1st Athens International Conference on Translation and Interpretation

vkorkas · 78 · 18582

σα(ρε)μαλι

• Hero Member
  • Σταβανγκεριανό μου έαρ
Progvamp, θα ρωτήσω κάτι ελαφρώς κυνικό, αλλά με πλακατζίδικη διάθεση, οπότε ελπίζω να μην παρεξηγηθείς. Εντάξει, είναι προφανές ότι υπεραγαπάς τα γουρούνια. Ποια όμως η σχέση σου με το χοιρινό;
« Last Edit: 06 Oct, 2006, 11:42:37 by σα(ρε)μαλι »
I can live everywhere in the world, but it must be near an airport -and a pharmacy, I would add.

Δεν είναι ο ύπνος της λογικής που γεννάει τέρατα, αλλά ο άγρυπνος ορθολογισμός που πάσχει από αϋπνίες.

banned8

• Jr. Member
  • **
Θεωρώ λοιπόν βέβαιο ότι το συνέδριο θα συνεχιστεί σε καλύτερη έδρα, όπου θα γίνει εμπεριστατωμένη ανάλυση των όσων ακούσαμε και θα εξαγάγουμε συμπεράσματα για την επόμενη δεκαετία.

Όσοι δεν θα βρίσκονται μέσα στο χώρο του Συνεδρίου και θα μας βρουν μετά, θα έχουν την ευκαιρία να ενημερωθούν για ό,τι ουσιώδες έχει λεχθεί (μέσα σε 3,5 λεπτά). Για να γνωρίζετε ακριβώς τι ώρα προβλέπεται να βγούμε αποκεί μέσα, μπορείτε να χρησιμοποιήσετε τα κινητά σας.

Κάποια στιγμή μέσα στη βδομάδα θα συμφωνήσουμε και για το venue.

spaceoddity

• Hero Member
ωραία Nickel, μια χαρά μου φαίνεται η πρόταση (με χαρά διαπίστωσα ότι έχουν κλείσει οι εγγραφές, γιατί δεν ξέρω κατά πόσον θα ήθελα να δώσω 150Ε για κάτι που θα με έβαζε σε σοβαρά διλήμματα ως προς τη σωστή τοποθέτηση των χρημάτων μου, shopping-deprived peasant girl in Athens που θα είμαι...)
όταν βγει το after venue, θα το ανακοινώσετε; (θα έχει κι εκεί εγγραφή;) lol

banned8

• Jr. Member
  • **
θα έχει κι εκεί εγγραφή;

Παίζει το ενδεχόμενο να πεταχτούμε με ελικόπτερο για afters στο Λουτράκι, οπότε θα υπάρξει μια προεγγραφή των 150 ευρώ, συν ό,τι φάμε εκεί, ό,τι παίξετε στο καζίνο, τίποτε το υπερβολικό, αυτά που βγάζουμε συνήθως από ένα μάνιουαλ σε μια after hours εργασιακή έξαρση, ξέρεις.

user2

• Hero Member
Μήπως είναι ώρα να δημιουργηθεί θεματάκι στον πίνακα συναθροίσεων των μελών;
(για να φύγει η ντροπή από όσους θα έρθουν μόνο για τον καφέ)

banned8

• Jr. Member
  • **
Μήπως είναι ώρα να δημιουργηθεί θεματάκι στον πίνακα συναθροίσεων των μελών;
(για να φύγει η ντροπή από όσους θα έρθουν μόνο για τον καφέ)

Θα το κάνουμε. Αλλά δεν υπάρχει θέμα ντροπής. Εμείς θα δράσουμε ως ανταποκριτές σας και οι υπόλοιποι θα πληρώσετε τους καφέδες.

progvamp

• Hero Member
Progvamp, θα ρωτήσω κάτι ελαφρώς κυνικό, αλλά με πλακατζίδικη διάθεση, οπότε ελπίζω να μην παρεξηγηθείς. Εντάξει, είναι προφανές ότι υπεραγαπάς τα γουρούνια. Ποια όμως η σχέση σου με το χοιρινό;

Με το χοιρινό δεν έχω και την καλύτερη σχέση, περισσότερο μ' αρέσει το μοσχαρίσιο κρέας, αλλά νταξ και χοιρινό, ναι.

