πολυεθνικό μόρφωμα -> multinational formation, multinational entity

banned8

• Jr. Member
  • **
Κατά σειρά προτεραιότητας:
1) Πού μπαίνουν οι υπογεγραμμένες; 

4) Πρέπει κάποια στιγμή να βρούμε ακριβώς τη λέξη που αποδίδει το ελληνικό "μόρφωμα". Ή, μάλλον, για να το αντιστρέψω: τι από όλα αυτά θα αποδίδαμε ως "μόρφωμα" στα ελληνικά;

1) Πουθενά. Στις φράσεις που διατηρούμε με την παλιά δοτική, δεν βάζουμε υπογεγραμμένες.

4) Το formation. Αν δεν ήταν σχηματισμός ή κάτι άλλο.

wings

• Global Moderator
  • Hero Member
  • Vicky Papaprodromou
Ήθελα να τηρήσω το γράμμα του νόμου, θείοοοοοοοοο. Δεν είπα ότι χρειάζονται στη δημοτική.:-))))))))))

zephyrous

• Hero Member
Εχμ... "χούμορ" έκανα για τις υπογεγραμμένες, αλλά κάθε πρόσθετη πληροφορία είναι καλοδεχούμενη. :)
Στη Φιλοσοφική; Α, λέτε για τα σεμινάρια εσείς! Πολύ θα θέλαμε να παραστούμε, αλλά...
Νίκο, όσο για το "formation", θα κάνω σύντομα (όχι με συντομία, αλλά σε λίγο καιρό) μια "τοποθέτηση" (βαρύγδουπο ήταν αυτό) για ένα πρόβλημα που έχω με τα form, figure, structure κ.λπ. Ναι στο "σχηματισμός", αλλά αυτό το άτιμο το "form" και τα παράγωγά του... (γιατί είναι όλες μου οι προτάσεις ελλειπτικές σήμερα;)
Τέλος πάντως, θα παραθέσω τις ανησυχίες μου εν καιρώ (μπορεί και αργά σήμερα το βράδυ, θα δούμε). :) 

banned8

• Jr. Member
  • **
...για ένα πρόβλημα που έχω με τα form, figure, structure κ.λπ.   

Με τα form, formation, structure, construct, να έχεις όσα προβλήματα θες. Το figure τι σου φταίει;

Και, Κάτια, μήπως θα πρέπει να προτιμήσεις το multi-ethnic entitymulti-ethnic formation, εκεί εγώ...);

zephyrous

• Hero Member
1) Για να ζεις ακόμα, μάλλον δεν είδες το ποστ της φίλης σου για τον Γουλιέλμο.
2) Πρόβλημα με τα φόρμα-μορφή, φορμάρω, φιγούρα, φιγουράρω κ.λπ. Λίαν συντόμως, για να μην ακούγονται ξεκάρφωτα όσα λέω.
3) Αν είναι ethnic (από το ethnicity), δεν θα έχει συγκροτηθεί κρατικό μόρφωμα, με την έννοια ότι θα πρέπει να υπάρχει ένα nation και ν>1 ethnicities για να συσταθεί το εθνοκράτος. Πολλές ethnicities, κανένα nation δεν οδηγούν σε κράτος. *θυμάσαι που την είχαμε την κουβέντα κάποτε;*. Το πολυεθνικό μάλλον πηγαίνει στο multinational. Λέω εγώ τώρα, αν και δεν ξέρω τι λέει το κείμενο.

banned8

• Jr. Member
  • **
θα πρέπει να υπάρχει ένα nation και ν>1 ethnicities για να συσταθεί το εθνοκράτος

Ε, δεν μπορεί να μπλέξει στα μαθηματικά η γλώσσα. Ο όρος multi-ethnic state είναι απολύτως έγκυρος και το BBC τον προτιμά από το multinational state. Απλώς, αναρωτιέμαι ποιες είναι οι λεπτές διαφορές ανάμεσα σε multi-ethnic (ή multiethnic), multi-nation και multinational state.

zephyrous

• Hero Member
Ε, δεν μπορεί να μπλέξει στα μαθηματικά η γλώσσα. Ο όρος multi-ethnic state είναι απολύτως έγκυρος και το BBC τον προτιμά από το multinational state. Απλώς, αναρωτιέμαι ποιες είναι οι λεπτές διαφορές ανάμεσα σε multi-ethnic (ή multiethnic), multi-nation και multinational state.

a. Νίκο, δεν έμπλεξα τα μαθηματικά με τη γλώσσα, απλώς παράδειγμα έφερα. Αν θες, ανοίγουμε σε άλλο νήμα το εθνότητα-εθνικότητα, με παραδείγματα, για να ξεκινήσουμε από εκεί και να πάμε στο πολυεθνικό ή στο πολυεθνοτικό. Αν είναι πολυεθνικό, πάντως, λογικά θα πρέπει να αναφέρεται στο multinational.
b. Multiethnic state: όταν στο Ιράν ο μισός πληθυσμός έχει περσική καταγωγή, ενώ το 1/3 είναι από το Κουρδιστάν ή από το Αζερμπαϊτζάν, τότε λέγεται όντως multiethnic. 
Multinational state: δες Βέλγιο, Καναδά (μετράει και το μέγεθος αυτών των "ομάδων", ώστε να γίνει η διάκριση).
Το ζήτημα είναι τι ζητάει το context της Κάτιας (αυτό δεν το γνωρίζουμε).

banned8

• Jr. Member
  • **
Το ζήτημα είναι τι ζητάει το context της Κάτιας (αυτό δεν το γνωρίζουμε).

Οθωμανική Αυτοκρατορία, όπως είπε.

zephyrous

• Hero Member
Οθωμανική Αυτοκρατορία, όπως είπε.

Tώρα το είδα το... δάσος. Ε, τότε, multinational δεν μπορεί να είναι με τίποτα. Και σε πήρα στραβά... :)

Search Tools