου), οπότε Adm Proc.

H κυρία Πιτέλ(λ)ου
¨-) έλεγε τότε ότι δεν μπορεί να κυρώνεται απόφαση βάσει τμήματος.... αντί κώδικα.
Αλλά σέβεται τους αρμόδιους φορείς. Αφού οι αρμόδιοι μου λένε Διεύθυνση Διοίκησης, τι να κάνω;
¨-) Θα ρωτήσω left-right μια και είμαι ακόμα εδώ, αλλά πολύ φοβάμαι ότι θα συνεχίσω να συμφωνώ με τον κ. Λίγγρη, αν και πραγματικά χαίρομαι που συμφωνεί μαζί μου.
:-))))
(Πάω να υπογράψω κάτι πληρεξούσια ¨-), οπότε ευκαιρία να ρωτήσω κι εκεί!)
tt

Search Tools