Αυτό ρώτησες ή μήπως απάντησα εκτός θέματος; :P

σα(ρε)μαλι

• Hero Member
  • Σταβανγκεριανό μου έαρ
Αυτό ρώτησες ή μήπως απάντησα εκτός θέματος;

Αυτό ακριβώς.
I can live everywhere in the world, but it must be near an airport -and a pharmacy, I would add.

Δεν είναι ο ύπνος της λογικής που γεννάει τέρατα, αλλά ο άγρυπνος ορθολογισμός που πάσχει από αϋπνίες.

user2

• Hero Member
Θα το κάνουμε. Αλλά δεν υπάρχει θέμα ντροπής. Εμείς θα δράσουμε ως ανταποκριτές σας και οι υπόλοιποι θα πληρώσετε τους καφέδες.
γιου χαβ γιουρσέλφ ε ντίαλ!

banned8

• Jr. Member
  • **
Υ.Γ Αν δεν ήταν το αυριανό - κάνεις προθέρμανση, φαντάζομαι - θα πίστευα ότι ήσουν άρρωστος. Πού ξανακούστηκε στο φόρουμ πριν από τις 11!

Για την ακρίβεια, κάνω προκρύωμα... Άκου λοιπόν περιπέτεια. Χτες Τετάρτη, πήγα νωρίς για ύπνο, γύρω στις 5, διάβασα το βιβλιαράκι μου μέχρι τις 6, κοιμήθηκα με το ραδιόφωνο αναμμένο στο Τρίτο και στις 7:30 με ξυπνάει ένα κρεσέντο. Ωραία, λέω, ευκαιρία για σπαρτιάτικα. Δούλεψα από νωρίς, πήγα σε μια συνάντηση στις 7 το βράδυ με καμιά δεκαπενταριά δημοσιογράφους, είχα την αναίδεια να πω στο Σπύρο ότι ίσως να πάω και για τζαζ. Ωστόσο, από τις 9 ήμουν ο ίδιος τζαζ. Όπου να μ' άφηνες για λίγο μόνο μου, κοιμόμουν. Σε καρέκλα, στο αυτοκίνητο που με πήγε στο σπίτι... Πήγα για ύπνο τελικά στις 2, με ξύπνησε το ξυπνητήρι στις οχτώ και η αποφασιστικότητά μου στις δέκα.

Αύριο στις δέκα, θα είμαι καθισμένος απέναντι στην Κρίστεβα. Ωστόσο, τα τελευταία δύο-τρία χρόνια έχω κόψει τον χειμερινό κινηματογράφο γιατί, μόλις με βάλεις σ' ένα χουζουρλίδικο κάθισμα, μου βγαίνει η κούραση και ξεπληρώνω λίγες από τις ώρες που χρωστάω στον ύπνο. Οπότε:

Παρακαλώ, οι κοπελιές που θα συμμετάσχουν στο συνέδριο και θα πάνε νωρίτερα από τους εξόριστους των βορείων προαστίων, να έχουν φτιάξει χαρτάκια που θα λένε Translatum representatives και να τα βάλουν σε μια συσπείρωση τρών και τριών ή τεσσάρων και τεσσάρων καθισμάτων να καθίσουμε όλοι μαζί (πόσοι θα είμαστε μέσα, αλήθεια;). Επίσης, να κάτσει δίπλα μου κάποια με γερό αγκώνα να ρίχνει καμιά σκουντιά κάθε φορά που ο Μορφέας θα γίνεται πιο ελκυστικός από τον ομιλητή.

Να δηλώσετε πόσοι θα έρθετε ύστερα για καφέ για να σας ειδοποιήσουμε εγκαίρως με SMS τι ώρα προβλέπουμε να βγούμε από 'κεί μέσα. Ή μπορούμε από τώρα να ορίσουμε ώρα (π.χ. 6:00) και μέρος (ακούμε προτάσεις) και οι του συνεδρίου να έρθουμε να σας βρούμε εκεί.

Ισχύει η συμφωνία: οι του συνεδρίου κάνουμε ενημέρωση, οι απέξω πληρώνουν τους καφέδες (μόνο τους καφέδες – όποιος θέλει και γλυκό, να το πληρώσει μόνος του).

Η εκδήλωση μπορεί να επαναληφθεί και το Σάββατο γιατί κάποιοι δήλωσαν ότι δεν μπορούν την Παρασκευή.

user2

• Hero Member
Η εβδομάδα εξελίσσεται τόσο βαριά, που δεν μπορώ να δεσμευτώ για αύριο. Θα μιλήσουμε και θα προσπαθήσω να έρθω το απόγευμα εκεί κάπου κοντά. Εξάλλου, αφού ίσως επαναληφθεί το Σάββατο, όλα καλά.

• Guest
Εγώ τελικά αποδεσμεύομαι από δουλειά στις 7 το απόγευμα. Φαντάζομαι ότι θα σας προλάβω αν είναι κάπου, αλλιώς, θα τα πούμε το Σάββατο.
Καλή ακρόαση λοιπόν και θα τα πούμε σύντομα.

mala

• Jr. Member
  • **
Εγώ πάντως μόλις έφτασα Αθήνα μετά από 7 ώρες ταξίδι και με βλέπω να μην καταλαβαίνω τίποτα από την Κρίστεβα το πρωί! Πάντως θα είμαι εκεί, αν και το Σάββατο πρέπει να φύγω αμέσως μετά το Συνέδριο, για να ταξιδέψω όλη νύχτα προς τα πάτρια εδάφη και να ρίξω την ψήφο μου σαν καλός πολίτης... Οπότε θα χαρώ να σας δω στον καφέ αύριο αν θα γίνει η συνάντηση τελικά!
Long is the way, and hard, that out of hell leads up to light...

spaceoddity

• Hero Member
εγώ...θα...
παιδιά μη γελάτε, αλλά για να καταλάβετε τι περίπτωση είμαι, θα σας πω το όνειρο που είχα πριν δυο βράδια (ΜΟΝΟ εγώ θα μπορούσα να δω τέτοιο ΕΦΙΑΛΤΗ):
ήμουν λέει στο Mall (ναι ναι πείτε ότι θέλετε για τον καταναλωτισμό, μπορεί να είμαι μια ευτυχισμένη χωριατοπούλα, αλλά τα ψώνια είναι ψώνια!!!)...εκεί λοιπόν που είχα ψωνίσει, είχα φορτώσει, ξαφνικά βρίσκομαι να έχω ΦΥΓΕΙ από το Mall ΧΩΡΙΣ να έχω πάει στο fnac!!! Ξυπνάω και διαπιστώνω με χαρά, ότι ήταν απλά ένα όνειρο...οπότε...αν τύχει Σάββατο απόγευμα (γιατί Παρασκευή δεν μπορώ) να είμαι σε δίλημμα fnac-κους κους συνεδίου, θα μου επιτρέψετε να προστατέψω τον εαυτό μου από απωθημένα!!!
Πάντως αν αποφασιστεί τελικά ώρα και μέρος για τη συνάντηση, κάντε ένα post να μπω να δω από Αθήνα μπας και τα καταφέρω να έρθω (θα με αναγνωρίσετε από τα shopping bags ;-)

F_idάνι

• Hero Member
Μα πού πήγαν όλοι βρε παιδιά;
« Last Edit: 14 Oct, 2006, 00:09:04 by F_idάνι »

Search Tools